שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה

e ירוק - מטיילים עם קקל
התנתק
התחבר
0
דרך נוף יער מיתר

דרך נוף יער מיתר

ביקור מרתק ביער הגדול ביותר שנטעה קק"ל בישראל, דווקא בגבול המדבר...

+ מידע חשוב על המסלול
שמור למועדפים
דרגו מסלול זה:
4
הניקוד של המסלול הזה הוא4
צפו בטיול באתר המותאם למובייל
אזור המסלול: דרום,
שפלת יהודה
עונה מומלצת:
כל השנה
אורך בקילומטרים:
3 ק"מ
משך המסלול:
1-2 שעות
מפת טיולים וסימון שבילים דרום השפלה ושולי הר חברון (גיליון מס' 12)
סוג המסלול
נוף ותצפית
נוף ותצפית
פיקניק
פיקניק
היסטוריה ואמנות
היסטוריה ואמנות

יער מיתר הוא בנו של יער יתיר שבדרום הר חברון. דווקא כאן, בגבול המדבר, נטעה קק"ל את גוש היערות הגדול בישראל, המשתרע על פני כ-40 אלף דונם. קק"ל גיוונה את היער והוסיפה לעצי המחט מינים מיוחדים של עצי איקליפטוס, בהם איקליפטוס טורקוואטה המצמיח פרחים גדולים ואדומים ומטעים של עצי בוטנה (פיסטוק).

יער מיתר שוכן בשיפולי הר חברון, והוא נמוך יותר מהאזור הרם של יתיר. קק"ל החלה בנטיעתו בראשית שנות ה-80 של המאה ה-20, והוא עוטף את היישוב מיתר מצפון. הפסגה הגבוהה ביותר במסלולנו, מצפה נעם רוזטנל, מתנשאת כ-467 מ' מעל פני הים.
אפשר לצעוד בין אתריו גם לאורך שביל ישראל.


+ הצג את כל המידע

גשר דֶבַּמְבַּם


האתר הראשון במסלול נמצא כבר במטר הראשון שלו. החנו את הרכב ליד שלט המבואה הגדול של קק"ל ושלטי ההסבר שבמקום והציצו לעבר גשר דהריה, הגשר שעל כביש 60. הגשר נטוי על נחל חברון, היובל הגדול של נחל באר שבע, ונקרא על שמו של סרן גרשון דובנבוים (1927­-1948), שכינויו היה דֶבַּמְבַּם. דובנבוים, מפקד פלוגה נערץ בגדודים השני והתשיעי של הפלמ"ח, השתתף בקרבות ובמבצעים רבים ובהם העלאת מעפילים, פיצוץ גשר אלנבי בליל הגשרים, חילוץ ילדי יד מרדכי מהקיבוץ הנצור וכיבוש באר שבע במלחמת העצמאות. למחרת כיבוש באר שבע, ב-23 באוקטובר 1948, פיקד על כוח שנשלח לפוצץ את הגשר שעל כביש 60 כדי לבלום התקפת נגד אפשרית מכוחות הצבא המצרי וצבא הלגיון הערבי מכיוון חברון. במהלך הפעולה נפגע מכדור ומת מפצעיו כעבור יומיים.   
בקרבת מקום התחולל קרב נוסף שנקרא פעולת א-רהווה, או מבצע יהונתן. בא-רהווה, כקילומטר מצפון למחסום מיתר, היה מבנה משטרה ירדני שהעניק מחסה לאנשי הפדאיון שפעלו נגד כוחות צבא ואזרחים ישראלים באזור באר שבע. בפעולת תגמול שנערכה ב-1 בספטמבר 1956 פרץ כוח צה"ל למשטרה ופוצץ אותה לאחר קרב קשה מול עמדות הגנה ותעלות קשר. במהלך הקרב נפגע אנושות מאיר הר ציון, וד"ר מוריס אגמון (אנקלביץ') ניתח אותו בשטח והציל את חייו. ד"ר אגמון זכה על כך בעיטור העוז. 


חניון הפרוזופיס


ליד הגשר, משמאל לדרך, נטועה חלקה של שיטת עלי ערבה – מין עץ שמוצאו מאוסטרליה. מין שיטה זה, שניטע במקומות צחיחים למחצה, מתאפיין בעלים ארוכים בצבע ירוק בהיר. העץ פורח מסוף הקיץ עד תחילת דצמבר בפרחים בצבע קרם או בצהוב חיוור. 
מכאן נוסעים בדרך נוף יער מיתר, המסומנת בסימון שבילים כחול. כ-700 מ' מנקודת המוצא עוברת הדרך בגיא רחב, נטוע עצי אלת הבוטנה (פיסטוק). קק"ל נטעה מטעי בוטנה בגיאיות רבים ביער. הגידול אינו מסחרי, אך פירות העץ המבשילים בסתיו מסייעים לציפורים נודדות לצבור אנרגיה בעונה דלה במזון.
כ-200 מ' משם מגיעה הדרך לחניון הפרוזופיס. השם המבהיל הזה שייך לעץ ששמו העברי הוא ינבוט לבן. אצלנו צומח בר ינבוט שיחני, שהוא צמח מזיק בשדות. באמריקה הינבוט הוא המקבילה של מיני השיטה שלנו, והוא צומח כעץ לכל דבר. ביער מיתר נטעה קק"ל עצי ינבוט שמקורם באמריקה והם נקלטו יפה כל כך עד שקק"ל הציבה בצילם שולחנות פיקניק.  


המאגורה


מחניון הפרוזופיס ממשיכים מזרחה בין עצי היער. ליד הגשר, משמאל לדרך, נטועה חלקה של עצי טטרקליניס מרובע, מין עץ שדומה לברוש הצומח בר בצפון-מערב אפריקה ובדרום ספרד. העץ עמיד יחסית ליובש ולכן ניטע באזור.
 
כקילומטר אחד מחניון הפרוזופיס מגיעה הדרך לצומת דרכים ולצידו חניון נחמד ובו שולחנות פיקניק וברזי מים לשתייה. כאן יש לנטוש את הדרך המסומנת כחול, הממשיכה ליער יתיר, ולפנות ימינה. הדרך מגיעה לאחר כחצי קילומטר לעוד צומת. הדרך למצפה נעם פונה ימינה, אך לפני שנוסעים בה כדאי לפנות שמאלה בעקבות השילוט המכוון לחניון המאגורה, מרחק של כ-150 מ' מהשלט.
 
חניון המאגורה הקטן נמצא ליד מאגר מים קדום, בור גדול החצוב במדרון הגיא שהחניון נמצא בו. בור המים הזה נחפר בסלעי קִרטון מתצורת מנוחה, שהחלחול בהם מועט. החוצבים השאירו את הסלע הטבעי כגג ואף הותירו במרכז הבור עמוד סלע בלתי חצוב כדי שיתמוך בגג. בורות מים מטיפוס זה מכונים מאגורות, והם היו נפוצים באזורים הצחיחים של הארץ בתקופה הביזנטית.
 
גרם המדרגות היורד למאגורה הרוס ולכן הביקור בו מסוכן ואסור. הבור מוקף גדר ויש גם שלטי אזהרה האוסרים להיכנס אליו.

 

מצפה נעם רוזנטל


מהבור נוסעים בחזרה לצומת וממשיכים בדרך היישר לפנים עוד כקילומטר. בצומת הדרכים יש לפנות שמאלה למצפה נעם (467 מ'), הנראה היטב מהצומת. בראש הגבעה ניצבים בית היערן הישן של יערני קק"ל ולידו מגדל צופי האש – שניהם אינם בשימוש בימינו.
ליד המבנה הישן נמצאת אנדרטה המנציחה את נעם רוזנטל (1993­-2014), לוחם שריון שנהרג מפגיעת מרגמה במהלך מבצע צוק איתן. נעם, בן היישוב מיתר, אהב להיפגש עם חבריו במקום הזה, לבלות יחד בחיק הטבע ולקבל את השבת בשירה ובניגון.
האנדרטה, יצירתם של האדריכל איתי פידל והפסל חן וינקלר, בנויה כפסנתר כנף והיא מרמזת על אהבתו של נעם למוזיקה ולכלִי נגינה זה. בצל כנף הפסנתר נבנה מקום ישיבה לכ-20 איש, וחקוקות בו אמרות שהיו שגורות בפי נעם. בני נוער ובעיקר צופי מיתר הכינו את המתחם להצבת האנדרטה. שולחן פיקניק אחד משלים את תמונת האתר.
מהאנדרטה, המשרה אווירה של שלווה ורוגע, אפשר לצפות על הר חירן ועל דרום הר חברון. שביל ישראל עובר כ-50 מ' מצפון לאנדרטה והוא חופף כאן לסינגל מיתר. אפשר ללכת במורד השביל בין עצי היער. השביל עובר ליד המאגורה ומגיע לחניון הפרוזופיס, מהלך 1.5 ק"מ ממצפה נעם.  


הוראות הגעה ומידע כללי


אופי הטיול: נסיעה ברכב פרטי, לא מעגלי. אפשרות לטיול רגלי קצר בקטע משביל ישראל (דורש הקפצת רכב קצרה).
אורך מסלול הנסיעה: כ-3 ק"מ.
נקודת מוצא: הכניסה לדרך נוף יער מיתר, כביש 60, כ-2 ק"מ מצפון לכניסה לקיבוץ כרמים (כחצי קילומטר לפני מעבר מיתר).
נקודת סיום: מצפה נעם רוזנטל. הדרך למצפה בתיאור המסלול.


קרדיטים


כתב וצילם: יעקב שקולניק
עלה בתאריך 17/4/2019


הוראות התנהגות ובטיחות למטיילים >>
בטרם יציאה לטיול, מומלץ לעיין בדיווחים ולהתעדכן במידע הנוגע לאתר או למסלול בו אתם מתעתדים לבקר.
למעבר לעמוד ובו כל הדיווחים העדכניים לחצו כאן.תגובה דרך פייסבוק

הוסף תגובה


שלח
האם לדווח על תוכן זה כלא ראוי?

כן
לא
מועדפים 0
#
חפש