שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה

e ירוק - מטיילים עם קקל
התנתק
התחבר
0
הגדת סדר ט"ו בשבט מנחת אהבה לארץ ישראל

הגדת סדר ט"ו בשבט מנחת אהבה לארץ ישראל

+ מידע חשוב על המסלול
שמור למועדפים
דרגו מסלול זה:
3
צפו בטיול באתר המותאם למובייל
אזור המסלול:
כל הארץ
משך המסלול:
1-2 שעות
רמת קושי: קלה
הורדת מפת המסלול
ב-pdf
סוג המסלול
היסטוריה ואמנות
היסטוריה ואמנות

ט"ו בשבט חל בחורף בשעה שהטבע שב לחיים. בתקופת המשנה והתלמוד אבותינו היו עובדי אדמה וחיו בחיק הטבע. הם הבחינו היטב בשינויים המתחוללים בחודש זה במזג האוויר ובצומח ועל כן ציינו את ראש השנה לאילן. (בית שמאי באחד בשבט ובית הלל בחמישה עשר בו). הניתוק הפיזי מהארץ יצר זיקה וגעגועים לארץ ולאכילה מפירותיה, כך שבמרוצת השנים פשט המנהג לאכול פירות בט"ו בשבט ולספר בשבחה של הארץ.

הפעם, נחרוג ממנהגנו למסלול טיול רגיל וניקח אתכם אל ריכוזי העצים והפירות ביערות קק"ל. נדבר ונספר בם ונעיין ב"סדר ט"ו בשבט". אם מזג האוויר יאיר פנים, כדאי לקחת את בני המשפחה ולצאת לחגוג במקום הכי מתבקש, בטבע, תחת העצים המוריקים, עם פרי העץ והשדה. בתקופה זו של השנה אפשר כבר לפגוש בפריחת עץ השקד שהינו הראשון להתעורר מן השלכת.

תמרים. צילום: פנינה לבני, ארכיון הצילומים קק"ל

 

+ הצג את כל המידע

סדר ליל ט"ו בשבט

ט''ו בשבט קיבל את משמעותו כחג הנטיעות לפני למעלה ממאה שנים עוד במאה ה-19. עם ראשית ההתיישבות הציונית בארץ ישראל. הראשון שהחל במנהג הנטיעות היה ההיסטוריון והמחנך זאב יעבץ, שיצא בשנת 1892 עם תלמידיו לנטוע עצים ביישוב זכרון יעקב. מעשה זה הוא ראשיתו של מנהג נטיעות ט"ו בשבט, מנהג שאותו אימצה קרן קימת לישראל והסתדרות המורים, שהכריזה על התאריך ט"ו בשבט כעל חג הנטיעות. ביום זה ובימים הסמוכים לו במהלך חודש שבט, יוצאים רבבות של תלמידי ישראל לטקסי נטיעות ביערות קק"ל ברחבי הארץ. 

עריכת שולחן הסדר: 

בסדר ט"ו בשבט מסובים בצוותא מסביב לשולחן. על השולחן קערות עם פירות יבשים וטריים, יין אדום ויין לבן. השולחן מקושט בפרחים ונרות דולקים. המסובים שותים יין, אוכלים מהפירות וקוראים קטעים מן המשנה, מהתלמוד ומספר "הזוהר". נהוג לשתות ארבע כוסות המסמלות את המעבר בין ארבע העונות, ולאכול פירות, המסמלים את העולמות השונים של העשייה, היצירה והבריאה. לכל עונה כוס יין ופרי מאפיין. 

מה נשתנה סדר ליל ט"ו בשבט מסדר ליל פסח? 

שבסדר ליל פסח אנו אוכלים מצות - הלילה הזה כולו פירות. שבסדר ליל פסח אנו שותים יין בכל צבע - הלילה הזה יין לבן ויין אדום. שבסדר ליל פסח אנו מספרים ביציאת מצרים - הלילה הזה אנו מספרים בשבחם של פירות ארצנו. 

כוס ראשונה של יין לבן - מסמלת את עונת החורף. פירות עולם העשייה, התפוז, האגוז והשקד נאכלים בה. אלה פירות הדורשים הגנה מרובה. תוכם נאכל וקליפתם נזרקת. 

