שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה

e ירוק - מטיילים עם קקל
התנתק
התחבר
0

פארק עדולם

בואו לטייל עמנו בפארק שהכשירה קרן קימת לישראל והעניקה לציבור כמתנה ליום הולדתה ה-60 של המדינה

שתפו מסלול זה
שיתוף דרך מייל
שיתוף דרך פייסבוק
שמור למועדפים
ציוד
נדרש
  • דפי המשימה
  • פנס
  • נעלי הליכה
  • דפים לבנים
  • צבעים
  • עטים
דף משימות (pdf) לדף מסלול

מסלול הפתעה!

הדפיסו את דפי המשימות, צאו לשטח וחזרו לדף הזה עבור המשימה הסופית.
 
בואו לטייל עמנו בפארק שהכשירה קרן קימת לישראל והעניקה לציבור כמתנה ליום הולדתה ה-60 של המדינה. פארק עדולם נמצא בחבל עדולם בשפלת יהודה. באזור גבעות עגולות, גאיות שעובדו מאות בשנים ושרידי יישובים עתיקים – מקום נדיר שבו האדם והטבע חיים בהרמוניה.
חורבת עתרי היא שרידי כפר קטן ומבוצר שנכנע ללגיון הרומי בזמן המרד הגדול בימי בית שני ונחרב בימי מרד בר כוכבא. נטייל לאורך השביל ונראה שרידי ביצורים, חללים תת-קרקעיים ששימשו כמערכות מסתור, מערות קבורה, חללי אחסון, בורות מים, מתקנים חקלאיים ושרידים של מבני מגורים. כדאי לדעת כי בפארק אין חניונים או שירותים ופחים (לכן יש לקחת את האשפה אתכם).
+ הצג את כל המידע
משימה 1:
חידת ניווט
קראו את ההסבר שעל השלט. נווטו על פי ההסבר ותוכלו לגלות איזו מערה אנחנו הולכים לראות. הדפיסו את דפי המשימות וקבלו את הקוד לפיצוח
פתרתם את הקוד? עברו את השער הירוק וטפסו במעלה השביל עד שתגיעו לראש הגבעה (כעשר דקות הליכה). בפיצול מעלה המשיכו עם השביל המתפתל לכיוון שמאל עד שתגיעו לפתח מערת מקווה טהרה.
משימה 2:
בדיקת גבולות
בפתח המערה יש אגן טבילה גדול. האגן מתאים בגודלו לאדם מבוגר היכול להכניס את כל גופו מתחת למים במצב שכיבה – זהו מקווה טהרה. למה לדעתכם המקווה נמצא במקום זה? התשובה תתגלה מיד בתחנה הבאה הנמצאת מולנו, ליד שלט של מערת קבורה.
משימה 3:
גישוש תבליטים
האם מצאתם את הסיבה להימצאות המקווה מחוץ לכפר? אכן, משום שמסביב למקום מערות קבורה הוא נחשב טמא, ועל פי היהדות עלינו לטהר את גופנו לאחר מגע עם המתים (זו הסיבה לנטילת הידיים כשאנו מבקרים בבתי קברות).
משימה 4:
משימה אסטרטגית
המבנים שאתם רואים הם שילוב של שרידי המבנים המקוריים עם עבודות שימור ושחזור של מכלול המגורים של הכפר. המתחם עצמו כולל את רובע המגורים, את מבנה הציבור הגדול, מחילות מסתור תת-קרקעיות, מערכות איסוף מים ומקוואות המוקפים בחומה שהגנה על הכפר מפני הרומאים בתקופה המרד הגדול ובתקופת בר כוכבא.
המשימה שלכם היא סודית במיוחד: הביטו על האיור שעל השלט בכניסה למתחם וחפשו את נקודות 12 – 13 . מצאו אותן בשטח (ואל תגלו לאחרים) – סימנתם את היעד למשימת קסם שתפתיע את האחרים…
משימה 5:
סכנת חיים
מהתצפית רדו לתוך הכפר עצמו. מימינכם תוכלו לראות עוד מערת מקווה שבה נמצאה עדות מרתקת לחורבן – שרידי עצמותיהם של 15 אנשים שהשליכו לכאן הרומאים. לפחות אחד מהנקברים איבד את ראשו במכת חרב. המשיכו ברחוב ובקרו במבנה בית הציבור הגדול שלמרגלותיו ספסל (מבנה מספר 7).
המבנה פונה לירושלים, לכן משערים כי המבנה הוא בית כנסת קדום. הדפיסו את דפי המשימה ובצעו משימת קיפול נייר
משימה 6:
קסם מסתורי
בקשו מאחד המטיילים להתנדב ולעמוד בפתח היחיד של בית הכנסת כשפניו לכיוון היציאה (על מנת שהקסם יצליח אסור למתנדב להסתכל לאחור). התחמקו דרך פתח הבריחה שברצפת בית הכנסת, וזחלו במחילה הקצרה המוציאה אתכם לחדר הסמוך (הצטיידו בפנס). כך תצאו מן הצד האחר באופן קסום ותקפצו מול המתנדב שחוסם את היציאה – אך מסתכל ישירות אליכם :)
משימה 7:
משימה חשבונאית
מטרת מצוות המזוזה היא להזכיר תמיד לעם ישראל, ביציאתם ובכניסתם לבית, שעליהם להאמין בייחודו של אל אחד ולהאמין בגמול על מצוות ועל עברות.
המשימה שלכם פשוטה: את המילה הרשומה על המזוזה הפכו למספר גימטרי. שמרו אותו בצד, הוא יעזור לכם בחידת הסיום…
משימה 8:
מבוך מסחרר
היכנסו לבית ודלגו מעל החומה. המשיכו לאותו הכיוון, מחוץ לחומת הכפר, עד שתגיעו למתקן חקלאי מרשים ומשוכלל, שהיה בעבר מצופה ברצפת פסיפס מרשימה (תוכלו לראות את השאריות על המדרגות המובילות לאגן). האם אתם יכולים לזהות מהו מתקן זה? אם תביטו לגידולים שלמרגלות גבעות השפלה שמתחתינו תוכלו לראות את גידולי הפרי עצמו, שבעזרת מתקן חקלאי זה הופך למשקה אדום וטעים. הדפיסו את דפי המשימה וגלו מבוך מסתורי
משימה 9:
שמעו סיפור
בזמן שברח דוד מפני שאול והפלשתים היו בבית לחם, התאווה דוד למים. שלושה גיבורים ששמעו שדוד המלך צמא למים ירדו אל מערת עדולם לשאוב מים מבור בית לחם. אבל דוד, שלא התכוון שגיבוריו יסכנו את חייהם בשבילו, סירב לשתות מהמים, וכדי להראות כי מעשה גדול הם עשו ייעד את המים למטרה הנעלה ביותר – והוא ניסך – יצק את המים על במה – למען ה'
משימה 10:
משימת צחוק למבוגרים
למבוגרים בוודאי זכור ביצוע השיר "מים לדוד המלך" שחיבר עקיבא נוף, שבו היו חברי "הגשש החיוור" לבושים בחצאיות 'תנ"כיות' קצרות. נסו להדגים את הביצוע לצעירים שבחבורה… כל הדרך בחזרה לחניה.
חזרו על עקבותיכם. מומלץ לאכול ארוחת צהריים בחניונים הרבים הפזורים ביער בריטניה, מצדו האחר של הכביש בכניסה לפארק עדולם. לא לשכוח לאסוף את האשפה ולקחת אותה אתכם.

משימה 11: חידה לסיום:

חברו את המספר שקיבלתם במשימה 3 יחד עם המספר שקיבלתם במשימה 7, הקלידו בתיבת החידה וגלו אם צדקתם

שלח
הוראות התנהגות ובטיחות למטיילים >>
לפני צאתכם למסלול הטיול מומלץ להתעדכן ב"קו ליער", מוקד המידע של קק"ל, בנוגע לשינויים הרלוונטיים למסלול: 1-800-350-550
מועדפים 0
#
חפש