שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה

e ירוק - מטיילים עם קקל
התנתק
התחבר
0
שמואל ספרינצין

שמואל ספרינצין

איך הגעתי לקק"ל
עליתי ארצה בינואר 1992, ומיד אחרי שסיימתי ללמוד באולפן התחלתי לחפש עבודה. העבודה הראשונה שלי היתה כמדריך בקק"ל, אזור דרום. מילאתי את התפקיד במשך כמה חודשים, ובתקופת הקיץ ארגנה קק"ל קורס לעולים חדשים ממדינות שונות בעלי השכלה גבוהה ביערנות או בוטניקה. היינו 25 אנשים בקורס, מתוכם 23 נקלטו בקק"ל, ואני בהם. נקלטתי בתפקיד סוקר יער. עבדתי בתפקיד הזה עד 1998, ובעקבות שינוי ארגוני שנערך בקק"ל, עברתי לתפקיד מהנדס מרחב במחלקת יער.
 
על אילו תחומים אני מופקד בקק"ל
התפקיד שלי כולל ניהול של מערכת מידע גאוגרפית (GIS). היום, בגלל הטכנולוגיות החדשות, מפה היא לא רק מפה אלא בסיס נתונים ומאפיינים שונים. כמו כן, אנו מבצעים גם סקרי יער שונים – סקר קליטה שנערך שנה לאחר הנטיעה, סקר הישרדות שנערך חמש שנים לאחר נטיעה, סקרי נזק וכן הלאה; נוסף על כך, המחלקה שלי אחראית על תכנון נטיעות במרחב דרום. בשנים האחרונות המרחב נוטע בין 8,000 ל-10,000 דונם בשנה. זו מערכת די מסובכת שכוללת סקרי קרקע, סקרי צומח, סקרי תשתיות וכו'; מלבד זאת, אני אחראי גם על הקמת תקציב הייעור השנתי של מרחב דרום והכנת תכניות טיפולים ביער.
 
המשימה המאתגרת ביותר שניצבת בפניי בשנת 2012
המשימה המרכזית שלי כיום היא הקמת תכניות חומש רב-שנתיות לטיפול ביערות, כולל טיפולים ביערות ותיקים, עבודות דילול, סניטציה וכו'. עץ גדל במשך 80 שנה, למשל, אבל גדל אך ורק בתנאי שמטפלים בו נכון לפי הכללים. לכן יש לתת על כך את הדעת באופן ממשי וארוך טווח.
הקמת יער בדרום היא משימה בעלת סיכונים גבוהים. זה שונה מאשר לגדל יער בכרמל, למשל. שם הכול גדל לבד, היערות מתחדשים גם לאחר שריפה או כריתה, אבל אצלנו זה לא כך. לכן אם לא נדע איך לטפל, במה לטפל והיכן לטפל – יערות שלמים פשוט ימותו. כל זה דורש התייחסות רב-שנתית.
בשנים האחרונות ירדה כאן בדרום כמות גשם נמוכה, בערך 50%–60% מהנורמה. בעקבות זאת היערות שלנו נפגעו מאוד מבצורת ומהתייבשויות. לכן עומד בפנינו אתגר כיצד לחדש את היערות אחרי כריתות עצים יבשים. השאלה היא מה לנטוע אחרי טיפולים, כי הרי לא נשאיר שטחים פתוחים כשהם ריקים. צריכים לגבש תכנית, לדון עליה, לקבל אותה ולעבוד על פיה. בגלל זה אנו צריכים תכנית רב-שנתית. זה אולי נשמע פשוט, אבל בשביל זה יש סקרים, יש איסוף מידע וכו'. זו המשימה הכי חשובה שלנו לא רק ל-2012 אלא גם לשנים הבאות.

מאגר יתיר ויער יתיר. צילום: בני מור, ארכיון הצילומים קק''ל
 
היער האהוב עליי בארץ
אני הכי אוהב את יער יתיר משתי סיבות. קודם כול, זה היער הראשון שהתחלתי לעבוד בו. לאדם שבא ממדינת יערות כמו בריה"מ לשעבר, לראות כאן יער מחטני, נטוע בסטנדרטים אירופיים, היה פלא מבחינתי. זו אחת ההתרשמויות הכי חזקות שלי. שנית, זהו היער המחטני הכי גדול בארץ. כביכול מוזר שהוא נמצא דווקא בדרום, אבל בכל אופן הוא יפה מאוד. יש בו ואדיות, יש הרים וגבעות, יש אתרי ארכאולוגיה, יש שרידים של בית כנסת וכל מיני דברים יפים מאוד שאין במקומות אחרים.
 
לכל עץ יש סיפור
במשך שנים רבות היה לי בית קרקע בבאר שבע, שבו היתה לי גינה קטנה, ושם שתלתי עץ שנקרא פרוזופיז אלבה – ינבוט לבן. טיפלתי בו בכל שנה כמה פעמים. קצב הגדילה שלו מהיר מאוד. תוך חמש שנים בגינה הוא יכול להגיע לגובה של 6 מ'. זה היה עץ באמת מיוחד.
קרדיטים
כתיבה: דודו כהן
צילומים: בני מור, ארכיון הצילומים קק''ל
פורסם בתאריך: 14.3.2012

תגובה דרך פייסבוק

הוסף תגובה


שלח
האם לדווח על תוכן זה כלא ראוי?

כן
לא
מועדפים 0
#
חפש