תפריט

מילון האופניים השלם של קק"ל

מציע עולם רחב של מונחים ומושגים מתחום רכיבת האופניים.
כאן תמצאו הסברים, תמונות ותרשימים הנוגעים לתרבות האופניים, לרכיבה על אופניים, לסוגי השבילים, לסלנג ועוד. תוכלו לאתר מושג באמצעות שורת החיפוש או לעבור אליו לפי האות הראשונה בשמו.
התחבר
התנתק
להורדת האפליקציה:
english
אבוקדו
רשימה אופניים תצוגה על גבי:
 • דאבל

  כינוי לשביל רחב שעליו יכולים לנוע זה לצד זה שני רוכבים ויותר.
 • דוושות אוטומטיות

  מערכת המאפשרת חיבור בין נעל הרכיבה לדוושה באמצעות תושבת מבוססת קפיץ בצד הדוושה ומחבר מתכת (קליט) המחובר לנעל. יצרנים שונים מייצרים מערכות שונות בעלות מנגנונים שונים, ולכן קליט של חברה אחת לא יתאים למערכת החיבור על דוושה של חברה אחרת. בחלק מהמערכות אפשר לשלוט בזווית ההתנתקות ובעוצמת התנגדות הקפיץ באמצעות ברגים ובאחרות הרכבת הקליטים בכיוון מסוים או החלפת קליט ימין בשמאל וההפך יקבעו את מידת הקלות של שחרור הנעל מהדוושה. שימוש בדוושות אוטומטיות משפר את יעילות הדיווש והשליטה באופניים אך דורש תרגול כדי למנוע תאונות שמקורן בנעל שנתפסת בדוושה.
 • דיווש עגול

  מושג המתאר רוכב המסובב את זרועות הקראנק בקצב אחיד. דיווש עגול מאפשר לרוכב לשמור על תנועה רציפה ולהשקיע פחות כוח בהנעת האופניים. קל יותר ליישם דיווש עגול באמצעות דוושות אוטומטיות כך שתמיד רגל אחת דוחפת את הדוושה והאחרת מושכת. כדי להשיג שליטה בטכניקה יש צורך בתרגול, וברגע שמצליחים, משפרים מאוד את השליטה באופניים ומייעלים את תהליך הדיווש.
 • דיסק (Rotor)

  דיסק
  רכיב השייך למערכת "מעצורי דיסק". הדיסק עשוי סגסוגת פלדה ומחובר לגלגל האופניים באמצעות ברגים או באמצעות תושבת המתחברת ישירות לטבור הגלגל (Center Lock). בזמן שהגלגל מסתובב, מסתובב גם הדיסק יחד איתו, ובזמן לחיצה על ידית הבלם, רפידות הבלם נלחצות כנגדו ומתחככות בו. ככל שנפעיל לחץ גדול יותר על ידית הבלם כך יגדל החיכוך ותקטן מהירות סיבוב הגלגל. יש סוגים רבים של דיסקים בקטרים שונים ובעוביים שונים המתאימים למערכות שונות. ככל שקוטר הדיסק יהיה גדול יותר, כך יגדל מומנט הבלימה. מאחר שבזמן הבלימה החיכוך עם הרפידות יוצר חום רב, חשוב שמבנה הדיסק יאפשר פינוי חום יעיל כדי לא לפגום באיכות הבלימה. לכן הדיסקים לרוב מחורצים ומחוררים כדי להגדיל את שטח הפנים שלהם ולאפשר זרימת אוויר טובה יותר שתקרר אותם במהירות. דיסק חייב להיות ישר לחלוטין ונקי לחלוטין, אחרת יפגום באיכות הבלימה ואף ישמיע רעשים מטרידים.
 • דרופ (Drop)

  דרופ
  כינוי למכשול בשביל שבו יש הפרש גבהים אנכי (כמו מדרגת סלע גבוהה או מקפצה בנויה) המחייב את הרוכב לרחף באוויר כדי לחלוף על פניו. יש דרופים שנקודת הנחיתה מהם אל הקרקע אופקית ושטוחה לחלוטין (Flat), מה שדורש מהרוכב למשוך מעט את הכידון כשהוא חולף על פני שפת הדרופ וזאת כדי שיוכל לנחות עם שני הגלגלים בו בזמן; ויש דרופים שנקודת הנחיתה מהם אל הקרקע נמצאת בזווית – מדרון טבעי או סוללת עפר הבנויה בזווית (Slope), מה שמאפשר לרוכב לחלוף על פניהם ללא צורך במשיכת הכידון ולנחות על הקרקע כשהאופניים נוטים קדימה. נחיתה ל-Slope היא תמיד נוחה ובטוחה יותר.
 • דשדש

  דשדש
  כינוי לתערובת חול עם חלוקי נחל קטנים וחצץ הנמצאת בערוצי נחלים. בימי הקיץ סוג הקרקע הזה גורם לצמיגי האופניים להתחפר ולשקוע לתוכו, מה שמקשה את הרכיבה. קטעי דשדש שנואים על רוכבים מאחר שהם דורשים מהם מאמץ רב מאוד.
חובה להזין כתובת מייל
שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה