שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה

e ירוק - מטיילים עם קקל
התנתק
התחבר
0
דרך נוף מצפה עדי–מטולה

דרך נוף מצפה עדי–מטולה

הנופים המרהיבים של הגליל העליון נחשפים

+ מידע חשוב על המסלול
שמור למועדפים
דרגו מסלול זה:
4
הניקוד של המסלול הזה הוא4
צפו בטיול באתר המותאם למובייל
אזור המסלול: צפון,
גליל עליון
עונה מומלצת:
כל השנה
אורך בקילומטרים:
8 ק"מ
משך המסלול:
1-2 שעות
רמת קושי: קלה
הורדת מפת המסלול
ב-pdf
מפת טיולים וסימון שבילים גולן וחרמון (גיליון מס' 1)
סוג המסלול
נוף ותצפית
נוף ותצפית
קרן קימת לישראל הכשירה ופתחה לציבור דרך נוף בהרי נפתלי, שהייתה עד כה נחלתם הבלעדית של בעלי רכב שטח. דרך הנוף, העוברת ב"ציפורן" של אצבע הגליל, מתחילה בכניסה למחנה צה"ל מצפה עדי (ליד מרגליות) ופונה צפונה למטולה. הדרך, שאורכה כ-8 ק"מ, עבירה לרכב פרטי ומעניקה תצפיות מרהיבות על החרמון, על צפון הגולן, על עמק החולה ועל כפרי לבנון מנקודות מבט בלתי שגרתיות.


+ הצג את כל המידע

איך מגיעים?

הגעה לנקודת המוצא

ליד מחנה צה"ל מצפה עדי, כביש כפר גלעדי–מרגליות (כביש 9977), כחצי קילומטר מדרום למפגש עם כביש 886.  

הגעה לנקודת הסיום

מעגל התנועה שבמפגש הרחובות הגולן ומעלה דדו, מטולה.

אזהרה: הדרך צרה ומפותלת. יש לנסוע באיטיות ובזהירות. 

רכס הרי נפתלי

רכס הרי נפתלי מתנשא מעל עמק החולה במזרחו של הגליל העליון. נחל דישון מציין את גבולו הדרומי של הרכס ואילו הנהר ליטני שבלבנון מציין את קצהו הצפוני. גם אגפו המערבי של הרכס, שאורכו כ-25 ק"מ ורוחבו כ-10 ק"מ, כלול בתחום לבנון. לא נותר לנו אלא להתנחם בהר שנאן שמצפון למנרה (902 מ'), הנקודה הגבוהה שברכס. 
הגבול בין ישראל ולבנון עובר בקו פרשת המים של הרכס. ישראל קיבלה את חלק ההר שבו הנחלים יורדים מזרחה לנהר הירדן. בתחום לבנון נכלל חלק ההר שבו הנחלים מתנקזים לים התיכון. העתקים גיאולוגיים צעירים הקשורים בבקע ים המלח הרימו את הרי נפתלי ויצרו באגפו המזרחי מתלול זקוף המתנשא מעל עמק החולה. שכבות הסלע נטויות מערבה ולכן חלק ההר שנמצא בתחום אגן הניקוז של הים התיכון מתון ורחב יותר מהאגף המזרחי התלול של הרכס. הגיאולוגיה, אם כן, "גרמה" לכך שרוב שטח ההר נמצא בתחום לבנון.
בסוף שנות ה-30, בתגובה ל"ספר הלבן" הבריטי, עיבה היישוב העברי את ההתיישבות באצבע הגליל והמשיך בכך מאוחר יותר בשל שיקולים ביטחוניים. שלוש נקודות הוקמו בהרי נפתלי: מנרה ב-1943 ושנתיים אחר כך משגב עם ורמות נפתלי, היאחזויות פלמ"ח שהפכו ליישובים. 

דרך הנוף

עד לא מזמן הייתה דרך הנוף ממצפה עדי למטולה עבירה לרכב 4X4 או למכוניות חזקות בלבד. עתה הדרך עבירה גם לרכב פרטי, וחלקים ממנה אף סלולים אספלט. השעות הטובות לטייל בדרך הנוף הן שעות אחר הצהריים, כאשר קרני השמש מאירות על הגולן והחרמון וצובעות אותם בצבעים נפלאים. הדרך מסומנת לכל אורכה בסימון שבילים אדום. 
מצומת תל-חי (כביש 90) עולים בכביש 9977 לכיוון כפר גלעדי ולאחר כמעט חמישה ק"מ פונים ימינה וחולפים על פני מחנה צה"ל מצפה עדי. זהו הקצה הדרומי של דרך הנוף, כפי שמכריז שלט המבואה של קק"ל. 
תחילה עוברים ביער שנטעה קק"ל ומיד אחריו צפו ל"מכת נוף" מדהימה. הנוף יפה כאן מכל מקום, אבל סעו כ-2.3 ק"מ. ליד עץ אלה אטלנטית תוכלו לחנות בצד הדרך ולצפות בנוף בנחת. בחורף נראית כיפת החרמון המושלגת ולמרגלותיה תשבץ השדות של עמק החולה על יישוביו, כולם פרושים כמו על כף היד. מתחתינו נראה כפר גלעדי, כאילו אנחנו משקיפים עליו ממטוס, ומשמאל מתנשא הר זקיף (923 מ'), מדרום למשגב עם, נקודת תצפית חשובה לעבר לבנון. 
באזור הר זקיף, בין הנחלים שומר ומשגב, אנו נמצאים מבחינה גיאולוגית בקער שבו הצטברו סלעי גיר מתצורה מיוחדת הקרויה "בר כוכבא". על סלעים אלה צומחים רק צמחים מעוצים מעטים, אך הם עשירים מאוד בעשבייה ובפריחה אביבית. 
דרך הנוף נמשכת כשכפר גלעדי מתחת ומשגב עם מעל. עד מהרה נראים גם בתי הכפר הלבנוני כפר כִּילָא גולשים בדלילות במדרון ההר לעבר גבול ישראל. בתקופה שבה דרום לבנון נודעה כ"רצועת הביטחון", שירתו רבים מתושבי הכפר בצבא דרום לבנון. כיום הכפר הוא מעוז חיזבאללה.  
במחצית הדרך בערך, כ-4 ק"מ מנקודת המוצא, דרך הנוף חוצה את ערוצו של נחל משגב. עץ תמר בולט ולידו מעיין דל מציינים את המקום. עתה אנחנו מוקפים במטעי הנשירים של מטולה הנטועים במדרונות הרכים של הר נוטר. הנוף שמסביב והאופן שבו המטעים צומחים עושים את הנסיעה לחוויה ציורית. 

הר צפייה

הדרך נושקת לרגע לגבול לבנון ממש, סמוך לאחד מבתי כפר כילא, ועוברת דרך שער המטעים. כאן יש לפנות ימינה בעקבות הסימון האדום ולהמשיך בדרך הסלולה המאגפת את הר צפייה מדרום ומגיעה למורדותיו המזרחיים, אל מצפה דדו. המצפה מנציח את דוד אלעזר (דדו), אלוף פיקוד הצפון במלחמת ששת הימים והרמטכ"ל התשיעי של צה"ל במלחמת יום הכיפורים. 
אף על פי שנדמה לנו ששום נוף כבר לא יכול להפתיע אותנו ואנחנו "מחוסנים" מפני נופים נוספים, התצפית ממצפה דדו ממשיכה להפתיע. החרמון על שלוחותיו נראה היטב וכך גם צפון הגולן על תליו – חרמונית, אביטל ובנטל. ממערב לחרמון משתרעת אל-מרג' (הבקעה), או אם תרצו – בקעת עיון. כפרי הבקעה ורכס ג'בל בלד א-שקיף, עם מבצר הבופור (קלעת א-שקיף), נראים היטב גם הם מכאן. למרגלות המתלול של ההר זורם הנהר ליטני. עמק החולה פרוש גם הוא במלוא תפארתו, ובימים יפים אפשר להבחין מכאן בקלות גם באגמון החולה קק"ל נח בין הגולן מזה ורכס הרי נפתלי מזה. כל מה שנותר הוא לשבת על אחד הספסלים וליהנות מהנוף לפני שנרד למושבה מטולה.   
 
תודה לירון לוי, רכז קהילה ויער בגליל העליון ובגולן, קק"ל, על סיועו בהכנת הכתבה

קרדיטים

כתיבה וצילומים: יעקב שקולניק
מידע מקצועי: ירון לוי, רכז קהילה ויער גליל עליון ורמת הגולן
מפה: נגה מזרחי, נגה עיצוב גראפי
פורסם בתאריך: 18.5.2016
הוראות התנהגות ובטיחות למטיילים >> מסלולי טיול נוספים באזור הרי נפתלי >>
בטרם יציאה לטיול, מומלץ לעיין בדיווחים ולהתעדכן במידע הנוגע לאתר או למסלול בו אתם מתעתדים לבקר.
למעבר לעמוד ובו כל הדיווחים העדכניים לחצו כאן.תגובה דרך פייסבוק

הוסף תגובה


שלח
שם: שעה: תאריך:
שלום יעקב
האם דרך הנוף מאפשרת גישה ברכב למצפה בניה שמתחת לקיבוץ משגב עם?
ראובן
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
נטע מקק"ל
07:54
19.05.2016
ראובן שלום,
אין גישה מדרך הנוף למצפה בניה.
למצפור בניה יש להגיע מכביש הגישה למשגב עם.

דווח על תוכן לא ראוי
יהודה
11:37
19.05.2016
התשובה הזאת אינה בשבילי,אני שאלתי על הוספת מפת הדרך לאתר כמו שתמיד ולא מפות עם סימות שכאלה לניווט
דווח על תוכן לא ראוי
שם: שעה: תאריך:
יש לך טעות..אני שאלתי משהו אחר בכלל!
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
מערכת
15:17
22.05.2016
שלום יהודה. האם תוכל להסביר שוב את כוונתך? 

דווח על תוכן לא ראוי
שם: שעה: תאריך:
הדרך אינה מתאימה לרכב פרטי. נסעתי בה היום ושיפשפתי היטב את גחון הרכב (שברולט מאליבו). לצערי שבתי על עקבותי מחשש לשלום הרכב והנוסעים.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
מערכת
08:25
29.08.2016
צביקה שלום, צר לנו לשמוע :( בדקנו הבוקר שוב עם האיש שלנו בשטח. הדרך מתאימה ברובה לרכב פרטי. יש קטע אחד בלבד של 40 מטרים עם שברי אבן - קטע שנמצא כ-500 מטרים מהכניסה למצפה עדי, שיש לנסוע בו בזהירות (אך הוא עדיין עביר למכוניות פרטיות). קטע זה נמצא בתחום רשות הטבע והגנים ולא בתחום קק"ל. קק"ל עמלה בימים אלה להשגת אישור לצפות את הדרך במצע לבן. דווח על תוכן לא ראוי
עופר אוסטרינסקי
21:23
08.10.2016
שלום רב,
ניסינו היום בצהריים לנסוע בדרך אשתי ואני עם מזדה 5 ולאחר 1.1 ק"מ הגענו למצע הלבן שהתברר כבלתי אני לרכב פרטי. גלגלי הרכב מתחברים במצע הלבן(כמו פודרה לבנה) והגחון נתקע ומשתפשף באבן. מיד חזרתי אחורנית כשכיסוי הפלסטיק מהגחון התפרק מהמרכב. הדרך במצבה כרגע לא עבירה!!!
דווח על תוכן לא ראוי
מערכת
11:30
09.10.2016
צר לנו לקרוא זאת. כפי שכתבנו כאן בתגובות הקודמות, קטע אחד של כ-50 מ' מכוסה שברי אבן. קטע זה נמצא בתחום רשות הטבע והגנים ואנו עמלים להשיג את האישור הנדרש כדי לכסות את הדרך במצע. בנסיעה זהירה אפשר לעבור את הקטע.דווח על תוכן לא ראוי
שם: שעה: תאריך:
שלום למערכת
אתמול נסענו בדרך הנוף לכל אורכה שהיא מדהימה בדרכה ויופיה אולם אני מתחבר לשאר המגיבים שהיא אינה מתאימה לרכב פרטי בקטע של המצע הלבן באזור עם האבנים האבנים משיקות לגחון הרכב. רק סידור הקטע של 200 המטר יאפשר לכולם להנות.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
מערכת
12:05
13.11.2016
כעיקרון קטע הדרך הזה אינו בניהול קק"ל, וכפי שכתבנו, אם נוסעים לאט ובזהירות אפשר לעבור אותו בהצלחה (במקרה בשבת האחרונה נסע בה איש קק"ל ברכבו הפרטי ומסר שהיא עבירה). הנגשת הקטע באופן מלא היא באחריות רשות הטבע והגנים. לגבי מפה - נעדכן את המפה החדשה ביום-יומיים הקרובים בדף הכתבה.
דווח על תוכן לא ראוי
שם: שעה: תאריך:
שלום רב!
נסעתי הבוקר ממצפה דדו (מטולה) בדרך הנופית (המרהיבה)מעל כפר גלעדי לעבר מצפה עדי. אני מצטער לקבוע שהדרך אינה ראויה לרכב פרטי רגיל. לא מופיעה התראה על כך בשני קצות המסלול (חוסר אחריות). אני נהג ותיק ומנוסה, הדרך באופן כללי בעייתית ביותר (צרה, משופעת וחלק משמעותיי אינו סלול) ובעיקר יש לציין 200 מטר של 'חלוקי נחל' שיגרמו נזק לכל רכב פרטי גם במהירות נמוכה ביותר. רם רפאלי 0546231056, פברואר 2017
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
מערכת
15:38
26.02.2017
שלום רמי. תודה על תגובתך. אנו מודעים לקטע הספציפי באורך 200 מטרים שעובר, אגב, בשטח של רשות הטבע והגנים. קק"ל עושה מאמצים לפתור את הבעיה מולה, ובקרוב תיקבע פגישה להסדרת הנושא.מלבד זאת אנו רוצים להזכיר שלא מומלץ לנסוע בדרך הנוף לאחר גשמים עקב קשיי עבירות. איש השטח שלנו יבחן שוב את נושא השילוט ויוסיף אזהרות במידת הצורך. דווח על תוכן לא ראוי
שם: שעה: תאריך:
נסעתי היום עם סוזוקי איגניס.
שני ילדים קטנים ואישה בהריון.
דרך מדהימה. חלוקי הנחל לא איפשרו המשך מעבר ובלי שלט המסביר אם אפשרי או לא. התקדמתי רגלית עוד 10דקות הליכה וויתרתי על מעבר עם הרכב. סבתיעל עקבותיי. הרים מאוד תלולים , הרכב רעם אבל עבר זאת. לא לנסוע אלא בשני רכבים.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
מערכת האתר
09:23
04.12.2017
שלום משה. נשמח לשמוע באיזה קטע של המסלול מדובר.

