שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה

e ירוק - מטיילים עם קקל
התנתק
התחבר
0
נגישות לכל באתרי קק''ל בצפון
+ מידע חשוב על המסלול
שמור למועדפים
דרגו מסלול זה:
0
הניקוד של המסלול הזה הוא0
צפו בטיול באתר המותאם למובייל
אזור המסלול:
גליל עליון, גליל תחתון, הגלבוע
עונה מומלצת:
כל השנה
משך המסלול:
1-2 שעות
רמת קושי: קלה
הורדת מפת המסלול
ב-pdf
סוג המסלול
מים ומעיינות
מים ומעיינות
נוף ותצפית
נוף ותצפית
נגיש
נגיש
קרן קימת לישראל משקיעה משאבים רבים כדי לאפשר לבעלי מגבלות גופניות לנוע ולבלות ביערות ובחניונים, וגאה על כך שפעילותה מבטאת מודעות לצרכיו המיוחדים של ציבור גדול וחשוב. לפניכם תיאור של שישה מקומות בצפון הארץ שהוכשרו והותאמו למוגבלים בתנועה

היערות, הפארקים והחניונים של קרן קימת לישראל פתוחים לציבור הרחב ללא תשלום, ואכן רבים מבלים באתרים אלה. עם זאת, מגזר אוכלוסייה גדול וחשוב בישראל, הסובל ממגבלות גופניות, מתקשה לטייל בחיק הטבע. מדרגת סלע קטנה, דרך עפר, מעבר צר או שיפוע מדרון שאדם רגיל כלל אינו משגיח בהם – הם מכשול בלתי עביר לאחרים.

תצפית ממצפור המונפורט בפארק גורן. צילום: יעקב שקולניק

+ הצג את כל המידע

הר שאול

הר שאול הוא פסגה יוצאת דופן, פשוטו כמשמעו. ההר בולט מהקיר הזקוף של הגלבוע, המתנשא מעל עמק יזרעאל. התוצאה היא נקודת תצפית מיוחדת במינה, המעניקה מבט לא רק על העמק, הגליל התחתון והרי גלעד, אלא גם על המתלול היפהפה של הגלבוע. מיקומו הייחודי הפך את ההר לנקודת יציאה אטרקטיווית לחובבי ספורט הגלישה במצנחים, הנהנים מהר מבודד ומעמק שטוח ופתוח – משטח נחיתה אידיאלי.
קק"ל קשורה קשר הדוק לגלבוע. לאחר מלחמת העצמאות פרצה קק"ל את דרכי הפטרולים בהר. מאוחר יותר כיסתה חלקים ניכרים ממנו ביערות ופיתחה בו חניונים ושבילי טיול. הר שאול טופח כפארק המרכזי בהר.
רחבות הפיקניק הסמוכות למשטחי הצניחה מונגשות כולן לבעלי כיסאות גלגלים, כמו גם ציר הטיול המרכזי, המקשר בין המצפור המערבי למצפור המזרחי. מתחם הבילוי בכניסה לדרך נוף גלבוע, ליד נורית, נגיש גם הוא לנכים. 

כיצד מגיעים? 

בכביש צומת יזרעאל–צומת נבות (כביש 675, בין סימני ק"מ 10–11), פונים מזרחה בדרך נוף גלבוע. נוסעים כ-5 ק"מ ופונים שמאלה לחניוני הר שאול.

פארק הירדן

פארק הירדן שוכן בצד האפיק המזרחי של הירדן, מצפון לכנרת. צדי האפיקים והאיים הקטנים שביניהם מכוסים בסבך צפוף של צמחייה, בעיקר של קנה מצוי ועצי ערבה, היוצרים "יער" של גדות נחלים. בפארק יש מדשאות רחבות ידיים, שולחנות בצל עצי איקליפטוס ומתקני שעשועים.
הפארק עבר מתיחת פנים יסודית, וקק"ל, בשיתוף עם ביטוח לאומי, החברה הכלכלית גולן והחברה הממשלתית לתיירות (בסיוע עמותת נגישות ישראל), השקיעה בו תשומת לב מיוחדת לתחום הנגישות. בפארק נסללו 750 מ' שבילים נגישים לטיול. התצפיות על הירדן ואזור עין משפע נגישים. בפארק יש עמדות פיקניק נגישות הכוללות חניות נכים, עמדות מנגלים וברזיות נגישות וכן שלושה מבני שירותים נגישים. 

כיצד מגיעים? 

נוסעים מטבריה צפונה בכביש המערבי של הכנרת (כביש 87). חוצים את הירדן בגשר אריק וממשיכים עוד כ-3 ק"מ עד לצומת בית ציידה. פונים צפונה (שמאלה) בכביש 888 ומגיעים לאחר כ-2 ק"מ לכניסה לפארק, משמאל לכביש. אפשר להגיע לצומת בית ציידה גם בכביש הכנרת המזרחי (כביש 92).

יער לביא

יער לביא שוכן סמוך לצומת גולני, מהצמתים המרכזיים בצפון. היער משתרע על פני כ-3,000 דונם. קק"ל החלה בנטיעת היער בשנת 1964, ומאז פיתחה בו שורה של חניונים לבילוי ולשהייה בחיק הטבע. יער לביא נושא את שמו של היישוב היהודי לוביא, שחורבותיו פזורות בין עצי היער. היישוב התקיים בתקופות המשנה והתלמוד. במקום פעל אז פונדק, ששירת את העוברים בדרך מעכו לטבריה. פונדק דרכים בשם ח'אן לוביא פעל במקום גם בתקופה הממלוכית (המאה ה-13). חניון נופש פעיל, החניון הגדול והמרכזי ביער לביא, כולל מבנה שירותים מוסדר, מי שתייה ומתקני שעשועים לילדים. בחניון פועלות קרוסלות ונדנדות המותאמות גם למוגבלים בתנועה. בחניון הוכשר שביל סלול ובצדו שולחנות פיקניק, שבחלקם הוסדרה הגישה לנכים בכיסאות גלגלים. גם במבנה השירותים התקינה קק"ל מתקנים מיוחדים לנכים. 

כיצד מגיעים? 

יער לביא שוכן ממזרח לצומת גולני. אפשר להיכנס אליו בשלוש דרכים: 
א. הכניסה הראשית, העוברת בחניון הנופש הפעיל, מסתעפת מכביש צומת גולני-טבריה (כביש 77), בין סימני ק"מ 68–69. יש לבוא מצומת גולני. 
ב. כניסה נוספת נמצאת ליד חניון דרום אפריקה, כקילומטר מזרחה מהכניסה הראשית. יש לבוא מצומת גולני. 
ג. מכביש צומת גולני-עפולה (כביש 65), כ-300 מ' מדרום לצומת גולני. בגלל קו הפרדה לבן, ניתן להיכנס ליער מכניסה זו רק מכיוון דרום. הדרך לחניון פחות כבושה. אנא, סעו בזהירות ואותתו זמן רב מראש.

פארק גורן

פארק גורן שוכן בגליל המערבי, מצפון לערוץ העמוק של נחל כזיב, המכוסה כולו בחורש ים תיכוני סבוך. מדרום לפארק שוכן המבצר הצלבני המפורסם מונפורט, שאליו מוליך שביל טיולים מהפארק. פארק גורן מנצל חורש ים תיכוני טבעי המורכב ברובו מעצי אלון מצוי, הנוטים ליצור סבכים בלתי עבירים לאדם. קק''ל טיפלה בעצים ועיצבה אותם כך שאפשר יהיה להציב בצלם שולחנות פיקניק, דבר נדיר בישראל.
קק"ל הקימה בפארק גורן כמה חניונים גדולים, מבנה שירותים, מצפורים ותיאטרון – כולם נגישים לבעלי כיסאות גלגלים. 

כיצד מגיעים? 

מכביש שלומי–אילון, כקילומטר אחרי כביש הגישה לקיבוץ אילון (כביש מס' 899, בין סימני ק"מ 11–12).

