שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה

e ירוק - מטיילים עם קקל
התנתק
התחבר
0
פארק המעיינות
+ מידע חשוב על המסלול
שמור למועדפים
דרגו מסלול זה:
4
הניקוד של המסלול הזה הוא4
צפו בטיול באתר המותאם למובייל
אזור המסלול: צפון,
גליל תחתון
עונה מומלצת:
כל השנה
משך המסלול:
3-5 שעות
רמת קושי: קלה
הורדת מפת המסלול
ב-pdf
מפת סימון שבילים 3 הגליל התחתון העמקים והגלבוע
סוג המסלול
מים ומעיינות
מים ומעיינות
פארק המעיינות כולל בתוכו שלושה מהמעיינות השופעים והמהנים ביותר בעמק בית שאן, הנובעים למרגלות הקיר הזקוף של הגלבוע.

"הָרֵי בַגִּלְבֹּעַ, אַל טַל וְאַל מָטָר עֲלֵיכֶם", ארר דוד המלך את ההר שבו מצאו את מותם שאול המלך ובניו (שמואל ב א, כא). אמנם בהר הגלבוע אין מעיינות, אך המלך לעתיד "שכח" לקלל גם את העמק שלמרגלות ההר. למרגלות החומה הזקופה של הגלבוע נובעים מעיינות שופעים. מעיין חרוד והסח'נה הפכו מזמן לפארקי מים ממוסדים. לאחרונה הצטרפו אליהם עין שוקק, עין מודע ונחל קיבוצים, שהצטרפו לפארק אחד – פארק המעיינות.
לפני שנמשיך הלאה, עלינו להתעכב על חידת שפע המים שבעמק. איך זה שבעמק בית שאן, מקום שחון יחסית שזוכה ללא יותר מ-300 מ"מ גשם בשנה, פורצים מעיינות עשירים כל כך? התשובה לחידה טמונה בגלבוע. הגלבוע הוא החלק הצפוני של הרי שומרון, הזוכים לכמויות נכבדות של גשם. שכבות הסלע בשומרון בנויות כך שמי הגשם המחלחלים בצפון השומרון, מאזור שכם ועד הגלבוע, זורמים בתת-הקרקע לעבר עמק בית שאן ושם הם מגיחים לאוויר העולם. כלומר, רוב המים הנובעים בפארק המעיינות, מקורם בגשם שירד בשומרון.

עין שוקק. צילום: יעקב שקולניק

+ הצג את כל המידע

הוראות הגעה

מכביש עפולה–בית שאן (כביש 71) פונים דרומה לכיוון קיבוץ בית אלפא (כביש 669). חולפים על פני בית אלפא ועל פני הכביש העולה לגלבוע ופונים דרומה לכניסה לגן לאומי גן השלושה (סח'נה). בכיכר שלפני הכניסה לסח'נה פונים ימינה, עוקפים את גן השלושה בדרך העוברת במקביל לגדר הגן הלאומי ומגיעים חיש קל לחניה.

פארק המעיינות

פארק המעיינות הוא אתר יוצא דופן בישראל. מצד אחד – חלקים ממנו הם שמורת טבע (שמורת נחל קיבוצים). מצד אחר, המעיינות הנובעים כאן – עין מגדל, עין שוקק, נחל קיבוצים ועין מודע – הם אתר בילוי ונופש. ויש גם צד נוסף: המעיינות והשמורה נמצאים בלב השטחים החקלאיים של הקיבוצים ניר דוד, מסילות ורשפים.
יצירת הפארק וחסימת הדרכים למכוניות המטיילים היו כורח המציאות. לפני הכרזת הפארק היה המרחב שבין המעיינות "שטח הפקר" ממש. בימי הקיץ נדחסו ליד המעיינות אלפי מבקרים. צפיפות, רעש ואבק של כלי רכב, לכלוך איום ונורא – כל אלה פגעו בטבע ופגמו קשות בהנאת המבקרים. המקום זעק לעזרה.
קרן קימת לישראל, רשות ניקוז ירדן דרומי, המועצה האזורית עמק המעיינות, רשות הטבע והגנים, החברה הממשלתית לתיירות ומשרד החקלאות חברו יחדיו ליצירת הפארק, לפיתוח מינימלי המתחשב בערכי הטבע והנוף וליצירת פארק מים ייחודי, שאין דומה לו בישראל.

סדרי הביקור בפארק המעיינות

הכניסה לפארק אינה כרוכה בתשלום. אפשר לשוטט בו ברגל מבלי לשלם אגורה. כלל זה נכון גם למי שבא לכאן מצויד באופניים משלו. עם זאת, לחלק מהמבקרים המרחקים בין המעיינות עלולים להיות גדולים יחסית, דבר שמקשה על סחיבת הצידנית ברגל. פתרון זול ויעיל לכך הוא רכבת קרוניות ("שאטל"), העוברת בין המעיינות. תמורת 20 ש"ח אפשר לנוע ממעיין למעיין ולבלות כך במשך כל היום. שכירת אמצעי תעבורה פרטיים עולה, כמובן, בהתאם. 

תשלום

החניה והכניסה לפארק להולכי רגל ולרוכבים בעלי אופניים – ללא תשלום. 

מבואה 

בכניסה לפארק נמצאת מבואה ובה שירותים, מים לשתייה וחנות נוחות שבה אפשר להצטייד במצרכים לפיקניק וללגום קפה חם. 

תחבורה בפארק 

אפשר לשכור אופניים או קלאבקאר (רכב חשמלי) לנסיעה עצמית, המסוגל לשאת ארבעה עד שמונה נוסעים. במשך היום פועל בפארק שאטל (רכבת קרוניות), העובר בין המעיינות. השאטל יוצא מדי שעה וחצי. אפשר לעלות על השאטל צידנית, לרדת באחד המעיינות, לעבור למעיין הבא, וכמובן לחזור לנקודת המוצא. הנסיעה בקלאבקאר ובשאטל כרוכה בתשלום.

כרטיס משולב 

אפשר לרכוש כרטיס מוזל המשלב ביקור בגן לאומי גן השלושה ובגן-גורו.

עין מגדל ונחל קיבוצים

עין מגדל הוא מהמעיינות הגדולים בפארק המעיינות. מחצית מהמים נתפסים היישר במעיין והשאר זורמים בפלג המפורסם נחל קיבוצים. השם "עין מגדל" מנציח את קיבוץ תל עמל (כיום ניר דוד), ראשון ליישובי חומה ומגדל, שעלה על הקרקע ב-10 בדצמבר 1936.
נחל קיבוצים זורם בתחום הפארק לאורך כמעט 1.5 ק"מ ואחר כך מימיו מוזרמים באמות מים לשדות העמק. החלק העילי של הנחל הוא שמורת טבע מוכרזת. המים בנחל ובשאר המעיינות בפארק צלולים מאוד וזה מאפשר את קיומן של אוכלוסיות גדולות של צמחי מים טבולים. הצמח הטבול הנפוץ ביותר במים הוא קרנן טבוע, הניכר היטב בעליו הגזורים. בחלק העילי של הנחל, שהוכרז כשמורת טבע, נפוצים גם צמחי גדות כגון קנה מצוי, אשל הירדן, סוף מצוי, קנה סוכר גבוה, פטל קדוש וטיון בשרני. במקומות הלחים שמחוץ לגדות צומחים גם סמר ימי וצמחים נדירים למדי, כגון אגמון החוף וערידת הביצות. בנחל צומחים גם צמחים שעומדים בפני סכנת הכחדה, כגון מכבד הביצות.

תל שוכה

מדרום לנחל קיבוצים מתנשאת גבעה רמה ובראשה מגדל בטון בן שלוש קומות. מפסגת התל יש תצפית נפלאה על האזור. המגדל נבנה בשנת 1939 כעמדת הגנה על קיבוץ ניר דוד, לאחר ששלושה חברים מקיבוץ ניר דוד נקלעו בקרבתו למארב ונרצחו. התל טרם נחפר.
בסביבות תל שוכה התגלו עדויות מהעבר הפרהיסטורי של המקום בדמותם של כלי צור, מתקנים חצובים בסלע וכלי אבן. מרתקות במיוחדת פיסות אובסידיאן – זכוכית וולקנית שמקורה באסיה הקטנה. מסחר בחומר יקר מעיד על חשיבותו של המקום. ממצאים אלה ואחרים מוצגים במוזאון לארכאולוגיה אזורית וים-תיכונית שבגן לאומי גן השלושה.

עין שוקק

עין שוקק הוא מעיין היוצר בריכה גדולה ויפה, בעלת מים צלולים. מסביב – עצים נותני צל. מעין שוקק מתחילה את דרכה אמת מים מודרנית, הידועה בשם "מינוס 100", משום שהיא מתחילה את דרכה ברום 100 מ' מתחת לפני הים.
קיר האבן הבנוי בצד המעיין הוא חלק מבריכה שאגרה את מי המעיין והזרימה אותם לשתי טחנות קמח. הטחנה העליונה (טחונת אל-ג'וסק) הייתה צמודה לסכר, אך לא נותר ממנה שריד. התחנה התחתונה (טחונת אל-אשרף), שחלקים ניכרים ממנה שרדו, בנויה כ-350 מ' במורד הפלג של עין שוקק. כמות המים הרבה במעיין נוצלה להפעלת שלושה זוגות אבני ריחיים. נראה כי בעין שוקק הייתה בריכה כבר בתקופה הרומית.
עין שוקק והמעיינותה האחרים בעמק מרווים את צימאונם של בעלי חיים כגון חזיר בר, תן, שועל מצוי, חתול ביצות ודרבן, המנצלים את סבך הצמחייה למחסה.

עין מודע

מעיין גדול בצל חורשת איקליפטוס נאה, שזכה בעבר לשיפוץ של קק"ל ולחניון נעים. מי המעיין נאספים בבריכה גדולה, שאורכה כ-40 מ'. עומק המים בבריכה מגיע לכחצי מטר.
בחורף כדאי להתעכב מעט בבריכות הדגים שמפרידות בין עין שוקק לעין מודע. גם מי שאינו חובב ציפורים מושבע, ייהנה מאוד מגן העדן של עופות המים הרבים שפוקדים את האזור. 

הטבה לפארק

לקבלת הטבה בפארק המעיינות לחצו כאן
15% הנחה על השכרת רכבים ירוקים ואופניים בפארק המעיינות

מידע נוסף

מפת טיולים וסימון שבילים

מפת טיולים וסימון שבילים הגליל התחתון (גיליון מס' 3)

התאמה למוגבלים בתנועה

הפארק נגיש באופן מלא לנכים

מספר הטלפון בפארק

04-6881427

ציוד מיוחד

משקפות לצפייה בציפורים.

למסלולי טיול נוספים בצפון לחצו כאן

קרדיטים

כתיבה וצילומים: יעקב שקולניק 
מפה: באדיבות פארק המעיינות
פורסם בתאריך: 21.9.2011
הוראות התנהגות ובטיחות למטיילים >>
בטרם יציאה לטיול, מומלץ לעיין בדיווחים ולהתעדכן במידע הנוגע לאתר או למסלול בו אתם מתעתדים לבקר.
למעבר לעמוד ובו כל הדיווחים העדכניים לחצו כאן.תגובה דרך פייסבוק

הוסף תגובה


שלח
שם: שעה: תאריך:
ניצ'ו שלום,

בכל הנוגע להסדרי הכניסה לפארק, יש לפנות למועצה האזורית עמק המעיינות.

בברכה,
המערכת
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
יצירת הפארק וחסימת הדרכים למכוניות המטיילים היו כורח המציאות? מציאות של מי?!
סלחה, יעקב שקולניק, אמנם אתה מקבל משכורת מקק"ל ואתה צריך לרַצות את אדוניך, אבל בבקשה אל תעשה זאת בהתלהבות יתרה.
הרשויות האמונות על שמירת הטבע בארץ הפכו לרשויות לגביית מסים, אגרות ודמי כניסה. במטותא, ראוי היה שתשתמשו בחלק מהתקציבים שלכם לתחזוקה. כן כן, גם באתרי הטבע הפתוחים לקהל הרחב. במקום זה - תחת כל גבעה רמה וסביב כל עץ מרימים גדר, חוסמים דרכי גישה ו"מייצרים פארק". ביקרתי בעבר בנחל הקיבוצים. לא הייתה זוהמה והמקום לא נראה כמו "שטח הפקר". אגב, לכנות שטח פתוח לציבור כ"שטח הפקר" זה לא ממש מעיד על גישה ידידותית לציבור, כן? לא ביקרתי במקום מאז שנסגר לכלי רכב והפך לעוד מיזם תיירותי שהציבור הרחב ממודר ממנו באופן שיטתי ומקומם. התחכמויות ומילים מכובסות לא יעזרו כאן. מרחקי ההליכה בתוך ה"פארק" שלכם גדולים מדי. חסימת הדרכים אל הנחלים והמעיינות היא חזירות לשמה, תסלח לי ואל תיקח את דבריי באופן אישי. לאחרונה דיברו במדינה הזאת באופן אינטנסיבי על צדק חברתי ועל חזירות שלטונית והוֹנית. בסופו של דבר המפגינים השתתקו, המאהלים התפזרו, ורק המחסומים על ערכי הטבע נשארו להם לדיראון עולם.
תשקיעו כסף בחינוך, תשקיעו בתשתיות מתאימות, תשקיעו בשבילי גישה, תשקיעו בניקיון.
ולעזאזל, תפסיקו להקים גדרות ולהדיר את 'עמך' ממעט נקודות החן שעוד נשארו כאן.
הלוואי שמיזם "הפארק" ייכשל כלכלית, ושמי שגזל את הטבע מהציבור יישאר עם מלוא תאוותו בידו וכיסיו ריקים.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
חבל שכל מה שהיה פעם בחינם (אפשרות הגעה עם רכב פרטי לכל המעיינות), היום צריך לשלם עליו. הרי הטבע שייך לכולנו, למה צריך לשלם כדי להנות ממנו?
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
למעלה מארבעים שנה הגענו לעין שוקק עם רכב. (כן עם רכב !) אינני זוכר שליכלכנו או זיהמנו את המקום. פתחנו כסא, בישלנו קפה, ישבנו שעה שעתיים, נהנינו ממתת הטבע, ושבנו הביתה מרוצים. מדוע זה צריך לעלות כעת כל כך הרבה כסף? סגרתם את המקום לכניסת כלי רכב, אז תסיעו אותנו על חשבונכם !
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
אולי אתם לא נכללים מחלק הציבור אשר שומר ואיכפת לו מהטבע, אבל מה לעשו? אנחנו חיים במדינה המוצפת באזרחים אשר "איכפת להם יותר מכם מהטבע" והם אלה אשר גורמים לקק"ל לקחת החלטות נכונות. במקום לקראות את הדברים ברוח טובה ונכונה אתם בוכים על שקיים גוף במדינה אשר נאבק לשמור על המעט שנשאר. חומר למחשבה
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
אהיה לפה לאלה שהושמצו על ידי הכותבים שלפני. ברור שאם המדינה היתה משקיעה בחינוך, המכתבים שלפני לא היו נכתבים מלכתחילה. אם טענתכם נכונה אזי צריך גם, בשם ה"חופש" לפתוח גם את חופי הים לרכב. ואולי גם את פארק יהושוע בתל אביב... אצלנו יש נוהג להסיע ילד לבית הספר מרחק שני רחובות. לא יזיק לכם אם תלכו ברגל ואם עייפת תסעו באמצעי תחבורה שמעלים פחות אבק וזוהמה. לא יזיק לכם להתערבב בעם שבשמו אתם מדברים גבוהה גבוהה. שנה טובה
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
לפי דעתי, אך נתנו לשתי הקיבוצים להרוס לנו מקום בילוי מיוחד כזה הם לא אומרים את המחירים
של כול ההסעות לנחלים ,20שח לכוון אומרשעל מנת לבקר ב-2מעינות כול אדם צריך 80שח הלוך ושוב למישפחה עם 2 ילדים 360 שח שוד לאור היום ,אן שירותים אן שום דבר שיכול להצדיק את הגנבה. לוקחים נכם לאומי ציבורי ויהפוך לפרטי .למה ,ככה. התם שודדים לאור היום.
תתבישו לכם זה לא נוהל תקין של ההיתישבות העובדת.כול המעונין להפגין, מוכן אני לטפל בנושא
נא ליצור קשר 0528318319 ג'פיים וסתם חברה שאכפת להם.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
עין מודע מקום מקסים ,חבל מאד שאי אפשר להגיע למקום עם מכונית , גם תמורת תשלום כניסה ,במקום
להסחב עם כל הציוד בשטל .תחשבו על פיתרון הוגן .
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
גם הכניסה לירח חינם הטיסה לשם עולה כסף... די להטעות את הציבור הטבע שייך לציבור ולא לעסקנים
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
אשי קק"ל היקרים. עד מתי תמשיכו לזרות חול בעיני המטיילים? לא בכדי לא ציינתם שבקיץ למרות שהכניסה בחינם, לא ניתן ללכת ברגל למעיינות בגלל המרחקים הגדולים והחום הבילתי נסבל בממוצע של 38 מעלות. כמו כן, רק במקרה שכחתם לציין שמחיר שכירת קלאב-קאר ל- 4 אנשים הוא 160 ש"ח וכמובן שהמחיר עולה עם גודלה של העגלה החשמלית הזו. כמובן שאין כל הלימה בין המחיר לזמן ולתמורה שאתם מציעים.
אה.. כן, גם שכחתם להדגיש כי בהקשר להקמת הפארק הוגשה עתירה לבג"צ, כן גם אתם בפנים וכל אותם גופים שציינתם כשותפים בהקמת הפארק. שמירת ערכי הטבע הוא התרוץ בלבד ובפועל קידשתם את אלוהי הכסף. הרי אתם שם בקק"ל דוגלים, כך אתם טוענים, בטבע פתוח לכולם. לכן גם איכם טורחים לסגור את יערות ארצנו בפני המטיילים בחגים. מאידך אתם כן דואגים לשרותי ניקיון. בהקמת הפארק הפכתם את שכיות החמדה הללו ל"טבע לעשירים בלבד". ניתן וגם הועלו הצעות לתפעול הפארק מבלי להשאיר בכיסי הזכיינים סכומים בגובה משכנתאות. אבל אתם בשלכם. צריך להודות וכך עשה גם מנהל המחוז שלכם בפגישה עימנו......נגררתם עם שאר חברות המנהלת וגרמתם לאי צדק חברתי וסביבתי מובהק. "מזכיר לכם ולכולנו שבסופו של דבר: "הטבע שייך לציבור".
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
שלום לכל המגיבים,

אנו מודים לכם על תגובותיכם. בבכל הנוגע להסדרי הכניסה לפארק, יש לפנות למועצה האזורית עמק המעיינות.

בברכה,
המערכת
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
מדובר בהרס מוחלט של הטבע , אנשים הורסים את הטבע מזמהמים אותו בשביל בצע כסף , כאשר מדובר בקיבוצים זה מותר וכשר , קיבוץ חמדיה הרס את שמורת הטבע עיין סודה והקים את גני חוגהנ קיבוץ ניר דוד גנב את האסי והקים ביץ הארחה , קיבוץ הגורשים סיפח לעצמו חלק מהירדן להפעלת קיקים , איפה בעל החיים בכל הסיפור הזה ? מי פה מגן על הטבע ? נווה אטיב גנבו את החרמון ופתחו שם אתר זנ נראה לכם נורמאליי?
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
במשך שנים הדרכתי עשרות קבוצות ואלפי ילדים (רובם מהאזור) וזכיתי להובילם לפנינת טבע זו. בחינם. אם רוצים לעשות שינוי - הכסף הוא לא מה שיניע אותו. להיפך!!!! להביא ילדים, לחשוף אותם ולחנכם לאהבת הארץ.
קבוצות - כבר לא אביא למקום מנוכר ומלא תאוות בצע כסף זה.
הישמרו לכם - אנו הופכים ליבנו צר וגס לטובת כסף וחומר.
גם אל המועצה אפנה אך אני מקווה שרוח הדברים פה - מועברת הלאה .
עוד אפשר להתחרט.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
האם לדווח על תוכן זה כלא ראוי?

כן
לא
מועדפים 0
#
חפש