שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה

e ירוק - מטיילים עם קקל
התנתק
התחבר
0

אגמון החולה קק"ל

הימים מתקצרים, הסתיו בפתח, והעופות הנודדים מסתערים על עמק החולה - תחנה חשובה מאין כמותה על ציר הנדידה העולמי

שתפו מסלול זה
שיתוף דרך מייל
שיתוף דרך פייסבוק
שמור למועדפים
ציוד
נדרש
  • דפי המשימה
  • כלי כתיבה
  • מומלץ: משקפת
דף משימות (pdf) לדף מסלול

מסלול הפתעה!

אגמון החולה קק"ל הוא לב לבו של עמק החולה, בין ראש פינה לקריית שמונה. האגמון מעניק אפשרויות מגוונות לבילוי משפחתי בחיק הטבע ולהיכרות מחודשת עם נופי עמק החולה מהעבר. תמצאו כאן שפע של פעילויות, מדריכי צפרות במסתורים הצופים על האגמון ומגוון אפשרויות תנועה – באופניים, ברכבי גולף ובעגלת מסתור הצופה על העגורים מקרוב (השימוש בכלי התחבורה בתשלום).
 
מתכננים לבקר באגמון החולה קק"ל? הקליקו כאן למידע על כל המסלולים
מנויי e ירוק זכאים להנחה של 12% על האטרקציות באגמון קק"ל-החולה. אין כפל מבצעים. לקבלת קופון לחצו כאן
 
הגישה לאגמון נוחה מאוד: נוסעים מראש פינה צפונה ואחרי שמורת החולה פונים ימינה לאגמון.
שעות פעילות: 
ראשון-חמישי מ-9:00 עד שעה לפני השקיעה; שישי-שבת וחגים מ-6:30 עד שעה לפני השקיעה
דמי כניסה: 5 ש"ח לאדם, לטובת פרויקט העגורים. ילד עד גיל 3 ללא תשלום.
לפרטים והזמנות: 04-6817137. 


הדפיסו את דפי המשימות, צאו לשטח וחזרו לדף הזה במשימה הסופית.
 
נתחיל את המסלול במרכז המבקרים, שם אפשר להצטייד במפה ולשכור אופניים או רכב גולף (שימו לב למועד החזרתם). נעלה על אחד מכלי הרכב על פי בחירתכם וניסע בקצב איטי לנביעת גז טבעית.
+ הצג את כל המידע
משימה 1:
נביעת גז טבעית
הגז נוצר בעקבות פירוק של חומרים אורגניים במעמקי האדמה בתנאים של חוסר חמצן. הגז משמש אותנו לבישול ביתי. אתם מוזמנים להדליק את נביעת הגז בזהירות רבה (נא להיעזר במבוגר). קרבו גפרור או מצית לפתח הצינור.
משימה 2:
פתרו תשבץ שיפתור חידה
נפנה ימינה בשביל (משמאלנו השביל שנחזור ממנו) ונרכב עד לחלקת אקלום שבה חוקרים את סוגי הגידולים המתאימים לקרקע. אם תפתרו את התשבץ תגלו את השם של סוג הקרקע שבחלקה (באלכסון).
משימה 3:
הכינו אוריגמי של ציפור
נמשיך בשביל ונפנה ימינה למסעדה הגדולה, הלא היא שטח רעייה לעגורים. העגור האפור מגיע אלינו מרוסיה הקרה וניזון בעיקר מבוטנים ומתירס – גידולים מרכזיים בשדותיו של עמק החולה. העגורים נודדים גם ביום וגם בשעות הלילה, בחושך מוחלט! שטח הרעייה לעגורים אפורים הוקם כדי שהעגורים לא יפשטו על השדות החקלאיים ויגרמו לנזקים.
משימה 4:
משחק זיכרון תחת עצי הפאולוניה
נגיע לחורשת עצי הפאולוניה (נקודה  4 במפה) ונתרווח.
עצי הפאולוניה הובאו לארץ בראשית שנות האלפיים מסין. החורשות ניטעו מסביב לאגמון על מנת ליצור בתי גידול לציפורים קטנות המסתתרות תחת העלים הרחבים. פריחתם מהווה מקור מזון לציפורים ולדבורים.
המשימה: חידוד הזיכרון. פרסו את קלפי המשחק ומצאו זוגות קלפים מתאימים של סוגי ציפורים החיות על עצים. בכל תור יכול משתתף לגלות שני קלפים בלבד. אם הקלפים זהים – השחקן לוקח את הקלפים שחשף. המנצח הוא המחזיק במספר הגבוה ביותר של קלפים. הצלחתם? עכשיו נסו לאתר אותם בשמיים… לא לשכוח להדפיס ולגזור את הקלפים לפני שיוצאים לטיול!
משימה 5:
חידה מתמטית לאורך התעלה
השביל מתעקל שמאלה ואנו ניסע לצד תעלה ובוסתן. והשאלה: איך קוראים לתעלה? רמז: מדובר במספר. אם תחברו אותו עם מספר אחר הוא לא ישנה אותו, אם תכפילו אותו – תפסידו הכול, אבל אם תוסיפו אותו לצד מספר אחר – כנראה תרוויחו בגדול!
משימה 6:
מקלות סיניים וזריזות ידיים
לכל ציפור יש מקור המעוצב בהתאם לסוג המזון שהיא אוכלת. מקור צר וארוך כמו של הדוכיפת מתאים לחיפוש חרקים ותולעים באדמה, מקור קצר ועבה כמו של הדרור מתאים לאכילת זרעים ואילו מקור רחב ושטוח כמו של הברווז מתאים לסינון מזון ממים. וכמו כל הציפורים תצטרכו גם אתם להיעזר עכשיו ב… מקור.
משימה 7:
עשו סדר במשחק תפזורת
באגמון החולה קק"ל אפשר לצפות במספר גדול של מיני עופות מים: ברווזים, חופמאים, שלדגים ועוד, הנהנים משפע מזון, ממים רדודים וממקומות בטוחים לקינון. המשימה: מציאת עופות המים בתפזורת שבאגמון החולה קק"ל.
משימה 8:
התחקו אחר תשובות ליד תחנת הטיבוע
ממשיכים בשביל לכיוון מזרח, מגיעים לתיבת הקינון לתנשמות המשמשות להדברה ביולוגית, וממול: תחנת הטיבוע, שם שמים טבעת אישית לכל ציפור ועוקבים אחר התנהגותה בשטח. בזכות טבעת זו אפשר לזהות שוב את הציפור כשהיא עוצרת לנוח בתקופות הנדידה השונות. ועכשיו משימת מעקב!
משימה 9:
פתרו מבוך במפת נדידה
ישראל ואגמון החולה קק"ל בפרט נמצאים על נתיב המעבר של מיליוני הציפורים שנודדות. המבנים שעל הגבעה הם מצפורים (נקודה 11 במפה) – ייעודם כמקום מסתור והצצה כדי שנוכל לצפות בהתנהגותם מבלי להבהיל אותן. ניכנס בשקט למצפור ונפתור את המשימה הבאה: סמנו את נתיב המעבר של הציפורים בתוך המבוך.

משימה 10: חידה לסיום:

הכניסו את שם המבצע של השיר המופיע בדפי החידות

שלח
הוראות התנהגות ובטיחות למטיילים >>
לפני צאתכם למסלול הטיול מומלץ להתעדכן ב"קו ליער", מוקד המידע של קק"ל, בנוגע לשינויים הרלוונטיים למסלול: 1-800-350-550
מועדפים 0
#
חפש