תפריט
התחבר
התנתק
להורדת האפליקציה:
english
כושר גופני סביר וניסיון ברכיבת שבילים (סינגלים)

מידע

מפות

waze

סינגל פארק שרשרת בתרונות גרר

רמת רכיבה:
בינונית
31.5 ק"מ
דרום
הנגב הצפוני, הנגב המערבי
כיוון רכיבה:
עם כיוון השעון
טיפוס מצטבר:
260 מ'
ירידה מצטברת:
260 מ'
נקודות עניין
  • פריחה
  • פיקניק
  • מסלול מעגלי
דרג את המסלול
הדפס
הוסף למועדפים
סינגל מהנה ולפרקים מאתגר, המיועד לרוכבים ברמה בינונית, סביב קניון לס יפיפה בלב הנגב הצפון מערבי

את נחל גרר מכירים כבר רוכבי האופניים ממקטע הרבה יותר מערבי שלו המהווה חלק מסינגל בארי, אבל הנחל עצמו חוצה את כל הנגב הצפוני מיער להב ועד לים, כשבדרך הוא עובר בפארק שרשרת סמוך לאופקים ונתיבות. בקטע זה מספר נביעות חיות המספקות מים לאורך כל השנה, וסביבן פארק מקסים ומזמין, הטומן בחובו מגוון גדול של בעלי חיים ופריחה מטריפה בעונת החורף והאביב.

+ הצג את כל המידע

הוראות הגעה

לבאים מנתיבות לכיוון צומת גילתעל כביש 25, פנייה ימינה לפארק שרשרת נחל גרר מול תחנת הדלק ברוש תדהר ותאשור.
לבאים מכיוון באר שבע/אופקים יש להמשיך עד מושב שרשרת ולבצע פניית פרסה, כניסה מימין לדרך לתחום הפארק.


תיאור המסלול

בפארק שרשרת נסלל סינגל מהנה בנופים מגוונים הכולל שלוש לולאות באורך כולל של 31.5 ק"מ–
הראשונה, מאפשרת רכיבה מוצלת באורך של כ-7 ק"מ, מתאימה לרוכבים ברמת רכיבה קלה.
הלולאה השנייה, הכוללת את הראשונה, היא תוספת רכבת הרים משובחת בין ערוצי נחל גרר ופלגיו לבין מישורי הנגב שמעליו ורמת הרכיבה בה היא בינונית.
הלולאה השלישית הינה סינגל מקסים בחורש נגבי, הסובב ערוצי נחל.
 
פרטי המסלול
פארק שרשרת מערב (סימון ירוק) - אורך 7.5 ק"מ, גובה מצטבר 90 מ', רמת רכיבה קלה
הסינגל מסומן בשטח על ידי עמודי עץ עם שלט קטן ובו רוכב אופניים לבן על רקע ירוק
בתרונות גרר (סימון ירוק וסימון כחול) – אורך 14.5 ק"מ, גובה מצטבר 140 מ', רמת רכיבה בינונית
הסינגל מסומן בשטח על ידי עמודי עץ עם שלט קטן ובו רוכב אופניים לבן על רקע כחול (בחלקו הראשון והאחרון הוא משולב עם הסינגל הירוק והסימון הוא של הסינגל הירוק)
פארק שרשרת מזרח (סימון כחול) – אורך 16 ק"מ, גובה מצטבר 120 מ', רמת רכיבה בינונית
הסינגל מסומן בשטח על ידי עמודי עץ עם שלט קטן ובו רוכב אופניים לבן על רקע כחול
 
הרכיבה בסינגל היא בכיוון המסומן – עם כיוון השעון


סיפור דרך

נצא לדרך בסינגל היוצא מן החניון, בשלב זה בסימון ירוק עבור שני המסלולים, בזרימה נעימה על הגדה הדרומית של נחל גרר, גבוה מעל הנחל, מתפתלים ונהנים בין הבתרונות לעצים והפרחים, נעבור על מספר טרסות אבן בנויות אשר הוקמו על ידי קק"ל לטובת מניעת היסחפות של הקרקע בגשם ונדמה כאילו הומצאו במיוחד בכדי למקסם את ההנאה בסינגל במעברי הערוצונים הקטנים.
לאחר כמעט 3 ק"מ של רכיבה כיפית הסינגל יוצא מן החורש ומגיע לצומת על דרך כורכר כשמולנו גשר גדול על מסילת הרכבת החדשה לבאר-שבע – פנייה ימינה, עם הסימון הירוק, תוביל אותנו למסלול הקצר (לאחר כ-100 מ' הוא פוגש את המשך המסלול הארוך, תיאור סוף הקצר בהמשך).
פנייה שמאלה עם הסימון הכחול תוביל אותנו אל המסלול הארוך, לולאת פארק שרשרת מערב – נעבור מתחת לגשר הרכבת ובמהרה נשתלב שוב בסינגל בלב פריחת החרציות הצהובה (בעונה). הסינגל מטפס אל המישורים שמעל ונוף שדות אינסופיים נגלה לעינינו בין מקטעי רכבת הרים של ירידות מהירות לערוצונים וטיפוס חזרה לגובה המישור, מה שנקרא בפי החבר'ה "אמבטיות."
נעבור סמוך לחוות הדקלים המבודדת, שם מגדלים עדרי צאן לטובת ייצור גבינות, ונגלוש אל ערוץ נחל גרר לחצייתו על גשר עץ קטן שהוקם במיוחד לטובת הסינגל, ונתחיל את דרכנו חזרה לאורך ערוץ נחל גרר עם מבחר "אמבטיות" נוספות, קירות לס גבוהים, חציית גשר נוסף וגם חצייה רטובה ועבירה, עד שלבסוף נעבור שוב מתחת לגשר הרכבת ונגיע למפגש שבילים.
כאן נמשיך ישר, עם הסימון הירוק, להמשך ההקפה.
נכנסנו חזרה אל תוך היער לחלק האחרון של המסלול, הכולל מספר מקטעי ירידה משובחים במיוחד שלבטח יוציאו מכם קריאות שמחה וגיל. נרכב בין עצי אקליפטוס ואז נצא אל שטח שמרגיש כמו סוואנה אפריקאית, וכמעט נצפה לראות אריה מגיח מאחורי העץ הקרוב. אריות אמנם לא נפגוש כאן, אך חיות בר ייחודיות כגון גיריות, סמורים, צבועים וחתולי ביצות אכן נצפות כאן לעיתים. בהמשך נפנה ימינה בצמוד לכביש הראשי וכעת עומדות בפנינו שתי אפשרויות: האחת, נחצה את הנחל על גשר מתקופת המנדט הבריטי בדרך חזרה לנקודת ההתחלה של המסלול והשנייה, נפנה מיד שמאלה על הגשר והיישר מתחת לכביש 25, שם ימשיך סינגל פארק שרשרת מזרח.
הסינגל עושה את דרכו בתוך היער, קצת עולה, קצת יורד ומדי פעם מגיח לאזור פתוח שם נפרש מרבד ירוק ופורח במהלך החורף, בין עצים מעט יותר נדירים באזורנו כדוגמת הינבוט. הסינגל שוב צולל אל הצל הקסום של היער, תוך שהוא עוקב אחר "אצבעות" הוואדיות המזינים את נחל הגדי. נופי שדות הנגב האינסופיים הסובבים את המסלול מוסיפים לאווירת הזן. לאחר כ 8 ק"מ הסינגל מגביר את הקצב, הירידות, העליות והסיבובים נהיים יותר צפופים ורמת הריכוז, העבודה וההנאה מתגברים בהתאם. בדרכו חזרה מתרומם הסינגל מעל דפנותיו המצוקיות של נחל גדי ולבסוף משקיף על צמחיית הקנים הצפופה בנחל גרר, אליו אנו מתחברים ואשר מוביל אותנו חזרה אל גשרון העץ מתחת לכביש 25 וחזרה לנקודת ההתחלה.


למי תודה למי ברכה

סינגל פארק שרשרת ובתרונות גרר תוכנן ונבנה על ידי רמי גולד, בסיוע צוות בונים
דני בן-דוד, מנהל אזור נגב מערבי בקק"ל, יזם ופיקח.
תודה למחלקת קהילה ויער נגב מערבי, לילדי עובדי מחוז דרום בקק"ל אשר בנו את תחילתו של השביל, ולנאמני השביל, חברי קבוצת "רוכבי הדרום".


מידע כללי נוסף

פארק שרשרת הוקם על מקטע מקסים של נחל גרר הכולל מספר נביעות הפעילות לאורך כל השנה. תופעה מעניינת של פרץ גדילה עונתי של צמחי הקנה המקיפים את הנביעות בחודשי הקיץ גורמת לכך שבחודשים אלו אין זרימה בנחל, והיא מתחדשת עם סיום פרץ הגדילה, סביב אוקטובר, ללא קשר לירידת הגשמים.
קק"ל נטעה ביער עצי אשל, אקליפטוס, זית וחרובים, המשתלבים עם צמחיית הנחלים הנפוצה בערוץ הנחל ופריחה ססגונית בחודשים ינואר – אפריל.
השביל תוכנן כשביל אזורי, המקבץ אליו את רוכבי הסביבה והינו חלק ממערך שבילים גדול – בעתיד יווצר רצף סינגלים עד למסלולי בארי ומסלול האופניים של שמריה אופקים.


כתב וצילם: אילן שחם
מפה: נגה מזרחי, נגה עיצוב גרפי
עלה בתאריך 24/4/2018

כללי רכיבה בטוחה בשטח של קק"ל >>
לפני צאתכם למסלול הטיול מומלץ להתעדכן ב"קו ליער", מוקד המידע של קק"ל,
בשינויים הרלוונטיים למסלול 1-800-350-550

הוסף תגובה


שלח
שם: שעה: תאריך:
לאחר גשם - בוץ דביק או דוקא דחוס וכיף ?
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
Dror Har-Chen
13:18
10.01.2019
אז רכבנו יום לאחר גשם - היה מצוין וכיף. דחוס ולא חלק ולא בוצי. הגשרונים בול במקום :-)
דווח על תוכן לא ראוי
שם: שעה: תאריך:
היינו בסינגל בשישי האחרון (1.2.19)סינגל משובח. החלק האחרון של הסינגל, בהחלט הקפיץ את האדרנלין שלנו.
אני שילבתי אותו עם אופקים וע קצת כך שיצא לנו סיבוב של 55 קמ.
תודה לכם :)
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
מסלול נחמד ומאתגר. הדבר העיקרי שמאיב על ההנאה זה כמות הזבל המחרידה שיש בפארק. גם פסולת בניין וגם פסולת שמטיילים לא טורחים לאסוף. וחבל
גם בסינגל יער להב ממצאים דומים
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
סינגל מעולה! טונות אדרנלין! רכיב בחורף ובשעות הקיץ המוקדמות, ניתן לעשות כמה מקטעים לפי לחץ הזמן מומלץ!!!! חבל שלא הרבה מכירים אותו
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
אחד מהמסלולי קק"ל היפים ביותר בארץ!, מתוחזק היטב, אומנם אין בו אתגרים טכניים בכלל, אבל זורם בטרוף ומתאים מאוד לרכיבה לאחר ימי גשמים.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
האם לדווח על תוכן זה כלא ראוי?

כן
לא
צילם: אילן שחם
חובה להזין כתובת מייל
שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה