שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה

e ירוק - מטיילים עם קקל
התנתק
התחבר
0
יד אנה פרנק ביער הקדושים
+ מידע חשוב על המסלול
שמור למועדפים
דרגו מסלול זה:
4
הניקוד של המסלול הזה הוא4
צפו בטיול באתר המותאם למובייל
אזור המסלול: מרכז,
הרי ירושלים
עונה מומלצת:
כל השנה
אורך בקילומטרים:
2 ק"מ
משך המסלול:
1-2 שעות
מסלול מעגלי: כן
רמת קושי: קלה
הורדת מפת המסלול
ב-pdf
מפת סימון שבילים 9 מבואות ירושלים
סוג המסלול
פיקניק
פיקניק
היסטוריה ואמנות
היסטוריה ואמנות
ב-2 במאי 2011, יום הזיכרון לשואה ולגבורה, נחנך ביער הקדושים אתר מרגש לזכרה של אנה פרנק. מנויי e ירוק של קק"ל מוזמנים לבקר.

יער הקדושים, אנדרטת אנה פרנק. צילום: יוסי זמיר

+ הצג את כל המידע

איך מגיעים?

הבאים משער הגיא נוסעים לכיוון בית שמש (כביש 38). בצומת אשתאול, בין סימני ק"מ 24-23, פונים מזרחה בכביש לרמת רזיאל (כביש 395). נוסעים כ- 100 מטרים ופונים שמאלה (צפונה) בדרך סלולה כמעט כולה (סימון אדום) המגיעה לגדת נחל כסלון. כאן פונים ימינה ומגיעים לאחר כשני ק"מ למערת בני ברית. כניסה ל"יד אנה פרנק" נמצאת מימין למדרגות העולות לרחבת החניה. הבאים מכיוון בית שמש יחלפו על פני צומת אשתאול וייכנסו לדרך המובילה ליד אנה פרנק כ-400 מטרים מעבר לצומת.   

יער הקדושים

יער הקדושים מלווה את המדרונות התלולים של נחל כסלון, החוצה את הרי ירושלים. קרן קימת לישראל החלה לנטוע את היער בשנת 1951 וייעדה את ששת מיליון העצים שבו להנצחת קורבנות השואה. העצים, שניטעו בתרומת ארגון "בני ברית", הם מעין נרות נשמה חיים לזכרם של הנספים. ביער פזורות מצבות לזכר קהילות היהודים שחרבו באירופה. היער משלב עצים נטועים כגון אורן ירושלים, ברוש מצוי ואיקליפטוס, עם עצי חורש טבעי כגון אלון מצוי, אלה ארץ ישראלית, ולבנה רפואי. בקיץ אפשר למצוא כאן מפלט מחום היום ובאביב נהנים המבקרים משפע אדיר של צמחי הבר, המקשט את היער בשלל צבעים. במיוחד בולטים שיחי הלוטם המרווני בפרחיהם הלבנים והגדולים ושיחי המרווה המשולשת בפרחיהם הוורודים והעדינים, ואליהם מצטרפות בחורף כלניות ורקפות לרוב. קק"ל רישתה את היער בדרכים לרכב ובשבילי אופניים ורגל.
ביום השואה תשע"א נחנך אתר מרגש ביער – אנדרטה לזכרה של אנה פרנק. כדאי לבוא ולהתרשם מהמקום שמנציח את זכרה של הנערה שיומנה ממשיך לרגש בני נוער כ-70 שנה לאחר שנכתב. הקמת יד אנה פרנק היא פרויקט שבוצע בתרומתה של קק"ל הולנד, תרומה שאף אפשרה לשפר את דרך הגישה הישנה למקום, העוברת בנחל כסלון. האתר הצנוע, אך המרגש, כולל שביל סלול קצר שלאורכו הוצבו שלטים ובהם חרוטים קטעים נבחרים מיומנה של אנה. בקצה השביל הוצב פסל צנוע ומרשים, שעיצב האמן פיט כהן מהולנד.

בדרך אל...

נחל כסלון הוא מהנחלים הארוכים בהרי ירושלים. ניסע בדרך "האדומה", שלצדה נטועים עצי אורן ירושלים, שיטה כחלחלה ואיקליפטוס. לאחר כ-200 מטרים נגיע לחניון מאושר ללינת לילה, שהוכשר על ידי קק"ל ורשות הטבע והגנים. בחניון יש משטח המיועד ללינה ושולחנות, אך אין בו מים ושירותים.
כקילומטר אחד משם הדרך עוברת בשער בנוי ואחרי כ-400 מטרים נוספים מגיעים לרחבה גדולה, בלב יער הקדושים. בצד הרחבה נמצאים מערת בני ברית ובצדה קיר ועליו כתובת המכריזה: "יד אנה פרנק".
מערת בני ברית היא חציבה והרחבה של מערה טבעית, במצוק הדרומי של נחל כסלון. היא נועדה לשמש אתר התייחדות. על פי רוב פתחה סגור. מהמערה עולה שביל מסומן ירוק, המטפס במדרון נחל כסלון ומגיע לאחר כשלושה ק"מ לאנדרטת מגילת האש (המסלול מתאים למיטיבי לכת בלבד).

אנה פרנק

אנה פרנק נולדה ב-12 ביוני 1929 בפרנקפורט שבגרמניה למשפחה יהודית. בעקבות עליית הנאצים לשלטון, היגרה המשפחה לאמסטרדם שבהולנד בשנת 1933. לאחר שכבשו הגרמנים את הולנד, נאלצו בני המשפחה להסתתר. ביולי 1942 הם עברו לדירת מחבוא בביתה של מיפּ חיס, שעבדה כמזכירה בחנות התבלינים שניהל אביה של אנה, אוטו פרנק. מיפ חיס, חסידת אומות העולם, סיפקה למסתתרים מזון במשך כל ימי מחבואם.
הכניסה למחבוא הוסוותה בארון ספרים, אך זה היה ללא הועיל. אחד השכנים הלשין על המסתתרים וב-4 באוגוסט פרצה המשטרה הגרמנית ושלחה את המסתתרים למחנות ההשמדה. אנה פרנק מתה בברגן בלזן יחד עם אחותה מרגוט במארס 1945, שבועות אחדים לפני שחרור המחנה.
במשך כל הימים שהסתתרה במחבוא, כתבה אנה פרנק יומן המתאר את קורותיה ואת מחשבותיה. בבדידותה, היא יצרה לעצמה חברה דמיונית בשם קיטי וסיפרה לה את חוויותיה. מיפ חיס מצאה את היומן ושמרה אותו. היא העבירה את היומן לאוטו פרנק, הניצול היחיד מהמשפחה.
היומן תורגם ליותר מ-50 שפות, הועלה על במות תאטרון וזכה לגרסאות קולנועיות. הבית שבו הסתתרה המשפחה באמסטרדם משמש כיום כמוזאון.
 

יד אנה פרנק

מרחבת החניה יוצאים מערבה שני שבילים קצרים. אפשר לצעוד באחד מהם לאנדרטה ולשוב בשני. בצד השביל מוצבים שלטים ובהם ציטוטים מיומנה של אנה פרנק. אחד מהם השפיע במיוחד על פיט כהן, יוצר האנדרטה: "קיטי היקרה, [...] עץ הערמונים שלנו במלוא פריחתו. הוא מכוסה עלים והוא אף יפה יותר מאשר בשנה שעברה" (אנה פרנק, יומנה של נערה, 13 במאי 1944).
פיט כהן, שבילדותו הסתתר גם הוא מהגרמנים בדרום הולנד, ביקש להמחיש משהו מעולמה של אנה בדירת המסתור שלה. הוא יצר מפלדה חלודה חלל מעוצב כחדר קטן. בפינת החדר ניצב שרפרף יחיד, גבוה במקצת מכדי לשבת עליו בנוחיות. מהחדר הזה ניתן לצפות מבעד לחרך צר בדמותו של עץ ערמון מסוגנן, שענפיו פרושים כנגד קיר אטום – מבט חטוף אל שביב של חופש מתוך מועקת הכלא.

סמוך ליד אנה פרנק הכשירה קק"ל חניון נופש נגיש לאנשים עם מוגבלויות. 

נקודה למחשבה

נסיים רשימה זו בדבריו של פרימו לוי, סופר וכימאי יהודי איטלקי, ניצול שואה שכתב את הספר המפורסם "הזהו האדם", המתאר את קורותיו במחנה אושוויץ. אחד השלטים באתר מוקדש לדבריו על אנה פרנק: "אנה פרנק אחת מרגשת אותנו יותר מרבים אחרים שסבלו כמוה, אך דמותם נותרה בצל. אולי עדיף כך; לו היינו מסוגלים לקלוט את הסבל של כל האנשים הללו, לא היינו יכולים לחיות". 

מידע נוסף

מפת טיולים וסימון שבילים

מפת טיולים וסימון שבילים מבואות ירושלים (גיליון 9)

התאמה למוגבלים בתנועה

חניון תל כסלון – כביש 395, כ-1.5 ק"מ ממערב לכניסה למושב כסלון, חניון מערת הקדושים ושביל הגישה לאנדרטת אנה פרנק מונגשים.

קרדיטים

כתיבה וצילומים: יעקב שקולניק 
עיצוב מפה: מיכל קטורזה, קק"ל 
הפקת מפה: אביגדור אורגד
פורסם בתאריך: 4.5.2011
הוראות התנהגות ובטיחות למטיילים >> מסלולי טיול נוספים ביער הקדושים ומידע למטייל באזור >>
לפני צאתכם למסלול הטיול מומלץ להתעדכן ב"קו ליער", מוקד המידע של קק"ל,
בשינויים הרלוונטיים למסלול 1-800-350-550

תגובה דרך פייסבוק

הוסף תגובה


שלח
האם לדווח על תוכן זה כלא ראוי?

כן
לא
מועדפים 0
#
חפש