תפריט
התחבר
התנתק
להורדת האפליקציה:
english
כושר גופני סביר וניסיון ברכיבת שבילים (סינגלים)

מידע

מפות

waze

מסלול יער ביריה

רמת רכיבה:
בינונית
23 ק"מ
צפון
גליל עליון
כיוון רכיבה:
נגד כיוון השעון
טיפוס מצטבר:
577 מ'
ירידה מצטברת:
577 מ'
נקודות עניין
  • פיקניק
  • מסלול מעגלי
דרג את המסלול
הדפס
הוסף למועדפים
מסלול רכיבה צפוני המשלב סינגלים מרהיבים, תצפיות נוף נהדרות והמון כיף
שימו לב, באזור קבר יונתן בן עוזיאל, נוסף קטע סינגל שמחליף קטע עלייה בדאבל.
הקטע מסומן בשטח ולעת עתה אינו מופיע במיפוי או בקבצי הניווט

אם חיפשתם מסלול רכיבה צפוני המשלב נופים עוצרי נשימה, קטעי סינגל זורמים המתפתלים ביער קסום, פינות חמד על כל צעד ושעל וקורטוב של אתרי היסטוריה ומורשת, אל לכם להתלבט – מסלול סינגל יער ביריה הוא ללא ספק אחד שחייבים לבקר בו. בשמש הקיצית או בכפור המושלג, המסלול יספק בכל עונה כמויות בלתי נדלות של כיף טהור שיעיף אתכם מעלה-מעלה למחוזות עונג עילאיים (וחוקיים לחלוטין). המסלול, שאורכו 23 ק"מ, מתאים לרוכבים ברמת רכיבה בינונית ומעלה, ומצריך יכולת פיזית טובה וניסיון ברכיבת שטח לאור צבירת הגובה ותוואי הקרקע. הסינגל רכיב כל השנה (למעט בימי חורף גשומים מאוד), ואף מומלץ לבקר בו בעונות השונות כדי ליהנות מהתפאורה המיוחדת והשונה שהוא לובש לכבודן.


+ הצג את כל המידע

הוראות הגעה

לשביל יש שתי מבואות: האחת בבת יער והשנייה במצפה חן.
יש להגיע לדרך הנוף ביער ביריה ולעלות עד לחוות בת יער.
למגיעים מאזור כרמיאל,יש לפנות שמאלה מכביש 85 לכביש 866, להמשיך עד צומת מירון ולפנות ימינה לכביש 89. לפני צפת, בצומת עין זיתים, יש לפנות שמאלה לכביש 886 ומיד ימינה לכביש 8900. בצומת הכניסה לצפת פונים שמאלה ועולים לכיוון יער ביריה. יורדים בכביש לכיוון עמוקה עד הכניסה לחוות בת יער.

לבאים מכביש 90 יש לפנות בצומת מחניים מערבה לכיוון אתר תאנים/ חוות בת יער.


תיאור המסלול

גם בשעת צהריים ביום קיצי, הנחשבת שערורייתית לרכיבה (חום ולחות בלתי נסבלים), מזג האוויר בביריה נעים ומזמין. אחרי שתרכבו בסינגל ביריה, סביר שתאמרו: "איך לא חשבנו על זה קודם?". המסלול פשוט מתבקש... הרכיבה הזורמת ביער, התצפיות המפתיעות, שפע של אתרי טבע, מורשת והיסטוריה, מעיינות, עליות וירידות וכמובן עונות השנה, שרק מוסיפות עניין ואתגר – כל אלו לא מותירים ספק: סינגל ביריה הוא נכס צפוני חשוב של קהילת רוכבי השטח. יתרה מזו, עובדת היותו מעגלי מאפשרת גמישות בבחירת נקודות ההתחלה והסיום (אם כי צריך לשמור על כיוון הרכיבה שנקבע). 
 

סיפור דרך

הסינגל נפתח בדיווש בקטעי יער מוצלים במגמת ירידה, ומדי פעם נפתחות תצפיות לכיוון מזרח. הסינגל מתפתח ואנו במגמת ירידה שמזמינה הגברת מהירות, אך יש לשים לב לעיקולים ולזכור שרק התחלנו, ואולי אנחנו עוד לא ממש "מפוקסים". דקות בודדות של רכיבה מביאות אותנו לפינה מוצלת, שממנה נשקף נוף מדהים. הפינה נקראת מצפור ליאורה נטלסון, והיא מעניקה תצפית מרהיבה לכנרת. בהמשך שימו לב לשלט קטן שמכוון אל עבר שביל החלמוניות, בסתיו יפרחו כאו פרחי החלמונית ויכסו את צלע ההר במרבד צהוב, אז מומלץ לעצור ולהתבשם מיפי הפרחים. ירידות מטבען חולפות (לצערנו) די מהר, והנה הגענו לנקודה הנמוכה במסלול. מכאן, במגמת טיפוס עדינה אנחנו עוברים בסמוך לקבר יונתן בן עוזיאל, שידוע כמקום עלייה לרגל למבקשי זוגיות וילדים. הסינגל מטפס, ומימין לנו נשקף רכס דלתון, ובמורדותיו המסולעים והצהובים משובצים בירוק הכרמים הרבים שנשתלו בוואדיות. אנחנו כבר מעל נקודת תצפית יפהפייה החולשת על מצוקי דלתון. שביל רחב מוביל אותנו למרגלות עין נבוריה. כאן מומלץ להניח לרגע את האופניים ולצעוד לעבר הבריכה היפה המלאה בכל ימות השנה, אשר במימיה אפשר לראות צפרדעים, קרפדות וגם סלמנדרות בעונת החורף. דיווש קצר בכביש (חלק מדרך הנוף של יער ביריה) מביא אותנו אל בית הכנסת העתיק של נבוריה, שנפגע לדאבוננו ממעשי השחתה חוזרים ונשנים בשנים האחרונות. מכאן המסלול כולל קטעי קישור לדרכים לבנות ורחבות המאפשרות דיווש נינוח ורגוע, או לחלופין צבירת מהירות למאותגרים. מגמת הטיפוס נמשכת, ואנחנו עוברים קטע יער של עצי ארז אטלנטי בעלי צמרת משולשת, שממש מזכירים איזו פסגה אלפינית, אף על פי שאנחנו מזיעים בקיץ הישראלי. חלקת העצים הזו ניטעה לאחר סופת שלגים שהתרחשה בחורף הקשה של 1992, שגרמה לקריסת חלק מעצי היער. בקטע הבא של הסינגל נפגוש עוד עצים יפים ולא רגילים שמחייבים התבוננות מקרוב. לדברי ד"ר עמרי בונה, איש קק"ל, מדובר בעצי בוטנה (פיסטוק) שהורכבו על עצי אלה אטלנטית והיו חלק מניסיון להפוך את הגידול למסחרי. הניסיון כשל, אך העצים צמחו ויצרו מטע יפה ומיוחד. אנחנו מתקרבים לסיום ונכנסים אל דרך רחבה שנקראת דרך אומגה, בשל צורתה ממעוף הציפור. הדרך מובילה אותנו אל "הבית בקצה הנוף" (בית קפה), ומשם אנו חוצים לכיוון בת יער. מכאן אנו ממשיכים בין חלקת ארזים ותיקה לבין עין גוזי (שבו בריכת מים ובוסתן עצי פרי), במגמת ירידה אל נקודת הסיום. 


למי תודה למי ברכה

מסלול יער ביריה הוא פרי עבודתם של אנשים רבים שעמלו על יצירתו במשך כשנה שלמה: אבירם צוק (מנהל אזור גליל עליון ורמת הגולן בקק"ל) עומד מאחורי הרעיון והתוואי המיוחד והעשיר של הסינגל. העברת התוואי הרעיוני אל השטח וליווי העבודה נעשו בעזרתם של יואב בהט ורמי גולד, פרילאנסרים שבאמתחתם צרור סינגלים מוכרים ומשובחים. אנשי קק"ל רבים תרמו לפריצת השביל בשטח: בשלב הראשון נעשתה העבודה באופן ידני, ובשלב מאוחר יותר נכנס לפעולה ה"מיני-באגר" בניצוחם של אחמד שחאדה ועזיז נאסר, שהפכו לצוות מוביל. התקציבים הגיעו מקק"ל וממשרד התיירות, ובימים אלה שוקדים בקק"ל על סימון ושילוט ברמה הגבוהה שהורגלנו אליה. גם תכניות לעתיד כבר קיימות, ונוסף על קטעים נוספים בסינגל הנוכחי (הוספת נקודת יציאה וחיבור לסינגל במצודת ביריה), אבירם כבר מהנדס את הפיתוי הצפוני הבא ביער הרי נפתלי, מעל קריית שמונה.
 

לקריאה נוספת והעשרה

מעוניינים להעשיר את ידיעותיכם על האזור? ובכן, הנכם מוזמנים להיכנס לקישורים הבאים:
 
מצודת ביריה
חדש וישן ביער ביריה
קרדיטים:
כתיבה: אורית ברנע
צילומים: אורית ברנע ורונן גולן
מפה: אברהם סילברסטון, מהנדס אזור גליל עליון ורמת הגולן, קק"ל

תאריך עדכון אחרון: 14.9.2016
כללי רכיבה בטוחה בשטח של קק"ל >>
לפני צאתכם למסלול הטיול מומלץ להתעדכן ב"קו ליער", מוקד המידע של קק"ל,
בשינויים הרלוונטיים למסלול 1-800-350-550

הוסף תגובה


שלח
שם: שעה: תאריך:
הסינגל לא נפגע בשריפה.רכבתי שם היום והיה מושלם
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
שלום
מה מצב הסינגל נכון להיום מבחינת השריפה?האם יש בקרבת הסינגל מעיינות אליהם ניתן להכנס ?
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
מערכת האתר
08:47
11.07.2016
למיטב ידיעתנו המסלול רכיב.ביער ביריה נמצא עין גוזי אבל יש בו מים רק בתקופת החורף.
דווח על תוכן לא ראוי
שם: שעה: תאריך:
רכבתי אתמול. בגלל אילוצים יצאתי רק ב 09:00 והיה מאוד חם, כדאי להקדים.
הגובה המצטבר 708 מטר, המרחק 21 ק"מ.
מי שרוכב בשקט זוכה למפגש עם צבאים גם באמצע היום.
אחלה מסלול, שילוט מצוין.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
מערכת האתר
09:01
31.07.2016
תודה שי, שמחים שנהנית :) דווח על תוכן לא ראוי
שם: שעה: תאריך:
רכבתי קטע ממנו היום, הסינגל רכיב ומרהיב. בפעם הבאה הייתי מתחיל אותו בחצור הגלילית (בוויז "הבית בגליל" ומשם להתחבר לסינגל דרך אפליקציית trailz) כך משאיר את הירידה הגדולה והמהנה לסוף
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
סינגל נהדר, אחד האהובים עלי ובכל ביקור בצפון אני משתדל לרכב בו. קצת חבל שההקלטה של המסלול כאן באתר ממש לא מעודכנת (משנת 2016). הסימון בשטח טוב מאד, ולא באמת צריך את ההקלטה, ובכל זאת, קצת חובבני בעיני שאתר כ"כ מושקע לא יעודכן במשך הרבה שנים, שבמהלכן נוספו מיקטעים יפים מאד לסינגל.

ביום שישי האחרון רכבתי את הסינגל, וההקלטה זמינה בלינק הבא לבעלי חשבון סטרבה.

https://www.strava.com/activities/4016749070
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
האם רכיב מחדש לאור ההודעה למעלה?
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
eyal
14:32
14.02.2021
האם ניתן לחבר את סינגל הבעל שם טוב עם סינגל בירייה, ומתי תעלו את המסלול לאתר?
דווח על תוכן לא ראוי
שם: שעה: תאריך:
שלום וברכה,
רכבנו שם ביום שישי האחרון, והסינגל רכיב בהחלט (נראה שאכן אפשר להוריד את אזהרת הרכיבה), התחלנו בבת יער.
נראה לי שווה להתחיל במצפה חן כדי לתת עבודה של עליה בהתחלה ולשמור את הירידות יחסית לסוף, אבל כרצון רוכב ורוכב...
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
רכבתי שם היום, אחלה מסלול עם מזג אוויר טוב. למחפשי האתגרים - לא תמצאו כאן, רוב המסלול הוא דאבל עם המון קטעי קישור לא סינגליים. אני מצטרף להמלצה להתחיל ממצפה חן ולסיים בירידה גדולה ושווה :)
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
רכבתי היום במסלול המשופץ והמוארך.
חלק מהשינויים לטובה. הלופ שמעל המסעדה ארוך ומשמעם. לדעתי מיותר לרכב את התוספת הזו.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
האם לדווח על תוכן זה כלא ראוי?

כן
לא
צילום: אילן שחם
חובה להזין כתובת מייל
שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה