שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה

e ירוק - מטיילים עם קקל
התנתק
התחבר
0

יער עמינדב

נחווה את אופי החיים החקלאיים של תושבי ירושלים בעבר ונשמע על הבוסתנים שבהם גידלו את שבעת המינים

שתפו מסלול זה
שיתוף דרך מייל
שיתוף דרך פייסבוק
שמור למועדפים
ציוד
נדרש
  • דפי המשימה
  • עטים
  • מספריים
  • צבעים
דף משימות (pdf) לדף מסלול

מסלול הפתעה!

הדפיסו את דפי המשימות, צאו לשטח וחזרו לדף הזה עבור המשימה הסופית.
 
חג השבועות הוא אחד משלושת הרגלים, יחד עם סוכות ופסח, שבהם עלו בני ישראל לבית המקדש בירושלים. גם אנו נעלה לאזור הרי ירושלים. נחווה את אופי החיים החקלאיים של תושבי ירושלים בעבר ונשמע על הבוסתנים שבהם גידלו את שבעת המינים – הם הביכורים שהובאו לבית המקדש.
נתחיל את המסלול בחניון שלצד יד קנדי. נוודא שרכב נוסף מחכה לנו בסוף המסלול, בכניסה ליישוב אבן ספיר שמול בית חולים הדסה עין כרםל (חניה בסוף המסלול יש לנסוע לבית החולים הדסה, לפנות ליישוב אבן ספיר,
ובכניסה ליישוב לפנות מיד שמאלה בעמוד האבן שעליו כתוב: "דרך שמשון פלדמן".
ממשיכים בדרך עד לחניה, ושם משאירים את הרכב המאסף).
ליד אתר יד קנדי יש ספסלי ישיבה, שירותים ומים, וכן פינות חמד מקסימות לארוחות בוקר, חניוני נופש ומתקנים לילדים.
ניתן ליהנות מהמסלול בכל ימות השנה.
+ הצג את כל המידע
משימה 1:
יד קנדי
אתר הנצחה לנשיא ארה"ב ג'ון קנדי. האתר בנוי כגזע עץ כרות, המסמל את הירצחו של הנשיא ואת קטיעת חייו בטרם עת, ומסביב לו עמודי בטון המקיפים את נר התמיד שדולק בפנים. כל עמוד מייצג את אחת ממדינות ארה"ב, כשסמלה של המדינה המיוצגת מוטבע עליו. באתר עוד שני עמודים שעליהם סמל קק"ל. היכנסו לראות את נר הזיכרון הדולק לזכר הנשיא.
משימה 2:
אגדת החוטמית
באחד מימי ראשית הקיץ צמחו זה לצד זה נבט של צלף ושתיל קטן של חוטמית זיפנית. שניהם פרשו את עליהם והתפעלו מנוף הרי ירושלים. העצים קיבלו אותם בשמחה וסיפרו להם על הפרחים הרבים שפרחו באביב, אך עתה נותרו רק הקיפודן הסגול הקוצני. הדפיסו את המשימות לקריאת האגדה המלאה ולבוחן פתע.
משימה 3:
תיקון ליל שבועות
תיקון ליל שבועות הוא כינוי לסדר לימוד המיועד למשך כל ליל חג השבועות מהשקיעה ועד הזריחה. על פי המסורת ניתנה התורה לעם ישראל בבוקר חג השבועות, והלימוד הוא הכנה ליום מתן תורה. השם "תיקון" נובע מלשון התְקנה – התכוננות לקבלת התורה. טעם נוסף לכינוי "תיקון" הוא תיקון חטא: לימוד תורה בלילה שלפני מתן תורה מתקן את חטאי בני ישראל, שעל פי האגדה ישנו עד מאוחר ביום מתן תורה.
משימה 4:
ביכורים
בִּיכּוּרִים הם הפירות הראשונים, היבול הראשון בשנה של שבעת המינים שהתברכה בהם ארץ ישראל. מנהגי הבאת ביכורים היו ידועים במקומות שונים בעולם העתיק. על פי המסורת היהודית היו מעלים את הביכורים לירושלים אל הכוהנים שבבית המקדש החל מחג השבועות. בשבועות הובאו לבית המקדש ביכורי קציר חיטים. הדפיסו את המשימות למשחק שבעת המינים.
משימה 5:
הנהרות שבמנהרות
נצעד על הטרסות השלמות ביותר שנמצאו בארץ, כשלימיננו פתחי מנהרות ולשמאלנו הברֵכות שאגרו את המים שיצאו לאורכן של המנהרות. המנהרות נחפרו אל תוך בטן האדמה, ובעבר הגיעו לנביעות מי מעיין שבקע בנקודות אלו אחרי חלחול מי הגשם לאדמה. התעלות הובילו את המים לבוסתנים על הטרסות, מדרגות
החקלאות שעליהן גדלו שבעת המינים ומינים קרובים להם. כיום יבשו הנביעות והתעלות נחסמו בעפר ובאבנים.
משימה 6:
הפסקה במעיינות עוזי
אחרי הליכה של כשעה נגיע למעיינות עוזי הקרירים. כאן נוכל לראות איך נראו מאגרי המים כשהיו מלאים, ממש כמו אז. אפשר לאכול את ארוחת הצהריים ליד המעיין או להמשיך כחמש דקות הליכה לחניון עין תמר. אל תשכחו לקחת את הזבל ואת שאריות החטיפים אתכם ולזרוק בפח הראשון שתמצאו.
משימה 7:
עצירה בעין תמר וחידון חגיגי קצר
הידעתם ש:
חג שבועות חל בסיום ספירת העומר בת שבעת השבועות ואין לו תאריך קבוע בתורה. בלוח העברי הקבוע הוא חל תמיד ב-ו' בסיון. וגם ש:
חז"ל זיהו את חג השבועות עם זמן מתן תורה.
זה הזמן לעצור בעין תמר לארוחת צהריים ולפתור חידון קצר – הדפיסו את המשימות וענו על החידות
משימה 8:
תפזורת
למסורת אכילת גבינות ומוצרי חלב בחג השבועות הסברים ופרשנויות רבים. לפי אחד ההסברים נמשלה התורה לחלב, וכפי שהחלב מקיים וסועד את גופו של האדם (הנקה), כך גם התורה מספקת את התזונה הרוחנית לנשמתו. הדפיסו את המשימות וגלו וסמנו את מוצרי החלב המסתתרים בתפזורת.

משימה 9: חידה לסיום:

מה התשובה למשימה בתחנה מספר 2?

שלח
הוראות התנהגות ובטיחות למטיילים >>
לפני צאתכם למסלול הטיול מומלץ להתעדכן ב"קו ליער", מוקד המידע של קק"ל, בנוגע לשינויים הרלוונטיים למסלול: 1-800-350-550
מועדפים 0
#
חפש