שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה

e ירוק - מטיילים עם קקל
התנתק
התחבר
0
מצפור נגוהות

מצפור נגוהות

טיול נופים לכל המשפחה במצפור נגוהות

+ מידע חשוב על המסלול
שמור למועדפים
דרגו מסלול זה:
5
הניקוד של המסלול הזה הוא5
צפו בטיול באתר המותאם למובייל
אזור המסלול: דרום,
הנגב הצפוני
עונה מומלצת:
כל השנה
משך המסלול:
1-2 שעות
מסלול מעגלי: כן
רמת קושי: קלה
מפת טיולים וסימון שבילים דרום השפלה ושולי הר חברון (גיליון מס' 12)
סוג המסלול
נוף ותצפית
נוף ותצפית
פיקניק
פיקניק
מסלול מעגלי
מסלול מעגלי
היישוב הקהילתי נגוהות נמצא בשיפולים המערביים של הר חברון. הוא נוסד בשנת 1981 כהיאחזות הנח"ל מצפה לכיש-נגוהות, ושמו ניתן לו על ידי יצחק שליו, מעין התכתבות עם שירו של חיים גורי על נפילת מחלקת הל"ה, שכתב "כבים נגוהות אחרונים והערב צונח בהר". 
בשנת 1998 נוספה להיאחזות מדרשה חינוכית, ולאט לאט נקבעו עובדות בשטח. כיום מתגוררות בגבעה המרכזית ביישוב כ-50 משפחות. בגבעה בולטת, כקילומטר ממערב לגבעה המרכזית, קם מאחז נוסף השייך לנגוהות ומכונה גבעת הבוסתן (הבוסטר). גבעת הבוסתן משתלבת בתוכניות להרחבת נגוהות לכ-250 משפחות. 
+ הצג את כל המידע

המצפור

קק"ל הכשירה בגבעה המרכזית של נגוהות תצפית חדשה. תמצאו כאן רחבה מקורה ובה שלט פנורמי, עמדת מסבירן (הסבר קולי בעברית ובאנגלית), ארבעה שולחנות פיקניק ומים לשתייה. בעורף התצפית יש שירותים.
עמדתה הגיאוגרפית של נגוהות מבטיחה תצפית מרהיבה לעבר השפלה ומישור החוף. המדרון המערבי של רכס הרי חברון יוצר מתלול טופוגרפי עז, הצונח כ-300 מ' על פני מרחק אופקי של 2­-3 ק"מ. השיפוע התלול מותיר את הנוף חשוף לגמרי למרחקים.
המצפור, כ-700 מ' מעל פני הים, משקיף למרחקים. במזרח מציצים בתי העיר דורא, המְשמרת בשמה את השם המקראי אדוריים, אחת הערים שביצר רחבעם (דברי הימים ב יא, ט). בעמק התלם, העמק שנוצר בקו המגע של קמר חברון עם גבעות השפלה, נראים הכפרים הערביים בית עווא, דיר סאמית, אידנא ותרקומיא. מעבר לבית עווא, בתחום שפלת יהודה, נראים שקף ושני היישובים החדשים בני דקלים ואליאב, שנבנו עבור מפוני גוש קטיף (קק"ל ביצעה את הכשרת הקרקע למגורים ביישובים אלה).
רשימת המקומות ארוכה. נזכיר רק את תל כיש ואת תל עיטון, המזוהה עם עגלון המקראית. רחוק יותר נראים היישובים שדרות, רהט, נתיבות, אופקים, קריית גת, עזה, אשקלון ואשדוד. בימים בהירים אפשר לזהות את נתב"ג ואף את המגדלים הגבוהים של תל אביב. 

אבני המיל ויהושע בן נון

ליד המצפור ובצד הרחוב שפונה ממנו מזרחה מוצבים חלקים של אבני מיל מהתקופה הרומית, שנמצאו באזור שבין צומת העלייה לבין גבעת הבוסתן (הבוסטר). אבני מיל אלה מציינות את הדרך הרומית שהובילה מבית גוברין לעין גדי. הדרך עברה דרך בית עווא, עלתה לנגוהות, יאטה, כרמל, אום דראג' ומשם לעין גדי. עין גדי, מקום גידול האפרסמון, היה מקום חשוב דיו כדי להוליך אליו דרך.
הרומאים לא היו הראשונים שהשתמשו בה. הדרך הזו נזכרת גם במקרא, בתיאור הקרב של יהושע עם חמשת מלכי הדרום. על פי המסופר (יהושע פרקים ט-י) לאחר שאנשי גבעון כרתו ברית עם יהושע, יצאו מלכי ירושלים, חברון, ירמות, לכיש ועגלון לנקום בעיר הסוררת. יהושע, שחנה בגלגל, עלה במהירות לעזרת הגבעונים ולאחר שהנחית מכה קשה על צבאם של חמשת מלכי הדרום רדף אחריהם דרך מורד בית חורון לעזקה ולמקדה. זה הקרב שבו ציווה יהושע "שמש בגבעון דום וירח בעמק איילון", להבטיח שצבא אויביו לא יימלט בחסות החשיכה.
המלכים הסתתרו במערה, נתפסו והוצאו להורג ואז התפנה יהושע לכבוש את ערי המבצר שבשפלה, שאליהן נמלטו שאריות צבא מלכי הדרום. המקרא מספר שיהושע עבר ממקדה ללבנה ומלבנה עבר ללכיש ומלכיש עבר לעגלון (תל עיטון). רק מעגלון, כותב המקרא, עלה יהושע לחברון. עלה ולא עבר. לפי התיאור הגיאוגרפי המדויק הזה סביר להניח שיהושע עשה את הדרך לחברון במעלה התלול והקצר שעובר דרך נגוהות של ימינו.

עמדת המקלע במצפור

העמדה האסטרטגית של מצפור נגוהות לא נעלמה מעיני הירדנים. בצד השביל הסלול היורד מהמצפור לארבעת שולחנות הפיקניק, נראים שרידי עמדת מקלע ירדנית חצובה בסלע. העמדה הזו היא חלק ממוצב ירדני גדול, ששוחותיו נראות בגבעה שמדרום לכביש 3265, בין גבעת הבוסתן לגבעה המרכזית בנגוהות. על פי תוכניות הבינוי של נגוהות תקום במקום הזה שכונה חדשה של היישוב.
הירדנים בנו את המוצב כהכנה לפלישה ישראלית מכיוון השפלה, אך במלחמת ששת הימים לא נורתה ממנו ולו ירייה אחת. לאחר שצה"ל השתלט על השומרון ועל אזור ירושלים, העדיף המלך חוסיין להסיג מכאן את כוחותיו, ואזור הר חברון נפל כמעט ללא התנגדות.

האלון הגדול

כ-100 מ' ממזרח לשער נגוהות, בין חלקה מעובדת לכביש 3265, צומח אלון מצוי גדול ובצילו שני שולחנות פיקניק. השולחנות, אגב, הובאו מגוש קטיף. מדרום לכביש משתרעת שמורת טבע נגוהות המשמרת חורש ים-תיכוני שעצי אלון מצוי שולטים בו. זוהי, עד כמה שידוע לנו, פיסת חורש אלון מצוי הדרומית ביותר בישראל. האלון הגדול והשמורה הם כנראה שריד לחורש גדול ומפותח הרבה יותר שגדל כאן בעבר.

טיול למצפור נגוהות

בעת טיול במקום יש להביא בחשבון שני דברים:
א.      נגוהות נמצא מעבר לקו הירוק.
ב.      נגוהות הוא יישוב דתי, והכניסה אליו אינה אפשרית בשבת ובחג. אפשר, על פי יגאל ליבנר, מזכיר היישוב, לחנות מחוץ ליישוב ולהגיע לתצפית ברגל.

מידע נוסף

מסלול נוסף באזור: יער המלאכים

קרדיטים

תודה ליגאל ליבנר, מזכיר היישוב נגוהות, ולטלילה ליבשיץ, רכזת קהילה ויער של קק"ל באזור צפון הנגב, על עזרתם הרבה בהכנת הכתבה. 
כתיבה וצילום: יעקב שקולניק

הוראות התנהגות ובטיחות למטיילים >>
בטרם יציאה לטיול, מומלץ לעיין בדיווחים ולהתעדכן במידע הנוגע לאתר או למסלול בו אתם מתעתדים לבקר.
למעבר לעמוד ובו כל הדיווחים העדכניים לחצו כאן.תגובה דרך פייסבוק

הוסף תגובה


שלח
האם לדווח על תוכן זה כלא ראוי?

כן
לא
מועדפים 0
#
חפש