שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה

e ירוק - מטיילים עם קקל
התנתק
התחבר
0
טיול ברכב פרטי ביער אשתאול

טיול ברכב פרטי ביער אשתאול

מחניון אשתאול לנווה שלום

+ מידע חשוב על המסלול
שמור למועדפים
דרגו מסלול זה:
4
הניקוד של המסלול הזה הוא4
צפו בטיול באתר המותאם למובייל
אזור המסלול: מרכז,
שפלת יהודה
עונה מומלצת:
אביב, חורף, סתיו, קיץ
אורך בקילומטרים:
8 ק"מ
משך המסלול:
3-5 שעות
רמת קושי: קלה
הורדת מפת המסלול
ב-pdf
מפת טיולים וסימון שבילים מבואות ירושלים (גיליון מס' 9)
סוג המסלול
נוף ותצפית
נוף ותצפית
פיקניק
פיקניק
היסטוריה ואמנות
היסטוריה ואמנות
חלק משביל ישראל
חלק משביל ישראל
יער אשתאול משתרע על פני כ-12 אלף דונם, מדרום לכביש תל אביב–ירושלים (כביש 1). היער נטוע במדרונות של גבעות קירטון נמוכות, המתנשאות לרום של עד כ-350 מ' מעל פני הים. כביש שער הגיא–צומת שמשון (כביש 38) גובל ביער ממזרח.  
קק"ל טיפחה את יער אשתאול, הכשירה בו דרכי נוף מסומנות לכלי רכב פרטיים ושילטה את אתריו המרכזיים. בצד דרכי היער פזורים חניונים רבים לפיקניק. בתחום היער עוברים גם שביל ישראל ושביל האופניים מים אל י-ם, המחבר בין תל אביב לירושלים.
במסלול זה נתאר את הדרך החוצה את היער מדרום לצפון, מחניון אשתאול ליישוב נווה שלום. הדרך יוצאת מחניון אשתאול הצמוד לכביש 44, פונה צפונה, חוצה את דרך בורמה ומגיעה לנווה שלום. אורך הדרך הוא כ-8.5 ק"מ. הדרך עבירה לרכב פרטי והיא מסומנת בסימון קק"ל שחור לכל אורכה. פה ושם הדרך אבנית, אך אפשר להתגבר על כך בקלות יחסית.
ביולי 2015 התחוללה שריפה עזה ביער אשתאול וביער צרעה וכילתה כ-2,000 דונם, שהם כעשרה אחוזים משטחי היערות. השביל המתואר לא נפגע בשריפה.

איך מגיעים? 

הכניסה לחניון אשתאול מכביש צומת נחשון–צומת שמשון (כביש 44), בין סימני ק"מ 2-1.

הערה

בשל השריפה שהתחוללה ביער, הטיול מותר רק בדרכים המסומנות. 

+ הצג את כל המידע

מחניון אשתאול לחניון או'היגינס

חניון אשתאול, הצמוד לכביש 44, הוא נקודת מוצא נוחה לסיור. החניון משמש גם מבואת כניסה לשביל מים אל י-ם – שביל האופניים שסימנה קק"ל המחבר בין נמל תל אביב לירושלים. מיקומו של החניון לצד כביש 44 ועצי החרוב המצלים על שולחנות הפיקניק הפכו את המקום לאהוד מאוד על מטיילים.
מהחניון ניסע בדרך הסלולה. הדרך חולפת על פני משתלת אשתאול, שבה מכינה קק"ל את השתילים המיועדים לפאר את יערות הארץ וחולפת על פני משרדי קק"ל של חבל המרכז.
מיד אחרי הפנייה למשרדים מסתיימת הדרך הסלולה ומתחילה דרך עפר המלווה בסימון שחור. קטע הדרך שלפנינו נקרא דרך מרדכי והוא מנציח את מרדכי דיין, שכיהן בעבר כיו"ר עמית של קק"ל. מרדכי דיין רתם את קהילות דרום אמריקה לתרום לייעור הארץ, וביער אשתאול קרויים חניונים רבים על שם קהילות דרום אמריקה.
לצד הדרך, מימין, ניצב חניון הזיתים ובו שולחנות פיקניק בצל עצי זית. קק"ל מטפחת ביער אשתאול כ-160 דונם בוסתנים של עצי פרי, בעיקר זית וחרוב. תוך כדי נסיעה בדרך אפשר להפנות את המבט שמאלה ולראות חלקים ממנו שנשרפו בשריפה של יולי 2015. 

חניון או'היגינס

כקילומטר אחרי חניון הזיתים הדרך מגיעה לחניון או'היגינס, מהחניונים המרכזיים ביער. ברנרדו או'היגינס  (1842-1778) היה איש צבא ומדינאי חשוב בחתירה לעצמאות צ'ילה ומדינות דרום אמריקה. ידידי קק"ל בדרום אמריקה (ובישראל) תרמו ליצירת חניונים רבים ביער אשתאול, וביקשו שהחניון ייקרא על שמו. דמותו של הגנרל מוטבעת במדליון ענק המוצב באנדרטה שבפאתי החניון. בחניון הכשירה קק"ל גם מתקני שעשועים לילדים.
חניון או'היגינס שוכן ליד צומת דרכים, שממנו אפשר לפנות למושב מסילת ציון (ראו בהמשך הרשימה בפרק נפרד). כחצי קילומטר מהחניון שוכן משמאל לדרך חניון המסומן בעמודים צהובים וכחולים. בחניון ניצבת אנדרטה קטנה המציינת את ידידות ישראל-אורוגוואי. 

מצפה שירי ומצפור פנורמי

הדרך ממשיכה צפונה, חולפת על פני הסתעפות דרך מסומנת כחול (4X4) ומגיעה למצפה שירי, הניצב משמאל לדרך. זוהי נקודה יפהפייה. מדרגות עץ יורדות למרפסת תצפית ובה ספסלים ושולחן המוצב בצל אורן. המצפור, לזכרה של שירי לוינגר, מוקף עצים שצמחו ומסתירים חלק ניכר ממראה עמק נחל שורק, הר כרמילה ורכס צרעה, אבל הפינה שנוצרה נעימה מאין כמוה. סמוך לכאן נמצא מצפור פנורמי ובו חניון ומתקני שעשועים לילדים. החניון נגיש לאנשים בעלי מוגבלויות.
הדרך המסומנת שחור ממשיכה צפונה ולאורכה הציבה קק"ל חניונים אחדים. במרחק של כ-300 מ' מהחניון הפנורמי תוכלו להבחין בעקבות השריפה, שקצהָ הגיע עד לכאן.
במרחק של כ-1.8 ק"מ מהמצפור הפנורמי אפשר לצאת מהיער בדרך מסומנת ירוק, הפונה שמאלה למושב תעוז. דרך זו עוברת בלב האזור שנשרף. כחצי קילומטר הלאה משם חוצה הדרך שלנו את דרך בורמה בראש העקלתון המפורסם (הסרפנטינה). אפשר להחנות את הרכב ולרדת מעט ברגל כדי להתרשם מהעיקולים החדים והתלולים של הדרך. במלחמת העצמאות התגברו על שיפוע הדרך באמצעות שפאלות – לוחות ברזל שסייעו לכלי הרכב להיאחז באדמה ולא להחליק.
מכאן אנו ממשיכים בעקבות הסימון השחור, החופף בקטע זה לשביל ישראל. כ-1.2 ק"מ לאחר חציית דרך בורמה נגלה חניון מימין לדרך. בקצה החניון, ליד מתקן לבן של "מקורות", נמצאים שרידי כבשן סיד. כדאי להתעכב בחניון, המוקדש לזכרו של אברהם ("בומה") גולדשטיין. ממש בצד הדרך, בין העצים, נראים שרידי פסיפס שכיסו רצפה של כנסייה ביזנטית. הרצפה מעוטרת בצלבים הצבועים אדום ולבן ובמעגל שקוטרו כמטר ובמרכזו צלב גדול. ייתכן שהפסיפס היה שייך לכנסיית מנזר, שצפתה על עמק איילון ועל לטרון, המקום שבו על פי המסורת הנוצרית התגלה ישו לראשונה לאחר מותו.
מדובר במכלול של כנסייה/מנזר מהתקופה הביזנטית המצוי על ראש גבעה הצופה על עמק איילון ועל הדרך הראשית לירושלים. 

גבעה 314

הדרך ממשיכה. לפני היישוב נווה שלום, בצומת דרכים, שוכן חניון אייבי נתן. שביל ישראל פונה ימינה. אנחנו ממשיכים היישר לפנים עוד כ-300 מ'. ממש לצד היישוב נווה שלום שוכנת משמאל לדרך גבעה 314.
הגבעה מילאה תפקיד חשוב במלחמת העצמאות בקרב על לטרון. במסגרת מבצע בן נון א' (ליל 25-24 במאי 1948) ניסו כוחות חטיבה 7 הצעירה וגדוד 32 לפרוץ את גזרת לטרון, שהייתה בשליטת הלגיון הירדני. הכוח ספג אש עזה. מפקד פלוגה א' של גדוד 32, רם רון, השתלט על גבעה 314, עמד בפני התקפות נגד וחיפה על נסיגת פלוגה ב' של הגדוד. במבצע בן נון א' נהרגו יותר מ-70 מלוחמי הכוח התוקף.
גבעה 314 חצצה בין לטרון הירדנית לדרך בורמה. לאחר מלחמת העצמאות שכנה בה עמדה קדמית של צה"ל, שאבטחה את קו שביתת הנשק בין ישראל לירדן. היישוב הסמוך נווה שלום נוסד בשנת 1969 במטרה לקדם את הדו-קיום בין יהודים לערבים. בכפר מתגוררים יחד יהודים וערבים ובהם מוסלמים ונוצרים.
בנווה שלום הטיול שלנו מסתיים. מכאן אפשר לגלוש לכביש 3, בקטע שבין לטרון לצומת נחשון.

מחניון או'היגינס למסילת ציון

מי שרוצה להכיר פינות נוספות של יער אשתאול יכול לפנות מחניון או'היגינס, השוכן בלב מסלול הטיול שלנו, לעבר מושב מסילת ציון ולפגוש חניונים נוספים בדרך. הדרך עבירה לרכב פרטי. אורכה כ-3.5 ק"מ והיא מסומנת כתום.
הדרך יוצאת מזרחה מחניון או'היגינס ומלווה משמאל יער של עצי אורן הצנובר. זרעי העצים האלה הם ה"פיניונס" המשובחים בטעמם. לאחר כחצי ק"מ מגיעים לדרך הרֵעות, המתפצלת צפונה מהדרך הראשית ושבה אליה לאחר כ-300 מ'. לצד הדרך הציבה קק"ל חניונים ואנדרטה לזכרו של המצביא סימון בוליבר (1830-1783). בוליבר פעל למען עצמאותן של שש מדינות בדרום אמריקה. המדינה בוליביה נושאת את שמו.  
כ-900 מ' הלאה משם, במקום שבו הדרך מתעקלת צפונה, שוכן חניון הארבעה, אחד היפים ביער אשתאול. לחניון יש לעלות בגרם מדרגות עץ. תמצאו בו חלקים של בית בד קדום ותצפית נאה על אגן נחל שורק.
בהמשך הדרך תמצאו חניון המנציח את זכרו של חוסה דה סן מרטין (1850-1778), מצביא ומדינאי ארגנטינאי ומהאישים הבולטים בתנועה לשחרור דרום אמריקה מהשלטון הספרדי. סמוך למקום שבו הדרך פוגשת את כביש הגישה למסילת ציון נמצא חניון יונתן ובו שביל קצר המוליך למתקני שעשועים לילדים, ומכאן כבר קצרה מאוד הדרך ליציאה מן היער.   

מידע נוסף

אזור: שפלת יהודה.
מפה: מפת טיולים וסימון שבילים מבואות ירושלים (גיליון מס' 9).
מתאים ל: כל המשפחה.
גישה לחניון אשתאול: כביש צומת נחשון–צומת שמשון (כביש 44), בין סימני ק"מ 2-1. החניון צמוד לכביש.
גישה לנווה שלום: כביש 3, מהמחלף שליד קיבוץ נחשון.
אופי הטיול: נסיעה ברכב פרטי וביקור באתרים.
חניונים נוספים בסביבה: חניוני דרך בורמה, חניון מח"ל, חניוני פארק בריטניה, חניוני פארק קנדה (איילון), חניוני יער המגינים.
אתרים נוספים בסביבה: יער חולדה ובית הרצל, דרך הפסלים ביער הנשיא, פארק קנדה (איילון), פארק יצחק רבין, יער אשתאול, לטרון, מנזר לטרון, מנזר השתקנים, יד לשריון, מיני ישראל.

לכתבה נוספת על יער אשתאול ועל שיקומו לאחר השריפה שאירעה בו בסוף יולי 2015 לחצו כאן


קרדיטים

כתיבה וצילומים: יעקב שקולניק
מפה: אביגדור אורגד מפות
פורסם בתאריך: 18.11.15
הוראות התנהגות ובטיחות למטיילים >> מסלולי טיול נוספים ביער אשתאול ומידע שחשוב לדעת לפני שיוצאים לדרך >>
בטרם יציאה לטיול, מומלץ לעיין בדיווחים ולהתעדכן במידע הנוגע לאתר או למסלול בו אתם מתעתדים לבקר.
למעבר לעמוד ובו כל הדיווחים העדכניים לחצו כאן.תגובה דרך פייסבוק

הוסף תגובה


שלח
שם: שעה: תאריך:
תודה על ההסבר מאיר העיניים והממצה, כרגיל, של שקולניק.

שתי הערות לגבי המסלול:

א. (1) המפה המצורפת כוללת את שבילי קק"ל ושביל ישראל. בשטח קיימים גם שבילים מקומיים של החלה"ט. מדוע אינם נכללים במפה?

(2) בכמה צמתים סימון הקק"ל השחור אינו נמצא או אינו נראה.

ב. במצפה שירי אספתי אשפה של מטיילים קודמים, וכשהכנסתי אותה למיכל שבמקום שמתי לב שאינו ניתן לסגירה. מסתבר שהציבו במקום פח אשפה גבוה, כך שהמכסה של הפח הקודם אינו יכול להסגר.בהמשך ראיתי שכך נהגו גם בפחי אשפה נוספים. לכן יתכן כי האשפה שאספתי פוזרה למעשה ע"י חיות שיש להן גישה חופשית לפחים.

בברכה,

דן כנען
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
מערכת
11:19
17.12.2015
דן שלום, תודה על המשוב. העברנו את הערותיך למירה זר, רכזת קהילה ויער במרחב מרכז ולהלן תשובתה:

1.      קק"ל אחראית על כל המטיילים והמבקרים בשטחי קק"ל בלבד. בתוך השטחים ישנם גם שבילים שסומנו על ידי מחלקת סימון שבילים של החברה להגנת הטבע. לעתים אין התאמה בין צבעי השבילים של החברה לצבעי השבילים שקק"ל סימנה בדרכי הקהל שלה כפי שמופיעות במפות קק"ל.

2.      אנחנו נטפל בסימונים באופן נקודתי ונדאג לחיזוקם בשטח.

3.      נושא פחי הזבל בבדיקה על ידי יערן האזור. במידה ויהיה צורך נדאג להחליפם לפחים מתאימים.

מודים לך על המשוב.

דווח על תוכן לא ראוי
האם לדווח על תוכן זה כלא ראוי?

כן
לא
מועדפים 0
#
חפש