שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה

e ירוק - מטיילים עם קקל
התנתק
התחבר
0

אתר הסטף

בהרי ירושלים יש עולם קסום שבו נובעים שני מעיינות ולידם ברכות שמרוות בוסתנים וערוגות ירקות שגדלים בשיטות חקלאיות עתיקות

שתפו מסלול זה
שיתוף דרך מייל
שיתוף דרך פייסבוק
שמור למועדפים
ציוד
נדרש
  • דפי המשימה
  • כלי כתיבה
  • פנס
דף משימות (pdf) לדף מסלול

מסלול הפתעה!

הדפיסו את דפי המשימות, צאו לשטח וחזרו לדף הזה עבור המשימה הסופית.
 
+ הצג את כל המידע
משימה 1:
מלאו מפה אילמת
תחילת המסלול: מקצהו הצפון-מזרחי של מגרש החניה העילי, בסמוך לבית הקפה, יוצא שביל ברור הגולש במדרון. למשימה הראשונה נחנה את הרכב בחניון העליון ונצפה על נוף הרי ירושלים, מימין (דרום-מזרח) לבית הקפה ולשירותים.
משימה 2:
פענחו צופן סודי
מיטב זני עצי הפרי הגדלים בארץ נאספו על ידי קק”ל וקובצו בבוסתן הגדול והמגוון ביותר בארץ. בסטף שומרים על סגנון חקלאות עתיק: חקלאות בעל, על שם אל הגשם הכנעני – שיטת השקיה המתסתמכת על הגשם בלבד, וחקלאות שלחין – כשמה כן היא: משלחים את המים בעזרת תעלות אל הטרסות.
הליכה של כ 20- דקות תביא אותנו לתצפית “פינת עופר”. משם נראה את חורבות הכפר “סטף”. נרד בשביל המדרגות ובו עצים לרוב, ותחתיהם טרסות, שהן מדרגות שיורדות עד לבסיסו של ההר – זוהי בעצם חקלאות השלחין. בנקודה זו גם יש צל ולרוב עוצרים שם להתרעננות.
משימה 3:
זחלו על ארבע (ופתרו חידה חשבונית)
בסוף הירידה במדרגות של אזור גידולי הבעל נפנה ימינה לנביעת עין סטף היוצאת מתוך בטן האדמה דרך המערה. המשימה שלכם: התכוננו לזחילה רטובה :) רדו בזהירות לתוך מערת הנביעה של עין סטף וזחלו בניקבה הבנויה אל מוצא המים, ליד בריכת האיגום. הבריכה בנויה על יסודות מהתקופה הביזנטית, ובעבר שימשה כמכבסה לאנשי הכפר.
משימה 4:
התמודדו עם מבוך רב קווים
הגענו לטרסות המלאות בגידולים שונים. הסתכלו על התעלות והטרסות ונסו להבין את שיטת העבודה של חקלאות השלחין: כדי להזרים את המים לטרסה הרצויה, חוסמים את המעברים לתעלות אחרות בעזרת סמרטוטי בד או שקיות ניילון, כך שרוב כמות המים זורמת ישירות לטרסה הרצויה. נראה לכם פשוט? נסו לפתור את המבוך המצורף בדפי החידות.
משימה 5:
למדו כתב מורס
מוכנים לצאת להרפתקה מפחידה? היכנסו אל מערת עין ביכורה ונסו למצוא את נקודת הפריצה של הנביעה בעומק המערה. רצוי להצטייד בפנס, באומץ ואולי גם בהורה מלווה. האגדה במקום מספרת על “רולה”: מפלצת בעלת עין אחת שהטילה פחד על תושבי האזור…
משימה 6:
סדרו פאזל מסובך במיוחד
נחזור בדרך שהלכנו בה ונעלה במדרגות עד עין סטף, שם נפנה שמאלה ונטפס במעלה הכביש בחזרה למכונית. נעצור לארוחת צהריים נעימה בשולחנות קק”ל שמשמאלנו ונפתור את פאזל הקלפים, שרק נראה קל.

משימה 7: חידה לסיום:

השם “סטף” מקורו במילה “סיטוף”, פעולת חיתוך פרי התאנה המובילה להבשלה מהירה - נכון או לא נכון?

שלח
הוראות התנהגות ובטיחות למטיילים >>
לפני צאתכם למסלול הטיול מומלץ להתעדכן ב"קו ליער", מוקד המידע של קק"ל, בנוגע לשינויים הרלוונטיים למסלול: 1-800-350-550
מועדפים 0
#
חפש