שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה

e ירוק - מטיילים עם קקל
התנתק
התחבר
0
פארק עמק התכלת
+ מידע חשוב על המסלול
שמור למועדפים
דרגו מסלול זה:
4
הניקוד של המסלול הזה הוא4
צפו בטיול באתר המותאם למובייל
אזור המסלול: צפון,
גליל עליון
עונה מומלצת:
כל השנה
אורך בקילומטרים:
1 ק"מ
משך המסלול:
1-2 שעות
מסלול מעגלי: כן
רמת קושי: קלה
הורדת מפת המסלול
ב-pdf
מפת סימון שבילים 2 הגליל העליון
סוג המסלול
מים ומעיינות
מים ומעיינות
נוף ותצפית
נוף ותצפית
במאי 2019 נפתח פארק עמק התכלת שבצפת לאחר שהיה סגור במשך כמה שנים. בירת הגליל העליון זכתה מחדש בפארק טבע עירוני יוצא דופן.   
קק"ל, בשיתוף עם עיריית צפת, משרד התיירות והחברה הממשלתית לתיירות (חמ"ת) השקיעה משאבים רבים בהקמת הפארק. התנאים הבסיסיים אינם קלים. הפארק שוכן בגיא נחל ביריה, מיובלי נחל שכווי הנשפך לנחל עמוד. הגיא תלול מאוד בחלקו, דבר שהקשה על הכנת התשתיות ופילוס השבילים. כעת המכשולים הוסרו והפארק מוכן לקליטת מבקרים.
לרשות המבקרים עומד שטח ירוק המשתרע על פני כ-580 דונם. מי שיבקר כאן יוכל להתוודע אל הנופים של הרי צפת מימים עברו: מעיינות קטנים מפכים בגיא, בוסתנים של עצי זית ורימון, עצים המייצגים את החורש הים תיכוני ונוף הרי הגליל. מול הפארק ניצב כחומה הר מירון – ההר הגבוה בגליל. אל תתפלאו אם תפגשו בין השבילים עדרי יעלים, יחמורים, צבאים ואף איילים נקודים. המקומות הלחים משמשים אתר רבייה חשוב לבעלי חיים מקבוצת הדו-חיים – סלמנדרה, צפרדע הנחלים, חפרית ואילנית.


דישון משוטט בפארק. צילום: יעקב שקולניק


+ הצג את כל המידע

איך מגיעים?

לשער הפארק: נכנסים בכניסה הראשית לצפת ונוסעים לכיוון התחנה המרכזית. כ-500 מטר מצומת הכניסה הראשית פונים ימינה לרחבת החניה של הפארק.
 
לחניון האיסוף: (מסלול מיטיבי לכת): נוסעים לבית העלמין הישן של צפת וממשיכים בדרך העפר המלווה את גדר בית העלמין צפונה, עד לחניון.
 

חשוב לדעת

  • שולחנות הפיקניק מרוחקים מהחניה.
  • אין להבעיר אש בפארק.
  • הפארק מתאים לבילוי רגוע בחיק הטבע ולחובבי הליכה.
  • הפארק אינו מיועד לרוכבי אופניים.  
  • אין כניסה ברכב לתחומי הפארק.
  • בפארק יש מי שתייה ושירותים.
  • שער הכניסה קפיצי ולכן נראה סגור גם בשעות שהגן פתוח. הושיטו יד ודחפו את הדלת. 

טיול בפארק

בפארק עמק התכלת יש שני מסלולים:
המסלול הקצר: מסלול מעגלי לבריכות העליונות ולעין התכלת. קק"ל הכשירה חלק מהמסלול כשביל מעגלי מונגש ובצידו ספסלים.
המסלול התלול: מסלול תלול המיועד למיטיבי לכת בלבד ובו 160 מדרגות.


המסלול הקצר
משער הכניסה יורדים כ-150 מ' בדרך הסלולה אל ערוץ נחל ביריה ואל בריכות המים העליונות שבו. מימין תמצאו ברז מים לשתייה ושירותים ולידם שני שולחנות פיקניק. צבי ביצה אוהבים להתפנק בשמש ליד גשרון העץ שלמרגלות הבריכות. 
שביל סלול יוצא מהבריכות ימינה ועולה בשיפוע מתון לצד נחל ביריה. נצעד בגדה הדרומית. עצים גבוהים של צפצפה מכסיפה מלווים את האפיק, וקיומם מעיד על זרימה של מים בנחל במשך רוב חודשי השנה. בעבר ניצלו את הגזעים הגבוהים והישרים של עצי הצפצפה להכנת קורות לגגות הבתים.   
 
עין חסיל
לאחר שעולים כ-100 מ' בשביל מגיעים לגשרון עץ החוצה את הערוץ. בגדה הצפונית של הנחל נובע לאחר חורף גשום המעיין הקטן עין חסיל. ליד קיר אבן, בצל עצי צפצפה, מוצב כאן שולחן פיקניק. שמו העברי של המעיין שומר על צליל שמו הערבי – עין אל חאציל, שפירושו "מעיין היבול". מי המעיין הזה, כמו שאר המעיינות בסביבת צפת, הרוו בעבר חלקות ירק שסיפקו ירקות טריים לתושבי צפת.  
קשה לומר כמה מעיינות בדיוק נובעים בפארק. קרקע הרנדזינה (קרקע גירנית בהירה) אינה נוטה לקלוט כמויות גדולות של מים, מה גם שאגן הניקוז הקולט את המים בפארק קטן למדי. מכיוון שכך, חלק מהמעיינות עונתיים, והמים מגיחים מהם רק בחורף.  
מעין חסיל עולות מדרגות אחדות אל עין התכלת. מטיילים עם עגלות ילדים מוטב שישובו לגדה הדרומית של הערוץ ויעלו בשביל בצד זה של הגיא, משום שאין בו מדרגות.
 
עין התכלת
המעיין הגדול של הפארק נמצא במעלה הנחל, בראש השביל. זהו עין התכלת, שממנו נגזר שמו של הפארק. השם העברי הוא תרגום שמו הערבי של המעיין (עין א-זרקא, המעיין הכחול). כדי להגביר את שפיעת המעיין נחצבה בעבר נקבה המגדילה את חשיפתה של השכבה נושאת המים. 
מי המעיין זורמים לבריכה ריבועית, המכוסה כיום בפרגולה. בעבר הוליכו את המים מהבריכה לערוגות גני הירק שעובדו למרגלותיה. קק"ל שיפצה את הבריכה ובנתה במדרון שמעליה קיר אבן חזק התומך בכביש מירון–צפת (כביש 89). עצי חרוב קשישים ובוסתן נטוע של עצי פרי מוסיפים גם הם יופי למקום. בצל החרוב שמעל למעיין יש שולחן פיקניק ופינות ישיבה. בצל עצי הזית הקשישים הסמוכים למעיין מוצבים עוד שני שולחנות פיקניק.
 
בחזרה לבריכות העליונות  
מעין התכלת אין ברירה אלא לרדת בשביל במורד הגיא של נחל ביריה. נצעד עתה בגדה הצפונית. השביל פוגש דרך עפר רחבה וגשר. דרך העפר עוברת בתוואי של הדרך ההיסטורית שחיברה בעבר את ביריה לצפת.  
עצי הברוש הגדולים שבצד הדרך מציינים את מקומו של בית קברות ערבי משלהי התקופה העות'מנית. בין הקברים צומחים עצי אלה קשישים. בחודש מארס יש כאן פריחה שופעת של מיני פרחים רבים, בהם סחלב איטלקי, סחלב השקיק ודבורנית דינסמור. בחודשים אפריל ומאי מעטרים את בית הקברות עמודי הפריחה הגבוהים של אירוס ארם נהריים, המצמיחים פרחים גדולים בצבע כחול-סגול.
השביל מגיע בחזרה לבריכות העליונות.
 
המסלול התלול 
השביל התלול יורד בגדה הדרומית של הנחל. אורכו עד לבריכות התחתונות כ-400 מ' בלבד, אך המדרון תלול, ובדרך חזרה יש לעלות 160 מדרגות. 
כ-200 מ' משם חוצה את השביל תעלה מרושתת המנקזת נביעה קטנה. זהו שריד לעין אל עאפיא, שנבע כ-100 מ' מכאן במעלה ההר. למי המעיין ייחסו בעבר סגולות מרפא, ויהודי צפת נהגו להשתמש בהן להכנת מצות לפסח.  
מעט הלאה בהמשך המסלול ניצבת פרגולה המעניקה מבט מרהיב אל פסגות הר אדיר, הר חירם והר מירון. ליד הפרגולה צומח עץ זית קשיש שגזעו המסוקס התפצל ברבות השנים לשניים.
טיפוס קל בשביל מדרגות מביא את המטייל לצומת שבילים. מי שיפנה ימינה יגיע חיש קל למפל בגובה של כ-10 מ', שמימיו נופלים אל בריכה רדודה. שולי הבריכה וקיר המפל מעוטרים בצמחי השרך שערות שולמית ובעצי תאנה.
נשוב בחזרה לשביל ונרד אל הבריכות התחתונות. הן "מאולפות" פחות מהבריכות העליונות ומקיימות מגוון גדול יותר של בתי גידול בשירות עולם הטבע של הפארק. זהו גם קצה המסלול. מכאן יש לשוב לרכב שבשער הכניסה לפארק. 
 

מידע כללי

אופי הטיול: ביקור בפארק טבע עירוני.  
אורך מסלול ההליכה: כקילומטר.
נקודת מוצא וסיום: דרך העצמאות, כחצי קילומטר מהכניסה הצפונית לצפת (מכביש 8900). דרך סלולה יורדת צפונה לרחבת החניה של הפארק.
מפה: מפת הפארק, מצורפת לרשימה זו.   
שעות פתיחה: הפארק פתוח בכל ימות השבוע. שעות הפתיחה ומידע נוסף תמצאו באתר קק"ל.
שימו לב! 
אין להכניס לפארק בעלי חיים מכל סוג שהוא, למעט כלב נחייה.

מידע נוסף

מפת טיולים וסימון שבילים

מפת טיולים וסימון שבילים הגליל העליון (גיליון 2)

קרדיטים

כתיבה וצילום: יעקב שקולניק 
מידע מקצועי: ישי סוקר, סגן מנהל מרחב צפון קק"ל 
תודה לאבישי חמוז-כהן, מנהל פארק עמק התכלת, על עזרתו בהכנת הכתבה
מפה: נגה מזרחי, נגה עיצוב גרפי
פורסם בתאריך: 6.6.2012
עודכן בתאריך: 29.6.2020

הוראות התנהגות ובטיחות למטיילים >>
בטרם יציאה לטיול, מומלץ לעיין בדיווחים ולהתעדכן במידע הנוגע לאתר או למסלול בו אתם מתעתדים לבקר.
למעבר לעמוד ובו כל הדיווחים העדכניים לחצו כאן.תגובה דרך פייסבוק

הוסף תגובה


שלח
שם: שעה: תאריך:
שוב פעם סוגרים שטחים.מעתה אפשר לעבור בואדי היפה המוביל לנחל שכוי ונחל עמוד רק בשעות מסוימות ולא אתפלא אם בעתיד הקרוב לא נצתרך גם לשלם כסף . גם החיות המסכנות סגורות בשטח קטן מאד יחסית.כמובן שהעסק עלה מליונים ואת הנעשה אין להשיב. מי שמעוניין לצאת מהמתחם הפארק בצידו התחתון נתקל בשתי גדרות גבוהות. ראוי מאוד לפתוח פשפשים שערים קטנים על מנת לאפשר מעבר חופשי .
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
שלום,

אנחנו מצטערים מאוד לשמוע שנסעתם לשם בשבת והתאכזבתם! עם זאת, לא שכחנו לציין את זה - הדבר מצוין בבירור במקרא מתחת למסלול, שם יש סעיף "שעות פתיחה", ובו כתוב שהמקום סגור בשבתות.

נוסיף את זה גם בתוך המסלול ליתר ביטחון.

בברכה,

המערכת
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
שלום,
לאחר שקראנו את התיאור המפתה, ארזנו את הילדים ונסענו לפארק. מה רבה היתה האכזבה כשקיבל את פנינו שער סגור ושלט בו נכתב שהפארק סגור בשבת.
האם לא הגיוני לכתוב פרט "שולי" שכזה בסעיף "חשוב לדעת" בכתבה שלכם, או בכל מקום אחר?!
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
מה בבריכת עין התכלת יש דגי זהב? לא כך שומרים על המגוון הביולוגי.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
לכל המגיבים,

בהמשך לתגובות לכתבה על עמק התכלת אני מבקש להשיב:

1. המטרה של העבודות שמבוצעות בפארק היא להנגיש את המקום היפה לכלל ציבור המטיילים.
2. הגדר נועדה לשמור על המקום, לשמור מבחינה בטיחותית על מטיילים ולמנוע מהם להיכנס במקומות מסוכנים, ולשמור על החיות שבפארק גם שלא יצאו החוצה וגם שלא יכנסו כלבים וטורפים אחרים (שועלים, תנים וכו') ויפגעו בהם.
3. הפארק עדיין בבניה ולכן המתחם התחתון אינו פתוח, בעוד מספר חודשים יגמרו העבודות במתחם זה ואז יפתחו השבילים ליציאה ויפתח השער בחלק התחתון של הפארק.
4. הפארק פתוח לכל המטיילים ללא תשלום בכל יום מלבד שבת, בעתיד הפארק יפתח גם בשבת.
5. בפארק הוצבו שולחנות לנוחיות המבקרים.
6. בפארק יש 2 מבני שרותים חדשים ברמה גבוהה.

בברכה
ישי סוקר
סגן מנהל מרחב צפון קק"ל
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
אייל, מפני שבני אדם מרצונם החופשי לא שומרים על הטבע - ואתה יכול לראות את זה בכל מקום שאתה מטייל, את הלכלוך והטינופת - וזה עוד אחרי שהרשויות (רט"ג, קק''ל, עיריות) מנקות אחריהם כל הזמן - אז מה אתה חושב שיקרה לפארק יפה ומטופח שבעלי חיים מסתובבים בו? אז סגרו חלק קטן, קרא לזה חלקת אלוהים קטנה. באירופה גם גנים בעיר מגודרים.
מבחינתי, תודה לאל שחלק קטן מהטבע הזה נסגר וגודר ולפראי האדם לא נותנים להיכנס חופשי.
עדיין יש שטחים פתוחים אחרים לנפוש בהם.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
ישר כח לכל העושים במלאכה
זהו חלומם של צפתים רבים והנה התגשם
מציע לטעת הרבה עצי א"י עתירי צל.השמש קופחת גם בצפת ואין כרגע מפלט!
מציע לשקול שוב הקצאת שטח לפיקניק. זה יקרב הרבה אנשים להגיע
חובה לפתוח המקום בשבתות.
לדאוג לשירותים
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
האם המקום יהיה פתוח בראש השנה?
מה משך הזמן של כל אחד מהמסלולים
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
הייתי ומאוד נהניתי פשוט מקום מיוחד ויפה
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
ביקרנו עם בת זוגי באתר. מושקע. יפה, נעים לטייל, חשוב. באמת כל הכבוד לקק"ל ולתורמים שהכשירו אתר טיול מהנה שקל להגיע אליו. והמון תודה למתי שסייע לנו כשהגענו.
איריס ויצחק
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
שוב חוגג חוסר ההגיון. לא ברור מתי אמורים תלמידים ואנשים שעובדים לבקר בפארק אם הוא סגור הן ביום ו אחהצ ובמיוחד בשבתות שזה יום . מדוע הפארק ייפתח בשבתות רק בעתיד ולא עכשיו?ומדוע נסגר ביום ו בצהריים? חבל .
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
מי בדיוק יכול לטייל בפארק? שעות הפתיחה לא הגיוניות לחלוטין. אני גר במרכז ואני לא רואה כיצד אוכל להגיע לשם עם המשפחה. למה הפארק יהיה פתוח בשבתות בעתיד ולא כבר היום? למה בדיוק מחכים?
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
נשמע נחמד.אקווה לבקר שם בחו"מ כלשהו לכשאהיה בסביבה
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
שלום וברכה.
ישראל - כל הכבוד לך. מול מבול של תגובות הפוכות אתה אומר את האמת שזועקת מנשמת מדינתנו.
קק"ל היקרים - ישר כח על הסגירה בשבת, מי יתן ויהיה לבבכם זה לכם כל הימים. לא רצינו - אני ומשפחתי - ללכת לאתר שמחלל ומבזה את השבת, וכעת מצאנו לאן ללכת. נפרסם את זה בין כל מכרינו ונעודד אותם להגיע גם הם.
כל טוב.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
ישראל שלום,

אנו מודים לך על התגובה
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
גם הכותל פתוח בשבת. מי שחושב שטיול שבת בפארק הוא חילול שבת או מקום לפריצות שישאר בבית. נראה שגם קק"ל מתביישת להודות למי נכנעה כשלא פתחה את הפארק בשבת. צדיקים שלנו, אפשר להמשיך את שמירת השבת על כל אתרי קק"ל ויבוא לציון גואל.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
חבל שלא פתוח בשבת, כך שיתאפשר גם ליהודים מאמינים מקיימי מסורת אבות נצחית ושומרי מצוות, שבכל זאת חיים במאה ה-21 - כמוני - להינות מהמקום. יש גם יהדות כמו שלנו, כי בעצם, אנחנו הרוב! תמיד שומעים את קול המיעוט הקיצוני-מקצין ולא את הרוב הדומם, וחבל.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
צפת עיר ששומרת שבת קודש - כמה יפה יהיה - שלא לחלל את קודשי ישראל - לא רק על חיות וצמחי ארץ ישראל כדאי לשמור - סוף כל כל מותר לכבד את היהודי ואת אמונתו הנצחית. בתודה מראש על ישרותכם ושכלכם הישר. טיול מהנה ומענג וחיים מאושרים!
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
ישראל וחנוך היקרים, שמחתי למקרא תגובתכם. יפה עשתה הקרן הקיימת שמנעה ביזוי השבת ע"י פתיחת הפארק. אולם, המתחיל במצווה אומרים לו גמור!
מן הראוי, שאף בימי חול, עת הפארק פתוח ,ישמרו המטיילים ממיני פריצות ושאר תועבות העלולות להתקיים חו"ח בינות לעצים ובפינות נסתרות. טוב תעשה הקק"ל אם תפתח את הפארק בימים נפרדים לגברים ונשים והנכנסים יורשו להכנס רק בלבוש צנוע.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
אישית אני מעדיף שהמקום יהיה פתוח בשבת מפני שככה הלחץ יתחלק וחילוניים יוכלו להנות גם הם מהפארק. אני גר באשדוד ולאחרונה פתחו פארק חדש בעירי, אלפי חרדים גודשים את האתר במהלך השבוע הן מהעיר והן מערים אחרות, אני חושב שמגיע כם להם להנות וגם לאותם חילוניים שבשבתות מקבלים פארק עם אופי יותר חעלוני ואין חיכוכים בין שני הציבורים. לאותו ישראל ששוכח שיש ציבור חילוני גדול, האם שכחת את המשפט ׳ואהבת לרעך כמוך׳? איפה יש חילול השם בפארק אם הבערת האש אסורה??? למה אתה כופה את דעותיך על הכלל?? תספר את חוויתך מהאתר אם נהנת ואם לאו ותשאיר את השיקולים הפוליטיים גרידא שלך בבית. מאחל לכל העם לבוא לבקר להנות ולשמור על ניקיון המקום ועל החיות במקום, דר׳ שלמה לב ארי.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
לצוות קק"ל שלום,

אני מסוגל לקבל את העובדה שברצונכם לסגור את הפארק בשבת בשביל לכבד את הנמצאים באזור שלו, שכן צפת היא עיר דתית.

למרות זאת, אני לא חושב שיש צורך לסגור את הפארק ביום שישי כבר בשעה 12:00- זה בטח לא בגלל כניסת שבת. כאשר קק"ל בוחרים לעשות כך הם למעשה מאפשרים רק לאנשים הגרים בסביבת הפארק להגיע וליהנות ממנו, דבר הפוגע ברוב תושבי מדינת ישראל.

אשמח אם לפחות ביום שישי, שבו יכול להיות סיכוי שאוכל לבקר בפארק, הפארק ייפתח עד שעה קצת יותר מאוחרת, עדיין מבלי לפגוע בשמירת השבת.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
שלום רב,

מהם ימי ושעות הפתיחה המדוייקים לכניסה לפארק החל מחודש אוקטובר 2013?

אל מי ניתן להתקשר על מנת לוודא שאכן ניתן להגיע ומתי האורחים ממרכז הארץ ולתיירים?

תודה רבה ויישר כח
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
מערכת
11:44
01.10.2013
שלום חנה, הפארק פתוח בימים א'–ה' בשעות 8:00–15:00, בימי ו' ובערבי חג בשעות 8:00–12:00. לעדכונים אפשר להתקשר ל"קו ליער" 1-800-350-550. טיול מהנה!
דווח על תוכן לא ראוי
amnon
13:05
20.11.2019
מה עם נגישות לנכים ???
דווח על תוכן לא ראוי
שם: שעה: תאריך:
חוצפה גדולה לסגור בשבת. !!!!!
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
האם לדווח על תוכן זה כלא ראוי?

כן
לא
מועדפים 0
#
חפש