שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה

e ירוק - מטיילים עם קקל
התנתק
התחבר
0
טַלילה ליבשיץ

טַלילה ליבשיץ

איך הגעתי לקק"ל
לפני למעלה משני עשורים שימש שחר גל, עובד אגף החינוך של קק"ל, כמדריך נוער, וגייס אותי כמדריכה. במשך עשור עבדתי באגף החינוך בתפקידים שונים. בעקבות רה-ארגון שנערך באחד השנתונים, עלה הצורך להקים מחלקות קהילה ויער במרחבים. כך למעשה הקמתי את מחלקת קהילה ויער במרחב דרום.
 
היער האהוב עליי בארץ
אני אוהבת במיוחד את יער יתיר. זה יער שלא קרא ספרים, ולכן אינו מתנהג "לפי הספר". בעבר טענו המומחים שעצים לא יגדלו במקום דל במשקעים, אבל מסתבר שהיער צמח ושגשג. היום זה היער נטע האדם הגדול בארץ – מעל 40 אלף דונם.
עם זאת, היער עובר טלטלה עקב רצף בצורות. אך לא נתייאש: אנו מתכננים לחדש חלק מהחלקות שהתייבשו, ולנטוע מינים עמידים המתאימים לתנאים. לא נוותר על הירוק הזה. גם הוא לא יוותר בקלות. הרי גם בעבר הצליח היער נגד כל התחזיות, ו"עשה דווקא" לכולם.
 
איך השפיעה עליי השריפה בכרמל
בשנות עבודתי בקק"ל למדתי שיער הוא הרבה יותר מסך העצים הגדלים בו. אסון נורא אירע לבני האדם בשריפה. נוסף עליו אירע חורבן כבד לעולם החי והצומח, תוך הרס בתי הגידול שלהם. השריפה השפיעה על כולם. יונקים גדולים או עופות המסוגלים למלט עצמם שרדו בחלקם, אולם זוחלים, צבים, נחשים, לטאות, גוזלים, מכרסמים קטנים – להם לא היה סיכוי. הרס בתי הגידול הוא אבדה קשה, ויידרשו עשרות שנים, אם בכלל, לשיקום והתחדשות. כשלומדים להכיר את כל מה שיער מכיל, מבינים שהכאב גדול. וכך גם הכאב שלי.
 
המשימה המאתגרת ביותר שניצבת בפניי כיום
המשימה המאתגרת היא להגשים חלומות לאנשים בקהילה. קשרנו קשרים אמיצים עם תושבים הגרים בסמיכות ליערות, ויחד אנו טווים חזון משותף לניטור היער וטיפול בו. התושבים מביאים אתם ידע על מוקדי פריחה נסתרים, תרבות חומרית שנשכחה, סליקים נטושים וכינויי ילדות לגבעות ולשבילים. זהו נכס מקומי עממי רב-ערך, שמסייע לנו ליצור חוויית ביקור מעשירה. ישנן גם קהילות המתארגנות סביב נושא מסוים, קהילת רוכבי אופניים או אמנים היוצרים ביער. פיתוח היער מתוך חזון משותף הוא עשייה מרתקת.
דוגמה לכך היא העשייה עם האמנים מרגה וישראל פישטיין, תושבי קיבוץ חצרים. בני הזוג הצליחו לגייס קבוצה מרשימה של אמנים לתרום את יצירותיהם ליער חצרים. כיום מוצבים לאורך דרך הנוף ביער חצרים יותר מ-40 פסלים, תרומת הקהילה. הזוג מלווה את האתר, דואג לפסלים שניזוקו, מעשיר בחדשים ויוזם אירועים.
 
לכל עץ יש סיפור
בניצנים הישנה ישנו עץ, כיום דל-צמרת, המכונה שקמת ה-PEF. העץ הזה ניטע על ידי תושב המקום לפני ימים רבים, כחלק משדרת שקמים נטע האדם ב"דרך הים" מעזה צפונה לאורך מישור החוף והשפלה. הנוטע ציפה ודאי לזכות בקורות לבניין וליהנות מפרי העץ. הסוקרים הבריטים של הקרן לחקר ארץ ישראל (Palestine Exploration Fund) התרשמו מנופו וציינו אותו במפה שהפיקו. רווח כלכלי ומזון, צל להשיב את הנפש ונוף מעורר השתאות – כל אלה הביאו את הסוקרים לציין את פארו כשעמדו מול גזע "ממותה" עתיק יומין וכביר צמרת.
קרדיטים
כתיבה: דודו כהן
צילומים: ארכיון הצילומים קק"ל
פורסם בתאריך: 29.12.2011

תגובה דרך פייסבוק

הוסף תגובה


שלח
האם לדווח על תוכן זה כלא ראוי?

כן
לא
מועדפים 0
#
חפש