תפריט
התחבר
התנתק
להורדת האפליקציה:
english
בעלי כושר גופני גבוה ויכולת טכנית גבוהה

מידע

מפות

waze

שביל אופניים יער גברעם

רמת רכיבה:
גבוהה
19 ק"מ
דרום
מישור החוף הדרומי
כיוון רכיבה:
עם כיוון השעון
טיפוס מצטבר:
300 מ'
ירידה מצטברת:
300 מ'
נקודות עניין
  • פריחה
  • פיקניק
  • מסלול מעגלי
דרג את המסלול
הדפס
הוסף למועדפים
סינגל מהנה במיוחד בגבעות הכורכר המקיפות את קיבוץ גברעם, המשלב עבודה בריאה בעליות עם ירידות עתירות אדרנלין בלב פריחה מלבלבת.
סינגל גברעם הינו מוותיקי הסינגלים בארץ, וזכה לאחרונה למתיחת פנים אשר הפכה את הפנינה הזו לאם אמא של הפנינה. הסינגל מצוין לחובבי התמורה המיידית – שוב ושוב נשקיע מאמצים בטיפוסים קצרים ומאתגרים, ושוב ושוב נזכה לתגמול מיידי הולם בדמות ירידות זורמות, עתירות סיבובים מהירים וקיקרים, לחובבי זמן האוויר.

+ הצג את כל המידע

הוראות הגעה

מבואת הסינגל נמצאת בסמוך לשער הכניסה לקיבוץ גברעם. למגיעים מהמרכז, סעו דרומה על כביש 4, עברו את צומת אשקלון ולאחר כ-4 ק"מ נוספים פנו שמאלה (מזרחה) אל כביש הגישה לקיבוץ גברעם.
לאחר כ-2.5 ק"מ הכביש פונה בחדות שמאלה וימינה. מיד לאחר הפנייה ימינה נפנה שמאלה אל דרך עפר ורחבת חנייה שם נמצאת מבואת הסינגל.


תיאור המסלול

הסינגל עצמו לוקח אותנו לסיבוב מרתק בגבעות הכורכר הנמצאות ממזרח ומדרום לקיבוץ גברעם. אם לא ידעתם, אותן גבעות כורכר הן נכס ייחודי, ולמעשה מדובר בשמורת הכורכר הגדולה בארץ. הכורכר, אותו סלע משקע הנוצר כתוצאה מ"הדבקה" של גרגירי חול ים על ידי משקעי סידן שמקורם במי הים המלוחים, יוצר נוף ייחודי שהולך ונעלם לצערנו כתוצאה מכרייה לא מפוקחת לצורכי בנייה. שמורת הכורכר של גברעם מנסה לשמר את התופעה הגיאולוגית הזו למען הדורות הבאים.
גבעות הכורכר מכוסות בחלקן צמחייה מקומית טבעית ובחלקן ניטעו בידי קק"ל, בעיקר בעצי איקליפטוס ואורן. תקופת החורף והאביב הן העונות המומלצות לבקר באזור, שכן אז מתכסות הגבעות במרבדי פרחים כמו כלניות, לוטם, דבורניות, נוריות, רותם המדבר, חצבים וכמובן קורנית מקורקפת שאת ריחה האופייני אי אפשר לפספס. בנוסף לכל אלו ניחן האזור בשני סוגי פרחים שמעט נדיר יותר למצוא במקומותינו: הצבעוני והסחלב. את שני היפהפיים הללו אפשר לפגוש (בעונה) ולהתרשם ממראם המלבב.  
אם יתמזל מזלכם, אולי תפגשו בנציגי חיות הבר המתגוררות במקום, כמו דורבנים, שועלים וצבאים, ובעופות כמו החיוויאי, האוח והכוס.

המסלול עצמו מעגלי, כ-19 ק"מ אורכו והוא מאופיין בחלקו הראשון בתוואי רכיבה גבעי הכולל טיפוסים קצרים ואחריהם ירידות, וחוזר חלילה, שמכניסים אותנו לעניינים לאט-לאט ומאפשרים להסתגל למקום. חלקו של המסלול חולי (מה שהופך אותו למעט פחות עביר בקיץ) וחלקו נע על תשתית הכורכר המאפיינת את האזור. ככל שנעמיק פנימה, המסלול יזמן לנו עוד ועוד הפתעות מעניינות כמו ירידות מפותלות המאפשרות לצבור מהירות ולהוכיח את השליטה באופניים, ואתגרים טכניים משמעותיים יותר בדמות קפלי קרקע גליים וגבוהים (בדומה לאלו שנמצאים בסינגל בארי), ההופכים אותנו לרגע לרוכבי רודיאו על גב סוסי הברזל שלנו. העובדה כי יש במסלול גם כמה קטעים הדורשים יכולת שליטה גבוהה יותר, ממתגת אותו כמתאים לרוכבים מנוסים. רוכבים שאינם בעלי ניסיון טכני יידרשו להקטין משמעותית את מהירות הרכיבה בקטעים אלו, ואולי אף לחצות אותם רגלית כדי למנוע פציעות.


לפני שיוצאים לדרך

המסלול נע בחלקו על תשתית חולית, ולכן הסינגל במיטבו לאחר ירידת גשם, שמהדק את השביל ומקל את חציית קטעי החול. מכאן שהמסלול אידיאלי לעונות המעבר והחורף. בעונות המעבר ובימים חמים יותר מומלץ להתחיל את הרכיבה בשעה מוקדמת.

סיפור דרך

נפצח בחימום על דרך הכורכר לצד השדות, נתחיל להקיף את הקיבוץ ובמהרה נכנס עם השילוט אל הסינגל המטפס אל גבעה קרובה ויורד ממנה מערבה להנאתנו הרבה. הסינגל לוקח אותנו לטיול מהנה בחורשת האקליפטוסים, מסתובב בין העצים ומפלרטט עם השדות המקיפים את היער.
כ-5 ק"מ מתחילת הרכיבה נבחין במערה גדולה משמאלנו – מערה מרשימה זו, עם עמודי התמך הגדולים, שימשה בעבר כמחצבת כורכר ממנה כרו תושבי הסביבה לבנים לבניית מבנים שונים. מאוחר יותר שימשה המערה את רועי הצאן שנהנו מן הצל והקרירות.
נמשיך ברכיבה בסינגל ונהנה מן העליות המאתגרות, הירידות משפריצות האדרנלין והפריחה הנהדרת, בעונה.
הסינגל זורם על תשתית הכורכר ובחלקו נהייה מעט חולי בקיץ מה שדורש שליטה טכנית טובה ובעיקר תשומת לב גבוהה בכניסה ל"בריכות" חול, שמירה על קו הרכיבה, משקל גוף נוטה מעט לאחור והימנעות מתנועות היגוי פתאומיות. כפלי הקרקע הגבוהים בחלק מן הירידות יספקו לנו מנות הנאה ניכרות, אך דורשים אף הם תשומת לב גבוהה מרוכבים מעט פחות מיומנים.
לפני שנשים לב נמצא את עצמנו שוב בדרך הכורכר אשר תוביל אותנו חזרה אל המבואה, לאחר כמעט 20 ק"מ של רכיבה מהנה.למי תודה למי ברכה

זהר צפון – אדריכל המרחב בקק"ל, ויפתח שעני מקיבוץ גברעם.
תודה לטלילה ליבשיץ על הסיוע בהכנת הכתבה.

תודה לרמי גולד על בניית המשך הסינגל. 

מידע כללי נוסף

סינגל גברעם, כמו מסלולים רבים אחרים, קרם נוף ושבילים כפועל יוצא של שיתוף פעולה פורה בין קק"ל ליזמים מקומיים בני האזור. כמו במקרים רבים אחרים, קהילת הרוכבים המקומית בניצוחו של יפתח שעני, בן קיבוץ גברעם, עשתה את הדבר הכי טבעי עבורם – בניית מסלול רכיבה ליד הבית. כבר בשנת 2006 החבורה הנמרצת הקימה שביל המזגזג על גבעות הכורכר המקיפות את הקיבוץ, ואם לא די בכך שבניית סינגל, כל סינגל, היא עבודה קשה ומאומצת, העובדה כי החבר'ה התמידו בעבודות גם בימים שבהם התעופפו רקטות מעל ראשם מזכה אותם בקריאות הידד מאיתנו. עד להתערבותה של קק"ל היה השביל הזה נחלתם הבלעדית של תושבי האזור ומעטים הגיעו למקום. בשנת 2015, כשקק"ל נכנסה לתמונה, בוצעו במקום עבודות תשתית ותכנון מחדש שתכליתן יצירת שביל אופניים העונה על אמות המידה הקק"ליות. ומה הן אותן אמות מידה? ובכן, מי שרכב אי פעם בשביל שלא תוכנן בידי אדריכלים ואנשי שטח המבינים אופניים, ודאי יעיד בעצמו ששביל כזה אינו "זורם": פניות חדות מדי, עליות תלולות שמפתיעות את הרוכב, אתגרים טכניים שאינם משתלבים היטב וכיו"ב גורמים לרכיבה להפוך ללא מהנה בעליל. מובן שמעבר לרוכב עצמו מתכנני השבילים של קק"ל שמים בראש סדר העדיפויות את השמירה על נכסי הטבע, לכן הם מביאים בחשבון גם את משטר זרימת המים בחורף, את הסחף והנגר ואת אופן השפעת השביל על הקרקע, וכפועל יוצא על הצמחייה ובעלי החיים המקומיים. קק"ל כאמור השקיעה במסלול חשיבה מחודשת ועבודה במטרה לשפר את המסלול, ויצרה שביל נעים ובטוח יותר לרכיבה וכזה שגם מפחית למינימום האפשרי את הפגיעה בערכי הטבע המקומיים.

קרדיטים:
כתיבה: אילן שחם
צילום: יואב לביא, אילון שגיא, טלילה ליבשיץ, אילן שחם
מפה: טלילה ליבשיץ, מחלקת קהילה ויער, פתרון ממוחשב

הועלה בתאריך: 20.9.2015
עודכן בתאריך 28.10.2018
כללי רכיבה בטוחה בשטח של קק"ל >>
לפני צאתכם למסלול הטיול מומלץ להתעדכן ב"קו ליער", מוקד המידע של קק"ל,
בשינויים הרלוונטיים למסלול 1-800-350-550

הוסף תגובה


שלח
שם: שעה: תאריך:
סינגל גברעם.הינו סינגל זורם מאתגר ומהנה במיוחד.
מומלץ מאוד לרכיבה ובכל עונות השנה במיוחד בחורף שרוב הסינגלים האחרים בוציים סינגל גברעם תמיד כשיר לרכיבה.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
מערכת
15:21
06.10.2015
שמחים לשמוע שגם אתה אוהב את הסינגל!
דווח על תוכן לא ראוי
שם: שעה: תאריך:
בסרגל הנתונים הצהוב שמופיע בצד שמאל של דף זה כתוב שכיוון הנסיעה הוא "עם כיוון השעון".

בעוד שבשורה הראשונה תחת סעיף "סיפור דרך" כתוב שמבצעים הקפה שלמה סביב הקיבוץ - נגד כיוון השעון...

כבר יצא לי לרכב בעוד סינגלים שבהם (כשהגעתי לשטח) הבנתי שכיוון הרכיבה הפוך להמלצה בסרגל הצהוב.

כדאי שהאנשים המסורים שמתחזקים את האתר הנחמד הזה, יוודאו שההנחיה בסרגל לא מופיעה באופן אוטומטי, אלא באמת מורה על הכיוון הנכון לסינגל הספציפי בשטח.תודה רבה
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
מערכת האתר
06:51
01.11.2015
עידן שלום רב,

תודה לך על שהארת את עינינו בנוגע לשגיאה, היא תוקנה.

הרכיבה במסלול היא נגד כיוון השעון.
דווח על תוכן לא ראוי
שם: שעה: תאריך:
הורדתי את האפליקציה אבל איני יכול משום מה להוריד את הקובץ של המסלול
פשוט לא עובד ויש לי עמוד ענן
ועשיתי בדיוק לפי ההוראות
0522513999
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
מערכת האתר
09:27
04.07.2016
הי אודי,

ניצור אתך קשר כדי לנסות לפתור את הבעיה.
דווח על תוכן לא ראוי
שם: שעה: תאריך:
אחלה סינגל !!! אתמול עשיתי אותו בזמן שיא אישי שלי 1:09 האם זה זמן טוב?
בחודשים האחרונים הסניגל מלא במקומות חוליים, יש דרך לסדר שם קצת שיהיה יותר קל לעבור?
בנוסף איפשהו בק"מ האחרון בסינגל יש גזע שפיצי קטן שיוצא ממש על הסינגל, ממש מסוכן.
תודה יום טוב

דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
מערכת
08:36
10.07.2016
אלעד תודה, לגבי הזמן - עצה מאיתנו, תרכוב בכייף ותיהנה מהדרך, אנחנו לא מודדים זמנים כשאנחנו רוכבים :) 

לגבי ההערה שלך על הגזע, תוכל לשלוח לנו מיקום יותר מדויק כדי שנוכל לטפל בעניין?דווח על תוכן לא ראוי
שם: שעה: תאריך:
שלום לכם
ראשית תודה על היוזמה והעבודה שאנשי קק"ל ואחרים עושים למעננו.
שנית, אשמח אם יהיה ניתן לשפר את שילוט ההכוונה בשטח.
חסרים המון שלטים להכוונת רוכבי אופניים חלקם שבורים וחלקם חסרים
תודה מראש
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
איזה תוסף הוסייפו לתשתית במסלוול סינגל גברעם קשור לאדני רכבת רוסים
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
האם סינגל גברעם ניפתח מחדש?
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
מערכת האתר
12:15
28.02.2018
לא, המסלול עדיין סגור.
דווח על תוכן לא ראוי
שם: שעה: תאריך:
אי אפשר להוריד קובץ ניווט!!!!!
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
אני מצרף פה תיאור מסלול שעשיתי לגברעם. יש קצת קטעים לא ברורים מבחינת סימון אבל מן הסתם היו שם עבודות עפר. אבל אפשר לקבל התרשמות טובה מהמסלול
https://www.youtube.com/watch?v=r66CqzmhSUM&t=177s
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
אחלה סינגל זורם מאוד מגוון שווה לרכיבה! אני באתי משדרות רכבתי עד לסינגל באופניים ועשיתי אותו הפוך ממליץ זה נראה לי יותר טוב ויותר זורם
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
האם לדווח על תוכן זה כלא ראוי?

כן
לא
צילום: אילון שגיא
חובה להזין כתובת מייל
שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה