תפריט
התחבר
התנתק
להורדת האפליקציה:
english
ללא ניסיון ועם כושר בסיסי בלבד

מידע

מפות

waze

סינגל פלוגות

רמת רכיבה:
בסיסית
13.2 ק"מ
דרום
הנגב הצפוני
כיוון רכיבה:
עם כיוון השעון
טיפוס מצטבר:
120 מ'
ירידה מצטברת:
120 מ'
נקודות עניין
  • פריחה
  • היסטוריה ואמנות
  • מסלול מעגלי
דרג את המסלול
הדפס
הוסף למועדפים
סינגל מקסים בדרום הקרוב המשלב היסטוריה עם זרימה מעולה ליצירת חוויית רכיבה משובחת בכל עונות השנה.
18.01.21
סינגל יער פלוגות סגור בשל עבודות תשתית לאומיות המתבצעות ביער. על פתיחתו תבוא הודעה נפרדת.

סינגל יער פלוגות מסתתר לו ביער קטן וצנוע סמוך לקריית גת, אך טומן בחובו חוויית רכיבה וטיול מפתיעים בטיבם. מצד אחד מדובר בסינגל נוח לרכיבה שיכול להתאים בקלות לרוכבים מתחילים ולמשפחות רוכבות, ומצד אחר ברגע שמשחררים את הברקסים מתגלה רכבת הרים רוויית אדרנלין שתספק גם את הרוכבים התובעניים ביותר.

+ הצג את כל המידע

הוראות הגעה

בצומת פלוגות פונים מערבה לכביש 35 ולאחר כקילומטר פונים ימינה לכיוון הבסיס הצבאי ומשרדי קק"ל. עושים פניית פרסה וחוזרים לכביש 35, הפעם פונים בו שמאלה (מזרחה), ולאחר כ-150 מ' פונים ימינה לדרך בסימון שבילים אדום. בפיצול הראשון פונים שמאלה וממשיכים כ-800 מ' עד לרחבת החניה שבה נמצאת מבואת הסינגל.

תיאור המסלול

לאורך המסלול ניתקל בלא מעט אתרים בעלי משמעות היסטורית ובמגוון רחב של צמחייה. האיקליפטוסים שולטים בשטח אבל בדרכנו נפגוש גם מטע אגבות, אשלים, משוכות צבר, קנים, כלניות ועוד ועוד. רק צריך מדי פעם להרים את העיניים מהשביל וליהנות מכל הטוב שמסביב.
הסינגל אינו כולל אלמנטים טכניים, אך רוכבים מנוסים לא יתקשו למצוא סיבובים להשכיב בהם, מעברים שימתחו את שפת הגוף וזמן אוויר בשפע. את הרוכבים המתחילים נזהיר רק ממעברי הערוצים שבהם יורדים ומיד עולים בתלילות – יש לרדת בזהירות כדי לזרום כראוי אל העלייה.
 
פרטי המסלול:
אורך: 13.2 ק"מ, גובה מצטבר: 120 מ', רמת רכיבה: קלה.
הסינגל מסומן בשטח על ידי עמודי עץ ועליהם שלט קטן ובו רוכב אופניים ירוק על רקע לבן בתוך עיגול ירוק. הרכיבה היא אך ורק בכיוון המסומן – עם כיוון השעון.
 

סיפור דרך

נצא לדרך בדיצה, בחדווה ובדיוושים בסינגל לצדו של ערוץ נחל לכיש, וכבר לאחר 450 מ' נגיע לנקודות עניין ראשונה – משמאל לשביל נבחין בחפירה ובה שרידים מעשה ידי אדם. זהו כבשן ששימש לייצור כדים לאנשי המטרופולין השוקק.
מטרים בודדים נוספים במורד השביל והנה אנו עוברים מעל הערוץ על שרידי גשר מהתקופה העות'מנית. נמשיך בדיוושים ונתמסר בסיפוק לרכבת ההרים המובילה אותנו בין הערוצונים והעצים, עולה, יורדת ומסתובבת.
ובכל זאת מומלץ לעצור לרגע לאחר 800 מ' נוספים ליד שרידי מערכת המים לצד השביל. מימין נראה מגדל קטן, ומשמאל בריכה מבוטנת. הבטון ככל הנראה נוצק על ידי הבריטים, אך הצצה בין הסדקים תגלה את האבנים המקוריות שהרכיבו אותה. ליד המגדל שכן לפני קום המדינה "מוטור דיזל" ששאב את המים אל הבריכה לצורכי חקלאות.
ושוב אנו צוללים אל תוך ההנאה. להפתעתנו, למרות השטח הקטן יחסית סביב הסינגל, אנו זוכים לעבור בכמה וכמה תאי שטח שונים ובהם כמה זנים של עצי יער, קקטוסים, קנים ועוד.
4.7 ק"מ מתחילת הסינגל נחצה דרך רחבה בסימון שבילים אדום. מבט מעמיק יגלה לצד הדרך המודרנית שרידים של דרך סולינג שנסללה על ידי המצרים במלחמת העצמאות בין פלוג'ה לעיראק סווידאן (שבאזור מצודת יואב) וזכתה לכינוי "דרך בורמה המצרית". בתחילת הרכיבה זכינו להציץ בדרך הזאת, ועוד נפגוש אותה בהמשך.
מסביבנו נוף משובח, ובעיצומו של החורף גם מרבדי כלניות, ועוד קילומטרים רבים של הנאה לפנינו, שבסופם נמצא את עצמנו חזרה במבואה, עייפים אך מרוצים. מרוצים מאוד.למי תודה למי ברכה

סינגל יער פלוגות תוכנן ונבנה על ידי רמי גולד, בסיוע צוות הבונים טאלב אבועיידה וסלימאן אלבחבסה מקק"ל גוש לכיש, אזור צפון הנגב.

מידע כללי נוסף

יער פלוגות שוכן בגבולה הדרומי של התיישבות הקבע החקלאית בארץ, על גבול סְפר המדבר. במקום שכנה עד קום המדינה עיירת ספר ערבית גדולה בשם אל-פאלוג'ה שחיו בה כ-5,000 איש. העיירה התקיימה במשך מאות שנים בשמות שונים, אולם שמה הסופי ניתן לה ככל הנראה על ידי המורה אל-שהאב א-דין אל-פאלוג'י, אשר הגיע למקום מפלוג'ה שבעיראק.
באזור זו נערכו קרבות עזים במהלך מלחמת העצמאות מול כוחות מצריים ומקומיים כדי לבסס את השליטה בנגב ולקבוע את גבולות המדינה שבדרך. באל-פאלוג'ה נותר בסופו של דבר "כיס פאלוג'ה" – הכוח המצרי האחרון תחת מצור עברי כבד. עם חתימת הסכם שביתת הנשק עם המצרים בפברואר 1949 פונו כל המתגוררים בו, חלקם למצרים וחלקם נשארו בתחומי ארץ ישראל.


כתב וצילם: אילן שחם
עלה בתאריך 14/5/2018
מפה: טלילה ליבשיץ, אזור צפון הנגב ופתרון ממוחשב
כללי רכיבה בטוחה בשטח של קק"ל >>
לפני צאתכם למסלול הטיול מומלץ להתעדכן ב"קו ליער", מוקד המידע של קק"ל,
בשינויים הרלוונטיים למסלול 1-800-350-550

הוסף תגובה


שלח
שם: שעה: תאריך:
אחלה מסלול! מתאים למתחילים או למי שרוצה להרביץ מהירות מטורפת ללא מכשולים. משולט בצורה ברורה . כל קילומטר של דרך מסומנת במספר. הפתיע שחלקו מוצל.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
מסלול קליל ומקסים למשפחות במיוחד בעונה זו שהכל ירוק . תודה קק"ל
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
מערכת האתר
07:22
04.03.2018
תודה לך והמון רכיבות טובות :-)
דווח על תוכן לא ראוי
שם: שעה: תאריך:
שלום!
הייתי בסינגל כבר פעמיים.
קודם כל, הבדואים עם הכלבים עברו מקום ולא נמצאים באיזור.
דבר שני, באמת בתחילת המסלול עושים עבודות ארכיאולוגיות על הגשר ולא ברור בכלל היכן המעבר ולאיפה המסלול ממשיך (נכון לתאריך ה12/7)
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
מתי צפוי הסינגל להפתח שוב?
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
היום 22 מרץ היינו בראש בסינגל. לפי שני רוכבים שבדיוק סיימו הסינגל כוסה בחלקו הגדול בצמחייה קוצנית וסיוט לרכב עליו. הם המליצו לא ןרכב ושמענו בעצתם. לתשומת לב כולנו
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
רון משה
17:18
01.05.2019
את האמת גם אני הייתי שם, על הדרך מההתחלה מכיוון מושב שחר קוצני והכל אבל אני ועוד חבר התחלנו אותו מכיוון האנטנה של קריית גת והיה אחלה ממש. הלוואי ויסדרו את המסלול שיהיה ראוי לרכיבה
דווח על תוכן לא ראוי
שם: שעה: תאריך:
מישהו יודע אם המסלול נפתח ?
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
יגאל אפשטיין
00:50
28.12.2020
נראה שטרם
דווח על תוכן לא ראוי
שם: שעה: תאריך:
הסינגל נפתח או שעדיין בשיפוצים?
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
האם לדווח על תוכן זה כלא ראוי?

כן
לא
צילם: אילן שחם
חובה להזין כתובת מייל
שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה