שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה

e ירוק - מטיילים עם קקל
התנתק
התחבר
0

פארק נחל גרר

אנחנו עומדים באזור של יותר מ-50 מעיינות נובעים מליחים מתחת לאדמה. על שפת הנחל רעו אבותינו אברהם, יצחק ויעקב את עדריהם

שתפו מסלול זה
שיתוף דרך מייל
שיתוף דרך פייסבוק
שמור למועדפים
ציוד
נדרש
  • דפי המשימה
  • כלי כתיבה
  • כאפייה (או בד מרובע)
דף משימות (pdf) לדף מסלול

מסלול הפתעה!

הדפיסו את דפי המשימות, צאו לשטח וחזרו לדף הזה עבור המשימה הסופית.
 
אנחנו עומדים באזור של יותר מ-50 מעיינות נובעים מליחים מתחת לאדמה. בזכות המים האלו נוכל לראות פריחה אביבית צהובה, ציפורים רבות המקננות בעצים ולוגמות מים בצדי הנחל, שדות רחבים של חיטים הגדלות לצד נביעות,
ואפילו נוכל לשכשך רגלינו במי הנחל. על שפת הנחל רעו אבותינו אברהם, יצחק ויעקב את עדריהם.
+ הצג את כל המידע
משימה 1:
שלט הכניסה לנחל גרר
רגע לפני שנצא: בדרך הכניסה פזורים חניונים רבים של קק"ל, תוכלו לאכול שם את ארוחת הבוקר שלכם לצאת למסלול מיד אחר כך (היעזרו במפה המצורפת). את המסלול מומלץ לעשות ברכב ולעצור בתחנות או ללכת ברגל. אנא הצטיידו בכמות מספיקה של מים (כ 2- ליטרים לאדם, כולל ילדים).
משימה 2:
קבר אבו הורירה בעיר העתיקה גרר
בתל מבנה המציין את קברו של אבו הורירה, שנמנה עם מצביאי הנביא מוחמד והיה אחד ממקורביו. השם אבו הורירה ("אבי החתלתולה") קשור למסורת המספרת כי האיש נהג לשאת עמו חתולה. ישנו מנהג לעלות לקבר השיח' על מנת לבקש משאלה. אם המשאלה תתגשם, יבוא מביע המשאלה כשהוא נושא שמן זית טרי, ידליק בעזרתו נר, ויעשה חפלה בדואית כשישחוט כבש על הקבר כאות תודה.
ליד הקבר ריבועים חפורים על האדמה. יש ארכאולוגים המזהים את התל עם העיר המקראית גרר, הידועה כמקום משכנו של אבימלך מלך פלשתים.
משימה 3:
שדה חיטים ונפלאות הדגנים
החיטה היא אחת משבעת המינים שנתברכה בהם ארץ ישראל. היא סוג של דגן החשוב ביותר כמקור מזון לאדם. היא הגידול השני הנפוץ ביותר בעולם אחרי תירס ולפני אורז. מגוון אופני ההכנה והמאכלים המבוססים על החיטה רב, ואין פלא שיישובים רבים בארץ רמזו לשמה.
משימה 4:
נחל גרר ותעלומת הקנים הנעלמים
יותר מ 50- נביעות מים מליחים מתחת לאדמה מצטרפות אחת לאחרת ויוצרות את זרימתו של נחל גרר העובר לצדנו. המים משמשים להשקיית עדרי הצאן ולהרוויית צימאונן של חיות הבר. הגשם שיורד בנגב המערבי, לעתים בצורת שיטפון, סוחף עמו את הקרקע. המים חורצים ערוצים קטנים באדמה, נוגסים בראשי הערוצים וסוחפים אתם כמויות נכבדות של אדמה. לשם כך הקימו אנשי הכשרת הקרקע בקק"ל מדרגות מדופנות באבן, השומרות על ראשי הערוצים מפני סחיפת הקרקע וחריצת השדות.
משימה 5:
עצים קוצניים
לצדי הדרך נטועים עצים קוצניים ומפחידים – עצי שיטה אלטיור (Acacia Elatior). בגלל הקושי לשרוד בתנאי מדבר השאיפה שלהם היא להפיץ כמה שיותר זרעים באביב שיביאו לעצים חדשים. הקוצים לא מאפשרים לכמעט שום חיה לטפס או לנחות על העצים, וכך נשמרים פירותיהם וזרעם.
משימה 6:
גבעות בתרונות אדמת הלס
האדמה שאנו צועדים עליה נקראת אדמת לס – אלו הם גרגירי חול קטנים הנישאים באוויר על ידי הרוח כל הדרך ממדבר סהרה ונוחתים כאן לאורך הנגב המערבי. אדמת הלס "מתנפחת" עם מגע מים, הופכת לאטימה, והמים לא יכולים לחלחל לתוכה; בגלל זה מי השיטפונות חורצים בה ערוצים עמוקים המבתרים את הנוף במקום ומפסלים אותו לגבעות לונה פארק טבעי בשבילנו.
טפסו על ראש הגבעות להתרשם מהנוף היפהפה של הפארק, ורוצו בזהירות מראש גבעה אחת לאחרת, ממש כמו רכבת הרים מפחידה.
משימה 7:
כוורות דבורים
הדבש נוצר מצוף של פרחים שונים ונאסף על ידי הדבורים החיות בלהקות בטבע או באופן מבוית בכוורות (ממש כמו כאן) הדבורה יודעת ואף זוכרת את המקום שאספה בו צוף. היא אפילו יודעת לסמן לחברותיה
הדבורים באמצעות ריקוד מיוחד את המקום שבו גדלים הפרחים. תוצרי הלוואי של ייצור דבש לא נזרקים לפח האשפה אלא מוצאים את דרכם למוצרים שונים רבים: שעוות דבורים היא מוצר שמיש לדברים רבים – החל בנרות דקורטיוויים, דרך חומרי שעווה להסרת שיער מהרגליים וכלה במפעלי תעשייה שונים המשתמשים בדבש בייצור מוצרים כמו מסטיק, גומי ועוד…

משימה 8: חידה לסיום:

במהלך המסלול התבקשתם לאסוף אותיות, אם תחברו את כולן – תקבלו קוד סודי עם משמעות חדשה. הקלידו את הפתרון

שלח
הוראות התנהגות ובטיחות למטיילים >>
לפני צאתכם למסלול הטיול מומלץ להתעדכן ב"קו ליער", מוקד המידע של קק"ל, בנוגע לשינויים הרלוונטיים למסלול: 1-800-350-550
מועדפים 0
#
חפש