שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה

e ירוק - מטיילים עם קקל
התנתק
התחבר
0
מיכה סילקו

מיכה סילקו

איך הגעתי לקק"ל
השתחררתי מהצבא ב-84', אחרי מלחמת לבנון, ונתקלתי במודעה – "דרוש פקח לקק"ל באזור נחל עירון". הגעתי לראיון עבודה, והתקבלתי. האמת היא שלא ידעתי הרבה על קק"ל מבחינת היקף הפעילויות, וכשנכנסתי הופתעתי לטובה. הבנתי שפעילות קק"ל לא מסתכמת רק ביערות אלא גם בבניית מאגרים, פעילויות, שימור קרקע ועוד.
התחלתי לעבוד בנחל עירון בתור יערן ופקח שמירה, מילאתי את התפקיד במשך שבע שנים, ולאחר מכן עברתי לאזור הכרמל בתפקיד יערן. מאז ועד היום אני משמש כיערן בכרמל אלונים, מתוך גאווה ותחושת שליחות גדולה.
 
היער האהוב עליי בארץ
מן הסתם, יער הכרמל הוא האהוב עליי. מדובר ביער מגוון, בעל נופים מרהיבים. ממקומות רבים בתוכו אפשר לצפות ישירות אל מימי הים התיכון, וגם הבריזה שמגיעה מהים לכיוון הכרמל מוסיפה לאווירה. בכלל, רוב שטח הכרמל הוא יער טבעי. יש בו הרבה חלקות של אורן טבעי, וזה מה שיפה – שרוב השטח אינו נטוע אלא יער טבעי. היום זה לא מובן מאליו, כיוון שרוב היערות האחרים בארץ נטועים.
 
איך השפיעה עליי השריפה בכרמל
בהתחלה לא חשבתי כל כך על תוצאות השריפה אלא יותר על כיבויה, תוך מזעור הנזק. ההלם הגיע אחרי שראיתי את התוצאות. הסתובבתי ביער השרוף והרגשתי כאילו הזמן עצר מלכת. זו היתה הרגשה נוראית. ברוב העצים כאן נגעתי פיזית, והיה עצוב מאוד לראות כיצד חלק גדול מאוד מהם נשרף. אבל התעשתי במהרה והתחלתי לחשוב כיצד עלינו לשקם את היער. ואכן, כיום כולנו עסוקים באפיקי השיקום, ואפילו חושבים כיצד ניצור יער יפה וטוב יותר מכפי שהיה קודם. באחרונה אנחנו רואים לבלוב יפה של יער טבעי – אלונים, אלות, קטלב ועוד. אנחנו רואים גם נביטה של אורנים, וזה מעודד בהחלט. בנוסף לכך נתגלו אחרי השריפה טרסות גדולות ועתיקות מאוד, ונראה שבמקום שהן התגלו נשתול יער מעניין יותר, יער של בוסתנים. אולי אפילו "יער שבעת המינים", משהו מעניין שימשוך קהל בהמשך.
 
המשימה המאתגרת ביותר שניצבת בפניי כיום
האמת היא שכל משימה שנתקלתי בה עד היום בקק"ל היתה משימה מאתגרת. כל פעילות עניינה אותי והיתה מלאת תוכן – אם זה פיתוח מאגרים, נטיעת יערות חדשים, פיתוח חניונים לטובת הקהל הרחב וכן הלאה. אחת המשימות העומדת לפנינו כיום היא מניעת שריפות עתידיות. התכנון הוא להכניס ליערות בעלי חיים – בקר, כבשים, עזים שחורות, על מנת להוריד את הביומאסה של הצמחים, כך שגם אם תתחולל שריפה, נוכל להשתלט עליה במהירות. כידוע, אחד הפרמטרים למניעת שריפות ביער הוא מרעה. כאשר בעלי החיים ניזונים מהעשבייה, הסיכון לשריפות יורד באופן משמעותי.
 
לכל עץ יש סיפור
אני חושב שלכל יערן בקק"ל יש את "העץ שלו", שהוא קשור אליו במיוחד, וגם נוהג לאכול ולשתות מתחתיו. גם לי יש עץ כזה – עץ אורן גדול מאוד באזור נחל חיק. תמיד כשהייתי בסביבה ורציתי לאכול ארוחת בוקר, ישבתי מתחתיו. כמה ימים אחרי כיבוי השריפה בכרמל קפצתי לראות מה קורה עם "העץ שלי". הסתבר שהוא לא נשרף כלל, וכל החלקה מסביבו נשארה ירוקה. הכבאיות של הקק"ל הצליחו למנוע את התפשטות השריפה לעברו בנקודה הזאת בדיוק. שמחתי לראות אותו עומד בזקיפות, ירוק כולו, כאילו הוא מחייך אליי ישירות.
קרדיטים
פורסם בתאריך: 22.5.2011

תגובה דרך פייסבוק

הוסף תגובה


שלח
האם לדווח על תוכן זה כלא ראוי?

כן
לא
מועדפים 0
#
חפש