שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה

e ירוק - מטיילים עם קקל
התנתק
התחבר
0

יער מיתר-יתיר

יער יתיר של קק"ל הוא היער הנטוע הגדול ביותר במזרח התיכון. מבט מעל מצודת היערנים על הנוף שגובל בין ירוק ובין חום יספר לכם הכול

שתפו מסלול זה
שיתוף דרך מייל
שיתוף דרך פייסבוק
שמור למועדפים
ציוד
נדרש
  • דפי המשימה
דף משימות (pdf) לדף מסלול

מסלול הפתעה!

הדפיסו את דפי המשימות, צאו לשטח וחזרו לדף הזה עבור המשימה הסופית.
 
יער יתיר של קק"ל הוא היער הנטוע הגדול ביותר במזרח התיכון. לצד מתקנים חקלאיים, חורבות בית כנסת, מצודות ומערות, יש כפרים משגשגים בספר (קצה) המדבר. פעולות שיקום מצליחות לדחות את המדבר מלהתקדם צפונה. מבט מעל מצודת היערנים על הנוף שגובל בין ירוק ובין חום יספר לכם הכול. המסלול עצמו מלווה בנסיעה ארוכה בדרך הנוף המיוערת ובעצירות באתרים המפוזרים לאורכה של הדרך.
נפנה בצומת שוקת צפונה על כביש 60 , לכיוון היישוב מיתר. מיד אחרי היישוב נפנה בפנייה הראשונה ימינה לתוך דרך נופית הסובבת את מיתר ומסומנת בכחול – שם מתחיל מסלולנו.
+ הצג את כל המידע
משימה 1:
הפסקת אוכל וחידת בוקר
בחניון הפרוסופיס (ינבוט) / חניון האורנים (כ 10- דקות בהמשך) – עצרו לארוחת בוקר בחניון קק"ל. בזמן הזה הודו בלבכם ליוסף ויץ, שחלם על נטיעת יער יתיר לתושבי הדרום והגשים את חלומו יחד עם קק"ל.
משימה 2:
הידעתם?
בסוללות העפר שסביבנו כל שתיל עץ נבחר בקפידה ממאגר גנטי של זרעים מובחרים שנאספו מהאזור. הוא מונח באדמה עטוף בשרוול מחומרים מתכלים המסייע לו לצמוח מהר ומגן עליו מצבאים ומדורבנים רעבים.
משימה 3:
זהו את המתקן המסתורי
שימו לב! חפשו את המתקן שנמצא ממול לשלט קק"ל המורה על מסלולנו.
הסתכלו על זוויתו של המתקן התעשייתי (שלט ועליו חץ אדום יעזור לכם). אפשר להבין שמי שתכנן וחצב את המתקן בסלע חשב לעזור לנוזל, בעזרת זווית החציבה, לזרום בקלות אל הנקב (שמו של בור האיגום שאוגר את הנוזלים ונותן לשאר חומרי הלוואי שבו לשקוע). לצדו של משטח הדריכה ישנם תאים חצובים שבהם הניחו חקלאים אחרים את יבולם כשחיכו לתורם להשתמש במתקן – הרי הוא היה ציבורי.
משימה 4:
מלאכת יד – עשו בעצמכם פונפון צמרירי
מיד אחרי המתקן התעשייתי תוכלו לראות על ההר מימינכם הריסות מבנים. מרחוק אלו נראים כסתם אבנים, אך כשמטיילים מקרוב רואים חורבות של בתים, מערות מגורים, גדרות, בורות מים, מערות קבורה, מערות קולומבריום (שחצובים בהן כוכים לגידול יונים), וקשתות הרוסות של כנסיות בעלות רצפות פסיפס מרשימות הקבורות מתחת לעפר על מנת שישתמרו.
התרשמו מההריסות בעודכם ברכב (לא כדאי לרדת לחפש את רצפות הפסיפס כי הן נסתרות ורק בודדים יודעים היכן למצוא אותן). חורבות אלו הן עדות לכך שתושבי האזור עסקו בחקלאות ובמרעה צאן עוד מימי קדם, אך עם הזמן הוזנחה המערכת החקלאית, כסות הצומח נעלמה עקב רעיית יתר, הקרקע החלה להיסחף והמדבר התקדם צפונה.
הביטו סביב ותראו אדמות משוטחות וחלקות מסביב לתל – אלו הן עדויות לאוהלי הרועים שרעו פה בזמן האביב. כיום קק"ל מעניקה רשיונות למרעה זאת על מנת לשלוט בכמות הצאן הנכנסת לשטח היער, כדי להמנע מרעיית יתר הפוגעת בצמחייה ובקרקע.
משימה 5:
מסלול הליכה "המערות ובור המים" וחידה
כמו שהציפורים נודדות באביב ובסתיו על מנת להרחיק למקומות חמים ופוריים יותר במזון, כך עשו ועדיין עושים גם רועי הצאן עם המרעה שלהם. הם נוטשים את בתי הקבע שלהם ונודדים עם המרעה למקום דשן ופורה יותר. את הדיר הם מגדרים בסלעים מהנמצא והם עצמם דרים במערות צנועות. מובן שחייב להימצא בור מים בסביבה על מנת שיוכלו להתקיים.
