שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה

e ירוק - מטיילים עם קקל
התנתק
התחבר
0
פנינה לבני

פנינה לבני

איך הגעתי לקק"ל
התקבלתי לעבודה בקק"ל בשנת 97', דרך מכרז חיצוני שהתפרסם בעיתון. לפני כן עבדתי בארכיון יד ושם, ניהלתי מרכז מידע בנושאי דת ומדינה ועסקתי בדוברות. המכרז של קק"ל נראה לי מעניין על פניו.
במהלך השנים שאני נמצאת כאן, ארכיון הצילומים של קק"ל עבר שינויים מאוד גדולים מבחינה טכנולוגית ותפיסתית. כשהגעתי לכאן, בתקופה הטרום-דיגיטלית, כל העבודה נעשתה על ידי פיתוחי נגטיבים ותמונות, ולא דרך המחשב. הצילום היה אנלוגי ולא דיגיטלי.
התפיסה בזמנו הייתה שמי שצריך משהו מהארכיון צריך לבוא לכאן פיזית, לנבור בתיקים, לפתח את התמונות וכן הלאה. תהליך ההתחדשות החל לפני עשר שנים, אז התחלנו לסרוק את כל הארכיון הישן של תמונות השחור-לבן, כ-50,000 תמונות. זה היה פרויקט מאוד גדול ומסובך, אבל הוא נגמר די מזמן, ועכשיו כל התמונות נמצאות בארכיון הצילומים האינטרנטי של קק"ל.
 
על אילו תחומים אני מופקדת בקק"ל
אני מופקדת על צילומי הסטילס של קק"ל, כולל צילומי הטקסים. כל הזמן מתקבלות כאן ממחלקות שונות ומחו"ל בקשות לתמונות. בנוסף מתקבלות בקשות לתמונות ממוזאונים ואוצרי תערוכות, כותבי ספרים, עורכי סרטים וכו'. כולם מחפשים כאן תמונות כי הם יודעים שמדובר באחד הארכיונים הגדולים במדינה. כל הנגטיבים המקוריים נשמרים כאן פיזית במקום, ויש לנו את כל הזכויות על הצילומים, כולל כמה אלפי נגטיבים ישנים מזכוכית, שגם הם נסרקו והועלו לאתר.

פנינה לבני במהלך עבודתה

ברמה היומיומית, כל צילום של טקס או אירוע בקק"ל מקוטלג מיד, והתמונות שצולמו במהלכו נכנסות למאגר הצילומים. התמונות החדשות נמצאות אצלנו, אך בשלב זה לא נגישות באתר עצמו. מדי תקופה אנו שולחים מבחר תמונות למחלקות שונות בארגון, ומפיצים אותן במקומות שונים.
 
המשימה המאתגרת ביותר שניצבת בפניי בשנה הקרובה
הקמת המרכז האודיו-ויזואלי היא משימה לא פשוטה. לאחרונה הוחלט לצרף אלינו גם את ארכיון הסרטים הישנים של קק"ל, נוסף על הסרטים החדשים. הרעיון הוא לצרף אותם לארכיון, מאחר שהם מפוזרים בכל מיני מקומות ולא מקוטלגים. זה תהליך שנמצא בחיתוליו ורק עכשיו אנו מתחילים אותו, וזאת במטרה לכלול במקום אחד את מרכז הווידיאו והצילומים המרכזי של קק"ל.
בנוסף לכך אנו נמצאים לקראת גמר פרויקט הרווארד, שאותו ערכנו בשיתוף פעולה עם אוניברסיטת הרווארד. הם סרקו לנו על חשבונם כ-500,000 תצלומים בצבע, משנות השבעים עד סוף שנות התשעים. אנחנו צריכים להמשיך לקטלג את הצילומים ולהעלות אותם לאינטרנט. בסיום התהליך יהיו לנו כ-600,000 תמונות סרוקות.
בשנה האחרונה יזמתי כאן את הנושא של "סינמה קק"ל" – יום הקרנה של סרטי קק"ל ישנים בסינמטקים בארץ. השנה גם השתתפנו לראשונה בפסטיבל הצילום הבינלאומי בנמל יפו. אחת המטרות הכי חשובות של הארכיון בעיניי היא להנגיש אותו לציבור.
 
התמונה האהובה עליי
התמונה שהכי נוגעת בי מציגה זוג שיושב מול נוף ביער אשתאול. צילם אותה אלכס סטרז'מיסטר. התמונה הזו מיוחדת במינה בעיניי, כי היא מבטאת את שנות השישים, כשהכול היה רגוע יותר בארץ, והבילוי העיקרי של משפחות וזוגות היה באמת ביערות. כשאני מסתכלת על התמונה הזאת, היא משרה עליי רוגע מיוחד.

צילום: אלכס סטרז'מיסטר, 1963

מקרה מיוחד שלא אשכח לעולם
כשהגעתי לעבודה בקק"ל התקשרו אליי ושאלו אם אני יודעת במקרה על איזשהו שטר ישן שהיה בקק"ל מתחילת המנדט הבריטי, ונחשב כאחד השטרות הנדירים בארץ. אמרו לי שמחפשים אותו אבל לא יודעים איפה הוא נמצא, יודעים רק שהוא שייך לקק"ל. בדיוק באותו זמן עבד אצלי אחד הפנסיונרים של קק"ל, והוא סיפר שבזמנו כשהוא עבד בקופה, השטר היה מונח על השולחן שלו במשך שנים בתוך קופת ברזל. זה היה השטר הראשון שהופיע בתקופת המנדט הבריטי בשפות אנגלית, עברית וערבית. 'זה היה תמיד על השולחן שלי, אבל לא יודע לאן נעלם השטר הזה', הוא סיפר לי.
התחלנו בחיפושים, ובעזרת שמוליק שקד, שהיה מנהל אגף הכספים, מצאנו את השטר בכספת של קק"ל בבנק לאומי. הגענו לשם, צילמנו את שני השטרות האלה, והסתבר שאותו שטר אף הוקדש לברון רוטשילד. הוא נמצא היום במוזיאון ארץ ישראל, באגף השטרות הנדירים.
קרדיטים
כתיבה: דודו כהן
צילומים: אלכס סטרז'מיסטר
פורסם בתאריך: 13.11.2012

תגובה דרך פייסבוק

הוסף תגובה


שלח
האם לדווח על תוכן זה כלא ראוי?

כן
לא
מועדפים 0
#
חפש