תפריט
התחבר
התנתק
להורדת האפליקציה:
english
כושר גופני סביר וניסיון ברכיבת שבילים (סינגלים)

מידע

מפות

waze

סינגל כפר החורש

רמת רכיבה:
בינונית
10 ק"מ
צפון
גליל תחתון
כיוון רכיבה:
עם כיוון השעון
טיפוס מצטבר:
300 מ'
ירידה מצטברת:
300 מ'
נקודות עניין
  • נוף ותצפית
  • היסטוריה ואמנות
  • מסלול מעגלי
דרג את המסלול
הדפס
הוסף למועדפים
מסלול נהדר המשלב עלייה בריאה, ירידה מטריפה, נוף ירוק וכנסיות קסומות בלב היער.
אם אתם מחפשים סינגל אופניים נהדר, לא ארוך אך מהנה מאד, בנוף גלילי ירוק, בין עצי היער ומעל נופי העמק, כפר החורש יכול להיות תשובה מצוינת. המסלול מצטרף לרשת הסינגלים של יערות נחל ציפורי המבטיחים חוויית רכיבה מופלאה לכל סגנון ולכל רמת קושי.

+ הצג את כל המידע

הוראות הגעה

מבואה תחתונה – בכביש 75 ננוע מכיוון צומת הכניסה לכפר החורש לכיוון מערב, ולאחר כקילומטר וחצי נפנה ימינה ונחנה במגרש כורכר מול מתקן של חברת מקורות. מהכיוון השני אין פנייה שמאלה לתוך כביש הגישה, ולכן צריך להמשיך מזרחה ולהסתובב בהמשך הדרך.
מבואה עליונה – מכביש 75 נפנה לכיוון קיבוץ כפר החורש. כ-50 מ' לפני שער הכניסה לקיבוץ נפנה שמאלה ומיד שוב שמאלה לחניון קטן.


תיאור המסלול

סינגל כפר החורש הוא לכאורה עוד חוליה בשרשרת הסינגלים המופלאה של יערות נחל ציפורי, אך יש בו הרבה יותר מכך – זהו סיפור נהדר על שיתוף פעולה בין יהודים לערבים ועל קירוב לבבות דרך בנייה ורכיבה בסינגל יפהפה המְזַמן מפגש מפתיע עם צמד כנסיות מרשימות בלב היער.
המסלול מתאפיין בגרף גבהים משולש – עולים, עולים, עולים, ואז יורדים, יורדים, יורדים. עובדים קשה בהתחלה ואז וקוצרים את הפירות בגדול. רוב העלייה היא על סינגל מתון וזורם המאפשר לכל רוכב ורוכבת לצלוח אותו בשלום, אך לקראת שיא הגובה מתגלים כמה אתגרים נקודתיים בדמות שיפועים מעט פחות ידידותיים ומדרגות סלע קטנות. הדרך חזרה למטה מתאפיינת אף היא בנוחות יחסית, אך כוללת גם מבחר מדרגות ועיקולים שיאתגרו מעט את הרוכבים המנוסים פחות מבחינה טכנית ויספקו שטף אדרנלין לחובבי האקשן.
סינגל כפר החורש מצטרף כחוליה נוספת לרשת הסינגלים של יערות נחל ציפורי הכוללים יותר מ-100 ק"מ של סינגלים המתחברים ביניהם כטבעות ומעניקים אפשרויות רכיבה אינספור בכל אורך שתחפצו בו. הסינגל נושק לסינגל תמרת, ולכן אפשר להוסיף אותו לכל טיול הכולל את סינגל תמרת, כמו גם להוסיף את סינגל תמרת לכל טיול בו.
 
הרכיבה בסינגל היא עם כיוון השעון בלבד.
 
פרטי המסלול:
כפר החורש - אורך: 10.2 ק"מ, גובה מצטבר: 300 מ', רמת רכיבה: בינונית.
כפר החורש + תמרת – אורך: 22.5 ק"מ, גובה מצטבר: 650 מ', רמת רכיבה: בינונית.


סיפור דרך

מבואה תחתונה – נצא לדרך בעלייה בריאה בהמשך הכביש שבו הגענו, ליד גדר הבסיס הצבאי, ולאחר מכן נשתלב ימינה לתוך הסינגל המתגלגל לו בתוך היער הקסום וממשיך לטפס אט אט למעלה.
העצים, הפרחים וצמחיית היער הנמוכה מארחים לנו חברה ומספקים לנו עניין והנאה, ולפני שאנו שמים לב כבר הגענו לנקודה המזרחית במסלול, שם עיקול חד ימינה מסמן את תחילת סופה של העלייה, אך זו לא מוכנה להסתיים ללא מאבק, ולאחר מקטע מעט תלול נפגוש כביש פנימי, נחצה אותו ונמשיך בעוד טיפוס קל עד שנפגוש משטח חניה רחב ובו המבואה העליונה.
 
מבואה עליונה – נרכב להמשך הסינגל היוצא מהרחבה דרום-מערבה אל מקטע מכושף נוסף. שקע קטן יתעתע בנו כשנחשוב שסיימנו את העליות להיום, אך לאחר כמה דיוושים נוספים נעפיל לקרחת יער נהדרת על ראש הגבעה שנשקפים ממנה נופים לכל עבר. זהו מקום נהדר לשליפת ערכת הקפה והתפרקדות על הסלעים מול המרחבים המוריקים.
האקשן מתחיל כעת עם כמה מדרגות סלע זורמות המובילות אותנו חזרה אל היער, שם העולם יהפוך למטושטש, למעט אותה רצועה חומה צרה שמעליה אנו מרקידים את האופניים בעודנו גולשים על גלי האדרנלין.
לבסוף נסדיר את הנשימה בקטע קצר על דרך כורכר רחבה, וממנה נפנה שמאלה לסיבוב נוסף ביער. עוד כמה מטרים והכיף שוב מכה בנו – הכידון שוב מופנה כלפי מטה ואנו יוצאים מהיער אל קטע מטריף נוסף אל מול נופי עמק יזרעאל הנפרשים למרגלותינו.
חוזרים שוב אל לב היער ולפתע חזיון תעתועים – זוג כנסיות גדולות מתנשאות בין העצים.
במקום זה התקיים עד למלחמת העצמאות יישוב ערבי, בעיקר נוצרי, בשם מעלול. השרידים הממשיים היחידים מהכפר הם הכנסיות הללו – היוונית-אורתודוקסית, שהיא הראשונה שנפגוש, והיוונית-קתולית. גם שרידי המסגד נותרו במורד הגבעה, אך מצבם טוב פחות.
בכנסייה הקתולית נערכת פעם בשנה מיסת חג הפסחא, ומגיעים אליה ערבים נוצרים מכל הסביבה יחד עם אורחיהם היהודים והמוסלמים.
נעלה שוב על האופניים ונמשיך בזרימה תוך שאנו מודעים לשרידי היישוב סביבנו, שהצמחייה העבותה מכסה אותם ומאיימת לכבוש אותם מחדש. עוד קצת פאן בין הקקטוסים והנה אנו מגיחים מהיער חזרה אל החניה התחתונה.
מי שהתחיל את הרכיבה במבואה העליונה, ימשיך מכאן ברכיבה לפי התיאור לעיל.
 
שילוב סינגל תמרת – סינגל תמרת נושק לסינגל כפר החורש בדיוק ליד המבואה התחתונה – פונים שמאלה בכביש ולאחר כ-100 מ' משתלבים ימינה עם הסינגל בכיוון מערב ומשלימים בו הקפה שלמה עד לחזרה למבואה התחתונה. אפשר להוסיף את סינגל תמרת לפני או אחרי הרכיבה בסינגל כפר החורש.למי תודה למי ברכה

סינגל יער כפר החורש נולד ביוזמת נדב מאירי ותלמידי נווה עמיאל כטבעת נוספת שתהיה המשך לסינגל תמרת. מה שמייחד את הפרויקט הוא החיבור עם האוכלוסייה הערבית באזור ושיתוף הפעולה שנרקם בין הישאם בשאר המנהל את מחלקת הספורט במועצה המקומית יפיע לשלי בן ישי, יערן קק"ל. את המסלול תכננו וביצעו תלמידי נווה עמיאל, תלמידי התיכון יפיע, מתנדבי רוכבי מגדל העמק, יפיע ונצרת ועובדי קק"ל.
במסגרת שיתוף הפעולה עם האוכלוסייה הערבית, מתוכננת תוספת לסינגל שתקושר ליפיע ולנצרת.


מעבר לסינגל תמרת
כתב וצילם: אילן שחם
מפה: נגה מזרחי, נגה עיצוב גרפי 
תאריך עדכון אחרון: 19.5.2016


כללי רכיבה בטוחה בשטח של קק"ל >>
לפני צאתכם למסלול הטיול מומלץ להתעדכן ב"קו ליער", מוקד המידע של קק"ל,
בשינויים הרלוונטיים למסלול 1-800-350-550

הוסף תגובה


שלח
שם: שעה: תאריך:
סינגל טוב, נהניתי יותר מאשר חשבתי.
222939/733507- בנקודה זו לא היה ברור לי היכן השביל נעלם בסבך, למרות שדי קרוב בנקודה 222973/733423 השביל ניכר. אני עשיתי מעקף קטן בשביל ה4X4 שמדרום לו.
תודה רבה לכם.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
שלום
אנו מתכננים רכיבה בסינגל המשולב תמרת וכפר החורש
מאיפה מומלץ להתחיל את הרכיבה מתמרת או מכפר החורש
תודה
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
עץ שחוסם את הסינגל בנקודה 222650/733408
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
מערכת האתר
15:09
23.07.2018
סעיד שלום, שלח לנו צילום מפה בבקשה אנחנו לא מצליחים לאתר את הנקודה.
דווח על תוכן לא ראוי
שם: שעה: תאריך:
סינגל טוב ברכות לעושים.אבל בעליה מהמחנה הצבאי קצת לפני שהסינגל מסתובב חזרה הוא חוצה שביל אדום שעולה להר בהרן .הסינגל נעלם שם ואין סימון.בנוסף בירידה אחרי הכיפה למעלה יש כמה סינגלים ולמרות שנראה כי נעשה מאמץ לסמן חלק חסר ויש לסמנו שוב כי זה מבלבל
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
סינגל מקסים.
התחלנו במבואה עליונה.
סימון לא מספיק ברור בתחילת הדרך ופיספסנו איזה קילומטר.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
מערכת אתר
08:27
07.07.2019
תודה ניצן, העברנו את עניין הסימונים לבירור.דווח על תוכן לא ראוי
שם: שעה: תאריך:
סינגל נחמד מאוד , בנוי בצורה שחצי עליה רציפה וחצי ירידה. ירידה טכנית באופן יחסי. סימון מאוד ברור לאורך כל הסינגל פרט למקום אחד ליד משאבות מים. נהניתי מאוד
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
שאלתי לפי האתר אורך סינגל כפר החורש כ-10 ק"מ. אתמול רכבנו אותו עם קצת התברברות כי ההקלטה לא תאמה את השילוט והגענו ל-18 ק"מ. האם יש שינוי בפועל לעומת המופיע באתר?
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
האם לדווח על תוכן זה כלא ראוי?

כן
לא
צילם: אילן שחם
חובה להזין כתובת מייל
שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה