שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה

e ירוק - מטיילים עם קקל
התנתק
התחבר
0
עבדאללה אלשיך

עבדאללה אלשיך

איך הגעתי לקק"ל
"הגעתי לקק"ל ב-1983. לפני כן למדתי באוניברסיטת חיפה. בהתחלה התקבלתי כתצפיתן שמוצב בתצפית ומתריע על שריפות. עבדתי כך במשך עונה אחת, ולאחר מכן עברתי להדרכה יערנית, ובמקביל לזה למדתי. בהמשך הגעתי לתפקיד שאני עובד בו היום – עוזר יערן הכרמל".
 
על אילו תחומים אני מופקד בקק"ל
העבודה של עוזר היערן הגושי חופפת לזו של היערן עצמו, כאשר העוזר מסייע בכל העבודות ברמת השטח. זה כולל את ניהול הצוות היערני והמדריכים, מעקב אחר ביצוע העבודות הקבלניות במכרזים השונים, ניהול תורניות כיבוי האש, הכנת תכניות עבודה ומכרזים, ביצוע מדידות ומיפוי לשטחים שדורשים טיפול יערני, אישור להיתרי כריתת עצים שמגישים תושבי האזור, ולמעשה טיפול בכל עבודות הממשק היערניות השונות. זו עבודה מגוונת שיש בה הרבה תחומי עשייה.
 
המשימה המאתגרת ביותר שניצבת בפניי בשנת 2012
"בעקבות השריפה שהייתה בכרמל, אנו עוסקים בשיקום היער שנשרף בעיקר על ידי חידוש טבעי ונטיעת בוסתנים ועידוד המגוון הצמחי ביערות. היום אנו כורתים יותר עצים מחטניים, יוצרים אזורי חיץ כדי למנוע שריפות, מקימים בוסתנים, ובאופן כללי פועלים לכך שיהיה ביער יותר מגוון ביולוגי, בהתאם לגישות אקולוגיות חדשות.
למעשה, מאז שנות ה-80 וה-90 קק"ל נוטעת יותר עצי חורש מגוונים רחבי עלים, כדי שיהיה מגוון ביולוגי. מגוון כזה הוא תנאי לעמידות היער. זה לא טוב כשיער בנוי על מין אחד. בשנות ה-50 וה-60 נעשו הנטיעות למטרת תפוקת עץ לתעשיות העץ, אבל עם הזמן הבינו שבארץ, בגלל תנאי האקלים, העצים לא יגיעו לממדים שיתאימו לתעשייה. בתקופה זו גם התפתחה תורת הקיימות, ועלה הרצון לשמור את היער לכמה שיותר שנים, כך שיהיו יערות בני קיימא שיקיימו את עצמם לטווח ארוך מאוד.
היום אנו מעודדים את החורש המגוון. אם אנו רואים חלקה שבה העצים המחטניים סוגרים על עצי החורש הטבעי, כמו למשל אלונים, ומונעים מהם להתפתח, אנו שואפים לעודד את האלונים לצמוח, כדי שהיערות יהיו מגוונים יותר ועשירים במגוון ביולוגי. ככל שיש יותר מינים בחלקת יער, כך היער הוא אקולוגי ובר קיימא יותר.


עבדאללה אלשיך, עוזר יערן הכרמל

היער האהוב עליי בארץ
כל אחד קרוב לעצמו, ולכן אני אוהב מאוד את הכרמל, שבו אני נמצא רוב הזמן. בעיניי מדובר ביער הכי מגוון והכי יפה, מה גם שחלק ממנו נמצא מול הים. זה משהו רגשי שקצת קשה להסביר.
לכל עץ יש סיפור
בהר שוקף שבכרמל, בנקודה הכי גבוהה בו, היה אורן ירושלמי יחיד בן 150 שנה. אורן ממש מיוחד. הוא היה גדול מאוד, עתיק מאוד, ונמצא ברום ההר. לצערנו, הוא כנראה הגיע לגיל מופלג – מחזור החיים של עצי האורן קצר – ופשוט התייבש. הוא חסר לי בנוף. בזמנו ישבנו מתחתיו, היכן שהייתה נקודת תצפית גבוהה, ששימשה גם נקודת מנוחה למטיילים על שביל ישראל. הייתה לו נוכחות גדולה במקום, אבל הוא התייבש ואיננו.
קרדיטים
כתיבה: דודו כהן
פורסם בתאריך: 18.6.2012

תגובה דרך פייסבוק

הוסף תגובה


שלח
האם לדווח על תוכן זה כלא ראוי?

כן
לא
מועדפים 0
#
חפש