כוס יין שנייה של יין לבן מהול בקצת יין אדום - צבע היין מסמל את ניצני האביב הראשונים בתוך החורף הקר והגשום. פרי עולם היצירה, הזית, התמר והתפוח. הפרי דורש פחות הגנה חיצונית ולו גרעיני זרע היוצרים חיים. קליפתו החיצונית נאכלת ותוכם נזרק. 

כוס יין שלישית של יין אדום מהול בקצת יין לבן - מסמלת את פירות עולם הבריאה, התאנה, החרוב והגפן. מסמלים לנו עולם שאינו נפסד ואינו מתכלה, שאין בו דבר מתבזבז. אנו אוכלים פירות אלה כמות שהם. צבע היין מסמל את ימי החום הגוברים על ימי הקרה. 

כוס רביעית - יין שכולו אדום - מסמל את שלל פריחות האביב, את פרחי דם המכבים, הצבעוני, הנורית, הכלנית, הפרג ואת עץ הרימון שמתחיל ללבלב.

כדי להשלים את האווירה החוויתית של הישיבה בצוותא ובמיוחד כדי לחבר את הדור הצעיר, כדאי ללוות את הסדר בסיפורים ובשירי ארץ ישראל. החל משירי ט"ו בשבט המוכרים, כמו "כך הולכים השותלים", "השקדייה פורחת", ו"ט"ו בשבט הגיע", ועד לשירי נעמי שמר כ"פירות חמישה-עשר" (המוכר יותר כ"שלג על עירי"), "בארץ אהבתי השקד פורח" , "עץ הרימון נתן ריחו", "עוד לא תמו כל פלאייך", "תפוחים ותמרים", ועוד. קרן קימת לישראל מטפלת ביותר מ-62 אלף דונם של מטעים ובוסתני פרי, שבהם ניתן למצוא 20 אלף דונם של זיתים, 30 אלף דונם של חרובים, ועוד 12 אלף דונם של עצי פרי שונים, כגון שקדים, רימונים, חרובים, זיתים, פיסטוק חלבי (אלת הבוטנה), שזיפים, סברס, תות עץ (לבן ואדום), גפנים, שקמים ועוד.

תם ונשלם סדר ט"ו בשבט כתיקונו! וכל המרבה לספר על ט"ו בשבט – הרי זה משובח.

איפה הפירות גדלים

תאנה: במרכז - סטף, פארק איילון-קנדה, בצפון - באזור שגב ויודפת, בדרום - בסמוך לנגבה (אזור הנצחת חטיבת גבעתי), יערות ביריה.
שקד: נפוץ בגליל, בגולן, בכרמל, בשומרון ובהרי יהודה.
תמר: לאורך הים, בעין גדי, ביריחו, הכנרת, עמק בית שאן, בקעת הירדן ובערבה.
חרוב: בפארק אדמית בגליל המערבי, יער בן שמן - בסמוך לתל חדיד, יער חרובית.
זית: יער לביא, להב, יער בן שמן בסמוך לתל חדיד, פארק בריטניה.

סל קק"ל

פרסומים הנוגעים לט"ו בשבט הניתנים לרכישה באמצעות סל קק"ל. 
חברי חוג הידידים נהנים מהנחה.

קרדיטים

כתיבה: חוה בראון 
צילומים: ארכיון הצילומים של קק"ל
פורסם בתאריך: 20/1/2008
הוראות התנהגות ובטיחות למטיילים >>
בטרם יציאה לטיול, מומלץ לעיין בדיווחים ולהתעדכן במידע הנוגע לאתר או למסלול בו אתם מתעתדים לבקר.
למעבר לעמוד ובו כל הדיווחים העדכניים לחצו כאן.תגובה דרך פייסבוק

הוסף תגובה


שלח
שם: שעה: תאריך:
שלום רב אני מרכזת מועדון לאשה במבשרת ומבקשת ליצור קשר לפעילות משותפת בין ותיקים ובני משפחותיהם לנטיעת עצים ופעילות בישוב שבו נטעו עצים בזמן עלייתם למבשרת. תודה קטיה 052-4280300
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
האם לדווח על תוכן זה כלא ראוי?

כן
לא
מועדפים 0
#
חפש