תפריט
התחבר
התנתק
להורדת האפליקציה:
english
כושר גופני סביר וניסיון ברכיבת שבילים (סינגלים)

מידע

מפות

waze

סינגל חדיד ("הירוק") ביער בן שמן

רמת רכיבה:
בינונית
11 ק"מ
מרכז
שפלת יהודה
כיוון רכיבה:
נגד כיוון השעון
טיפוס מצטבר:
200 מ'
ירידה מצטברת:
200 מ'
נקודות עניין
  • מסלול מעגלי
דרג את המסלול
הדפס
הוסף למועדפים
הסינגל השלישי והחדש שבנתה קק"ל באזור יער בן שמן מציע חוויית רכיבה המשלבת עליות מאתגרות לחובבי הכושר, ירידות מהירות למכורי האדרנלין, הפתעות טכניות נופים ופינות חמד בלב היער
למערך הסינגלים ביער בן שמן, הפופולרי ביותר בישראל, התווסף כוכב חדש: סינגל חדיד, המספק חוויית רכיבה עילאית תוך מעבר בין ממצאים ארכיאולוגיים, יער צפוף, בוסתנים עתיקים ותצפיות נוף נהדרות.
סינגל האופניים מספק רכיבה זורמת המותאמת לתנאי השטח, בשילוב מדרגות סלע בעלייה ובירידה לאתגור הגוף, הלב והנפש.

 
+ הצג את כל המידע

הוראות הגעה

מבואת מצפה מודיעין – מכביש 443 ניכנס ליער בן שמן בכניסה הראשית, מצפה מודיעין. בצומת הראשון נפנה ימינה, נעבור מתחת לכביש 443 ונחנה במגרש ה"חנה וסע" מימין. מעבר לצומת הדרכים הגדול שנראה מולנו לפני הכניסה לחניה, נמצא שלט המבואה לסינגל.
מבואת אנדרטת חיל התחזוקה – מכביש 444, מעט צפונית ממחלף בן שמן (כקילומטר צפונית לכניסה לכביש 6), נפנה לאנדרטת חיל התחזוקה ונמשיך ישר בכביש המתפתל אל תוך היער בעלייה, עד שנגיע לרחבה פתוחה גדולה, שם נראה את שלט המבואה מימין, ונחנה.


תיאור המסלול

תל חדיד הנו גבעה המתנשאת לגובה 147 מ' המשקיפה על גוש דן ומישור החוף. התל נכלל בתחום יער בן שמן עם שטח נוסף ממזרח לו, והם מופרדים מרוב היער על ידי כביש 443, אך מחוברים אליו דרך מעבר תת- קרקעי בסמוך למצפה מודיעין.
מיקומו של התל ושליטתו על כל השטחים בינו לבין חוף הים הביאו לכך שהוא היה מיושב לאורך חלקים ניכרים מההיסטוריה – החל מתקופת הברזל ועד לקום המדינה. מגוון התושבים הקדומים הותירו ממצאים רבים בשטח, כגון מערות מגורים, מתקנים חקלאיים ועוד, אשר לידם נעבור תוך כדי רכיבה.
סינגל חדיד נבנה כך שיוביל אותנו אל כל הפינות הנסתרות והמיוחדות של היער, כולל כאלו שיחדשו דבר או שניים גם לרוכבי יער בן שמן הוותיקים שחשבו שהם מכירים את היער על בוריו.
הסינגל מתחבר אל אחיו הבוגרים, סינגל הרצל וסינגל ענבה, ליצירת רשת בת 45 ק"מ של סינגלים מסודרים, משולטים ומתוחזקים במרחב בן שמן. הסינגל בנוי בצורה המנצלת בחוכמה את תנאי השטח ליצירת זרימה מושלמת, מאתגרת ורווית אדרנלין בתוך מגוון תנאי שטח שונים ומעניינים. מה עוד צריך הרוכב?
אורכו של סינגל חדיד הוא 11 ק"מ, המלווים בכ-200 מ' אנכיים של טיפוס (וירידה). הוא משולט בשטח על ידי סימון שבילים ירוק, ודורש רמת רכיבה בינונית. הסינגל חד-כיווני, נגד כיוון השעון.
שימו לב: בשטח קיימים שבילים נוספים רבים החותכים את הסינגל. הקפידו לעקוב אחר סימון השבילים כדי לא לסטות מהמסלול.


