תפריט
התחבר
התנתק
להורדת האפליקציה:
english
כושר גופני סביר וניסיון ברכיבת שבילים (סינגלים)

מידע

מפות

waze

ממלכת הסינגלים של פארק בריטניה

רמת רכיבה:
בינונית
37 ק"מ
מרכז
שפלת יהודה
כיוון רכיבה:
נגד כיוון השעון
טיפוס מצטבר:
500 מ'
ירידה מצטברת:
500 מ'
נקודות עניין
  • פריחה
  • נוף ותצפית
  • מסלול מעגלי
דרג את המסלול
הדפס
הוסף למועדפים
סינגלים לאופניים בפארק בריטניה, דרך נופים מרהיבים, פריחה מלבלבת ועתיקות מרשימות
נרכב בסינגלים הזורמים והמהנים של פארק בריטניה, נשאף מלוא העין מן הנופים המרהיבים לכל השפלה ומישור החוף, נתרשם מן העתיקות, הבורות והמערות, ובעיקר מהרבה רכיבה מרגשת על סינגל צר בלב צמחיה צפופה.

+ הצג את כל המידע

הוראות הגעה

מכביש 38 נפנה צפון-מערבה בצומת שריגים/גבעת ישעיהו לכביש 353, ולאחר כ-3.5 ק"מ, ממש לפני הכניסה למושב עגור, נכנס ימינה לחניון גן האירועים "ארץ קדם", כאן נחנה.

תיאור המסלול

על גבעות מתגלגלות בלב שפלת יהודה שוכן פארק בריטניה, המכיל בקרבו חורש ים תיכוני טבעי עשיר ומגוון, חורש נטוע, ובוסתנים עתיקי יומין. בין העצים, השיחים והפרחים מסתתר עושר עצום של שרידים ארכיאולוגים ממגוון תקופות הבא לידי ביטוי במבני מגורים, מערות, בארות, מתקנים חקלאיים ועוד.
מן הגבעות המרכיבות את הפארק נפרשים נופים מרהיבים לכל הכיוונים – מישור החוף ושפלת יהודה לכיוון אחד, ולמשנהו הרי יהודה וחברון מתנשאים ממעל.
הסינגלים אותם הכשירה קק"ל בפארק בריטניה למען רוכבי האופניים נהנים מכל העולמות הללו, לוקחים אותנו אל פינותיו הנסתרות ביותר של הפארק, ובו בזמן מספקים חווית רכיבה זורמת ומאתגרת המבטיחה הנאה מושלמת.
 
בצפון הפארק שני סינגלים –
 
סינגל עינב – אורך 10 ק"מ עם כ-80 מ' טיפוס אנכי מצטבר. סינגל מעגלי בגבעות הנמוכות בצפון-מערב הפארק. זורם ונוח ומתאים לכל הרוכבים, ממתחילים אשר ייהנו מן הרכיבה הרגועה, ועד לרוכבים המתקדמים שיגלו שהסינגל מאיץ בהם לתת בראש תוך שהוא זורק לעברם מכשולים טכניים קטנים המספקים זריקות אדרנלין ואפשרויות לזמן אוויר.
 
סינגל האלה – אורך 14.1 ק"מ עם כ- 140 מ' טיפוס (או 200 מ' טיפוס לרכיבה בכיוון ההפוך). סינגל שאינו מעגלי המחבר בין סינגל עינב שבפארק בריטניה לסינגל יער חרובית, על ידי מעבר בנופי הסבך הנמוך והפראי שבגבעות שביניהם. אמנם זהו סינגל "מחבר", אבל אין לקחת אותו כעניין של מה בכך – רכיבה בו בכיוון אחד יכולה להוות טיול שלם, ודורשת מאמץ משמעותי.


סימון השבילים בשטח הינו באמצעות סימון שבילים רגיל – פס בצבע הסימון בין שני פסים בצבע לבן.

 

לפני שיוצאים לדרך

שימו לב, בחלק מן המסלולים ישנם קטעי רכיבה העוברים על גבי סלעים, יש לנקוט משנה זהירות בתקופת החורף וברכיבה בשעות מוקדמות בהן טל עדיין מכסה את הסלעים מחשש להחלקה.

סיפור דרך

סינגל עינב – השביל מורכב מקטע גישה בסימון שחור, אחריו הסינגל המעגלי בסימון ירוק, ולבסוף חזרה  על קטע הגישה אל הרכב.
ממגרש החניה נצא בקצה השמאלי הרחוק (כשאנו מביטים לכיוון גן האירועים) עם סימון השבילים השחור. נעקוב אחר הסימון הזה כשהוא מטפס לכיוון מגדל המים ואז יורד אל העמק, שם הוא פוגש סימון שבילים ירוק. נפנה ימינה עם סימון השבילים הירוק ונתחיל בטיפוס מתון על דאבל. לאחר 700 מ' בדרך זו נקפיד לא לפספס את הפניה שמאלה אל תוך הסינגל והכיף. הסינגל חובק את הגבעות, תוך שהוא כמעט ושומר על קו גובה, אך עדיין מפנק בשיפועים קלים ומדרגות סלע מזדמנות המתבלים את הרכיבה.
לאחר כ-4.7 ק"מ בסינגל, בעיקול חד בנקודה הצפונית ביותר שלו, נוכל להבחין מימין בבור מים מכוסה שכבת מתכת. זהו בור פעמון גדול ובו קולומבריום. לצדו ניתן להבחין בפתח לא מוסדר המאפשר גישה פנימה.
900 מ' נוספים בסינגל יביאו אותנו למפגש עם סינגל בסימון שחור, למרגלות עץ חרוב נאה. זוהי תחילתו של סינגל האלה המתואר בהמשך.
נמשיך ברכיבה מהנה בסינגל עינב עם סימון השבילים הירוק, תוך שאנו צופים מדי פעם על שדות המושב עגור, ולאחר ירידה קצרה בסינגל וקטע נוסף בדאבל נראה שהסינגל פונה ימינה, כאן נקפיד לעבור דרך השער הקטן בגדר ולא מסביב לה. בפעם הבאה בה נפגוש דאבל זהו סימן לכך שהסתיים הסיבוב בסינגל עבורנו. נפנה ימינה אל סימון השבילים השחור ונרכב בו חזרה למגרש החניה ולסיום המסלול.
 
סינגל האלה – סינגל האלה מתחיל תחת עץ החרוב בסינגל עינב, כפי שצוין בתיאור המסלול למעלה, והוא מסומן בסימון שבילים שחור לכל אורכו. מן העץ מתחילה ירידה מטריפה ומתפתלת אל העמק בו עובר נחל האלה. השביל משתלב בדאבל החוצה את העמק, פוגש כביש מעברו השני ונכנס שוב לסינגל מצד שמאל.
כעת אנו נכנסים אל האזור הפראי של השביל, המתרחק ממקומות היישוב ומתנהל ברובו בתוך סבך טבעי נמוך האופייני לאזור, כשרק פרה סוררת מפרה מדי פעם את תחושת הבדידות. עם קצת מזל נזכה לראות גם בעלי חיים פראיים המגדירים את האזור הזה כביתם. הסינגל מטייל על הגבעות, ומדי פעם חושף תצפית מרהיבה אל עבר עמק האלה.
כ- 3.3 ק"מ לאחר חציית הכביש, על ראש גבעה, נוכל להבחין בתוך הצמחייה בשרידי מבנים וגדרות השייכים לחורבת שחה. בקצה הדרום מזרחי של החורבה פתח מערת קבורה קטנה.
5.8 ק"מ נוספים יביאו אותנו למפגש עם דרך רחבה בסימון כחול, ולאחר 100 מ' בדרך זו חוזרים לסינגל, עכשיו כבר בצילו של היער, הממשיך בכיף עוד 3.2 ק"מ עד שהוא פוגש את סינגל יער חרובית, שם הוא מסתיים.
איך משלבים את סינגל האלה בתוך טיול? כמה אפשרויות -

  • האופציה המעגלית הבסיסית – בנקודה בה הסינגל פוגש את הדרך בסימון הכחול פונים שמאלה אל הדרך הזו, ולאחר מכן שוב שמאלה בכביש המשובש בעמק האלה אשר יוביל אותנו במהרה חזרה לנקודה בה פגשנו אותו לאחר חציית עמק האלה. מכאן פונים ימינה עם הסימון השחור לחזרה בסינגל אל סינגל עינב והמשך בו עד לסיום.
  • האופציה הלא-מעגלית הבסיסית – כשפוגשים את סינגל חרובית ממשיכים איתו עד סופו (קשה) או שמטפסים בדרכי היער הרחבות אל הכניסה ליער, משם עושים הקפצה.
  • האופציה המעגלית הקשה – כשפוגשים את סינגל חרובית עושים אחורה פנה ורוכבים את כל הסינגל בכיוון ההפוך. תתפלאו לגלות כמה חווית הרכיבה בכיוון ההפוך שונה. זה כמעט כמו רכיבה במסלול חדש.
  • האופציה המעגלית הקשה מאוד - כשפוגשים את סינגל חרובית רוכבים הקפה של הסינגל ואז חוזרים ורוכבים את כל סינגל האלה בכיוון ההפוך. האופציה הזו באמת נועדה לרוכבים חזקים במיוחד.
     

למי תודה למי ברכה

סינגלי פארק בריטניה נבנו ע"י עובדי אזור החוף והשפלה המסורים ומתנדבים.
תכנון ויישום סינגל עינב נעשה על ידי יואב בהט.
תכנון ויישום סינגל האלה נעשה על ידי יפתח סהר.


למסלולי טיול נוספים בפארק בריטניה לחצו כאן >>
קרדיטים: 
כתיבה וצילום: אילן שחם

תאריך עדכון אחרון: 11.6.2019
כללי רכיבה בטוחה בשטח של קק"ל >>
לפני צאתכם למסלול הטיול מומלץ להתעדכן ב"קו ליער", מוקד המידע של קק"ל,
בשינויים הרלוונטיים למסלול 1-800-350-550

הוסף תגובה


שלח
שם: שעה: תאריך:
שלום,
סינגל משואה נרכב בשבוע שעבר, החלק הצפון מערבי עדיין מסומן בצורה לקויה ומלא בקוצים. שאר הקטעים בסדר גמור, למרות שכדאי להוסיף סימונים במעברים שבין סימוני השבילים, למנוע בלבול.
תודה
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
מערכת האתר
07:58
18.10.2016
רונן שלום,

נשמח לקבל ממך מיקומים מדויקים של הליקויים בהם נתקלת כדי שנוכל לטפל בהם.
דווח על תוכן לא ראוי
שם: שעה: תאריך:
ברצוני להפנות את תשומת לבכם, כי המעבר המתואר בין משואה לעינב נחסם - שני מעברי הולכי רגל שחיברו בין משאוה לעינב נחסמו ע"י אבנים גדולות. האם זה תקין ואם כן - כיצד ניתן לחבר בין הסינגלים עכשיו?
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
מערכת האתר
16:41
15.11.2016
הי, הנושא הועבר לבדיקת אנשי השטח שלנו. החסימות, ככל שהן קיימות, לא הונחו על ידי קק"ל. אנו נברר מה מקורן ונשתדל למצוא לעניין פתרון ראוי יחד עם הגורמים שהניחו אותן בהנחה שיש להן הצדקה.
דווח על תוכן לא ראוי
רן גנור
13:35
16.04.2018
צודק, עדיין לא טופל החסימה בכניסה מעגור למשואה (רכבנו בשישי האחרון שם שנה וחצי אחרי הערתך, אין שינוי) - כדאי לעדכן באתר את המסלולים ולא להפנות אנשים למבואת עגור/ארץ קדם הדורשת טיפוס סלעים מסוכן ולא בטיחותי
דווח על תוכן לא ראוי
שם: שעה: תאריך:
רכבתי בסינגל עינב (2.2.18) ואחרי הקילומטר השלישי (החלק המזרחי של הסינגל) התנתקו סלעים והם חסמים את הסינגל.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
יהודה אזואלוס
10:05
03.02.2018
איך ניתן להוסיף תמונות לתגובות?
דווח על תוכן לא ראוי
שם: שעה: תאריך:
רכבתי את סינגל עינב ואת סינגל משואה ביום שישי האחרון - 16.2.18.
שניהם סינגלים עם נופים יפיפים.
חשוב לשים לב לדברים הבאים
סינגל עינב משולט היטב(ממליץ להוסיף שלט ברור יותר בכניסה מהשחור לירוק, יש שם צמחייה שמסתירה חלק מהסימון).
אך בסינגל משואה יש לא מעט סימונים שנצבעו בצבע כסף שהוא דומה מאד לצבע הבולדר וקל מאד לפספס אותו. או שהוא מחוק (לדעתי הסינגל מפריע למגדלי בקר שמתערבים בסימונים)
ואם נכנסים לסינגל מהיישוב עגור אז כמה מאות מטרים אחריי הסינגל חסום ע"י אבנים גדולות.
המחיקות של הסימון והאבנים פוגע מאד בהנאת הרכיבה.

תודה רבה לקק"ל על העבודה שאתם עושים. אני נהנה מאד מהסינגלים שאתם בונים!
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
משואה שודרג ! תודה תענוג ! נא עדכנו את קובץ הניווט
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
יופי של סינגל. בחודשי הקיץ חשוב להתחיל בסביבות השעה שש בבוקר.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
האם לדווח על תוכן זה כלא ראוי?

כן
לא
צילום: אילן שחם
חובה להזין כתובת מייל
שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה