שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה

e ירוק - מטיילים עם קקל
התנתק
התחבר
0
דרום אדום

דרום אדום

בעקבות מרבדי הכלניות ביערות קק"ל שבנגב המערבי

+ מידע חשוב על המסלול
שמור למועדפים
דרגו מסלול זה:
3
הניקוד של המסלול הזה הוא3
צפו בטיול באתר המותאם למובייל
אזור המסלול: דרום,
הנגב המערבי
עונה מומלצת:
חורף
הורדת מפת המסלול
ב-pdf
סוג המסלול
פריחה
פריחה
פיקניק
פיקניק
נגיש
נגיש
הכלנית היא המלכה הבלתי מעורערת של פסטיבל דרום אדום, שייפתח בסוף השבוע הבא. קבלו את מרבדי הכלניות היפים ביותר ביערות קק"ל, וגם בונוס של אתרים מעניינים שכדאי להכיר בהזדמנות חגיגית זו

+ הצג את כל המידע

כמה מילים על הכלנית המצויה

בשנים הראשונות לקום המדינה עמדה הכלנית בפני סכנת הכחדה. הציבור בישראל התאהב בפרח האדום וקטף כלניות בלי רחמים כדי לשים אותן באגרטלים ולקשט את הבית. רק בזכות המאבק החינוכי לשמירה על פרחי הבר שלנו ניצל הפרח מכיליון, ובשנים האחרונות כבר אפשר לראותו על פני מרבדים עצומים במקומות רבים בארץ.
מרבדי הכלניות של הנגב המערבי הם הגדולים והיפים בישראל ומתקיימים בזכות ממשק הרעייה שקק"ל מנהלת ביערותיה. מועד הכניסה של העדרים לשטח נקבע מראש לתקופה שאחרי הפריחה כדי שהכלניות ורבים מהמינים העשבוניים האחרים יספיקו לייצר את זרעיהם לקראת השנה הבאה.  

חדש - חניון מרווה ביער שוקדה

ממש בימים אלה השלימה קק"ל את הקמתו של חניון חדש המוקדש לזכרה של מרווה בביאן, בת קיבוץ עלומים. קק"ל שתלה שיחי מרווה לצד הדרך המובילה לחניון והציבה בו שולחנות פיקניק וברזי מים בצל חורשת איקליפטוס.
סמוך לחניון נמצא בור מים קדום, בנוי לבני בוץ, שראשו בולט מעל אדמת הלס שבה הוא חפור. בורות מים כאלה התגלו בנגב המערבי באתרים רבים מהתקופה הביזנטית (למשל בחורבת מדור שביער בארי). חפירת בורות באדמת הלס המתפוררת בלתי אפשרית. כדי להתגבר על הבעיה חפרו תושבי האזור בורות ודיפנו אותם בקירות לבֵנִים כך שרק צווארם בלט מהקרקע. במשך השנים חלק מהקרקע שמסביב לבור נסחפה וגוף הבור נחשף, כפי שקורה בבור מרווה.
במשטחי הכלניות של חניון מרווה קיימת תופעה יוצאת דופן, שאנו לא מכירים כמוה בנגב המערבי: כלניות לבנות. על פי ה"מסורת" המקומית, הסיבה לכך היא מנהגן של הכלות, בנות קיבוץ עלומים, להצטלם כאן בשמלותיהן הלבנות... אנחנו לא מכירים עוד מקום בנגב המערבי שבו צומחות כלניות לבנות. אם יש מקומות כאלה, נשמח לשמוע על כך מקוראינו.

גישה 

דרך העפר לחניון מרווה יוצאת מכביש 232 מזרחה, ממש מול קיבוץ עלומים. הדרך מגיעה לחניון לאחר כמה מאות מטרים.

חניון היער הקהילתי שוקדה

חניון היער הקהילתי הוא פרי עבודה משותפת של קק"ל ומתנדבים מתושבי שוקדה, כפר מימון ועלומים, שהשתתפו בהכשרת השטח וביצירת שני שבילי אופניים. סמוך לחניון בנתה קק"ל אמפיתיאטרון קטן ובו ספסלי עץ המספקים כ-150 מקומות ישיבה. האמפיתיאטרון עוד ילך ויגדל וישמש בסיס לאירועים משותפים לתושבים שיתקיימו כאן בעתיד.    
החניון שוכן בתחומה של חורבת א-צפאריה. תוכלו להתרשם כאן מבאר אנטיליה משוקמת שנבנתה בתקופה העות'מנית ומהבריכה שנבנתה לצדה. בתקופת המנדט הבריטי עברו הבאר ומתקניה שיפוץ. השוקת ורצפת הבריכה נבנו מחדש, ומתקן השאיבה העות'מני הוחלף כנראה במשאבת דיזל.

גישה

דרך הגישה לחניון היא טיול בפני עצמו. מכביש 234, כארבעה ק"מ מצומת רעים, פונים צפונה בדרך עפר מסומנת אדום. הדרך עוברת במישורי שדות מעובדים וחוצה את נחל גרר. הערוץ כאן רדוד, אך בעת שיטפון אין לחצות את הנחל. לאחר חציית הנחל הדרך נמשכת עוד כשני ק"מ ומגיעה לצומת. כאן נפנה שמאלה בעקבות סימון השבילים הירוק. שימו לב לשיחים הגדולים של רותם המדבר שנטעה קק"ל בצד הדרך. לאחר כ-1.3 ק"מ נוספים הדרך מתעקלת ימינה וממשיכה בין מטעי הדרים עד לערוץ הרחב של נחל בוהו (ואדי בהא). חניון היער הקהילתי נמצא מעבר לנחל. אפשר לחנות בצד הדרך ולגשת אליו בשביל רגלי קצר או להמשיך בנסיעה עוד כ-200 מ' ולפנות ימינה בדרך קצרה המתעקלת שוב ימינה ומגיעה היישר לחניון.
למפה לחצו כאן

חניון הכלניות ביער שוקדה

חניון הכלניות ביער שוקדה, השוכן בצל עצי איקליפטוס, מציג את אחד המרבדים המקסימים ביותר של כלניות בנגב המערבי. כל מילה נוספת מיותרת.

גישה

מכביש 25 פונים דרומה בכביש הגישה למושב שוקדה (כביש 2422). לאחר כ-4.3 ק"מ פונים ימינה לדרך נוף יער שוקדה (יש שילוט). הדרך עבירה לכל כלי הרכב. נוסעים 1.5 ק"מ לכיכר גדולה שלצדה חניוני פיקניק.

יער בארי

יער בארי הוא אחד הסמלים של פסטיבל דרום אדום. היער, המשתרע על פני 11 אלף דונם, שופע מדרונות עמוסים במרבדי כלניות. לפופולריות של היער תורמים האתרים המעניינים וחניוני הנופש שבו. סמוך לחניון נחאביר, החניון המרכזי ביער, הכשירה קק"ל שביל נגיש ומוצל לאנשים עם מוגבלויות שאורכו 350 מ'.
יער בארי מפורסם בשבילי האופניים שבו. נקודת המוצא למסלולי האופניים היא רחבת החניה שלצד כביש הגישה לקיבוץ, ליד מרכז האופניים לה מדווש. במרכז תוכלו להצטייד בדפדפות המתארות את שבילי האופניים.
מסלולי האופניים מגיעים לאתרי היער ובהם בונקרים מימי המנדט הבריטי שנבנו כהכנה לפלישה אפשרית של הצבא הגרמני במלחמת העולם השנייה, מכרות גופרית, המפעל הנטוש להפקת הגופרית ובית הביטחון ומגדל המים של בארי הישנה. לכל האתרים האלה ולמשטחי פריחת הכלניות שביניהם אפשר להגיע גם ברכב פרטי.

גישה לנקודת המוצא למסלולי האופניים

בכניסה לקיבוץ בארי, כ-200 מ' לפני מרכז האופניים לה מדווש.    

גישה לחניון נחאביר (בארי הישנה)

נוסעים ממרכז האופניים לה מדווש לשער הקיבוץ. לפני השער פונים ימינה, נוסעים בדרך הסלולה 1.6 ק"מ ובצומת הכבישים פונים ימינה. נוסעים עוד 1.4 ק"מ לחניון.
למפה לחצו כאן

חניון רעים ודרך מתקני המים

חניון רעים ודרך מתקני המים שוכנים בחלקו הדרומי של יער בארי. הדרך, שאורכה 2.6 ק"מ, מתחברת לדרך הראשית ביער בארי וחושפת גם היא משטחי כלניות לרוב.
הנסיעה בדרך, העבירה לרכב פרטי, עוברת בין אתרים הקשורים במתקני מים. תמצאו כאן בארות אנטיליה ולצדן בריכות אגירה ואת המקום שבו עבר בעבר "קו הנילוס" – צינור שהניחו הבריטים במלחמת העולם הראשונה כדי להעביר מים מהנילוס לצבאותיהם שהתקדמו בסיני ובנגב בדרך לכיבוש ארץ ישראל. כאן גם עבר צינור המים שהרווה את 11 הנקודות בנגב לפני מלחמת העצמאות.   
אתר בפני עצמו הוא חורבת מדור. בשולי החורבה, בצל עצי איקליפטוס, הציבה קק"ל חניון נופש נוסף.
כאן כדאי לצאת לסיור רגלי קצר במקום שבו התגלו שרידי עיירה מהתקופה הביזנטית, שהשתרעה על פני 300 דונם לפחות. מטיילים חדי עין יוכלו להבחין במרכז החורבה בשברי שיש ורעפים שהיו שייכים ככל הנראה לכנסיית היישוב. בחלק הגבוה יותר של הגבעה נמצאו שרידי מאגר מים מלבני. שרידי הבתים שנראים כיום בשטח שייכים לכפר מַנְדוּר, שנוסד כנראה בסוף המאה ה-19. כ-100 מ' מהחניון, בצד הדרך שפונה מערבה (סמוך לנחל גרר), שוכנים שני בורות מים מהתקופה הביזנטית הדומים לבור מרווה אך בולטים הרבה יותר מהקרקע שכיסתה אותם.

גישה

חניון רעים נמצא לצד כביש סעד–רעים (כביש 232), כ-4 ק"מ מדרום לקיבוץ בארי. פונים מהכביש מערבה בדרך עפר קצרה המסתעפת מהכביש בין סימני ק"מ 39-38.

תודה לגלית בוזגלו, רכזת קהילה ויער באזור נגב מערבי, קק"ל.
תודה מיוחדת לרפי בביאן על התצלומים.

קרדיטים

כתיבה: יעקב שקולניק
צילומים: יעקב שקולניק ורפי בביאן
תאריך פרסום: 13.1.2016
הוראות התנהגות ובטיחות למטיילים >>
בטרם יציאה לטיול, מומלץ לעיין בדיווחים ולהתעדכן במידע הנוגע לאתר או למסלול בו אתם מתעתדים לבקר.
למעבר לעמוד ובו כל הדיווחים העדכניים לחצו כאן.תגובה דרך פייסבוק

הוסף תגובה


שלח
האם לדווח על תוכן זה כלא ראוי?

כן
לא
מועדפים 0
#
חפש