שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה

e ירוק - מטיילים עם קקל
התנתק
התחבר
0
יער אילנות

יער אילנות

ביער אילנות יש כ-350מינים של עצים מיוחדים מכל רחבי העולם היוצרים פינות חמד מוצלות. קק"ל סללה בגן כ-2.5 ק"מ של שבילים הנגישים גם לעגלות ילדים.

+ מידע חשוב על המסלול
שמור למועדפים
דרגו מסלול זה:
4
הניקוד של המסלול הזה הוא4
צפו בטיול באתר המותאם למובייל
עונה מומלצת:
כל השנה
משך המסלול:
1-2 שעות
רמת קושי: קלה
מפת טיולים וסימון שבילים השרון ומערב השומרון (גיליון מס' 7)
סוג המסלול
פיקניק
פיקניק
נגיש
נגיש

בלב השרון צומח לפלא גן עצים מיוחד במינו, שאין שני לו בישראל. בגן, המשתרע על פני 130 דונם, צומחים עצים שנאספו מרחבי העולם כדי לבחון את מידת התאמתם לתנאי הסביבה בישראל.
בצד הגן חנכה קק"ל בשנת 2017 מרכז מבקרים משוכלל, המציג בצורה חווייתית ובאמצעים חדשניים את סודותיהם הנסתרים של העצים והיערות. ביקור במרכז המבקרים מעצים את חוויית הסיור ביער אילנות. 
מרכז המבקרים ושבילי ההליכה נגישים לאנשים עם מוגבלויות. מרכז המבקרים נבנה בתרומת קק"ל דנמרק. הגן הבוטני שוקם בתרומת ידידי קק"ל בארה"ב ובדנמרק (על מרכז המבקרים ראו רשימה נפרדת).

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by e-yarok (@eyarok) on

+ הצג את כל המידע

הוראות הגעה ומידע כללי


אורך המסלול: כ-1.5 ק"מ.
אופי המסלול: שביל הליכה סלול ונגיש בין עצים. לצד השביל ספסלים ומים לשתייה. 
נקודת מוצא וסיום: החניון ביער אילנות. .    
 
דרכי הגעה: יער אילנות שוכן בצדו המזרחי של כביש תל – אביב חיפה "הישן" (כביש 4), בין צומת דרור לצומת השרון (צומת בית ליד). הכניסה לבאים מדרום בלבד.  
 
שעות פתיחה:
הגן הבוטני: כל ימות השבוע, בקיץ 08:00-19:00, בחורץ 08:00-17:00. ללא תשלום וללא תיאום.
השירותים פתוחים בין השעות: 09:00-16:00. 
מרכז המבקרים: א׳-ה׳ 9:00- 16:00.
הביקור במרכז המבקרים לבודדים וקבוצות מחייב תאום מראש! 
לרשות המבקרים: אזור פיקניק (אסור בהדלקת אש כולל מנגל וגזיות), ברזיות, פחי אשפה, שירותים נגישים (פתוחים בין השעות 09:00-16:00).
שבילים נגישים, ספסלים וברזיות בכל רחבי הגן.
בגן אסור לרכוב על אופניים. כלבים קשורים ברצועות.


 
הערות
במרכז המבקרים יכולים לבקר בעת ובעונה אחת עד 50 מבקרים או בהתאם להנחיות התו הסגול המשתנות מעת לעת..
המרכז פיתח מגוון תכניות חינוכיות וניתן לקיים בו השתלמויות ואירועים חינוכיים.
הביקור במרכז מתאים לילדים מגיל 8. מוזמנים גם ילדים צעירים יותר הלומדים לפי יכולתם.
הכניסה בתשלום סמלי.
קבוצות חייבות בתיאום מראש בטל'  09-8974800 ובדוא"ל  mmilanot@kkl.org.il.
למידע נוסף על העצים באילנות הקליקו – עצים בארבורטום אילנות 
 

קצת היסטוריה

גן העצים נוסד בשנות ה-50  של המאה ה-20 ל ידי אנשי המחלקה לחקר היער של משרד החקלאות. זה היה הארבורטום הלאומי - גן אקלום העצים של ישראל. ואמנם, יערני משרד החקלאות עשו את עבודתם נאמנה. הם אספו כ-700 מינים של עצים מרחבי העולם כולו (כיום נותרו כ-350) ושתלו אותם בגן ב-25 חלקות, בהתאם לאזורים הגיאוגרפיים שמהם נאספו העצים. המקום זכה לשם הולם -  "אילנות".  
הארבורטום שקק חיים. החוקרים חקרו ולמדו באילנות את תכונות העצים ואת האפשרויות לנצלם כעצי יער וכעצי נוי. המקום שימש מרכז לפעילות המחקר היערני בארץ ונעשו בו עבודות חשובות באיסוף זרעים והנבטתם, היכרות עם מזיקי עצים ותחומים אחרים הקשורים ביערנות. המגוון העצום של מיני העצים בגן משך למקום סטודנטים מהפקולטה לחקלאות ברחובות, תלמידי תיכון, אדריכלי נוף וחובבי טבע מהארץ ומחו"ל. 
בשנת 1986 סגר משרד החקלאות את המחלקה לחקר היער והפעילות באילנות נפסקה. המקום ננטש. חלק מהעצים מתו משום שלא התאימו לתנאי האקלים והקרקע שבמקום. אחרים התנוונו מחוסר טיפול. השטח התכסה בעשבייה והגן הנהדר הלך ונשכח.
 
גן העצים מחדש ימיו
בשנת 2013 קיבלה על עצמה קק"ל להציל את הארבורטום ולשקמו. פעולות השיקום כללו מיפוי מדוקדק של הגן והעצים שבו, טיפול בעצים הקיימים, נטיעה של מיני עצים נוספים ופרישת מערכת השקיה ממוחשבת. למרגלות כל מין עץ המיוצג בגן מוצב שלט המציג את תעודת הזהות שלו. בשלט משולב QR קוד, שניתן לסורקו באמצעות טלפון נייד חכם ולהגיע למידע מעניין נוסף. קק"ל סללה בגן שבילים באורך כולל של כ-2.5 ק"מ. בתרומת הפדרציה היהודית של מחוז מידלסקס, ניו ג'רזי, הפך הגן נגיש לאנשים עם מוגבלות. שבילי הגן סלולים ברמה גבוהה ומאפשרים תנועה נוחה לעגלות נכים ולעגלות ילדים. בצדי השבילים מוצבים ספסלים, המעניקים הזדמנויות להתרגעות בין עצי היער.  
ליד רחבת החניה, המתאימה לחניית אוטובוסים, מוצבים שולחנות פיקניק נגישים ועמדת "מסבירן", המעניקה הסבר קולי קצר על הארבורטום, בארבע שפות  (עברית, אגלית, רוסית וערבית). המסבירן נגיש לאנשים כבדי שמיעה. 
 
גם ילדים ימצאו עניין רב בסיור בגן. הם יוכלו להתוודע אל מיני העצים במשחק האינטראקטיבי "הגן הקסום". באמצעות הטלפון החכם, תוך התמודדות עם כתב חידה, מוביל המשחק את המשתתפים בין עצי היער. 

מסלול הסיור בגן


סיור בגן העצים באילנות הוא חוויה לאוהבי טבע ומקום נפלא לעריכת היכרות עם עצים זרים, מוזרים ומופלאים, בעלי מראה אקזוטי מרתק. מידע מפורט על עצי הגן יכול כל מטייל למצוא בעזרת קודים QR שעל שלטי העצים ובאתר האינטרנט www.wildflowers.co.il/ilanot. ברשימה זו נזכיר רק מעט שבמעט מהעצים הנטועים בגן. 
 
יוצאים לדרך
מהחניון שליד מרכז המבקרים יש לצעוד אל השביל המרכזי בגן, החוצה מדשאה רחבת ידיים. לפני שמגיעים לשביל, ממש ליד מרכז המבקרים, צומח צמח הנראה כמו דקל קטן. זהו ציקָס מופשל, מין דינוזאור צמחי. הוא שייך לקבוצה שרוב נציגיה ידועים לנו רק כמאובנים מהעידן הגיאולוגי פֶּרְם (לפני 290 עד 250 מיליון שנה) ומעידנים מאוחרים יותר. הצמח, הצומח בר בדרום יפן, נמנה עם ראשוני הצמחים יוצרי הזרעים שהופיעו בעולמנו. במקומות רבים ברחבי העולם מגדלים את הציקס כצמח נוי. 
עוד בטרם חוצה השביל את המדשאה, מקדם את פניננו מבחר נאה של עצי שיטה, שמוצאם במזרח אפריקה. באותו מקום, מימין לשביל, נמצא עץ מוזר למראה. ספק אם אדם מן היישוב יקשר אותו עם הסוג אקליפטוס. בכל אופן, זהו אקליפטוס מֶלָנוֹפלוֹיָה (2) (Eucalyptus melanophloia). סימן ההיכר שלו הם העלים בעלי הגוון הכסוף: העלים הצעירים מזכירים בצורתם לב ואילו הבוגרים צורתם אליפטית כביצה ובסיסיהם חובקים את הציר הנושא אותם. המראה המיוחד הופך את מין האקליפטוס הזה לעץ דקורטיבי. בישראל נוטעים אותו בבקעת הירדן ובנגב המערבי. באילנות ניטעו בעבר כ-170 מינים של אקליפטוסים. כיום נותרה רק כמחצית מהם ונוכל לפגוש אותם בהמשך הסיור. 
 
תבליט הצבי וחורשת הברושים
כ-100 מ' משם מוצב משמאל לשביל תבליט אבן עדין המתאר צבי שעומד ליד עץ. יוצרו הוא צבי טברדז'בו, שנולד בשנת 1915 בעיירה מזריץ שבפולין. עוד בילדותו עסק בפיסול בעץ ומשבגר למד באקדמיה לאמנות שבקראקוב. במלחמת העולם השנייה, כששירת בצבא הפולני, לכדו אותו הרוסים, האשימו אותו בריגול לטובת גרמניה והיגלו אותו למחנה עבודה בסיביר. גם בתנאים אלה המשיך לצייר ולגלף להנאת חבריו וסוהריו הרוסים. בתום המלחמה שוחרר ואחר כך עלה לארץ עם משפחתו. כעולה חדש הועסק טברדז'בו בעבודות דחק בכבישים ובחקלאות. נראה שבזמן שעבד ביער אילנות יצר את הצבי. מאוחר יותר עבד כמורה לפיסול וכפסל בעל סגנון משלו, מדייק מאוד בפרטים. 
מול תבליט הצבי, מימין לשביל, צומחת חורשת של שתילי ברוש צעירים. בחלקה הזו ניטעו עצי ברוש מצוי בעלי צורה ומופיע ייחודיים, שאותרו ברחבי ישראל. רובם ניחנו בממדים מיוחדים ובתכונות יוצאות דופן. כדי לשמר את התכונות הגנטיות של עצים מיוחדים אלה נלקחו מהם ייחוריים ופרופ' יוסי ריוב מהפקולטה לחקלאות של האוניברסיטה העברית, יצר מהם שתילים חדשים.  עם העצים שנלקחו מהם ייחורים נמנים הברוש שנטע בן גוריון בבית הספר לשוטרים שבקרית אתא, הברוש המפורסם שבנחל דליה ו"ברוש עכו", עץ בעל ממדי ענק שניטע בימי המנדט הבריטי בגן אקלום המאכלס בימינו את כפר הנוער מנוף. 
 
ער אציל ואורן הצנובר
במרחק כמה צעדים מחלקת הברושים מתאר שלט כמה מהציפורים הנפוצות ביער אילנות. עוד כמה צעדים, מעבר לרחבה הקטנה עם הספסלים, נפגוש ער אציל גדול (Laurus nobilis). זהו עץ ים-תיכוני אופייני, הצומח אצלנו בכרמל ובגליל, בעיקר בחורשים הלחים. באילנות זכה העץ לצמוח לגובה רב במיוחד.  
הער האציל מציין את קצה השביל המרכזי. בצומת שלידו נפנה ימינה (מזרחה), אל שביל המתעקל שמאלה. סמוך לכאן צומחת קבוצה מרשימה של עצי אורן הצנובר (Pinus pinea), עץ הניכר בצבע האדמדם של גזעיו. אורן הצנובר הוא העץ שממנו מפיקים את הצנוברים הטעימים. העץ צומח בר במערב הים התיכון, אך נראה כי כבר בתקופה הרומאית נטעו אותו במחוזות האימפריה הקדומה כדי ליהנות מהטעם המשובח של זרעיו. קק"ל נטעה חורשות של אורן הצנובר ביערות רבים ביהודה, בכרמל ובגליל.  
 
קפיצה קטנה לאוסטרליה
אורן הצנובר נמצא ליד צומת שבילים. נפנה שמאלה, נצעד כ-80 מ' ונגלה מימין לשביל את אחד "הכוכבים" של אילנות - אקליפטוס גדול-פרי (Eucalyptus macrocarpa). זהו שיח גדול הצומח בר באזורים הצחיחים למחצה של מערב אוסטרליה. הוא ניכר בעלים דמויי חץ, מכוסים כסות עבה של שערות בצבע אפור. עיקר יופיו של הצמח הוא בפרח הענק והאדום שלו, הגדול ביותר מבין מיני האקליפטוס. הפרח מצמיח אינספור אבקנים אדומים, שבקצותיהם מנצנצים גרגרי אבקה צהובים. הפריחה מתחילה באמצע אוקטובר ונמשכת עד אמצע החורף. פרח כזה מייצר גם פרי גדול, שהעניק למין את שמו.
כדאי לשוטט מעט בחלקה וליהנות ממראה כמה מהעצים המיוחדים של אוסטרליה. מרשימים מאוד ענפיה של אָלוֹקָזוּאָרִינָה טוֹרוּלוֹסָה (Allocasuarina torulosa) היוצרים יחד מסך יפהפה. בזכות תכונתו זו מנצלים את העץ להפחית מפגעי רעש. אָלוֹקָזוּאָרִינָה טוֹרוּלוֹסָה צומחת בר בשולי יערות הגשם של אוסטרליה. בעצה האיכותית שלה משתמשים לייצור כלים יוקרתיים כגון ניצבי סכינים.
עץ מרשים נוסף הוא אלוקזוארינה סיבית (Allocasuarina inophloia). המטיילים הדביקו לו את הכינוי "עץ הדוב" בשל גזעו המכוסה "פרווה" חומה. מראה זה הוא תוצאה של קליפת העץ, המתפצלת לרצועות אורך דקות בדמות שערות. 
 
מעגל הקזוארינות
כ-100 מ' מצפון לאקליפטוס גדול-פרי נגיע לרחבה ובה שלושה ספסלים הנהנים מצל עצי אקליפטוס המור ובצידם עוד שלט המספר על ציפורי המקום. אנו בצומת. מימין נמצא "מעגל הקזוארינות" - מקום שצומחים בו 39 עצי קזוארינה במעגל שקוטרו כשמונה מטרים. צמרות הקזוארינות יוצרת סכך ירוק מעל לראשי המבקרים ונוסכות במקום אווירה מיוחדת. על פי המיתולוגיה של אילנות, העצים ניטעו בשנות ה-50 כמקום מנוחה לעובדים. אדם אחד עמד במרכז העיגול וממנו נמתח חבל שהחזיק אדם אחר שצעד במעגל. בכל צעד שעשה, נשתלה קזוארינה. המקום מוצל בכל שעות יום ועשוי לשמש כיתת לימוד בטבע ומקום להתכנסות ולמדיטציה. בתוך המעגל נסללה רחבה נגישה לאנשים עם מוגבלויות.  
המעגל מוקדש לזכרו של דן אוזן, ששילם בחייו כדי למנוע בפברואר 2015  פיגוע רב נפגעים בבית הכנסת בקופנהגן. 
 
המבוך
משמאל לצומת השבילים נמצא המבוך. הוא בנוי מעגלים-מעגלים משני מיני עצים. במפלס הנמוך צומחים שיחי אוג מכחיל (Rhus glauca) ואילו את הקירות הגבוהים של המבוך בונה לָגֶרְסְטֶרְמְיָה הודית (indica Lagerstroemia), המעניקה למבוך בונוס של פריחה ססגונית בקיץ. שני מיני הצמחים האלה נענים לעיצוב ולכן מתאימים ליצירת מבוכים. מול המבוך.
 
הדרך חזרה 
המבוך מציין את קצה המסלול ומעתה נצעד בשביל הסלול המתעקל בדרך חזרה לנקודת המוצא. נחלוף על פני צידו המערבי של המבוך, שנמצא עתה משמאלנו. אחריו, מימין לשביל, צומח ינבוט צִ'ילֶיאנִי (Prosopis chilensis). השם "ינבוט" מעורר חלחלה בקרב החקלאים בישראל, שכן ינבוט השדה המקומי שלנו הוא שיח עקשן מאין כמוהו ופגע רע בשדות. באמריקה, לעומת זאת, הינבוטים הם עצים של ממש, המעניקים לנוף מראה שמזכיר את עצי השיטה של הנגב הישראלי. הינבוט הצ'יליאני הוא עץ קטן, המפאר את האזורים היבשים של צ'ילה, כפי שמרמז שמו. נודעת לו חשיבות רבה כמקור מזון לבעלי חיים באזורים המדבריים של היבשת. 
מעבר לינבוט נטוי גשרון עץ על פני ערוץ קטן. לאחר שעוברים בגשר מתקרב השביל לגדר מתחם יער אילנות. סמוך לגדר של הגן, קרוב מאוד לכביש 4, צומחים שני פרטים נהדרים של אלון השעם (Quercus suber), שניטעו כבר בשנות ה-50. אלון השעם צומח בר בחצי האי האיברי ובדרומה של צרפת. קליפתו המפוארת של העץ היא המקור לפקקי השעם שבהם פוקקים בקבוקי יין. 
הנה, כך, שיכורים וסחרחרים מעט מכל השפע הזה, אנחנו יכולים למצוא את דרכנו בחזרה לחניון, שממנו יצאנו לטיול. 
 

קרדיטים

כתב וצילם: יעקב שקולניק
פורסם בתאריך 1.9.2020
הוראות התנהגות ובטיחות למטיילים >>
בטרם יציאה לטיול, מומלץ לעיין בדיווחים ולהתעדכן במידע הנוגע לאתר או למסלול בו אתם מתעתדים לבקר.
למעבר לעמוד ובו כל הדיווחים העדכניים לחצו כאן.תגובה דרך פייסבוק

הוסף תגובה


שלח
האם לדווח על תוכן זה כלא ראוי?

כן
לא
מועדפים 0
#
חפש