שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה

e ירוק - מטיילים עם קקל
התנתק
התחבר
0
גיל סיאקי

גיל סיאקי

איך הגעתי לקק"ל
בצעירותי למדתי לתואר ראשון בפקולטה לחקלאות ברחובות, ובמסגרת לימודי התואר השני ביצעתי ניסויים במשתלת אשתאול. שם הכרתי את אנשי קק"ל. בהמשך מוניתי לתפקיד מנהל העבודה והאגרונום של המשתלה, לקראת סיום כתיבת עבודת המאסטר. חמש שנים לאחר מכן ניגשתי למכרז על תפקיד יערן גוש לכיש בדרום, ועד היום אני משמש בתפקיד זה.
 
היער האהוב עליי בארץ
כל היערות אהובים עליי, אבל היער שאני משקיע בו את מרב זמני הוא יער שחריה, שנקרא גם יער המלאכים. מדובר ביער מדהים בעיניי, שמצד אחד משלב קליטת קהל רב, ומצד שני יש בו הרבה פינות טבעיות שאנו מקפידים לשמור עליהן ככאלה. בתקופת החורף והאביב יש מרבדים גדולים מאוד של רקפות, נרקיסים, פרחי עונה אחרים וגם פטריות.
עם זאת, ביער שחריה אנו צריכים להתמודד עם קליטת הקהל תוך מניעת נזקים לטבע. לכן אנו מקפידים לרכז את נקודות המנגלים והשולחנות בחניונים מסודרים ומוגדרים. כמו כן, אנו נמנעים מריסוסים, ומקטינים את כמות העשבייה באמצעות כיסוח מכני ורעייה של כבשים. מעבר לכך יש לנו קשר ישיר עם הציבור, הכולל טיפול בפניות טלפוניות, תיאום שטחי לינה ופעילות, דאגה לפינוי האשפה והפרדת פסולת למיחזור לאחר הפעילות. היער פעיל מאוד, הוא נמצא בסמוך למחלף קריית גת שעל כביש 6, ולכן כמות הקהל גדלה מאוד בשנים האחרונות.
 
איך השפיעה עליי השריפה בכרמל
השריפה השפיעה עליי מאוד, ואף נטלתי חלק בפעולות הכיבוי. הוצאנו צוותים וכבאיות מהדרום, ועבדנו שם יום ולילה. מאוד כאב לי אובדן חיי האדם ומראה הנזק הרב שנגרם ליער. לקחתי את הילדים שלי לכרמל יומיים לאחר תום השריפה, ועשינו סיבוב כדי שגם הם יתרשמו. חזרנו לשם באביב כדי לראות את התחדשות הצמחייה. אני מקווה ומאמין שכולנו נלמד מהניסיון, בעקבות מה שאירע.
בעקבות השריפה חודדו ההנחיות בנושא טיפול ביערות שגובלים בתשתיות וביישובים. אנו מקפידים גם על רעייה ביערות כדי להוריד את המאסה הצמחית, ומדריכים את התושבים עצמם לדאוג להגנה מפני שריפות בתוך היישובים. המודעות הכללית עלתה באופן ניכר, בסופו של דבר.
 
המשימה המאתגרת ביותר שניצבת בפניי כיום
קשה לי להצביע על משימה יחידה, משום שכיערנים אנו מתמודדים עם הרבה משימות ביומיום. אבל אפשר להגיד שבראש מעייניי עומד הנושא של טיפול ביערות צעירים. אנו שותלים כיום לא מעט יערות חדשים וצעירים, ומבלי להקדיש להם תשומת לב יומיומית – אין סיכוי שהשתילים ייקלטו בתנאי הנגב.
פעילות חשובה נוספת היא נטיעת עצים בצדי נחלי האזור. הפרויקט נקרא "שיקום נחלים", והוא כולל ניקיון אתרי פסולת ומזבלות בסמוך לנחלים, בשיתוף הקהילה. כך אנו הופכים אותם מהחצר האחורית לחזית המטופחת ולפינה הירוקה של היישובים. כיום אנו מטפלים בשישה נחלים בגוש לכיש, שעברו בשנים האחרונות הליך של טיפול, שיקום, נטיעה, הסדרת שבילים ועוד.
 
לכל עץ יש סיפור
יש לי חיבה לשני עצי שיזף גדולים שנמצאים בנחל פורה. בעבר הייתה התקפה של חולדות על העצים. הן פשוט התמקמו על העצים, הקימו מחילות ושרצו בכל מקום. הבנתי שאם לא נתערב – העצים פשוט יגוועו. דאגנו להציב מלכודות, תפסנו את החולדות, ואכן הפעולה נשאה פרי. תוך זמן קצר החולדות הפסיקו לחגר, כלומר לאכול את קליפות העצים. היום העצים עומדים זקופים ונותנים צל באמצע המדבר לבעלי החיים ולאנשים שעוברים במקום. לא מדובר בדבר מובן מאליו, שהרי כשמתייבש עץ במדבר, חסרונו מורגש מאוד.
קרדיטים
כתיבה: דודו כהן
פורסם בתאריך: 29.6.2011

תגובה דרך פייסבוק

הוסף תגובה


שלח
האם לדווח על תוכן זה כלא ראוי?

כן
לא
מועדפים 0
#
חפש