תפריט

מילון האופניים השלם של קק"ל

מציע עולם רחב של מונחים ומושגים מתחום רכיבת האופניים.
כאן תמצאו הסברים, תמונות ותרשימים הנוגעים לתרבות האופניים, לרכיבה על אופניים, לסוגי השבילים, לסלנג ועוד. תוכלו לאתר מושג באמצעות שורת החיפוש או לעבור אליו לפי האות הראשונה בשמו.
התחבר
התנתק
להורדת האפליקציה:
english
אבוקדו
רשימה אופניים תצוגה על גבי:
 • שחרור מהיר (Quick Release)

  שחרור מהיר
  מנגנון המאפשר הידוק והרפיה מהירים של מנגנונים שנועדו לעגן חלקים במקומם. המנגנון נמצא בעיקר על חבקי מוט כיסא ובצירי גלגלים.
 • שידרוגיטיס

  כינוי ל"מחלה" הגורמת לבעל אופניים לבלות שעות רבות בחנויות האופניים והציוד הווירטואליות והגשמיות ולרכוש לעצמו עוד ועוד חלקים ופריטי ציוד ש"ישדרגו" אותו.
 • שלוקר

  שלוקר
  כינוי לתיק רכיבה המאפשר שתייה תוך כדי רכיבה. לתיק יש תא מיוחד המותאם לשקית שתייה שממנה יוצא צינור עם פייה.
 • שקיעה ראשונית (Sag)

  מושג המתאר את מידת התכווצות הבולם כאשר משקלו של הרוכב והציוד הנלווה מופעל עליו במצב סטאטי. השקיעה הראשונית חשובה לקביעת מידת קשיחותו של הבולם ויכולתו העתידית לשכך מהמורות בסדרי גודל שונים. ככל שהשקיעה הראשונית תהיה קטנה יותר, כך יהיו הבולמים קשיחים יותר ותחושת הרכיבה תהיה קשיחה יותר.
 • שרשרת

  תפקידה של שרשרת האופניים להעביר את התנועה הסיבובית מהדוושות והקראנק, אל הקסטה והגלגל האחורי כדי להניע את האופניים קדימה. שרשראות אופניים נבדלות אלו מאלו בכמה מאפיינים: חומר - ברזל מול סגסוגות, משקל, יכולת עמידה בשחיקה ומתיחה וכמובן מידותיהן בהתאמה לסוג גלגלי השיניים והקסטות שבשימוש. יש לזכור כי יש להתאים את סוג השרשרת למאפייני מערכת ההילוכים, כך למשל שרשרת המיועדת למערכות 9 הילוכים, לא יתאימו למערכות 11 הילוכים וההיפך. בשל העומס המופעל עליה, השרשרת נמתחת עם הזמן ויש להחליפה. כדי לדעת מתי יש להחליף את השרשרת משתמשים במדיד מיוחד. שרשראות לפעמים יכולות להיקרע ברכיבה, במקרה כזה ניתן לחבר מחדש את שני הקצוות באמצעות חוליית חיבור מהיר. לכל סוג שרשרת ויצרן, יש את חוליית החיבור המהיר המותאמת עבורה.
חובה להזין כתובת מייל
שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה