שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה

e ירוק - מטיילים עם קקל
התנתק
התחבר
0
אלי בן חיים

אלי בן חיים

איך הגעתי לקק"ל
אחרי הצבא, ב-92', חיפשתי עבודה, ובין השאר עברתי דרך משרדי קק"ל. שאלתי אם יש עבודה, ובהתחלה אמרו לי שאין. אמרתי שאני חייל משוחרר, כמעט התחננתי לעבודה. ביקשו ממני להשאיר את הפרטים, ואחרי שבועיים יצרו אתי קשר. התקבלתי בתור עובד פשוט מן המניין. ביום העבודה הראשון נתנו לי מסור מכני כדי לדלל ולגזום, וכך עבדתי שנתיים. שנתיים לאחר מכן שיתפה קרן קימת פעולה עם משרד העבודה והרווחה בקבלת עובדים מלשכות התעסוקה, ונבחרתי להדריך את 120 הפועלים החדשים שנקלטו. עשיתי את זה במשך שנתיים-שלוש. התפקיד הבא שלי היה מדריך מקומי, לאחר שקיבלתי קביעות בקק"ל, והתחלתי לעבוד בעיקר כמפקח על קבלני חורש טבעי שעושים גיזומים ודילולים, ובהמשך מייצרים ומוכרים פחם מאותם עצים. נוסף על תפקיד זה הייתי אחראי על פארקים שונים כמו פארק גורן. את תפקידי הנוכחי אני ממלא כבר 15 שנים.
 
על אילו תחומים אני מופקד בקק"ל
באזור שלנו יש שטחי בוקרים, ואני אחראי על הצרכים שלהם – תיקון דרכים, גדרות וכו'; אני מטפל גם בנושא החניונים, כמו פארק גורן ופארק אדמית, כולל התחזוקה שלהם, הניקיון ושיפורים שונים. בשנים האחרונות נכנס גם נושא שבילי האופניים ביערות, מה שמבחינתנו אומר פתיחת השבילים, סימונם ותחזוקה. אני אחראי גם על דילולי יערות צעירים או ותיקים, כולל עבודה מול קבלנים חיצוניים או עם עובדים שלנו. רק לפני כמה חודשים קיבלנו קבוצת עובדים מהמגזרים האתיופי והערבי. ישנן גם הנטיעות. אם הן מתבצעות על שטח גדול, אנו מביאים קבלן שיקים את מערכת ההשקיה, אבל אם מדובר רק בעשרות דונמים – אנו עושים זאת בעצמנו.
בשנים האחרונות מתפתח נושא הרחבות היישובים, ולשם כך יש לפנות את העצים, כדי לבנות. על מנת לשמור על העצים מפני כריתה אנו מביאים קבלן שיגזום את העצים על פי ההנחיות שלנו ובאמצעות כלים כבדים כמו באגרים, ומלווים את תהליך העתקת העצים; הרי צריכים לדעת איך בדיוק להוציא עצים עם גוש אדמה גדול, לעטוף אותם, לדאוג לתנאים מתאימים במהלך ההובלה, להיות בקשר עם האנשים שמקבלים את העצים, לחפור בורות לקליטתם באזורים אחרים ועוד. השנה למשל הוצאנו כ-1,300 עצים לשם העתקה. במקום להביא שתיל בן שנתיים-שלוש, אנחנו נוטעים את העצים הגדולים האלה, בני עשרות שנים, במקומות שהם נדרשים בהם.
נוסף על כך, אנו מטפלים גם בבקשות לכריתת עצים. ראשי יישוב, קיבוץ או אנשים פרטיים שרוצים לכרות עץ מגישים בקשה לקק"ל, ואנו צריכים לבדוק כל בקשה ובקשה כזו. זה אורך הרבה זמן. פעם אנשים היו פשוט כורתים עצים אצלם בחצר מבלי להבין שהעצים מוגנים ושמדובר בעבירה, אבל היום כבר יש מודעות לכך. היום אני מגיע, בודק את הנתונים במלואם, ורק אז מחליט אם לאשר או לא. אם אדם רוצה לכרות עץ בגלל שהוא מלכלך – אנחנו לא מאשרים לכרות אותו בגלל זה, אלא אם כן העץ חולה או מסוכן. אנחנו אמונים על שמירת העצים גם מחוץ לאזורי קק"ל.


אלי בן חיים, קק''ל, אזור גליל מערבי
 
המשימה המאתגרת ביותר שניצבת בפניי בשנת 2012
פיתוח ושדרוג החניונים שבאזורנו היא משימה בהחלט מורכבת. הקהל החל להכיר בצורה טובה יותר את החניונים, ולכן עלינו לשדרג אותם, להוסיף שולחנות למבקרים, להרחיב את מגרשי החניה וכן הלאה. רק לא מזמן החלפנו את כל השירותים בחניונים. גם טיפול בלינות לילה הוא חלק מהעבודה שלנו. היום באים מבקרים מכל רחבי הארץ לחניונים המורשים ללינה – בעיקר אל פארק גורן, פארק אדמית וחניון לימן. עלינו לספק להם את המענה לצורכיהם.
 
היער האהוב עליי
פארק גורן. אני תושב מושב גורן לשעבר, כך שגדלתי ליד הפארק הזה. גם את תחילת העבודה עשיתי בפארק. לכן אני מחובר אליו גם רגשית. אני מכיר כמעט כל אבן ואבן שנמצאת שם. אם יש איזו שריפה שקרובה ליער או ביער עצמו – פשוט כואב לי הלב. זה כמו שנשרף לי הבית.
 
לכל עץ יש סיפור
אני בן למשפחה שכולה. המועצה האזורית מעלה יוסף הקימה אנדרטה לחללי האזור, ולכל חלל שנפל היא נטעה עץ. יש עץ אחד שניטע לזכר אחי מתי ז"ל, שנפל בצבא, ולכן מבחינה רגשית העץ הזה חשוב לי מאוד. לא מזמן ציינו את יום הזיכרון, והייתי צריך להכין את החניון לטקס רשמי. מובן שזה הציף ומציף אותי בזיכרונות של פעם. ובכלל, כל 25 עצי הנופלים מקבלים טיפול פרטני ומסור.
קרדיטים
כתיבה: דודו כהן
פורסם בתאריך: 31.5.2012

תגובה דרך פייסבוק

הוסף תגובה


שלח
האם לדווח על תוכן זה כלא ראוי?

כן
לא
מועדפים 0
#
חפש