שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה

e ירוק - מטיילים עם קקל
התנתק
התחבר
0
טיול לחורבת ירדה ולעין ירדה
+ מידע חשוב על המסלול
שמור למועדפים
דרגו מסלול זה:
4
הניקוד של המסלול הזה הוא4
צפו בטיול באתר המותאם למובייל
אזור המסלול: צפון,
גליל עליון
עונה מומלצת:
כל השנה
אורך בקילומטרים:
2 ק"מ
משך המסלול:
1-2 שעות
מסלול מעגלי: כן
רמת קושי: קלה
מפת טיולים וסימון שבילים 2 הגליל העליון
סוג המסלול
מים ומעיינות
מים ומעיינות
נוף ותצפית
נוף ותצפית
היסטוריה ואמנות
היסטוריה ואמנות
מי עין ירדה אינם נתפסים עוד ועתה הם מפכים להם בנחל מחניים. הזדמנות ליהנות מפלג זורם ומאתר מורשת.

נחל מחניים הוא נחל קצר, המתחיל את דרכו במדרונות המזרחיים של יער ביריה. אורכו כ-13 ק"מ. הנחל יורד במדרון תלול מרום של כ-900 מ' מעל פני הים, חוצה את חצור הגלילית ומגיע לרמת כורזים – רמת סלעי בזלת המפרידה בין הגליל העליון לירדן. הנחל ממשיך בדרכו מצפון למחנים ולמשמר הירדן ונשפך לנהר הירדן מצפון לקיבוץ גדות. סמוך לחצור ניצב בצד הנחל מבנה הקבר המיוחס לחוני המעגל. המקום נהנה בעבר מכמה מעיינות קטנים שנבעו בקרבתו. אחד מהם, עין פארעם, שופע מים גם עתה והוא מוקף עצי תאנה נאים. עין מרגנית, בחלק העילי יותר של הנחל, כבר אינו נובע, אך גם הוא מתפאר בעצי תאנה גדולים ובשולחנות פיקניק השוכנים בצלם. בין עין מרגנית ועין חוני עולה במדרון הנחל בראשית נובמבר משטח פריחה מרשים של חלמונית גדולה.

עין ירדה. צילום: יעקב שקולניק

+ הצג את כל המידע

איך מגיעים?

מצומת מחניים נוסעים מזרחה לכיוון גשר בנות יעקב (כביש 91). נוסעים 3.2 ק"מ ולפני מושב משמר הירדן פונים צפונה (שמאלה) לדרך העוברת בין מטעים. שלט בכביש מציין את הכיוון לחורבת ירדא. נוסעים כ-800 מ' ומגיעים לצומת דרכים. שמאלה – לעין ירדה (הדרך לא עבירה לרכב פרטי). ממשיכים היישר לפנים עוד כ-250 מ' ומגיעים לרחבת החניה של חורבת ירדה.

חורבת ירדה

בחורבת ירדה נשמרו שרידי בית אחוזה משלהי המאה ה-19. הבית בנוי כריבוע המקיף חצר פנימית. הפתח למבנה נמצא בקיר המערבי של הבית. במרכז החצר נמצא בור מים. המבנה השתמר במצב טוב יחסית. במקום התגלו חרסים ומטבעות המעידים על יישוב שהתקיים כאן מאז התקופה הרומית. קק"ל רכשה את אדמות ירדה בשנת 1936. מאז הכרזת מועצת הביטחון על חלוקת ארץ ישראל בנובמבר 1947 היה המקום נתון להתקפות "צבא ההצלה" של קאוקג'י. במלחמת העצמאות החזיקו את המשלט שבמקום כוחות של חטיבות עודד וכרמלי. המגינים נלחמו בצבא הסורי, שפרץ לארץ ישראל דרך הכביש העולה מגשר בנות יעקב ודרך משמר הירדן. במקום התנהלו קרבות קשים, מה גם שהסורים כבשו את משמר הירדן (ליד קיבוץ גדות של ימינו). בסופו של דבר, ביולי 1948 כבשה חטיבת כרמלי את המקום ומנעה בכך את המשך התקדמותו של הצבא הסורי לעבר הגליל.
מול ירדה, על כביש מחניים-משמר הירדן, החלו שיחות הסכם שביתת הנשק בין ישראל וסוריה.
בשנות ה-90 של המאה ה-20 החלו העבודות לשימור חורבת ירדה. העבודות התנהלו ביוזמת עמותות הלוחמים ובסיוע קק"ל, המועצה לשימור מבנים ואתרי התיישבות, המועצה האזורית מבואות חרמון והקיבוצים מחניים ומושב משמר הירדן.
ממזרח לחורבה הוקם אתר הנצחה לזכר 78 הנופלים בקרבות מלחמת העצמאות באזור. מהאנדרטה נשקפת תצפית מרהיבה על עמק הירדן ועל הגולן.

עין ירדה

כדי להגיע לעין ירדה יש לצעוד בחזרה כ-250 מ' בדרך המובילה לכביש 91 ולגלות דרך עפר תלולה, אך קצרה, היורדת ומגיעה לאחר כ-400 מ' לחורשת איקליפטוס יפה הצומחת בגדת נחל מחניים. בעלי רכב 4X4 יוכלו להגיע למקום ברכבם.
המים הזורמים בנחל, בין עצי החורשה, הם מימיו של עין ירדה. זוהי פינה שלווה, שבה אפשר לבלות שעה קלה בכיף בצד פלג זורם. בין עצי האיקליפטוס צומחים גם עצי תאנה רבים.
מכאן ניתן לצעוד על פי השילוט כ-100 מ' לפינת עמרי, המוקדשת לזכרו של 
עמרי להד, מטייל ישראלי צעיר שמצא את מותו בשנת 2009 בקולומביה מהכשת נחש והוא בן 23. שביל קצר יורד לפלג הזורם. ליד הגשרון החוצה את הנחל תמצאו ספסל המשקיף על המים ואבן הנצחה.

שביל אופניים בנחל מחניים

מתחנת הדלק ליד צומת מחניים יוצא שביל אופניים המלווה את הגדה הצפונית של הנחל עד למפגש עם כביש עמק החולה המזרחי (כביש 918). מכאן פרושות אפשרויות רבות להמשך המסלול. אפשר לרדת לאורך הירדן ההררי או לעלות לעין תינה.

מידע נוסף

מפת טיולים וסימון שבילים

גליל עליון (מס' 2).

קרדיטים

כתיבה וצילומים: יעקב שקולניק 
תאריך פרסום: 2.10.2013 
תאריך עדכון: 3.10.2013
הוראות התנהגות ובטיחות למטיילים >> מסלולי טיול נוספים בעקבות קרבות מלחמת העצמאות >>
בטרם יציאה לטיול, מומלץ לעיין בדיווחים ולהתעדכן במידע הנוגע לאתר או למסלול בו אתם מתעתדים לבקר.
למעבר לעמוד ובו כל הדיווחים העדכניים לחצו כאן.תגובה דרך פייסבוק

הוסף תגובה


שלח
שם: שעה: תאריך:
יענק'לה שנה טובה.

זה שאני אוהבת אופן העברת המידע הרב שלך באמצעי תקשורת מגוונים - כבר אמרתי לא אחת.
לעונג הוא לי לחזור על כך שוב.

2 הערות לי לגבי הכתבה כאן מ 2.10.13 :

א. מסלול האופניים יוצא לכביש 918 (ולא ל 911 כפי שנכתב).
ב. עדיף להשתמש במפת הגולן מ 2008 (מס' 1) כי היא קצת יותר מעודכנת מזו של הגליל העליון
מ 2007 (מס' 2).
לצערי הגדול זוהי ברירת מחדל בלבד ולא משהו אידאלי שכן גם מפת הגולן הגיע מזמן מזמן הזמן לחדשה, שלא לדבר על מפת הגליל העליון ולדאבוני ניתן לומר שמאז שאורי דביר ז"ל הלך מאיתנו, אין עם מי לדבר ואני כותבת זאת כחברה בוועדה לשבילי ישראל שכבר שנים לא מתפקדת ולי כמעט נמאס להתריע בשער.

סתיו יפה וצבעוני,
דיתי.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
תיקון קל הכביש המזרחי מצומת גדות לגונן הוא 918 ולא 911
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
מערכת
12:19
03.10.2013
תגובתו של יעקב שקולניק:

לכל המעירים תודה,
אכן, שגיתי.
הכביש צריך להיות 918 והחטיבה - חטיבת כרמלי.
קבלו את התנצלותי.
באשר למפה - אכן, בינתיים מפת הגולן מעודכנת יותר, אבל מפת הגליל בכל זאת נוחה יותר למי שבא ממרכז הארץ.
נקווה שהמפה תעודכן במהרה.
שקולניק
דווח על תוכן לא ראוי
שם: שעה: תאריך:
כתבה טובה, עם תיקון קל - גבעתי לא החזיקו באזור בתש"ח, ובכלל בשום נקודה מצפון לכפר סבא!
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
ממקור של שמיעה אישית: אבי נלחם באזור במלחמת השחרור במסגרת מבצע ברוש, יחד עם כוחות חטיבת כרמלי. חרבת ירדה היתה נקודה קריטית לעצירת הפלישה הסורית ומניעת תכניתם להגיע לכביש ראש פינה - מטולה ולנתק את אצבע הגליל. על המקום התנהלו מספר קרבות קשים עם אבדות מרובות והיא עברה מיד ליד עד שנכבשה לבסוף ונותרה בידי כוחותינו עד סוף מלחמת השחרור. לאחר מבצע חירם ועם חתימת הסכמי שביתת הנשק הוחזר ראש הגשר הסורי בתמורה לכפרים לבנוניים שנכבשו בין מטולה ומנרה עד לליטני, השטח הכבוש הסורי הפך לשטח מפורז, עד מלחמת ששת הימים.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
מערכת
11:46
26.02.2014
שלום אסף, תודה על המידע.
דווח על תוכן לא ראוי
שם: שעה: תאריך:
כאשר מעלים כתבה כזאת לתיקשורת,מן הראוי לדייק בעובדות ולפרסם רק אחרי בדיקת הנתונים עד הסוף וללא טעויות במספר לא קטן.אינני מכיר את יעקוב שקולניק באופן אישי וצר לי על אי הדיוקים. בנוסף להערת הנ"ל , מתצפית ירדה מזרחה וצפונה צופים על עמק החולה ולא עמק הירדן!!!
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
עוזי בן ארי
21:41
20.05.2014
דרור צודק.
גם לאחר התיקונים הכתבה לוקה בלא מעט טעויות ולמעשה משבשת את הסיפור ההסטורי המעניין של הנקודה.
למיטב ידיעתי המקום לא היה נתון להתקפות צבא ההגנה של קאוקג'י ב 47 ולמעשה הסיפור המעניין של הנקודה החל במהלך ולאחר הקרב על משמר הירדן ביוני 48.
המושבה משמר הירדן שהוזנחה, ככל הנראה, על ידי הפיקוד האיזורי הסמוך בראש פינה, נפלה בידי הסורים ב 10 ביוני 48, זמן קצר לאחר עזיבת חטיבת יפתח המנוסה את האיזור ויום לפני הפסקת האש הראשונה.
המושבה הותיקה שהוקמה ב 1884, נפלה לאחר לאחר לא מעט תלאות שבסופן שבוע מרוכז של התקפות צבאיות חסרות מענה.
חטיבה סורית מתוגברת מאוד ומלווה בשריון קל, כבשה לבסוף את הישוב שאוייש באותה עת על ידי 42 איש בלבד, ברובם לא לוחמים שתוגברו במעט מתיישבים מהסביבה והיו חסרי יכולת, נשק ותחמושת מול הצבא שעמד מולם.
רק לאחר נפילת הישוב, נערך הפיקוד האזורי והזרים כוחות מתאימים לעצירת הסחף והמשך חדירת הסורים בכיוון איילת השחר וכביש ראש פינה - מטולה.
כחודש כמעט לאחר נפילת משמר הירדן, לאחר הפסקת האש הראשונה, בתחילת יולי 48, נערך מבצע ברוש שהיה ניסיון להדוף את חדירת ראש הגשר הסורית שקדמה להפסקת האש.
יחידות של כרמלי, בתגבור עודד וגולני פתחו בסדרת קרבות עקובים מדם בהם נפלה הנקודה מיד ליד מספר פעמים ונותרה בידינו לפני הפוגת האש השניה. המבצע הכולל להדיפת הסורים מכל האיזור זכה למספר הצלחות אבל בכללותו נכשל.
בקרבות שנערכו במקום נפלו לוחמים רבים משני הצדדים גם מאיבוד דם עקב חוסר יכולות חילוץ וטיפול.
משולש החדירה הסורי, לא נהדף גם בהמשך על ידי צה"ל והוחזר לנו כשטח מפורז ביחד עם השבויים, כשנה לאחר נפילת משמר, בהסכם שביתת הנשק ב 20.7.1949 לאחר משא ומתן ארוך עם הסורים. 
האיזור המשיך גם לאחר מכן ועד מלחמת ששת הימים להוות מחלוקת מול הסורים.
להבנת הסורים הפירוז כלל מלבד צבא גם איסור התיישבות ועבודות חקלאיות.
הסורים אף החזירו להתיישבות בנקודה סמוכה לירדה פליטים שעזבו את ביתם במהלך הקרבות ורק שנתיים מאוחר יותר הם פונו לתוך הארץ כדי שלא להותיר מתיישבים זרים באיזור. 
דווח על תוכן לא ראוי
מערכת
10:41
22.05.2014
שלום דרור ועוזי,
תודה על המידע. יש המון סיפורים שונים על הקרבות במשמר הירדן ובעין ירדה, חלקם סותרים.
דווח על תוכן לא ראוי
שם: שעה: תאריך:
שלום,האם אתה מדריך טיולים גליליתודה אפרים יעקב
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
מערכת
10:15
20.05.2014
שלום יעקב, אם אתה מעוניין בטיולים מודרכים אתה מוזמן להציץ ברשימת הטיולים המודרכים שלנו ולצאת לטייל עם מדריכי קק"ל: http://www.eyarok.org.il/events.aspx
דווח על תוכן לא ראוי
האם לדווח על תוכן זה כלא ראוי?

כן
לא
מועדפים 0
#
חפש