תפריט
התחבר
התנתק
להורדת האפליקציה:
english
כושר גופני סביר וניסיון ברכיבת שבילים (סינגלים)

מידע

מפות

waze

סינגל עין רפה

רמת רכיבה:
בינונית
12 ק"מ
מרכז
הרי ירושלים
כיוון רכיבה:
נגד כיוון השעון
טיפוס מצטבר:
200 מ'
ירידה מצטברת:
200 מ'
נקודות עניין
  • מים ומעיינות
  • מסלול מעגלי
דרג את המסלול
הדפס
הוסף למועדפים
סינגל משגע לרכיבת אופניים בלב הרי ירושלים מספק חוויה המשלבת הנאה מהטבע עם כיף ואדרנלין.

בימים אלה קק"ל החלה בהוספת קטעי סינגל לשביל אשר מטרתם : החלפת קטע הרכיבה על דרך 4X4 בסינגל נוח ומעניין יותר לרכיבה, חיבור השביל לקיבוץ צובה ומושב גבעת יערים ובכך יהפוך השביל שביל שכנות בין 3 היישובים. עם סיום השדרוג נפרסם מפה ותיאור מסלול מעדכניםאנא הישמעו להוראות, רכבו באיטיות בתוך הכפר וכבדו את תושביו.

סינגל עין רפה הוא הראשון שנסלל בשיתוף פעולה עם בני כפר ערבי ומהווה דוגמה מצוינת לשיתוף פעולה מוצלח התורם הן לקהילה בכפר הן לסביבה.
הסינגל הוא פרי רעיון של עלא ברהום, יו"ר ועד הכפר, אשר בשיתוף עם גידי בשן מקק"ל סחף את בני הכפר והביא למהפכה של ממש בתפיסת הכפר את עצמו כיעד תיירותי. בנוסף לסיוע בסלילת השביל בשטח, ביצעו בני הכפר עבודות שיקום נרחבות באזור עין לאמור והפכו אותו ממזבלה לפנינת נוף. בהמשך מתוכננות עבודות משותפות של קק"ל ובני הכפר בהשקעה גדולה להסדרת הגישה לאזור ולמעיין עצמו ולהפיכתו למוקד תיירותי.
בני הכפר פתחו ביוזמות פרטיות להצעת שירותי תיירות במפגש השביל עם הכפר, אם כי מקצתן נסגרו לעת עתה על ידי המוסדות עד להסדרת הרישיונות הנדרשים. כמו כן כחצי שנה לאחר פתיחת הסינגל יזם הכפר פסטיבל תיירותי ענק.
גם בתחום הרכיבה התכנונים להמשך רבים ויש תוכניות להארכת הסינגל, ובהן חיבור ליישובים היהודיים בסביבה, במטרה לקדם את השיתוף וההבנה בין העמים.


+ הצג את כל המידע

הוראות הגעה

מבואת עין לאמור (לימון) – מכביש מס' 1 יורדים במחלף חמד, פונים ימינה (לכיוון דרום) ומיד שוב ימינה לעין נקופה/עין רפה. עוברים כיכר אחת ובשנייה פונים ימינה לכיוון עין רפה (רח' המעיין). ממשיכים ישר, תוך היצמדות לימין, חולפים על פני המסגד, ממשיכים בכביש משובש ההופך לדרך עפר ומגיעים לחניה מול עין לאמור, שם גם נמצא שלט המבואה.

תיאור המסלול

בלב הרי ירושלים, מסביב לנחל כסלון, נבנה סינגל מקסים המתאים כמעט לכולם. הסינגל יוצא מעין לאמור (לימון), מטפס על הגדה הצפונית של נחל כסלון סמוך לכפר רפה עין רפה בדרכו מערבה, חותך אל הגדה הדרומית וחוזר מזרחה, כשמסביב פריחה נהדרת, יער ירוק ותיק ואוויר הרים צלול.
בחלקו הצפוני של המסלול עובר השביל גם ביער אורנים נטוע ששרד את השריפה הגדולה של 1995 וגם באזור שנפגע בשריפה ומתחדש באופן טבעי בהתאם למדיניות קק"ל מהשנים האחרונות להעדיף חורש טבעי על פני נטיעת אורנים. בחלקו הדרומי של המסלול, שרובו לא ניטע, מתקיים חורש טבעי יפהפה הכולל בעיקר אלונים, קטלבים ואלות וכן פריחה מרהיבה של מגוון פרחי הבר הנפוצים בארץ ישראל – כלניות, רקפות, נרקיסים, צבעונים ועוד.
הסינגל, ברובו הגדול, אינו דורש יכולות טכניות גבוהות ויכול להתאים לכל רוכב ברמת רכיבה בינונית ומעלה, כל אחד בקצב שלו. חובבי המרחקים יוכלו לשלב אותו כמנת אקשן מתבקשת במסלול ארוך בדרכי הנוף של נחל כסלון.
שביל האופניים נסלל בשיתוף עם תושבי הכפר עין רפה הסמוך כחלק מקונספט של חיזוק הקשר בין הקהילה לסביבה. בשנת 2016 מתכננת קק"ל להאריך את השביל בכמה קילומטרים נוספים וכן ליצור חיבורים לקיבוץ צובה ולמושב גבעת יערים ובכך להפכו לשביל המחבר בין הקהילות השונות באזור.
שימו לב כי הסינגל המעגלי הוא חד כיווני ויש להקפיד לרכוב עם כיוון השילוט, נגד כיוון השעון.
 
פרטי המסלול –
אורך: 12 ק"מ, גובה מצטבר: 200 מ', רמת רכיבה: בינונית.
הסינגל מסומן בשטח על ידי סימון שבילים שחור וגם על ידי "טיפות" לבנות עם רוכב אופניים בצבע שחור בתוכן, שהשפיץ שלהן מצביע על כיוון התנועה. בנוסף לכך בצמתים החשובים מוצבים עמודי שילוט של קק"ל. 


סיפור דרך

מיד מאחורי שלט המבואה נפנה ימינה לשביל החוצה את הערוץ, ובצדו השני ניכנס ימינה עם השילוט לתוך הסינגל. הסינגל צובר גובה במתינות, ונופי ההר המקסימים נפתחים לפנינו. את הירוק העז של עצי היער נזכה לראות לאורך כל השנה, אולם בקטע זה העובר בשטח פתוח יחסית נוכל ליהנות בחודשי החורף גם מפריחה צבעונית משגעת.
אחרי שהתחממנו הגיע הזמן ליהנות ממנת אדרנלין כשהסינגל יורד במתינות לאורך צלע ההר, לעתים מול הנוף הפתוח ולעתים בעומק היער, עד שלבסוף הוא נוחת חזרה בערוץ נחל כסלון.
לכל אורך המסלול מומלץ לפתוח את העיניים ואולי לזכות לחזות במקצת מחיות הבר הרבות המשוטטות בסביבה – תנים, שועלים, צבאים, דרבנים, נמיות, עופות דורסים ועוד.
פנייה שמאלה וימינה ואנו כבר בטיפוס בריא על דרך כורכר רחבה בסימון ירוק (בנוסף לסימון שביל האופניים), במעלה צלע ההר שמדרום לנחל. לאחר 1.1 ק"מ על דרך הכורכר נפנה שמאלה אל המשך הסינגל, עדיין במגמת עלייה.
הצמחייה במקטע זה, שהוא במפנה צפוני, שונה ממחציתו הראשונה ומורכבת מחורש טבעי מגוון ויפהפה. נזכה להתרשם ממנו בפרוטרוט בעודנו מתמודדים עם העלייה. אנו ממשיכים במגמה מערבה, גבוה מעל העמק, נהנים מירידות זורמות, מהנופים המרהיבים ומאוויר ההרים הצלול כיין עד הכניסה לתוך היישוב עין רפה.
נגלוש עם הכביש בזהירות מהפניות העיוורות ונגיע אל המסגד המרשים של הכפר, שם נפנה שמאלה ונמשיך בכביש אל נקודת הסיום בעין לאמור (לימון), הנמצא מול חניית המכוניות. טיפוס קצר במדרגות והנה נגלית לעינינו בריכת מים מקסימה למרגלות מצוק נישא, המסתתרת שם, חבויה מעין החולפים למטה. ובואו נודה, ביום חם אין כמו ביקור במעיין כדי לסיים רכיבה מהנה!למי תודה למי ברכה

התכנון הראשוני של השביל בוצע על ידי גידי בשן, רכז קהילה ויער אזור הרי ירושלים ושפלת יהודה, ועלא ברהום, יו"ר ועד הכפר עין רפה ורוכב נלהב בשטח.
התכנון המפורט והפיקוח על הביצוע בשטח נעשו על ידי אדריכל אוטו פרידמן.
סלילת השביל בשטח נעשתה על ידי עובדי קק"ל בשיתוף עם בני הכפר.


קרדיטים:
כתיבה: אילן שחם
צילום: אילן שחם 
מפה: אזור ההר

תאריך עדכון אחרון: 19.5.2016
כללי רכיבה בטוחה בשטח של קק"ל >>
לפני צאתכם למסלול הטיול מומלץ להתעדכן ב"קו ליער", מוקד המידע של קק"ל,
בשינויים הרלוונטיים למסלול 1-800-350-550

הוסף תגובה


שלח
שם: שעה: תאריך:
האם זה בכלל בלתי אפשרי להיכנס לסינגל או שזה אפשרי במידה מסויימת?
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
היי,
הסינגל עדיין פתוח? או שהוא מושפע מהעבטדות באזור?
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
מישהו יודע מה מצב הסינגל מבחינת בוץ?
עביר ?
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
האם לדווח על תוכן זה כלא ראוי?

כן
לא
צילם: אילן שחם
חובה להזין כתובת מייל
שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה