תפריט
התחבר
התנתק
להורדת האפליקציה:
english
כושר גופני סביר וניסיון ברכיבת שבילים (סינגלים)

מידע

מפות

סרטון

waze

סינגל יער חניתה

רמת רכיבה:
בינונית
16.5 ק"מ
צפון
גליל מערבי
כיוון רכיבה:
עם כיוון השעון
טיפוס מצטבר:
363 מ'
ירידה מצטברת:
363 מ'
נקודות עניין
  • פריחה
  • נוף ותצפית
  • פיקניק
  • היסטוריה ואמנות
  • מסלול מעגלי
דרג את המסלול
הדפס
הוסף למועדפים
סוכרייה אמיתית ממתינה לרוכבי האופניים ביער חניתה – סינגל ארוך וזורם עם קטעים רוויי אדרנלין בלב יער ירוק וקסום ואפשרויות לשילוב סינגלים נוספים מהסביבה ליצירת טיול ארוך ומרתק.
חברים שימו לב, בשל שינוי בתוואי המסלול הוסרו מן האתר קובצי הניווט שאינם מעודכנים. לכשיהיו בידנו קבצים הכוללים את הקטע החדש נעלה אותם לאתר. בינתיים בשטח המעקף מסומן היטב. אנא עקבו אחר השילוט.

+ הצג את כל המידע

הוראות הגעה

מבואת חניון שלומי – נגיע לקצהו הצפוני ביותר של כביש 70, סמוך לעיירה שלומי, נפנה בכיכר שמאלה לכיוון העיירה, ימינה בכיכר הבאה לכביש 8990 ושוב ימינה אל תוך היער, שם נחנה סמוך לשולחנות פיקניק ומתקני כושר.


תיאור המסלול

יער חניתה טומן בחובו אטרקציות מרובות, והסינגל מפיק ממנו את המרב. כל רוכב ורוכבת ייהנו מירידות מטריפות; אלה שישחררו את הברקסים ברמת רכיבה גבוהה יזכו לסיבובים, דרופים ואדרנלין שמשפריץ לכל עבר; וחובבי זמן אוויר לא יתקשו למצוא הזדמנויות לשגר את עצמם.
הרכיבה תוביל אותנו אל לב יער קסום של אורנים ואלונים עם תת יער עשיר, פריחה ססגונית באביב ונופים מטריפים של הגליל המערבי והים התיכון הנשקפים במלוא הדרם וממלאים את הלב בשמחה בכל פעם שיוצאים לשטח פתוח.
המעוניינים בקילומטרז' נוסף יוכלו להתחבר לסינגל מצובה לכ-13 ק"מ נוספים, להמשיך עוד דרומה לסינגל כברי וכן הלאה וכן הלאה. מדובר ברשת סינגלים מופלאה המתאימה לכל הרוכבים.
 
פרטי המסלול –
סינגל יער חניתה - אורך: 16.5 ק"מ, גובה מצטבר: 363 מ', רמת רכיבה: בינונית.
הסינגל מסומן בשטח על ידי "טיפות" צהובות ובתוכן רוכב אופניים בצבע שחור. השפיץ של הטיפות מצביע על כיוון התנועה. הרכיבה היא אך ורק בכיוון המסומן – עם כיוון השעון. בנוסף, קיים בשטח סימון נוסף של טיפה בצבע אדום, סימון זה מכוון את הרוכב לקטע הקישור בין סינגל מצובה לסינגל יער חניתה. שימו לב, קטע החיבור הוא דו כיווני. 

סינגל יער חניתה + סינגל מצובה – אורך: 29 ק"מ, גובה מצטבר: 613 מ', רמת רכיבה: בינונית.

 

סיפור דרך

ממבואת חניון שלומי –
נתקדם מעט מזרחה מהחניון ונראה את הכניסה לסינגל מימין. השביל מיד "הולך לאיבוד" בתוך היער, ואנחנו נבלעים בחורש מהאגדות. הסינגל עושה את דרכו צפון-מזרחה בעלייה מתונה המתובלת בקטעי אדרנלין קצרים בירידה.
2.6 ק"מ מתחילתו הסינגל נושק לחניון. כאן מומלץ לעזוב אותו לרגע ולפנות ימינה לכיוון מגדל העץ הגבוה. במקום זה שכנה "חניתה תחתית". כאן הוקמה לראשונה חניתה במסגרת תוכנית "חומה ומגדל" בשנת 1938, ולציון התיישבות זו נבנה כאן חניון ובו מגדל עץ גבוה וגדר עץ המסמלת את החומה. הכניסה למגדל חופשית, ומומלץ לטפס לראשו וליהנות מהנוף המרהיב.
מכאן נזכה לירידה משגעת העוברת סמוך לבאר שחפרו המתיישבים הראשונים, ואחריה נחזור למגמת עלייה. לאחר כמה מאות מטרים נוספים נגיע לחניון יפהפה בצל עצי חרוב – חניון הכובשים, על שם עין כובשים שאליו מובילות מדרגות מן החניון.
בהמשך הטיפוס נזכה לשזוף את עינינו במאגר המים שבלב היער, ומרחוק נראה את אחיו הגדול, הים התיכון. כשנפגוש כביש נעזוב שוב את הסינגל לרגע ונמשיך מעט שמאלה אל מצפה שביט, שממנו שוב נשקפים נופי הגליל.
העלייה הגדולה כבר כמעט מאחורינו, ולאחר המפגש עם גדר קיבוץ חניתה נצלול מטה בצעקות קרב ונשתלב בערוץ נחל אדר לאקסטזה גמורה של רכבת הרים המתנדנדת מצד אחד של הערוץ לצדו האחר בלב יער צפוף עם ירוק שכואב בעיניים. ברגע שנחשוב שיותר טוב מזה כבר לא יכול להיות, הסינגל יֵצא אל מצוקון חשוף מעל הנוף, וליבנו יתמלא שירה.
נמשיך במגמת ירידה, עם עליות קלות בלבד, למקטעים מעט יותר טרשיים שיובילו אותנו לבסוף אל העמק למטה.
כאן, בפינה הדרום מזרחית של המסלול, כ-12 ק"מ מתחילת הסינגל, נמצא החיבור לסינגל מצובה – המעוניינים לרכוב גם בו יפנו כאן שמאלה ולאחר השלמת ההקפה יחזרו באותה הדרך וישתלבו חזרה בסינגל יער חניתה.
הסינגל מתחיל לעשות את דרכו מערבה בשוליים הדרומיים של היער ולאחר מנה אחרונה של הנאה טהורה יחזיר אותנו אל חניון שלומי.


למי תודה למי ברכה

השביל נפרץ על ידי צוות גליל מערבי של קק"ל בהובלת מנהל האזור שלי בן-ישי.
תודה לוורן פרייר מ"עז הרים", מתכנן הסינגל.

מידע כללי נוסף

מיני באגר בונה סינגל? רוכבים רבים מזדעזעים כשהם שומעים שסינגל חדש נסלל באמצעות מיני באגר – הרי הכלי רחב מאוד ויוצר "אוטוסטרדה" ולא סינגל. אבל לא כך היא. מרבית הסינגלים של קק"ל נבנו באמצעותו. ברגע שמתחילים לרכוב על השביל נוצר באופן טבעי הקו הצר המוכר לנו כל כך. את סביבתו דורש הטבע בחזרה, והירוק משתלט על הכול למעט רצועה חומה צרה ומהנה.

למידע נוסף באתר אי ירוק >> סינגל מצובה
כתב וצילם: אילן שחם
מפה: נגה מזרחי, נגה עיצוב גרפי 
עלה בתאריך: 27/2/2018
כללי רכיבה בטוחה בשטח של קק"ל >>
לפני צאתכם למסלול הטיול מומלץ להתעדכן ב"קו ליער", מוקד המידע של קק"ל,
בשינויים הרלוונטיים למסלול 1-800-350-550

הוסף תגובה


שלח
שם: שעה: תאריך:
שוב עבודה מדהימה של קק"ל וצוות גליל מערבי!
ניכר כי הושקע תכנון רב בתוואי של הסינגל, והביצוע למופת.
ישר כוח צוות קק"ל על העבודה המשובחת.
סינגל זורם בהחלט עם מספר נקודות נוף שוות.
ממש נהניתי לרכב בו.
שיחקתם אותה!
תודה רבה
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
סינגל יחיעם - אינו מתוחזק בכלל.
העליה בנחל געתון כמעט ואינה רכיבה עקב רכבי שטח שטוחנים את השטח, והחלק מיחיעם לכברי זה שביל מלא אבנים .
בקיצור לא תענוג גדול
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
מערכת האתר
07:19
08.04.2018
שאול שלום, אנחנו מודעים למצבו של המסלול, מי שאחראית על תחזוקת מסלולי כברי ויחיעם היא המועצה המקומית שבימים אלה מבצעת עבודות תחזוקה בסינגל כברי. אנו פועלים כדי שגם סינגל יחיעם יזכה לתחזוקה בהמשך.דווח על תוכן לא ראוי
שם: שעה: תאריך:
הסינגל כיפי ונהדר ברמה טובה.
ביום שיש האחרון גילית שהסינגל שונה וקוצר ע"י מעקף. חלק כיפי של ירידה בשלוחה לכיוון הנחל קוצר וכן התוואי הכיפי והמהיר בתוך הנחל נעקף. חבל זה היה תוואי נהדר.
בנוסף בסינגל חניתה אחרי ההתפצלות לסינגל מצובה. נפל עץ גדול שחוסם את הסינגל.

הרבה כבוד לקק"ל על הסינגל וכן הרבו בגליל המערבי.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
פשוט כיף צרוף.
סינגל קלאסי, מתחילים עם עבודה בעליה, מורידים דופק עם הנוף היפה מלמעלה, וזורמים בכיף בירידות.
כל הכבוד לקק"ל, יש לנו ארץ נהדרת.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
https://youtu.be/DljTNW0ZAdI
סינגל חניתה 360 מעלות
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
מערכת האתר
08:30
31.10.2018
הקישור אינו עובד... :-( דווח על תוכן לא ראוי
שם: שעה: תאריך:
סינגל מדהים! מתכוון לחזור אליו מדי שנה בתקופת הפריחה. בהחלט שווה נסיעה מאיזור המרכז. מתוכנן בקפידה רבה! האיזור יפיפה עליות לא קורעות אבל לא חסר מהן :) הירידות מהירות ( אבל לא מספיק מהירות לטעמי ... ) יש לשלב עם מצובה ולקבל 28 ק"מ משובחים.
קק"ל - תודה!
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
מסלול יפה, משולב רכיבה זורמת וקטעים טכניים. עליות ברובן סבירות אבל יש גם עליות קשות. אפשר לרדת ולעשות אותן ברגל, לא קורה כלום. זה שווה את הסינגל. הירידות כיפיות ממש, ויש גם לא מעט רכיבה מישורית. עוברים במקומות מקסימים עם נוף משתנה. ממליצה בחום על הסינגל הזה. דורש מיומנות טכנית כלשהי.
נקודה חשובה: למזלי סידרתי שיהיה לי את המסלול באפליקציית הייקינג מאפ. הסינגל ברובו מסומן ע"י קקל, אבל יש כמה מקומות שמגיעים לשלוש אפשרויות המשך (כנראה סינגלים פירטיים) ואז נתקעים. במקומות האלו נעזרתי במפה שבהייקינג מאפ ובזכותה ידעתי איך להמשיך. כמובן, גם קצת התברברתי.
תודה גדולה לקקל על הסינגל היפה הזה, ומאתגר לא פחות.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
האם לדווח על תוכן זה כלא ראוי?

כן
לא
צילם: אילן שחם
חובה להזין כתובת מייל
שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה