שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה

e ירוק - מטיילים עם קקל
התנתק
התחבר
0

שביל הרקפות ביער קרן כרמל

חדדו היטב את העיניים - אנו יוצאים לנשף פורימי של אימא אדמה

שתפו מסלול זה
שיתוף דרך מייל
שיתוף דרך פייסבוק
שמור למועדפים
ציוד
נדרש
  • דפי המשימה
  • עטים
  • צבעים
  • דבק
  • חוט
דף משימות (pdf) לדף מסלול

מסלול הפתעה!

הדפיסו את דפי המשימות, צאו לשטח וחזרו לדף הזה עבור המשימה הסופית.
 
עבור בעלי חיים רבים כל יום הוא חג פורים. יש חיות שמתחפשות לאחרות, יש חיות בצבעי הסוואה, יש כאלו שמתקשטות ויש כאלו שמאיימות. חדדו היטב את העיניים, אנו יוצאים לנשף פורימי של אימא אדמה.
+ הצג את כל המידע
משימה 1:
מעקב בתלת-ממד
תופעת ההסוואה היא שיטה לגרום לדבר מה להיטמע בשטח מבחינה חזותית. חלק מסתתרים כי הם מחכים לטרף מזדמן, וחלק מסתתרים מהפחד להיהפך לארוחה…
משימתכם הראשונה מתחילה כבר ביציאתכם מן הרכב בחניון קק"ל. עליכם להצטייד בסבלנות ובזוג עיניים…
מרבית לטאות ארצנו מוסוות לסביבתן הטבעית. דוגמה מרשימה במיוחד נמצא בשממית העצים, לטאה קטנה (קרובה לשממית הבתים המוכרת) שחיה על גזעי עצים. מה שמדהים בהסוואה של שממית עצים הוא העובדה שלא רק צבעיה כשל קליפת עץ, אלא גם המרקם: על גבה ועל זנבה קשקשים דמויי קוצים, שמשווים לה מראה מחוספס המחקה את קליפת העץ בצורה תלת-ממדית! נסו לאתר תנועה חשודה על העצים ולגלות את השממית.
משימה 2:
יצירת כתר לתפארת
גם "גבעת הרקפות" מתחפשת בפורים. חודשיים בשנה אלפי רקפות צובעות אותה בוורוד.
- מצאו פינה מוצלת ושקטה
- הקשיבו לאגדה קסומה
- הכינו לכם כתר רקפת משלכם
משימה 3:
משימת ג'אגלינג
מתחת לעצי האורן נמצאים אצטרובלים רבים. הפעם נלמד אתכם איך להפגין כישורים קרקסיים. בחרו 3 אצטרובלים בגודל אחיד – רצוי קטנים מאגרוף ידכם. אחזו שני אצטרובלים ביד אחת: בקדמת האצבעות ובכרית כף היד. את האצטרובל השלישי אחזו בידכם השנייה.
להוראות המלאות – הדפיסו את דפי המשימה
משימה 4:
מי מחפש את מי
עוד דוגמה יפה לתחפושת טבעית היא צמד-חמד של נחשים: צפע מצוי (ארסי ומסוכן) וזעמן מטבעות (לא ארסי, אך נושך כשמנסים ללכוד אותו). לצפע דגם עקלתון (זיגזג) חום על רקע בז'-אפור, ואילו אצל זעמן המטבעות כתמים חומים שאינם מחוברים ביניהם (לרוב) על רקע בז'-אפור. לשניהם מעין V מצויר על הראש. זעמן המטבעות אלוף באמנות החיקוי ומתנהג כנחש ארסי: הוא מחווה תנועות של הכשה, ניפוח ושיטוח של גופו כדי
להיראות רחב יותר, וכשהוא מפעיל את שרירי הלסת שלו ראשו נראה כ"משולש". הוא עושה הכול כדי שנחשוב שהוא צפע ונעזבו במנוחה (אין מה לפחד נחשים הם חיות לילה). הדפיסו את המשימות ופתרו את החידה.
משימה 5:
חפשו את האחיות
אז איך תזהו בין סוגי הפרחים האדומים? ואיך תדעו את השמות? בקלות רבה, כל שעליכם לעשות הוא לקרוא את האגדה הבאה…
אגדת שלוש האחיות
כדרך אגדות, גם כאן פרסם נסיך רם מעלה שהוא מתכוון לערוך נשף ובו יחליט את מי לשאת לאישה… שלוש אחיות התארגנו להתחרות על לב הנסיך, אך בערב הנשף גילו לזוועתן ששלושתן בחרו באותה שמלה אדומה מרהיבה ביופייה. "מה נעשה?" נזעקו האחיות. לקריאת האגדה המלאה ופתרון תפזורת הדפיסו את דפי המשימות.
משימה 6:
מצאו את הקוד
חלק מן התחפושות מטרתן לבלבל את האויב. יש כל מיני תחפושות ממש מוזרות בטבע, הגובלות בפיצול אישיות, למשל פרפר שעל כנפיו מצוירות עיניים כדי להפחיד בעלי חיים אחרים שיחשבו שהוא גדול (ומאיים) יותר ממה שהוא באמת.
איך קוראים לפרפר? בלבלנו את האותיות. היעזרו בקוד המופיע על הכתר מהמשימה השנייה…
משימה 7:
הכינו מסכה לפורים
לאחר שלמדנו על תחפושות בטבע – נסו למצוא דברים בשטח החניון (מזכירים לכם לא לקטוף פרחים), הדביקו אותם על המסכה שבעמודי המשימות וצרו תחפושת טבעית ומקורית.

משימה 8: חידה לסיום:

רגע לפני סוף המסלול, על שלט עץ משמאל לשביל ישנו הסבר כתוב, העונה על השאלה: לצורך מה ניצלו את פקעת הרקפת בעבר?

שלח
הוראות התנהגות ובטיחות למטיילים >>
לפני צאתכם למסלול הטיול מומלץ להתעדכן ב"קו ליער", מוקד המידע של קק"ל, בנוגע לשינויים הרלוונטיים למסלול: 1-800-350-550
מועדפים 0
#
חפש