חידה < בסוף המסלול ליד בור המים יש אבן דמוית קערה חצובה. האם אתם יכולים לנחש למה שימשה האבן?
משימה 6:
תשבץ קטן
לאלת הבוטנה יש שם נוסף. פתרו את התשבץ וגלו מהו.
משימה 7:
הדרכת דרך וסיפור קצר על החלמונית
זהו שער הכניסה ליער אוסטרליה, העתיד לכסות את האזור הצחיח שמאחור. אוסטרליה היא המקום שממנו הובאו עצי האיקליפטוסים לארץ.
ערוגת השתילים שלפניכם נראית קטנה, אך בעוד כמה עשרות שנים תהיה חלקת אדמה זו צפופה בעצים ממש כמו שאר הנוף ביער יתיר. מולנו על פסגת ההר כבר אפשר לראות את מצודת היערנים.
אם הגענו בעונת הפריחה (אוקטובר-נובמבר) נעצור באחד מאתרי הפריחה היפים בנגב כדי לפגוש בפרחי החלמוניות המרהיבות, הנמצאות מיד אחרי העיקול. נחנה ונרד לצד השלט המסביר על הפרחים, לצדו של סכר אבנים מרשים.
החלמונית היא פרח בר מהיפים בארץ, הנפוץ מטורקיה ועד ארצנו. זהו צמח בצל גדול המצמיח פרחים צהובים גדולים שפורחים בקרבת האדמה ללא עלים. אך למה החלמוניות גדלות דווקא במקום מדברי שכזה?
הסוד הוא בכיסי קרקע, בין סלעים בלתי חדירים למים: הגשם שיורד על הסלעים זורם אל כיסי הקרקע (קוראים לזה "נֶגֶר עילי") ומצטבר שם. אז אף על פי שבחורף ממוצע יורדים שם רק כ 250- מ"מ של מים, כיסי האדמה אוגרים את המים מכל הסביבה, והפרחים נהנים מכמויות מים גדולות יותר.
משימה 8:
תצפית ואירוח במצודת היערנים
מצודת היערנים נבנתה בתחילה כמגדל תצפית אש וככפר יערנים עבור עובדי קק"ל, שתוכנן כי יגורו כאן עם משפחותיהם. מכאן גם יצאו גרעיני התיישבות להיאחז במרחב. היום המקום משמש את יערני האזור, ויש במבנה חדר מיוחד המיועד לאירוח ומידע עבור ההולכים בשביל ישראל. עלו לגג המצודה והתרשמו מהתצפית הנראית ממנה.
משימה 9:
מסלול הליכה ותפזורת "שביל המתקנים החקלאיים"
כבר סיפרנו לכם על התושבים החקלאים והרועים. במסלול תפגשו בעדויות לכך, כמו בורות מים, גתות, גדרות של חוות קטנות. המסלול מלווה בשלטי הסבר ליד כל ממצא.
בחרו אחד מהמטיילים והטילו עליו להגיע לפניכם לכל תחנה ותחנה שבמסלול. עליו להסתיר את שלט ההסבר שנמצא ליד כל מתקן ולשאול אתכם שאלות שיעזרו לכם לנחש למה שימש המתקן.
נסיים בבית הכנסת של חורבת ענים, ונחזור באותו המסלול עד לרכב.
משימה 10:
ארוחת צהריים וציור קסום
אחרי הפסקת הצהריים, במרחק כמה דקות מהחניון, בהמשך הכביש לצדו של מאגר המים הנשאבים על פי צורכי החקלאים מקידוחים בצומת שוקת מאקוויפר ההר), קיים תאטרון דשא ירוק שנבנה בעזרת שיתוף פעולה עם קהילות השונות הגרות סביב ליער וקק"ל. התושבים מעצבים את שטחי היער לשימושם ולפי בחירתם. לצד התאטרון נבנו מתקני ספורט לשימוש המבקרים.
בזמן הפסקת הצהריים אתם מוזמנים לצבוע את הציור שבדפי המשימות ולגלות מה הסתרנו בו.
משימה 11:
תצפית וחידת בית
נסיים בתצפית מרהיבה על בקעת ערד הנפרשת מולנו ממצפור קריות על כביש 316 : כבר צפינו על בקעת באר שבע ממצודת היערנים, וכעת, כשפנינו לנוף, מימיננו בקעת ערד, שם נמצא האתר הארכאולוגי "תל ערד", ובו יקב יתיר. מולנו מתנשאים הרי מואב, כשים המלח מפריד בינינו (ים המלח הוא המקום הנמוך ביותר בעולם, לכן אנו לא יכולים לראות אותו מכאן).
למרגלותינו, בצד הכביש היורד, נראות חורבות היישוב "קריות”. הביטו מולכם על המדבר החום והריק, ודמיינו בעיניכם שכך היה נראה גם יער יתיר לולא דאגה קק"ל לפני 50 שנה לנצל את שטחי ספר המדבר לנטיעת עצים.

משימה 12: חידה לסיום:

מה שמו של איש החזון שביקש לעצור את המדבר באמצעות נטיעת עצים?

שלח
הוראות התנהגות ובטיחות למטיילים >>
לפני צאתכם למסלול הטיול מומלץ להתעדכן ב"קו ליער", מוקד המידע של קק"ל, בנוגע לשינויים הרלוונטיים למסלול: 1-800-350-550
מועדפים 0
#
חפש