פארק אדמית ומערת קשת

פארק אדמית שוכן בקצה המצוק התלול המשקיף על המרחבים הפרושים לאורך חוף הגליל המערבי, בין ראש הנקרה לכרמל. קק"ל פיתחה את הפארק, שתלה ערוגות צמחי תבלין ועצי בוסתן, בנתה חניונים ופינות לפיקניק. בנוסף, בשיתוף רט"ג נבנה גם שביל נגיש למערת קשת המרהיבה.
דרך הנוף הראשית בפארק היא חד-סטרית. כשעוברים את שער הכניסה הדרך פונה שמאלה  ומקיפה את חורבת אדמית ממזרח ומגיעה לחניון הקרוי "חניונוף", בשל חלון הנוף הרחב הנראה ממנו. בחניון הוצבו שולחנות נגישים לנכים, ברזים למי שתייה ושירותים. בקצה המערבי של החניון נמצאת נקודת תצפית המשקיפה אל המרחב שבין רכס הסולם והכרמל. מהחניון יוצאים שני שבילים מעגליים. שביל אחד, נגיש לנכים, מוליך למערת קשת, השוכנת במרחק של חמש דקות הליכה מהחניון. השביל יוצא מהחניון מערבה ועובר דרך מעבר מנע בקר. פונים מערבה (ימינה) בשביל המסומן בירוק ומגיעים לאחר כ-70 מ' למצפור על שם חמשת הנופלים במארב החיזבאללה שהצית את מלחמת לבנון השנייה. החניון צופה על הנוף המרהיב שבין ראש הנקרה ועד חיפה.
תוך דקתיים משם נמצא את עצמנו מעל התהום העמוקה של מערת קשת. תקרת המערה התמוטטה ורק רצועה צרה של סלע נשארה תלויה באוויר כקשת. המערה היפה והמיוחדת משמשת גם אתר סנפלינג מאושר ומתוחזק. 

כיצד מגיעים? 

נוסעים כ-4 ק"מ מזרחה משלומי בכביש הצפון (כביש  899). מעט לפני מושב יערה פונים צפונה בכביש המעפיל בעיקולים חדים לעבר קיבוץ אדמית (כביש 8993). הכניסה לפארק אדמית נמצאת בראש הרמה, כ-4 ק"מ מהצומת, מעט לפני הכניסה לקיבוץ אדמית.

מצודת ביריה

מצודת ביריה שוכנת ביער ביריה, הוא יער נטע האדם הגדול בגליל. היער, המשתרע על פני כ-20 אלף דונם, מכסה את המדרונות היורדים מצפת שבמרומי הגליל אל חצור הגלילית וראש פינה שבעמק החולה. יש כאן הכול. מעיינות ובוסתנים, חלקות עצי ארז, אתרי עתיקות וקברי קדושים. במרכז היער עומדת מצודת ביריה, אתר התיישבות חשוב המשמש כמרכז מבקרים של קרן קימת לישראל.
מצודת ביריה ניצבת בלב היער. המצודה הוקמה כחוליה בשרשרת יישובי "חומה ומגדל" והיא מסמלת את מאבקו של העם היהודי על אדמתו. היישוב במקום נוסד ב-8 בינואר 1945 על ידי הפלוגה הדתית של הפלמ"ח, חניכי בני עקיבא. אנשי הפלוגה עבדו בשירות קק"ל ועסקו בהכשרת קרקע ונטיעת יערות. בפברואר 1946 גילו הבריטים בקרבת ביריה נשק שהחביאה יחידת פלמ"ח לאחר פשיטה בלתי מוצלחת על הבסיס הבריטי בהר כנען. הבריטים אסרו את 32 חברי ביריה, השליכו אותם לכלא עכו והשתלטו על הנקודה.
היישוב בארץ סער כולו. שבועות אחדים אחר כך, בחצות הליל של י"א באדר, עלו 3,000 איש עמוסי משא וציוד והקימו את ביריה ב' – נקודה עברית חדשה. המבצע התארגן בחשאיות ונקרא "מבצע גידם", על שמו של יוסף טרומפלדור, משום שנערך ביום השנה לנפילת תל חי. משתתפי המבצע, שיצאו בארבעה טורים מארבעה מקומות שונים, היו חברי ההתיישבות העובדת לצד יוצאי מחנה ההשמדה "בוכנוואלד" וחברי תנועות הנוער החלוציות. המבצע נערך במזג אוויר סוער ובגשם שוטף. הבריטים המופתעים המתינו להתפזרות האלפים ואז תקפו את ההיאחזות החדשה, הרסו את המבנים וכלאו את 50 המגינים שנותרו בה.
בהישמע הדבר העפילו לביריה מאות מאנשי האזור והחלו בהקמת ביריה בשלישית. הגדילו לעשות חסידי צפת, שעלו לביריה במשאיות בעצם יום השבת. לנוכח העקשנות של היישוב העברי נסוג הצבא הבריטי והתיר למתיישבים להישאר במקום.
במצודת ביריה הקימה קק"ל מוזאון המתעד את תולדות המקום. במבנה המשחזר את חדר האוכל של ההתיישבות מוקרן סרטון על תולדות המקום. האתר נגיש כולו לבעלי מוגבלויות בתנועה. 

כיצד מגיעים? 

נוסעים לכניסה הראשית לצפת (כביש 89), ובמקום לפנות לעיר פונים צפונה בכיוון הנגדי, בדרך סלולה הנכנסת ליער ביריה (יש שילוט). נוסעים כ-1.5 ק"מ ופונים ימינה למצודה. 

שעות פתיחה 

ימים א'-ה' 9:00– 16:00. טל' 04-6972186. 

קרדיטים

כתיבה וצילומים: יעקב שקולניק 
מפה באדיבות: רונן טלמור, אגף הייעור קק"ל 
מידע באדיבות: יחיאל כהן, פנינה צייזלר, שלי בן ישי, לאה פדידה, ישי סוקר, מיכאל ויינברגר ואבירם צוק
פורסם בתאריך: 22.6.2011
הוראות התנהגות ובטיחות למטיילים >>
בטרם יציאה לטיול, מומלץ לעיין בדיווחים ולהתעדכן במידע הנוגע לאתר או למסלול בו אתם מתעתדים לבקר.
למעבר לעמוד ובו כל הדיווחים העדכניים לחצו כאן.


מסלולים נוספים ב:

תגובה דרך פייסבוק

הוסף תגובה


שלח
שם: שעה: תאריך:
טליה שלום,

כתבה זו היא אחת מתוך סדרת כתבות המותאמות למוגבלים בתנועה.
בקרוב נפרסם מסלולים נגישים במרכז, בדרום ובצפון.
במידה ותרצי מידע נוסף, נשמח לעמוד לרשותך. תוכלי לכתוב לנו ל- info@www.eyarok.org.il ולהשאיר את פרטייך. אנו נדאג לחזור אלייך.

בברכה,
המערכת
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
סילביה שלום,

שלחנו לך מייל.

בברכה,

המערכת
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
לגלית שלום.
תודה על תגובתך ופנייתך אלינו.
את בהחלט צודקת וזו גם גישתנו כארגון מנהל שטח לנושא.
הקרן הקיימת לישראל היא חלוצת הארגונים הירוקים שמפתחת אתרים קולטי קהל לכלל האוכלוסייה (כולל בעלי המוגבלויות).
החתום מטה הוא אדריכל נוף במקצועו שמוביל את עשייתה של הקרן הקיימת בתחום ההנגשה קרוב לעשרים שנה.
אכן האתגר של אדריכלי הנוף העוסקים בתכנון פרויקטים מונגשים בחיק הטבע הוא גדול, אנו רוצים מצד אחד לאפשר את הגישה לכולם למרב חלקי האתר אך לעשות זאת במינימום פגיעה בטבע.
לאחרונה חוקק חוק הנגישות לאתרי טבע ותיירות, אדריכלי הקרן הקיימת הוזמנו לקחת חלק בועדת ההיגוי של החוק משום שקיימת הערכה רבה לעשייתה של הקרן הקיימת בתחום ובעיקר לניסיונה בפיתוחם ותחזוקתם של אתרים כאלה.
הקרן הקיימת הקימה בעשרות השנים האחרונות יותר מאלף אתרים קולטי קהל שכולם פתוחים לקהל חינם אין כסף, רבים מאתרים אלה הונגשו לבעלי מוגבלויות ע"פ מיטב הבנתנו ובהתאם לייעוץ שקיבלנו מבעלי מקצוע בתחום.
עם כניסתו לתוקף של חוק הנגישות ערכנו סקר מקיף של מצבנו מול התקנות והכנו תכנית רב שנתית המגדירה כמה אתרים יהיה עלינו להנגיש עד שנת 2018 כדי לעמוד בדרישות החוק.
למותר לציין שהתכנית הנ"ל מחייבת אותנו כארגון מנהל שטח להתארגנות מורכבת ולהקצאת תקציבים גבוהים ביותר וזאת לאורך שנים רבות.
כדי להימנע מהתחושה שביטאת בתגובתך פתחנו בדיאלוג עם אנשי נציבות שויון זכויות לבעלי מוגבלויות במגמה לפתח פרטים שמצד אחד יתנו את הפתרון הנכון והמספק של ההנגשה ומצד שני ישתלב בנוף ובטבע, ישמר אותו כפי שהוא (עד כמה שאפשר) ויהיה גם זול לבצוע וקל לתחזוקה.
אז שוב תודה שפנית אלינו ואני מקווה שתשובתי מניחה את דעתך.
בכבוד רב
אד' נוף יחיאל כהן
סגן מנהל מרחב מרכז
קק"ל
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
נא פרטו מסלולים נגישים באיזור המרכז(מחדרה עד גדרה)
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
הורסים את הטבע! לא כל מקום חייב להיות נגיש לנכים, במיוחד אם זה על חשבון הסביבה ובעלי החיים!
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
שלום רציתי לדעת אם אני יכולה להעתיק כמה מהתמונות שלכם לאתר שלנו שמוכרים טיולים בארץ לאנשים מכל העולם.
תודה
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
שלום ברוך,

אנחנו ממליצים להתקשר למוקד "קו ליער" של קק''ל, שם ישמחו להמליץ לך על מסלולים מתאימים.

בברכה,

המערכת
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
ברצוני לטייל רגלית עם תינוקות בני שנתיים בסביבות קיבוץ אילון
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
תמשיכו בפועלכם המבורך להנגיש את היערות לבעלי מוגבלויות.המגיבה מעלה,גילה,היא מיעוט אפסי ומבוטל,שלא מוכן להתחשב בנכים.לא נגרם שום נזק לטבע בהנגשת יער לבעלי מוגבלות,ההיפך.זהו מעשה מתחשב ואנושי.אני בטוח שבקרוב כל היערות יונגשו לבעלי מוגבלות.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
ליעקב שקולניק , שלום רב,
הייתי מציעה שנעדכן את הקשור לנגישות בגורן . בימים אלו אנו לקראת סיום הסדרת החניון הראשי והמצפור לאנשים עם מוגבלות בניידות. יושלם עד אמצע אוקטובר 2013.
אנו עומדים בקשר רצוף עם הנציבות לשוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, ומנגישים האתרים עפ"י תכנית רב שנתית ועפ"י חוק השוויון , התקנות והתקנים נכון להיום. גורן הוא סנונית ראשונה לתכנית הגדולה . השדרוג להנגשה כולל שבילים מונגשים ושולחנות פיקניק נגישים, הנגשת האמפי לכסאות גלגלים, הנגשת המצפור (בשטח רט"ג - מתואם איתם קיבלנו היתר לעבודות במצפור) , שלוט נגישות , משטחי ביניים למנוחה וספסלים , מאחזי יד בשבילים עם שיפועים גדולים , הנגשת שרותי נכים, וחניות נכים מוסדרות עפ"י חוק.
חניון החרוב בהמשך הפארק גם הוא משודרג להנגשה לאנשים עם מוגבלות.
הפיילוט השני הינו שביל ציפורי - מוקדי הענין יונגשו : המערה והגת העתיקה , כניסות לשביל , חניות מאחזי יד, משטחי מנוחה וכו'.
החולה גם בתהליך הנגשה עם ביטוח לאומי מונגש ללקויי ראיה ושמיעה עם ציוד עזר וטכנולוגיות מתאימות.
אתה מוזמן לבוא ולראות.
פנינה צייזלר - קק"ל מורשת נגישות מתו"ס
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
האם לדווח על תוכן זה כלא ראוי?

כן
לא
מועדפים 0
#
חפש