דווח על תוכן לא ראוי
׳™׳¢׳§׳‘ ׳—׳Ÿ
14:37
12.03.2018
שלום
האם קטע חלוקי האבן סודר או עדיין מהווה בעיה לעבירות ברכב פרטי.
דווח על תוכן לא ראוי
מערכת האתר
09:41
13.03.2018
שלום משה. נשמח לשמוע באיזה קטע של המסלול מדובר.

דווח על תוכן לא ראוי
׳™׳¢׳§׳‘ ׳—׳Ÿ
12:27
13.03.2018
מדובר על הקטע של חלוקי הנחל מהכניסה ממצפה עדי לאחר כ- 500 מטר
רוב המטיילים התלוננו על אותו קטע בעיתי שהמערכת השיבה שזה בדיון מול רשות הטבע והגנים!!!
דווח על תוכן לא ראוי
מערכת האתר
09:17
15.03.2018
משה, שלום. לאחר בדיקה של הנושא נמסר לנו שבוצעו במקום עבודות עפר ושיפוץ להסדרת התשתית. כעת אין בעיה של עבירות. טיול נעים Jדווח על תוכן לא ראוי
שם: שעה: תאריך:
ברצוני לדעת כיום שנת 2020 אם הדרך היא עבירה לרכב פרטי (סקודה פאביה)?
מאז שנת 2018 לא ראיתי תגובות.ושאלה נוספת: אם רוצה להחנות את הרכב ולעשות את הדרך רגלי היכן להשאיר את הרכב ומה הוא אורך הדרך?
תודה רבה
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
האם דרך נוף מצפה עדי פתוחה ? האם עבירה לרכב פרטי ??
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
האם לדווח על תוכן זה כלא ראוי?

כן
לא
מועדפים 0
#
חפש