שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה

e ירוק - מטיילים עם קקל
התנתק
התחבר
0
ענת גולד

ענת גולד

איך הגעתי לקק"ל
לקראת סיום לימודי התואר הראשון שלי במחלקה לגאוגרפיה ופיתוח סביבתי באוניברסיטת בן גוריון, במגמת תכנון עיר ואזור, התפרסמה מודעה שבקק"ל מחפשים מתכננת במרחב דרום. בעלי ראה את זה ואמר שכדאי לי להגיש מועמדות, כי זה תפקיד שמשלב את כל מה שאני אוהבת. הגשתי מועמדות מתוך מחשבה שאם לא אתקבל – אמשיך ללימודי תואר שני. בסופו של דבר התקבלתי לעבודה, וזה דחה את הלימודים. אחרי כמה שנים למדתי תואר שני במינהל ומדיניות ציבוריות.
העבודה בקק"ל הייתה מושלמת מבחינתי, ממש too good to be true. עבודת הגמר שלי הייתה בגאוגרפיה התנהגותית. בדקתי את צריכת היערות בארץ כאזורי פנאי ונופש, תוך חקר ההבדל בין תושבי הפריפריה לתושבי מרכז הארץ. לכן התפקיד התאים לי כמו כפפה ליד. במשך תשע שנים שימשתי כרכזת תכנון סטטוטורית – ייצגתי את קק"ל במוסדות התכנון השונים, ומצד שני קידמתי תכניות סטטוטוריות שמגנות על שטחי היער. לאחר מכן עברתי לתפקידי הנוכחי כמנהלת מחלקת תכנון. מחלקת התכנון במרחב עוסקת בהכנת תכניות אב ליערות ולשטחים הפתוחים, בפיתוח אתרים ומוקדים ביערות לרווחת הציבור, בתכניות לפארקים ובשמירה על מקרקעי ייעור.
 
היער האהוב עליי בארץ
את כל ילדותי ביליתי ביער ירושלים. מאחר שלמעלה מ-15 שנים אני גרה בדרום, אז היערות שאני הכי אוהבת הם יער מיתר ויער יתיר – יערות שלא נופלים בגודלם, ביופיים ובפעילות שאפשר לעשות בהם, מכל יער אחר בארץ.
אני תושבת מיתר, והיישוב מוקף כולו ביער הזה. לכן אני נהנית גם מהיופי שלו וגם מהפעילויות שאנו עורכים שם במסגרת פעילות קהילתית ומשפחתית. יש שם אזורי פריחה משגעים. אפשר למצוא שם הרבה סוגים של בעלי חיים וצמחים. היער נותן לנו כתושבים איכות חיים שלא נופלת מכל מקום אחר.
 
איך השפיעה עליי השריפה בכרמל
מצד אחד, שריפות עושות טוב באופן מסוים. לעתים הן חושפת שכבות ארכאולוגיות ושכבות של צמחים שהיו כבויים. שריפה גם יוצרת הזדמנות לתכנון חדש ותואם. מפני שאסון הכרמל היה אסון אנושי, היה לו ממד אחר ושונה מכל שריפה אחרת. היא השאירה צלקת גדולה וחותם שונה.
השריפה השפיעה מבחינת התכנון הכולל, בהתייחסות ליערות שסובבים יישובים. היא לימדה אותנו לחשוב לעומק כיצד יוצרים הפרדה בין היער ליישובים, ובכל זאת ממלאים את צורכי התושבים ביער. זה משפיע מבחינת המחשבות התכנוניות. כל כמה עשורים חושבים איך ליצור את שטחי החיץ. בעבר היו שטחי החיץ פסי אש שלא התמזגו בנוף. היה אפשר לראות באמצע היער קו בוטה שאינו מיוער. ב-15 השנים האחרונות כבר למדו שדרכים ביער, שאינן חוצות קווי גובה, לא מהוות מפגע נופי מצד אחד, ומצד שני יוצרות את אותו אפקט של קווי חיץ. גם היום אנו מתכננים וחושבים איך ליצור קווי חיץ שמצד אחד יעשו את עבודתם, ומצד שני לא יהוו מפגע נופי.
 
המשימה המאתגרת ביותר שניצבת בפניי כיום
מרחב דרום שונה ממרחבים אחרים, ובנוסף לתכנון בשטחי יערות הוא מתמחה גם בתכנון פארקים עירוניים כמו פארק נחל באר שבע, פארק אופקים, פארק ירוחם, פארק נחל בוהו בנתיבות ועוד, שתופסים נפח עבודה גדול מאוד. עוד נושא מרכזי הוא העיסוק שלנו בבסיסי צה"ל. בשנה האחרונה עבדנו הרבה ביצירת פארקים למשפחות ופינות הורים-חיילים בבסיסי צה"ל הגדולים – בסיסי חיל הים והאוויר, בסיס שיזפון, ביה"ס לקצינים ועיר הבה"דים שעומדת להתאכלס בשנים הקרובות. מדובר בפארקים עירוניים שהתחלנו להקים, גם ביישובים של המגזר הבדואי, ותפקידם להוות פארק מרכזי ביישוב המאפשר פעילויות של פנאי ונופש, בנוסף לכל ההיבטים הנופיים שבו. מבחינתי ההישג הגדול ביותר יהיה לראות את הפארקים האלה הופכים למוקדי המשיכה העיקריים ביישובי הנגב. היום התשתית שלהם כבר קיימת – יש טיילות, יש פינות משחקים, אבל הם עוד לא מתפקדים כעוגן משיכה לאוכלוסייה כולה, ועדיין אין בהם פעילויות כלכליות תומכות כמו מסעדות ובתי קפה. החלום שלי הוא לראות את נחל פארק באר שבע הופך למוקד בילוי לאוכלוסייה כולה, כולל אגם, מסעדה, טיילת ושאר הדברים הנלווים לפארק עירוני ולמטרופולינים.
 
לכל עץ יש סיפור
אני אוהבת את העצים שמזוהים עם הנגב, כמו השיטים. המופע הכי יפה של העצים הוא לאורך נחל סנסנה, בין קיבוץ כרמים ליישוב סנסנה. יש שם ערוץ שבו עץ השיטה מלווה את הנחל, וכשנוסעים בכביש העוקף מתגלה מחזה פשוט פסטורלי ויפהפה.
קרדיטים
כתיבה: דודו כהן
צילומים: ארכיון הצילומים קק"ל
פורסם בתאריך: 31.10.2012

תגובה דרך פייסבוק

הוסף תגובה


שלח
שם: שעה: תאריך:
כל הכבוד לענת גולד
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
מערכת
12:57
17.08.2017
תודה על המילים החמות
דווח על תוכן לא ראוי
האם לדווח על תוכן זה כלא ראוי?

כן
לא
מועדפים 0
#
חפש