סיפור דרך

ממבואת מצפה מודיעין – נכנס ימינה אל הסינגל ונתחיל לרכוב בכיוון כללי מזרחה, במגמת עלייה. כמה מעברי סלע מאתגרים יבהירו לנו מדוע הסינגל מוגדר ברמת רכיבה בינונית ולא קלה, ויאפשרו לנו להבין במהרה אם הוא מתאים לנו. לאחר שנתגבר על הקשיים ונגיע לראש הגבעה שממזרח לתחילת המסלול, ונזכה ל-1,200 מ' של ירידה משובחת, מתפתלת ומקפצת בין העצים, הנופים ואפילו לפריחת כלניות מרהיבה בסביבות חודש פברואר.
המשך הסינגל יוביל אותנו, שוב במגמת עלייה, בקטעי רכיבה מדליקים דרך מחצבות עתיקות, ואז שוב במגמת ירידה ארוכה, כולל כמה ברמים משובחים ובהם טרסות אבן נמוכות היורדות אל המפנה הצפוני, מעל נחל נטוף ולמרגלות תל חדיד.
כעת נפצח בהקפה של תל חדיד עצמו, תחילה בעלייה קטנה, כדי להגיע אל מעל המנהרה של כביש 6 העוברת מתחת לכביש, ואז במקטע מהנה במיוחד עם ברמים ואפשרויות קפיצה בין עצי היער הנטועים ועצי הזית העתיקים. נמשיך דרומה להקפת התל, ומדי פעם יתגלו לנגד עינינו נופי מישור החוף, וביום בהיר אפילו הים התיכון ינצנץ מרחוק.
הירידה מן התל תעלה שוב חיוך גדול על פנינו, וכשנטפס שוב, סמוך לחורבות, אל הגבעה הבאה, נחלוף על פני מבנה בריכת מים עגול וגדול, נראה מולנו עץ ענק, ניכנס לחוס בצלו ונשב ליד השולחנות הקק"ליים שלמרגלותיו להשיב את נפשנו. לפינת החמד הזו קוראים חניון השיזף – זכרו את השם, סביר להניח שתרצו לחזור לשם עם המשפחה.
נצא לדרך בעוד ירידה הגונה שתוביל אותנו לשטח פתוח ואז בחזרה אל חיק היער, שם תמתין לנו פריחת רקפות מרהיבה בתחילת החורף. הסינגל מטפס לאיטו בתוך היער, עובר בסמוך לחלקת נטיעות צעירות וצפופות, גולש קצת ושוב מטפס. לבסוף נצא עם הסינגל אל שטח פתוח עם פריחה נהדרת באביב. עוד מאמץ קטן, והנה חזרנו למבואה. נשאר לכם מספיק כוח לעוד סיבוב? אולי דווקא סיבוב בסינגל הרצל?
ממבואת אנדרטת חיל התחזוקה – נחזור כמה עשרות מטרים בכביש שבו עלינו, נפנה שמאלה ונחבור לסינגל באמצע ההקפה של תל חדיד. נמשיך איתו לפי התיאור למעלה, עד שנחזור למפגש עם הכביש ונטפס בו בחזרה לרכב.


למי תודה למי ברכה

הסינגל תוכנן ונבנה על ידי האדריכל אוטו פרידמן ודורון אמיץ. בבנייתו השתתפו גם מתנדבים רבים – תלמידים, חיילים ותושבים.

לכל מסלולי הרכיבה ביער בן שמן לחצו כאן למסלולי טיול ביער בן שמן לחצו כאן
קרדיטים:
כתיבה וצילום: אילן שחם
מפה: הופקה בידי אזור השפלה והחוף ויחידת מידע יערני קק"ל מרחב מרכז

תאריך עדכון אחרון: 28.7.2016
כללי רכיבה בטוחה בשטח של קק"ל >>
לפני צאתכם למסלול הטיול מומלץ להתעדכן ב"קו ליער", מוקד המידע של קק"ל,
בשינויים הרלוונטיים למסלול 1-800-350-550

הוסף תגובה


שלח
שם: שעה: תאריך:
מסלול מהנה מאוד!!!

דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
מערכת האתר
10:07
13.12.2015
מוריס, תודה! אתה מוזמן להעלות תמונות לגלרייה... :) 
דווח על תוכן לא ראוי
שם: שעה: תאריך:
בקשה לקק"ל - לאחרונה מתרבים בסינגלים בבן שמן רוכבים כנגד הכיוון (בעיקר בשעות העומס במוצ"ש), חלקם אולי במודע אבל רובם שלא במודע. אני מציע לבאר יותר את הכיוון, לא כולם מבינים איזה מסלול בכיוון השעון ונגדו.. שלטים ברורים עם חץ לכיוון המותר במספר מקומות יבהירו את הנושא.
כמו כן מתרבים האופנועים שפשוט מצפצפים על כולם בסינגלים, מסכנים ופחידים, מכסים אותנו אבק, ומחרבים את השבילים! הגיע הזמן לאכיפה רצינית בנושא, ושילוט ברור שהסינגלים לאופניים בלבד, ובמספר מקומות. כל זה תקף גם לכחול וגם לירוק.
ופירגון בהזדמנות זו - תענוג של מסלולים, בבן שמן ובשבילי קק"ל האחרים, המשיכו כך!
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
רון
17:20
04.11.2017
הטקסט קצת שובש.... זהו לשון ההודעה -
לאחרונה מתרבים בסינגלים בבן שמן רוכבים כנגד הכיוון (בעיקר בשעות העומס במוצ"ש), חלקם אולי במודע אבל רובם שלא במודע. אני מציע לבאר יותר את הכיוון, לא כולם מבינים איזה מסלול בכיוון השעון ונגדו.. שלטים ברורים עם חץ לכיוון המותר במספר מקומות יבהירו את הנושא. כמו כן מתרבים האופנועים שפשוט מצפצפים על כולם בסינגלים, מסכנים ופחידים, מכסים אותנו אבק, ומחרבים את השבילים! הגיע הזמן לאכיפה רצינית בנושא, ושילוט ברור שהסינגלים לאופניים בלבד, ובמספר מקומות. כל זה תקף גם לכחול וגם לירוק.
ופירגון בהזדמנות זו - תענוג של מסלולים, בבן שמן ובשבילי קק"ל האחרים, המשיכו כך!
דווח על תוכן לא ראוי
מערכת האתר
09:25
05.11.2017
רון שלום, אנו מודעים לעניין האופנועים ופועלים על מנת לגבש פתרון ראוי לעניין אך מדובר בתהליך לא פשוט מבחינות רבות. לגבי עניין הרכיבה נגד הכיוון, ובכן, המפתח הוא בראש ובראשונה דרך ארץ בין הרוכבים. אנו נבדוק את נושא השילוט ונפעל כדי להדגיש את עניין הרכיבה לפי כיוון המסלול.
דווח על תוכן לא ראוי
שם: שעה: תאריך:
הסימונים בסינגל חדיד (המעולה), חסרים או מחוקים וגם למי שכבר רכב בו כמה פעמים, קשה עד בלתי אפשרי לעקוב אחרי המסלול. קק"ל בבקשה תחדשו סימונים
תודה מראש
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
ראם
16:50
24.03.2019
מחזק את הבחור שמעליי, מאוד קשה לעקוב אנא טפלו.
תודה מראש
דווח על תוכן לא ראוי
שם: שעה: תאריך:
צריך לחדש את סימוני הדרך וכמו כן להדגיש את כיוון הנסיעה.
תודה רבה על העבודה והמאמץ
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
מערכת אתר
07:58
24.09.2019
תודה אבי, העברנו את המסר אל אנשי השטח.
דווח על תוכן לא ראוי
שם: שעה: תאריך:
ההייתי ביום שישי האחרון 20 -12 ולא הצלחתי לסיים את המסלול משום שיש הרבה מקומות וצמתים שאתה לא יודע לאן לפנות. בסופו של דבר הגעתי לבסיס הצבאי של מתקן אדם ואז הבנתי שאני ממש לא בכיון. זה ממש יהיה לתועלת אם יעברו על הכל. תודה רבה.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
סינגל נהדר. כנראה המהנה ביותר מהשלושה בבן שמן.
למרות החשש הסימונים היו מעולים. המעבר לשילוט גבוה עושה את העבודה. למעט בשני מקרים הסינגל זרם ולא היתה בעיה למצוא את השביל.
תודה רבה לכל המעורבים בבניה והתחזוקה.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
סינגל טכני מאוד עם הרבה סלעים וכמה עליות מאתגרות.
סה"כ כיף ומעניין אבל צריך להזהר,כמו כן אפשר להוסיף קצת שילוט שלא נלך לאיבוד.
תודה לקקל על העבודה והמיזמים החשובים האלו.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
האם לדווח על תוכן זה כלא ראוי?

כן
לא
צילום: אילן שחם
חובה להזין כתובת מייל
שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה