תפריט
התחבר
התנתק
להורדת האפליקציה:
english
כושר גופני סביר וניסיון ברכיבת שבילים (סינגלים)

מידע

מפות

waze

סינגל יחיעם

רמת רכיבה:
בינונית
27 ק"מ
צפון
גליל מערבי
כיוון רכיבה:
עם כיוון השעון
טיפוס מצטבר:
450 מ'
ירידה מצטברת:
450 מ'
נקודות עניין
  • פריחה
  • נוף ותצפית
  • מסלול מעגלי
דרג את המסלול
הדפס
הוסף למועדפים
היסטוריה, אתגרי רכיבה ואינספור חוויות באזור מדהים ביופיו
21.01.22
המסלול סגור לרכיבה בשל עבודות שדרוג ותחזוקה. אנא הימנעו מלרכוב בו. על פתיחתו המחודשת תבוא הודעה נפרדת.

אזור הגליל המערבי היה תמיד יעד לטיולים, וכעת נוספו בו שתי אפשרויות מעניינות של טיולי אופניים בנוף היפהפה בלב החורש הטבעי, עם סיוע מצד תשתית מתפתחת של שירותי תיירות, המאפשרת לעשות עוד דברים רבים חוץ מהרכיבה עצמה.
את שבילי האופניים בגליל המערבי מקדם אשכול גליל מערבי בעזרת ובמימון משרד התיירות, קק"ל, החברה הממשלתית לתיירות, משרד החקלאות וגופים נוספים, כדי לפתח תשתית של תיירות אופניים. בעמוד זה נציג את סינגל יחיעם. את אחיו, סינגל כברי, תוכלו למצוא בדף נפרד משלו.


+ הצג את כל המידע

הוראות הגעה

המסלול מתחיל בחניון השיירה, הנמצא בשוליים המערביים של יער יחיעם, כחצי ק"מ דרומית לצומת כברי, על כביש 70. 

תיאור המסלול

רוב תושבי המרכז יופתעו לגלות שכיום, לאחר פתיחת מנהרות הכרמל, משך הנסיעה מהמרכז למקום קצר באופן בלתי צפוי. ווייז מספר לנו שבשעות הבוקר המוקדמות, בוודאי בסוף השבוע, מדובר בכשעה וחצי בלבד מאזור הרצליה, כך שמומלץ לשקול ביקור גם אם אתם נוסעים וחוזרים באותו היום. אם תוכלו לשהות באזור קצת יותר, הגליל המערבי בפרט והגליל בכלל עמוסים באפשרויות לינה ובילוי חוץ מהרכיבה. היות שהמסלול מעגלי, כדאי לבדוק את מקומות הלינה הנמצאים ביישובים שהוא עובר בהם או שממש קרובים אליו, וכך תוכלו לצאת לרכיבה לפני שהלא רוכבים מתעוררים
 
שני מסלולים – כברי ויחיעם – מספקים שלוש אפשרויות רכיבה לכמה רמות ומרחקים:
1. סינגל כברי, כ-15 ק"מ.
2. שביל יחיעם, כ-27 ק"מ, כמחציתו בסינגל.
3. חיבור של כברי ושל יחיעם, "שמינייה", כ-42 ק"מ.


לפני שיוצאים לדרך

בימים חמים יש להצטייד בכמות מים מספקת!
בשל אופי הקרקע וריבוי קוצים בקיץ, מומלץ להצטייד בפנימיות רזרביות.

סיפור דרך

בנתיב הגעתון
המסלול מעגלי – אין בעיה להתחיל אותו מכל נקודה, אולם יש היגיון בלהתחיל בעלייה מתונה מאוד ולסיים בירידה, ככוונת המתכנן. השילוט בשטח משולב: לוחיות על גבי עמודי עץ וסימון בצבע על גבי בולדרים.
נתחיל בחניון השיירה, ונרכב מזרחה בדרכי4X4 לאורך הגדה הצפונית של נחל געתון. זהו שביל שפותח לפני כמה שנים, וחיבורו עם סינגל יחיעם מכיוון דרום יוצר את המסלול המעגלי, גם אם אינו על טהרת הסינגלים. שימו לב: ליד אזור תחנת הדלק שעל כביש 89 יש פנייה ימינה וחיבור לשביל הגעתון.
 

בשלב מסוים נכנסים לרכיבה לאורך ערוץ הגעתון שבחלקו התחתון אין אטרקציית נוף מיוחדת, אולם ככל שמעמיקים מזרחה הוא הולך והופך עמוק ומרשים יותר. בדרך נחצה את הנחל בגשר אירי. שימו לב – בעת זרימות חזקות או שיטפון בנחל אין לחצות את הגשר. לאחר המעבר האירי פונים שמאלה וחוצים בזהירות את כביש 8833 בזהירות. הניווט אינו מסובך – ממשיכים לאורך הנחל ועוברים את ח'ירבת געתון, שהיתה בבעלות משפחת סורסוק, משפחה לבנונית עשירה שרכשה שטחי אדמה נרחבים בארץ. המקום עשיר במעיינות שזרימתם מופיעה לאחר הגשמים, ותמצאו כאן חניון פיקניק עם שולחנות של קק"ל.
 

כשהיער מתחיל והנוף הופך לגלילי הררי, אתם מתחילים להבין מדוע הגעתם לפה. הדרך בוואדי עולה, ובשלב מסוים אתם פונים פנייה חדה ימינה ונכנסים אל קטע עלייה קשה ויפה במיוחד שמעלה אתכם מעומק הוואדי אל הגדה הדרומית. זה שביל "עצי הקטלב" ביער, אשר סוככים על השביל היפהפה משני צדדיו. העלייה פה לא פשוטה, ואף שהיא לא סינגל, מתאמצים בה. אפשר לעצור לפני סוף העלייה וליהנות מהחורש הייחודי הזה.

תיאום ציפיות – לא רק סינגלים
טיול סובב יחיעם זה אינו עובר רק בסינגלים. אם אתם מצפים לקבל את החוויה המאפיינת את אזור ריש לקיש /שמשית /אלון /אלון הגליל של מקסימום סינגלים ומינימום דרכי 4X4 – אזי צפויה לכם אכזבה. אם אתם מחפשים לגוון את הרכיבה ולהגיע לאזור אחר, בעל טבע ונוף ייחודיים, מובטח לכם בוקר של טיול רכוב מעולה שבתוכו תתקלו גם בקטעי סינגל כיפיים, מתפתלים ומאתגרים פה ושם, אולם הם לא במרכז החוויה – הם חלק ממנה. עקב ריבוי אבנים וסלעים יהיו גם קטעי "דאבל" ארוכים וחלקים שהרכיבה בהם זורמת פחות מבסינגלים חלקים.
מי שממש חייב להגדיל את אחוז הסינגלים ברכיבה או שזמנו קצר יותר – יכול להגיע בשתי מכוניות, להשאיר אחת בחניון השיירה ואחרת בעין יעקב, ולדלג אל קטעי הסינגל בלבד.

המקטעים
יש ארבעה מוקדי סינגלים במסלול הזה. הראשון – ליד ובתוך ערוץ נחל מירב – מתחיל די מהר אחרי עליית הקטלבים, והוא מאופיין ברכיבה עולה ויורדת, פחות או יותר על אותו קו גובה. הוא מוביל אותנו דרומה ובסופו נחצה שוב את כביש 8833 (בזהירות) ליד מושב עין יעקב.
 

הקטע השני הוא הטוב מכולם – פה מתחילה האטרקציה העיקרית של הרכיבה לחובבי סינגלים וכיף. מדובר במקטע אדיר, הדוק ועמוס בסלאלום צפוף ומאתגר, ביער מדהים ובקטעי יציאה מהאוכף בעלייה ובירידה. זהו קטע ארוך ומשובח. הוא מסתיים בקיבוץ יחיעם, שם נציץ אל מבצר יחיעם, נמשיך מעט למטה לאורך גדר המערכת ונצפה בנוף היפהפה הנשקף מהמבצר אל ערוץ ושמורת נחל יחיעם. 
 
מיחיעם יש קטע חביב (הקטע השלישי) של רכיבה מהירה מאוד בדרכי 44X מערבה ולמטה, וכל הנוף של מישור החוף הצפוני לפניכם. רוכבים במהירות מעל כליל, וצופים על הכפר הגדול ירכא ומערבה אל הים. נוף ים-תיכוני טיפוסי נפרס מדרום, ואם תצמצמו את העיניים – בגלל אופי הבנייה הערבית, החישוף והיעדר החורש באזורים שאליהם מביטים פה תוכלו לדמיין שאתם צופים אל לבנון או אל צפון סוריה...
לאחר מכן הסינגל חוצה גבעה של חורש שנשרף וקק"ל משקמת. המראה סוריאליסטי משהו: שדה זרוע סלעים ועצים מפויחים, ובגובה הסלעים הצמחייה החדשה והירוקה מתחילה לבצבץ ולצמוח. האזור גם משמש יעד ללימוד ולנטיעה מחדש של עצי חורש שהועתקו מאזורי בניית כבישים ומסילת הרכבת לכרמיאל. היום תחושו שהשטח חשוף, אבל בעתיד, לכשיקלטו ויגדלו העצים, יהיה צל של עצי אלון וחורש טבעי.
מקטע הסינגלים האחרון נמצא ממש בסוף המסלול – האופנוענים, שבדרך כלל הורסים את הסינגלים ואת העבודה הקשה של בוניהם, יצרו הפעם תוספת מהנה למדי של מסלול עקלתון המסתובב בסרפנטינות צפופות בשטח קטן. ואם האדמה לא היתה טחונה וחולית בשיא החום שבו ביקרנו, היא היתה מהנה הרבה יותר. הקטע הזה יכול לבלבל מעט בשל צפיפות השביל בכיוונים סותרים – קצת שיטוט ותמצאו את שלט היציאה מהחורשה הזו, שיוביל אתכם עד לאנדרטה, ואל הרכב.


לקריאה נוספת והעשרה

במלחמת העצמאות ניטשו באזור קרבות קשים. בואו ללמוד קצת יותר על שהתרחש כאן.
http://www.eyarok.org.il/trip.aspx?id=341


למעבר לסינגל כברי לחצו כאן
קרדיטים:
כתיבה: גיא חלמיש Bikepanel
צילומים: גיא חלמיש, כמי זריהן, יואב דביר, ארכיון הצילומים קק"ל
מפה: נגה מזרחי - נגה עיצוב גרפי
תודה מיוחדת לכמי זריהן ולפנינה לבנון על הסיוע בהכנת הכתבה

תאריך עדכון אחרון: 17.11.2015

כללי רכיבה בטוחה בשטח של קק"ל >>
לפני צאתכם למסלול הטיול מומלץ להתעדכן ב"קו ליער", מוקד המידע של קק"ל,
בשינויים הרלוונטיים למסלול 1-800-350-550

הוסף תגובה


שלח
שם: שעה: תאריך:
המסלול הוא מסלול מעגלי אני מתכוון לסינגל יחיעם?
והאם גם סינגל עברי הוא סינגל מעגלי?
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
מערכת האתר
15:05
29.11.2015
אכן כן, גם סינגל יחיעם וגם סינגל כברי מעגליים. ניתן לשלב את הרכיבה בשניהם וליצור "שמינייה".
דווח על תוכן לא ראוי
שם: שעה: תאריך:
שלום לכולם,
האים הסתיימו כבר העבודות בסינגל יחיעם?
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
האים הסתיימו עבודות התחזוקה בסינגל?
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
מחכים לעדכון על סיום העבודות, בציפייה דרוכה לשינוי משמעותי בתוואי הסינגל.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
רגשות מעורבים לגבי סינגל זה, מצד אחד קטעים מדהימים בחורש טיבעי יפיפה, אבל מצד שני הרבה דאבלים משמימים למדי. בכל מקרה סינגל לא קל שדורש רמת כושר גבוהה ורמה טכנית בינונית פלוס.
הסינגל דורש תחזוקה, החלקים באיזור חניון שיירת יחיעם, א-שיך דנון ובית העלמין חסומים חלקית ולא מסומנים טוב. המעבר בין האנדרטה לבית הספר האיזורי חסום ולא ניתן לעבור.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
קק"ל האם הוחלט לוותר על הטיפול בתוואי סינגל יחיעם?
לאחרונה שאלתי בסוף ינואר 2019, מאז אין שום שינוי בטיפול המפגעים באזור עין יעקוב לכיוון יחיעם.
אותו הגזם שוכב על תוואי הסינגל כבר שנתיים.
למעשה תוואי הסינגל באזור זה כמעט ונעלם לחלוטין.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
היום רכבתי בסינגל יחיעם,
כידוע עד כה מהעלייה לשביל עצי הקטלבים ועד לעין יעקב השביל היה הרוס. אז יש בשורות טובות, מחניון עינות געתון נפרץ שביל חדש עד עין יעקב, מדובר בעלייה ארוכה בדרך סינגל והכי חשוב מסודרת ובלי איזורים שבורים, חשוב לציין שהקטע לא מסומן כך שצריך לחפש את ההתחלה ולעקוב אחרי הסינגל. גם הקטע בין עין יעקב למבצר יחיעם שודרג, הרבה סלעים שבעבר הפכו את הקטע לטכני ואיטי מידי רוסקו והדרך פנויה. השליש האחרון של הסינגל שכולו ירידת דאבל נוראית עם מלא אבנים לא השתנתה והיא צריכה לעבור שדרוג. סה"כ אסכם את החוויה כחיובית, כל חובבי הסינגלים הזורמים והמהירים לא להתלהב ! עדיין מדובר בסינגל גליל מערבי טיפוסי שחושף שיניים, איטי וטכני, טיפוסים ארוכים וירידות לא זורמות. אבל כמי שרוכב שנים באיזור אני מרוצה מאוד.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
אורי
22:15
11.09.2021
רכבנו היום, התיאור האחרון עדיין מדוייק. ה 1/3 האחרון במצב נוראי, לא שווה את הירידה בשטח, חבל על האופניים, תרדו מיחיעם דרך הכביש ולא בסינגל.
דווח על תוכן לא ראוי
דני לנדאו
13:56
12.01.2022
רכבתי אתמול ולא ראיתי את ההודעה שהסינגל שוב סגור לשיפוצים.
יש שתי חסימות של גדרות זמניות, בערך 8.5 ק"מ מהתחלה, גדר שכבר שוכבת וליד עין יעקב גדר קטנה.
הסינגל רכיב ומהנה.
דווח על תוכן לא ראוי
האם לדווח על תוכן זה כלא ראוי?

כן
לא
צילום: כמי זריהן-הלר
חובה להזין כתובת מייל
שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה