שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה

e ירוק - מטיילים עם קקל
התנתק
התחבר
0
לטייל ביער כברי ונחל געתון
+ מידע חשוב על המסלול
שמור למועדפים
דרגו מסלול זה:
4
הניקוד של המסלול הזה הוא4
צפו בטיול באתר המותאם למובייל
אזור המסלול: צפון,
גליל מערבי
עונה מומלצת:
חורף
אורך בקילומטרים:
2 ק"מ
משך המסלול:
1-2 שעות
מסלול מעגלי: כן
רמת קושי: קלה
הורדת מפת המסלול
ב-pdf
מפת טיולים וסימון שבילים מס' 2 (גליל עליון)
סוג המסלול
מים ומעיינות
מים ומעיינות
פיקניק
פיקניק
היסטוריה ואמנות
היסטוריה ואמנות
בימים של שמש חורפית נעימה ניקח אתכם ליער כברי בגליל המערבי, לטייל בנתיב הליכה מעגלי בתוואי נחל געתון, במסלול מעין אשחר לעין מירב. חלק ממי המעיינות מוחזקים בצינורות, ועודפיהם זורמים בפלג צנוע באפיק הנחל כל ימות השנה. בצד המעיינות יש חורשות מצִלות, מצפורי נוף, ושפע של חניונים לפיקניק.

געתון - מצפור החרוב. צילום: ארכיון הצילומים קק"ל

+ הצג את כל המידע

כיצד מגיעים?

נוסעים בכביש 89 (נהריה-מעלות) עד צומת געתון, ופונים דרומה לכביש 8833 המוביל לגעתון וליחיעם. נוסעים כ-1.2 ק"מ עד דרך עפר משולטת (עינות הגעתון) הפונה שמאלה. נוסעים עוד כשני ק"מ בדרך העפר על פי השילוט. את מסלולנו נתחיל במבנה השאיבה של עין אשחר. 

חורבת געתון (חורבת סורסוק)

מכביש 8833, המוליך לקיבוץ יחיעם. החורבה נמצאת כשני ק"מ לפני הקיבוץ. 

עין מירב 

ממוקם כקילומטר צפונית-מערבית לקיבוץ געתון.

המסלול

ריח של בוסתנים, פרדסים ומטעים מצטופפים סביב נחל געתון ביער כברי. אנו נטייל בנתיב מעין אשחר לעין מירב, שביל שהכשיר ב-2003 נוער מתנדב מתנועת בני המושבים במסגרת מפעל לזכרו של יוסי יפה ז"ל. שביל הטיול שנלך בו הוא שביל מעגלי (מסומן בשחור). השביל עולה על ההר, יורד אל המעיינות אט וחשור, וממשיך אל עין מירב. החזרה היא דרך נחל מירב.

את נתיב ההליכה נתחיל ב
מבנה השאיבה של עין אשחר. ניכנס אל מעבה החורש העשיר בעצי אלון מצוי, לבנה רפואי, כליל החורש, חרוב ועוד. השביל ממשיך מערבה ומתחיל לעלות אל "האורן הגדול". זהו אורן ירושלים מרשים ביותר, שריד ליער האורנים שנטעה קק"ל ב-1948 בשלוחה הררית זו. צילומים מתקופת המנדט הבריטי מראים כי השטח היה חשוף ודל בצמחייה עקב כריתות, שרפות ורעיית יתר. דווקא נטיעת היער ושמירתו הביאו להתחדשות החורש ולהתבססותו המרשימה. באמצע שנות ה-90 הוסרו רוב האורנים בשל התייבשותם עקב התקפה של מזיק – המיצוקוקוס הארץ ישראלי, ונותר בגאון החורש הגבוה. קק"ל טיפלה בשטח שמסביב, הקימה גשר עץ על ערוץ הנחל, והכשירה שבילים ופינות פיקניק מוצלות בצל עצי בוסתן, תאנה, שקד ותות.

בצומת שבילים נעלה בדרך הפונה מעלה (שמאלה) אל 
תצפית החרוב, שלמרגלותיה נשקפים נופי עמק הגעתון. מהתצפית אפשר להבחין בחורבת געתון, בבוסתני עצי שקד ובתשלובת של מאגרי מים שהקימה קק"ל במקום לאיסוף מי הקולחין של יישובי ההר וטיהורם לטובת השקיית פרדסי היישובים בסביבה. 

חורבת געתון (חורבת סורסוק) היא שריד ליישוב שהתקיים במקום עוד בתקופת הברזל (ימי המלוכה, ראשית האלף הראשון לפני הספירה). החלק המזרחי של האתר גבוה יותר ובו נמצאים רוב השרידים הקדומים, הכוללים מבנים, בתי בד, ברכת מים חצובה ובית קברות מוסלמי. בית חווה עות’מאני עומד בחלק המערבי של האתר. בבית החווה ניתן להבחין בארבעה שלבי בנייה. השלב הקדום הוא כנראה מהתקופה הצלבנית, והשלב האחרון שימש בתקופה העות'מאנית את הממונה על אדמותיו של סורסוק, שהיה בעל אדמות רבות בסביבה.
ב-1918, כשהגיעו הבריטים לאזור, נזנחה החווה ונותרה שוממה, למעט ניסיון קצר וכושל של עולים יהודים להתיישב בה ב-1964. מסביב לחורבה הקימה קק"ל מתקני פיקניק להנאת המטיילים. בקצה המערבי של התל נובע מעיין געתון.

נחזור לשביל המסומן שחור, המוביל מזרחה. השביל מפלס נתיב בתוואי נוח למדי, לעתים סלעי, על 
השלוחה דרומית לנחל געתון. בדרך נוכל לעצור בצל עצי החורש. 20 דקות הליכה ואנו יורדים מהשלוחה אל מעיינות אט וחשור. בקיץ המעיינות מכזבים, אך בחורף הם עשויים לנבוע. נחלוף על פני מנע הבקר (מחסום הברזל המונע מעבר פרות) ופנינו דרומה. נחצה דרומה את אפיקו הרדוד של נחל מירב. נפנה ימינה (מערבה) בדרך העפר, ופנינו אל האיקליפטוס הענק ועץ התאנה החביב החוסה מתחתיו בעין מירב. המים זורמים אל ברכה עגולה בנויה אבני גזית מסותתות. אפשר לטבול בברכה, המים רדודים! ממשיכים ישר (מערבה) כ-300 מ', מפיצול דרך העפר. מיד לאחר המפגש עם שני עצי ברוש גבוהים נמצא שלט עץ (מימין) המפנה אותנו חזרה (ימינה) אל השביל לעין אשחר. 15 דקות הליכה ואנו שוב בעין אשחר.

למי שמעוניין, כדאי לבקר ב
גן לאומי מבצר יחיעם שליד קיבוץ יחיעם (הכניסה בתשלום!). זהו מבצר צלבני אדיר ויפהפה עם תוספות מימי שליט הגליל דאהר אל-עומר, ששיקם את המבצר במאה ה-18. סביב המחנה המשופץ יש גן מטופח, המשקיף אל הגליל המערבי, וממזרחו פסיפס של כנסייה ביזנטית. ב-1938 רכשה קק"ל 3,342 דונם של אדמות טרשים בגליל המערבי. זה היה אזור סלעי ומכוסה בחורש סבוך, ללא דרך גישה וללא מקורות מים. במרכז השטח התנוסס מבצר עתיק, ג'ידין שמו. איש לא חשב אז על ההתיישבות במקום. אנשי קק"ל קנו את הקרקע מערבי נוצרי. שמונה שנים לאחר מכן, באחד במאי 1946, נפגשו בה שלושה גרעינים של השומר הצעיר. ב-27 בנובמבר 1946 עלו החברים למבצר העתיק ונאחזו באולמותיו האפלוליים. לנקודה החדשה הם קראו יחיעם, על שמו של יחיעם וייץ, שנפל ב"ליל הגשרים" בנחל כזיב הקרוב.

מידע נוסף

אורך המסלול

מעין אשחר לעין מירב באפיק נחל הגעתון - כ-3 ק"מ. השביל מעגלי ומסומן בשחור. השביל עולה על ההר, יורד אל המעיינות אט ושחור, וממשיך אל עין מירב. החזרה היא דרך נחל מירב.

מפת טיולים וסימון שבילים

מפת טיולים וסימון שבילים מס' 2 (גליל עליון)

טלפונים

גן לאומי מבצר יחיעם (כניסה בתשלום) 04-9856004

קרדיטים

כתיבה: חוה בראון 
מידע באדיבות: כליל אדר 
צילומים: כליל אדר וארכיון קק"ל 
מפה:
 נגה מזרחי מפות ומחלקת קהילה ויער גליל מערבי, מרחב צפון קק"ל
פורסם בתאריך: 2.12.2009
עודכן בתאריך: 21.5.2014
הוראות התנהגות ובטיחות למטיילים >>
בטרם יציאה לטיול, מומלץ לעיין בדיווחים ולהתעדכן במידע הנוגע לאתר או למסלול בו אתם מתעתדים לבקר.
למעבר לעמוד ובו כל הדיווחים העדכניים לחצו כאן.תגובה דרך פייסבוק

הוסף תגובה


שלח
שם: שעה: תאריך:
מדליק
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
נחמד מאד....
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
יהודה שלום, הטיול המפורט כאן הינו טיול עצמאי - כל אחד יכול לצאת אליו בזמנו. פרט לכך ישנם גם אירועים מודרכים על ידי מדריכי קק"ל אותם תוכל למצוא בדף הבית של e ירוק בלוח האירועים
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
האם מתקיים טיול נוסף לכברי ולגעתון?
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
האם לדווח על תוכן זה כלא ראוי?

כן
לא
מועדפים 0
#
חפש