תפריט
התחבר
התנתק
להורדת האפליקציה:
english
כושר גופני סביר וניסיון ברכיבת שבילים (סינגלים)

מידע

מפות

waze

סינגל יער שווייץ

רמת רכיבה:
בינונית
14 ק"מ
צפון
גליל תחתון
כיוון רכיבה:
נגד כיוון השעון
טיפוס מצטבר:
250 מ'
ירידה מצטברת:
250 מ'
נקודות עניין
  • פריחה
  • נוף ותצפית
  • מסלול מעגלי
דרג את המסלול
הדפס
הוסף למועדפים
רכיבת אופניים בסינגל משובח אל מול נוף פתוח, גבוה מעל הכנרת.
יער שווייץ בעל השם המחייב מבטיח ומקיים בגדול – סינגל נפלא על צלע הר מוריק מעל לאגם כחול מספק לרוכב האופניים מנה הגונה של אדרנלין, כושר ונוף.

+ הצג את כל המידע

הוראות הגעה

מבואת פוריה – על כביש 7677 היורד מפוריה עילית לכנרת, כקילומטר במעלה הכביש מהפנייה לבית ההארחה פוריה, פונים ימינה (צפונה) לדרך המסומנת כשביל ישראל, ולאחר כ-100 מ' מגיעים לחניה קטנה. לבאים מכיוון פוריה עילית אין פנייה שמאלה לדרך המסומנת ויש לרדת עד לפנייה לכיוון בית ההארחה ולהסתובב שם.
מבואת ספירנוסעים על כביש 77 לכיוון טבריה ופונים ימינה לטבריה עילית בשדרות ספיר. ממשיכים ישר ומתעקלים בחדות ימינה עם הכביש. בעיקול ניכנס שמאלה למגרש חניה גדול.


תיאור המסלול

זהו מסלול מעגלי על מדרונותיה התלולים של הגדה המערבית של הכנרת, בין פוריה לטבריה עילית. לאורך כל המסלול אנחנו בעננים כשהכנרת הרחק מתחתינו, הגולן מהעבר המזרחי, וביום בהיר גם פסגת החרמון נגלית לעינינו. הסינגל עושה את דרכו צפונה בצידה התחתון של דרך הנוף וחוזר דרומה בקו גובה גבוה יותר מעליה.
חלקו הגדול של המסלול עובר בשטח פתוח, ולכן בקיץ יש להקפיד לרכוב בו מוקדם מאוד בבוקר. הנוף פרוס מתחת לגלגלינו לאורך רוב הרכיבה. חלקו השני של המסלול נמצא בתוך יער שווייץ עצמו, כולל קטע מרשים בינות לסלעי בזלת עצומים.
ברכיבת בוקר מוקדמת יש סיכוי טוב שנפתיע כמה צבאים, ובעונת החורף נזכה כמובן בפריחה מגוונת ועשירה.
המסלול זורם מאוד, ומבחינה טכנית מתאים למתחילים אבל גם למתקדמים שלא יתקשו למצוא בו תלוליות קטנות שישגרו אותם לאוויר. השביל כולל לא מעט עליות, כ-250 מ' טיפוס, ולכן אינו מתאים למי שאינו בכושר סביר.
לסינגל יער שווייץ שתי מבואות – מבואת פוריה ומבואת ספיר. מבחינת זרימת הרכיבה היציאה ממבואת פוריה מוצלחת יותר מכיוון שמתחילים בירידה ומסיימים בירידה ארוכה ומשכרת, אך החניה בה מצומצמת. במבואת ספיר ממתינים לנו מגרש חניה גדול, כמו גם שירותי העיר טבריה הסמוכה, אך מכאן מתחילים בעלייה ומסיימים בעלייה (וכמובן עם ירידה ארוכה ארוכה באמצע).
אפשר גם לחנות סמוך לבית ההארחה פוריה ולרכוב מעט במעלה כביש דרך הנוף צפונה עד למפגש עם הסינגל.
למעוניינים בהארכת המסלול קיימות אפשרויות אינספור באזור. ממבואת פוריה אפשר להמשיך דרומה עם שביל צופה כנרת דרך עין פוריה, כנרת המושבה והירדנית (שם גם אפשר להתרחץ בימים חמים) ואז לטפס דרך סימון השבילים השחור לצומת אלומות ולסגור מעגל דרך פוריה עילית.
גם ממבואת ספיר אפשר להמשיך צפונה עם שביל צופה כנרת לכיוון הר ארבל לסיבוב מרהיב ומאתגר.
 
הרכיבה בסינגל היא אך ורק בכיוון המסומן – נגד כיוון השעון.
 
פרטים טכניים:
אורך: 14 ק"מ, גובה מצטבר: 250 מ', רמת רכיבה: בינונית.
השביל נפרץ כולו באמצעות "מיני-באגר" הנהוג בידיו המיומנות של אחמד שחאדה המקצוען.
הסינגל מסומן בשטח על ידי "טיפות" צהובות עם רוכב אופניים בצבע שחור בתוכן, שהשפיץ שלהן מצביע על כיוון התנועה.


סיפור דרך

ממבואת פוריה – נצא לדרך צפונה על שביל ישראל, ולאחר 100 מ' נפנה ימינה אל תוך הסינגל ומיד נחטוף את הנוף והאדרנלין ישר לפרצוף. הסינגל פוצח בסיבובים רחבים במגמת ירידה, והכנרת נפרשת אל מול עינינו המשתאות.
הסינגל עושה את דרכו צפונה על צלע ההר, תחילה יורד ואחר כך עולה, כשמסביב הנוף פתוח ומעבר לכל עיקול ממתין לנו מראה מרהיב. השביל מטפס מעט במקביל לכביש דרך הנוף ואז פונה לצדו האחר לטיפוס מתון מאוד שאחריו ירידה משגעת דרך חורש מקסים.
קטע קצר על דאבל ואחריו חזרה לסינגל בזרימה מהירה כשהנוף שוב נפרש לנגד עינינו עד לעיקול, כ-5.8 ק"מ מתחילת המסלול, שממנו נדמה שאפשר ממש להושיט את היד ולגעת בטבריה הנפרשת תחתינו. משמאל לשביל נזהה כמה סלעים מסודרים – ספסלים למנוחה ולכוס קפה בעודנו שואפים את הנוף עמוק לנשמה.
מימין נוכל לזהות בקלות את הר ברניקי ועליו שרידי מצודת ברניקי כמו גם את חורבות טבריה העתיקה.
אם עד עכשיו תהינו למה מגיע לנו כל הטוב הזה, כעת הגיע הזמן לשלם. בזיעה. באנו גם לעבוד קצת, לא?
הסינגל מתחיל לטפס במתינות, עולה על דאבל ופוגש את כביש דרך הנוף. נחצה אותו ונמשיך לקטע כביש נוסף ותלול קמעה. נרד ממנו בזריזות שמאלה להמשך סינגול מתון ומהנה בעלייה, עד שנפגוש את השביל הסלול שעליו עובר שביל ישראל ושביל צופה כינרת. נפנה ימינה בדרך – כ-100 מ' עד למבואת טבריה עילית, לשם ירכב מי שהחל את דיוושיו שם. מי שהחל את הרכיבה במבואת פוריה יפנה שמאלה להמשך הסינגל.
 
ממבואת ספיר – מתגלגלים דרומה על שביל ישראל ולאחר 200 מ' נכנסים ימינה לסינגל ומצטרפים אל המסלול כאן.
השביל ממשיך בטיפוס קטן נוסף דרך חורש נאה, יורד מעט וממשיך, שוב בטיפוס, בתוואי שונה ממה שהיה עד כה ובו שדה של סלעי בזלת מרשימים וביניהם פריחה צפופה. עוד כמה דיוושים ואנו בשיא הגובה, ומכאן מצפה לנו ירידה נפלאה של כ-3 ק"מ, כששוב נופים מטמטמים ניבטים אלינו מכיוון הכנרת והגולן, ולנו רק נותר להחליט אם אנחנו משחררים לגמרי את הבלמים ומקדישים את מלוא תשומת הלב לרצועה החומה הדקיקה שמול גלגלנו הקדמי, או שלוחצים עליהם מדי פעם כדי להרים את הראש ולפלוט "אין דברים כאלה!"
לבסוף נישפך אל דאבל שביל ישראל ונרכב בו דרומה. אלו שהתחילו בטבריה יפנו שמאלה אל הסינגל ויעקבו אחר התיאור למעלה, ואלו שהתחילו במבואת פוריה ימשיכו על הדרך עד לרכב.למי תודה למי ברכה

הסינגל נולד ביוזמת קבוצת רוכבים טבריינים בהובלת תומר חלי, אלמוג מונסטרסקי ושמוליק אחיטוב, אשר השתתפו גם בבנייתו ובהכשרתו בשטח.

על הביצוע היו אמונים אנשי השטח של קק"ל – עוזי אליהו היערן, גיל עצמון ושלי בן-ישי, בסיוע משרד התיירות.


מידע כללי נוסף

מורדותיו התלולים של ההר באזור יער שווייץ אמנם מספקים לנו נוף דרמטי, אך עלולים גם להיות בעוכרינו. בשנת 1934 פקד את האזור גשם כבד לאחר תקופה יבשה ארוכה. מי הגשם חלחלו מבעד לשכבת העפר הרכה, החלו לזרום על שכבת הסלע שמתחת וגרמו למפולת בוץ אדירה שניחתה על העיר טבריה וגבתה את חייהם של 25 בני אדם.
כדי להימנע מאירועים דומים החלה קק"ל לפעול לביסוס האדמה באזור, הן על ידי נטיעות הן על ידי מערכות ניקוז משוכללות לניהול הנגר העילי גם בעת גשמים כבדים. את תוצאות הפעילות הזו נוכל לראות לאורך כל הרכיבה, אם נקדיש תשומת לב לעניין.


כתב וצילם: אילן שחם
תאריך עדכון אחרון: 19.5.2016
כללי רכיבה בטוחה בשטח של קק"ל >>
לפני צאתכם למסלול הטיול מומלץ להתעדכן ב"קו ליער", מוקד המידע של קק"ל,
בשינויים הרלוונטיים למסלול 1-800-350-550

הוסף תגובה


שלח
שם: שעה: תאריך:
קטע וידאו של הסינגל מיוטיוב.
https://www.youtube.com/watch?v=uy-eYet6ZhE
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
מערכת האתר
08:50
14.03.2016
תודה לך "הוורוד" :) נשמח לראות עוד!
דווח על תוכן לא ראוי
שם: שעה: תאריך:
תהנו מקטע נוסף של הסינגל ביוטיוב, תודה ליוצר הסרטון.
https://www.youtube.com/watch?v=hjb7OO_opSY
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
מערכת האתר
09:34
16.03.2016
תודה :)
דווח על תוכן לא ראוי
שם: שעה: תאריך:
תענוג של סינגל בנוי טוב ומתוכנן היטב. הנוף משגע עד שקשה להחליט במה להתרכז בנוף או בסינגל :-) תודה לעוסקים במלאכה הנפלאה הזו וכל פעם מפתיעים מחדש
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
מערכת
10:37
31.03.2016
תודה לך גיל, שמחים שנהנית, נשמח לשמוע עוד חוויות ולראות תמונות! :)
דווח על תוכן לא ראוי
שם: שעה: תאריך:
סינגל זורם ומהנה.
ממליץ להתחיל חצי ק"מ צפונית לאכסניית אנ"א, במקום של הפיצול כבישים, כי אז מתחילים בעליות ומסיימים בירידות.
שתי עצות לשיפור:
בנקודה 251133/740980 יש מצד אחד דרדרת של חול ומצד שני מדרון, כך שנוצר שביל סינגל צר וקצת מסוכן לנפילות, שווה להסדיר שם.
שמגיעים לנקודה 250474/741573 הרכיבה מהירה עכב ירידה קלה ואז פתאום מגיעים לחריץ בשטח עם אבנים (שנוצר כפי הנראה מזרימת מים), כדאי בעיני להסדיר זאת עם גשר קטן על מנת למנוע התהפכות למי שלא ישים לב.
סה"כ סינגל זורם ומעולה ויישר כוח לקק"ל ולפועלים על מלאכת העשייה של הסינגל הזה.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
סינגל מדהים, רכבנו בשבת האחרונה, הסינגל מתוחזק היטב ( תודה לכל אלה העוסקים בתחזוקתו ) הערה קטנה ישנו עץ שנפל וחסם את הסינגל בקטע העליון , אך ניתן לעקוף אותו בזהירות , בשורה התחתונה נהנינו מאוד ומתכננים לעשות אותו שוב בקרוב
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
המסלול הרוס כליל בחלקו הדרומית בעקבות פרות שרעו בשטחו. כנראה הלכו בסינגל בזמן הגשמים. לטובת הציבור כדאי לעשות שם עבודת תחזוקה
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
סינגל מהנה, טכני והנוף מדהים.
1. דרוש לבצע עבודות תחזוקה, ישנם קטעים שהסינגל לא נגיש בגלל עשבייה וקוצים, יש המון קטעים עם דרדרת ואבנים משוחררות, באזור מבואות ספיר (בעליות) יש עץ שנפל וחוסם את הסינגל.
2. באזור עין ברוניקה בנקודה שהסינגל חוצה את שביל 4X4 הסימון בקושי נראה, הרוכב מרוכב בירידה התלולה ובמרכזה הוא צריך לפנות שמאלה, אני פספסתי.
3. נקודה נוספת היא בסיום הסינגל, חסר שילוט ובקלות חוזרים לסיבוב נוסף בסינגל.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
האם לדווח על תוכן זה כלא ראוי?

כן
לא
צילם: אילן שחם
חובה להזין כתובת מייל
שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה