שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה

e ירוק - מטיילים עם קקל
התנתק
התחבר
0
טיול ליער חורשים

טיול ליער חורשים

הצעה למסלול ביער חורשים

+ מידע חשוב על המסלול
שמור למועדפים
דרגו מסלול זה:
4
הניקוד של המסלול הזה הוא4
צפו בטיול באתר המותאם למובייל
אזור המסלול: מרכז,
השרון
עונה מומלצת:
כל השנה
אורך בקילומטרים:
2 ק"מ
משך המסלול:
1-2 שעות
מסלול מעגלי: כן
רמת קושי: קלה
הורדת מפת המסלול
ב-pdf
מפת טיולים וסימון שבילים מס' 7 (השרון ומערב השומרון)
סוג המסלול
נוף ותצפית
נוף ותצפית
פיקניק
פיקניק
נגיש
נגיש
יער חורשים הוא היער היחיד באזור השרון. מזה שנים רבות הוא משמש אזור לבילוי ולטיול בחיק הטבע לתושבי אזור השרון והיישובים הסמוכים: חורשים, מתן, ירחיב, נירית ואורנית. באפשרותכם לטייל ביער ברגל, רכובים על אופניים או על גבי סוסים וליהנות מפיקניק משפחתי בחניונים הרבים והמגוונים שב​ו.

חורבת זכור. צילום: חוה בראון

+ הצג את כל המידע

כיצד מגיעים?

נוסעים בכביש 444 (מחלף קסם - צומת חורשים) עד לצומת חורשים. פונים מזרחה לכביש 5333, בכיכר הראשונה ממשיכים ישר אל שערי הקיבוץ. פונים שמאלה במעלה הכביש (לפני מבנה התעשייה הקיים) ונוסעים כ-800 מטר עד לשלט הכניסה אל היער (שלט עץ ועליו מוטבעת מפת היער). לחילופין אפשר להתחיל את המסלול בכיוון ההפוך בפאתי היישוב הקהילתי נירית וחניון חזי ספיר לכיוון קיבוץ חורשים.

המסלול

היער, ששטחו משתרע על פני כ-2,000 דונם, נמצא על גבעה יפהפיה בשיפולי השומרון, הצופה לאזור השרון ממערב ועד לים, ולקו הירוק, ממזרח. מיקומו במרכז הארץ בסמיכות ליישובים כפריים וחקלאיים ובקרבת ערים גדולות, הופכת אותו ליעד בעל פוטנציאל תיירותי.
היער ממוקם בין הישובים הקהילתיים מתן ונירית מצפון וממערב, לבין קיבוץ חורשים וערוץ נחל קנה, שהוא מיובלי הירקון, מדרום. נחל קנה מותיר את רישומו על הנוף הגבעתי, ביוצרו תוואי קניוני העובר במרכז היער. לקראת המישור תוואי הנחל מתרחב, כבסיס לשטח חקלאי השולח אצבע של מטעים אל תוך היער הנטוע. בעוברו במישור הוא מטשטש את ציר הנחל, במיוחד במקומות שבהם הוא הופך לחלק מן השדה החקלאי.

היער ניטע בחלקו על ידי קרן קימת לישראל בשנות ה-50 של המאה הקודמת ויש בו ריבוי של משאבי טבע ונוף איכותיים. ביער עצי אורן וברוש ובחלקו הוא מכוסה בצמחיית בר עשירה. בימים אלה תוכלו לפגוש ברקפות המסתתרות בין הטרשים ובמדרונות הסלעים. יש גם ביער גתות, בורות מים ומבנים עתיקים. בין קיבוץ חורשים לכפר ברא יש מטעי זיתים המטופלים בחלקם על ידי קרן קימת לישראל וחלקם כמטעים פרטיים על ידי תושבי הכפר. אחד ממני הצומחים הבולטים באזור הינו האוג הקוצני.

בלב היער, בגבעת זכור מערב, מוצב מגדל תצפית אש לאיתור שריפות יער (חל איסור לעלות למגדל מטעמי בטיחות). מפסגת הגבעה שעליה ממוקם המגדל נשקף נוף מרהיב של הרי שומרון ומישור החוף.

כבר לפני 10 שנים נזעקו נציגי הישובים באזור וגייסו אלפי מתנדבים ותושבים למאבק ציבורי על מנת להגן על היער מפני תכניות בינוי. בסיוע הגופים הירוקים, המשרד לאיכות הסביבה וקק"ל הוכנס כל שטח היער לתכניות מתאר ארציות ומחוזיות כשטח שמיועד לייעור ולשימור לנופש ופנאי. הקרן הקימת לישראל, בשיתוף עם החברה להגנת הטבע, פעלו רבות לפיתוח היער ולשמירתו. 

נסיעה ברכב פרטי: קיימים שני נתיבים עיקריים שאורכם כ-3 ק"מ: נתיב המתחיל כק"מ 1 צפונית לכניסה לקיבוץ חורשים, מהכניסה המערבית של היער מאחורי בית החרושת לספוגים שבכניסה לקיבוץ. הנתיב מגיע בסופו ליישוב הקהילתי נירית (מסומן במפה בצבע ירוק). נתיב נוסף מתחיל מאותה נקודה ופונה בלב היער דרומה לחניון אורנית ומתחבר בסופו של דבר בצומת מיזם "ארץ אחרת" אל הדרך הירוקה ואל חניון חזי ספיר, מצפה חורשים וחורבת זכור ואל היישוב נירית. (מסומן במפה בצבע אדום). 

לרכבי שטח (4X4): נתיב נסיעה, שאורכו כ-1 ק"מ, עולה לחניון האורן ולכפר ברא (מסומן במפה בצבע כחול), בחניון תצפית מרהיבה אל תוך היער עצמו. יער החורשים התברך בשפע של חניוני פיקניק, בהם מתקני משחק לילדים ושולחנות פינג פונג מאבן (חניון אורנית), שהופכים את השהייה בו למהנה במיוחד.

מסלול הליכה מחניון חזי ספיר למצפה חורבת זכור

רך העפר מובילה את המטייל לחניון חזי ספיר, חניון עשיר במתקני משחק ושולחנות לפיקניק שבסמוך לו מסלול הליכה מעגלי עם מתקנים חקלאיים. אלה הם שרידים של חורבת זכור. שרידי אתר מתקופת ממלכת ישראל בהר אפרים (תקופת הברזל א' -המאות 11-13 לפנה"ס) ומהתקופה הרומית ביזנטית. בתקופת ממלכת ישראל היה במקום כפר של בני מנשה, ואחרי חורבן הממלכה התגוררו כאן השומרונים. לצד החורבה מוצבים שלושה שולחנות לפיקניק.

ביום של ראות טובה ניתן לראות מכאן את מגדלי תל אביב ורמת גן. תצפית יפה מתקבלת מהפינה המזרחית של חורבת זכור – מצפה חזי, לכיוון הכפר ת'ולת ועד לאלפי מנשה. סרן חזי ספיר (סטרץ) ז"ל נפל בפיגוע בצומת נצרים בנובמבר 1994. 

מידע נוסף

אורך המסלול

דרך הנוף המסומנת בירוק - כ-3 ק"מ. דרך המסומנת באדום - 2 ק"מ

שימו לב

יש לשים לב כי הכניסה הצפון-מערבית של היער שונתה ואין עוד אפשרות להיכנס מכביש 5333

מפת טיולים וסימון שבילים

מפת טיולים וסימון שבילים מס' 7 (השרון ומערב השומרון)
 

התאמה למוגבלים בתנועה

חניון ע"ש עמרם עוז - גישה לרכב עד לשולחנות. אין התאמה מיוחדת. חניון חזי ספיר - מותאם לנכים - שביל מותאם מוליך לשולחנות הפיקניק ולמרכז החניון.

מסלולי טיול נוספים במרכז.

קרדיטים

כתיבה: חוה בראון 
מידע באדיבות: אוהד דגן - יערן קק"ל בשרון
צילומים: חוה בראון וארכיון צילומי קק"ל
פורסם בתאריך: 30/1/2008
הוראות התנהגות ובטיחות למטיילים >>
בטרם יציאה לטיול, מומלץ לעיין בדיווחים ולהתעדכן במידע הנוגע לאתר או למסלול בו אתם מתעתדים לבקר.
למעבר לעמוד ובו כל הדיווחים העדכניים לחצו כאן.תגובה דרך פייסבוק

הוסף תגובה


שלח
שם: שעה: תאריך:
היער, לצערי הרב, הינו אחד מאתרי קק"ל המלוכלכים ביותר שפגשנו. ערכנו בו בשנה שעברה טיול משפחות לזכר בננו. מבחינת תצפיות נוף הוא מדהים. אך מבחינת השאריות והזוהמה שהמבקרים בו מותירים אחריהם, זה איום ונורא. הונדליזם כואב עד עמקי הלב.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
המדכא הוא - שגם כשמנקים - שעה אחר כך משפחה אחרת יכולה לטנף שוב
הלוואי שהיתה מודעות גדולה יותר לניקיון - אולי קמפיין מוצלח כמו שעו בשעתו עם פרחי הבר - או שהתקלקלנו כבר ומסע הסברה לא יעבוד עלינו כבר...
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
ביקרנו היום ביקור קצרצר בחלק קטן מהיער בסמוך לחורשים. מדהים
איזה שפע של פריחה. מרבדים על מרבדים של רקפות
יופי שמסמא את העינים ומענג את החושים
כעת פורח כאן גם אירוס המתקרא צהרון מצוי-אירוס יפיפיה בעל פריחה סגולה לבנבנה
וכן נתקלנו בסחלב פרפרני עם פריחה ארגמנית ורודה. כך לפחות נראה לי שאלו שמות הפרחים
בכל מקרה יער עם כזה מגוון של פריחה לא נראה רבות במחוזותנו.
ישנם ברושים,אקלפטוסים,אורנים ושקדיה פורחת
היער עטוף בימים אלה בפריחה צהובה,ורודה ולבנה מקסים.

תושבת המקום טענה בפני שחלק מהיער הצמוד לחורשים מיועד לבניה ולהרחבת הקיבוץ לא יודעת עד כמה הדבר נכון אבל זה פשוט מזעזע ועצוב כי מדובר באמת במקום נדיר ביופיו במיוחד בעונה זו.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
איילת שלום,

תודה על תגובתך המפורטת בעניין הפריחה. המידע שלך וודאי יועיל לקוראים רבים.
מבדיקה שערכנו עם היערן, הוא טרם קיבל מידע על בנייה ביער.

בברכה,
המערכת
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
בבקשה- אפשר לקבל המלצות לטיולים רגליים לשבת?
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
האם יש תאורה ביערבאיזור הפיקניק בערב?
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
האם לדווח על תוכן זה כלא ראוי?

כן
לא
מועדפים 0
#
חפש