שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה

e ירוק - מטיילים עם קקל
התנתק
התחבר
0
אנחנו על המפה
+ מידע חשוב על המסלול
שמור למועדפים
דרגו מסלול זה:
4
צפו בטיול באתר המותאם למובייל
אזור המסלול:
כל הארץ
משך המסלול:
1-2 שעות
רמת קושי: קלה
סוג המסלול
נוף ותצפית
נוף ותצפית
לאחרונה הוציאה קק"ל לאור מפה מיוחדת במינה, ובה מידע על 110 עצי תפארת – עצים מיוחדים בישראל. לפניכם טעימה של חמישה עצים.

אלון מצוי במנצורה. צילום: חנן ישכר, ארכיון הצילומים קק"ל

בימים אלה הוציאה קרן קימת לישראל לאור מפת טיולים מיוחדת במינה. ככל הידוע לנו, זוהי מפה ראשונה מסוגה בישראל. מדובר במפת ישראל בקנה מידה של 1:250,000, שבה מצוינים 110 עצים מיוחדים בישראל. בגב המפה מופיע צילום של כל עץ בליווי תיאור קצר שלו וכמובן – הסבר לדרך הגישה אליו. המפה הזו, שאנו קוראים לה מפת 110 עצי תפארת, מציעה 110 טיולים, מהחרמון ועד אילת. המספר 110 לא נבחר במקרה. הוא בא לציין את מניין השנים להיווסדה של קק"ל.
המידע שבמפה מסכם מחקר רב-שנים. במסגרת המחקר מתעד צוות של קק"ל את העצים המיוחדים של ישראל. עם הצוות הזה נמנים עמיקם ריקלין – מנהל יחידת הפיקוח של קק"ל ועורך המפה, וסוהייל זיידאן - מנהל אגף מטעים וחורש בקק"ל. הצילומים הם מעשה ידיו של צלם הטבע חנן ישכר.
המעקב אחר העצים המיוחדים נעשה מכמה סיבות. ראשית, עצים זה קרן קימת. מי ימפה ויתעד את העצים המיוחדים של ישראל אם לא קק"ל? סיבה נוספת היא הערך התרבותי המיוחד של העצים האלה. קק"ל, בין שאר תפקידיה, מטפחת את אתרי המורשת של הארץ. עצים גדולים וקשישים הם חלק בלתי נפרד מהמורשת שלנו. סיבה שלישית היא שלעצים שזכו לגיל מופלג ולממדים בלתי רגילים יש גם חשיבות מדעית. כל עץ כזה הוא ארכיון השומר מידע רב-ערך על שינויי אקלים, כמויות משקעים ונתונים רבים אחרים. לפעמים נעזרים בעצים עתיקים גם כדי לתארך אתרים ארכאולוגיים. סיבה נוספת, למי שלא השתכנע עד כה, היא המטען הגנטי של העצים האלה. ייתכן שלעצים יוצאי דופן יש גם מטען גנטי מיוחד. היערנים של קק"ל לוקחים מהעצים האלה ייחורים ומנסים לשעתק אותם. באמצעותם נוכל אולי לשפר את עצי היער בישראל. הגיע הזמן לערוך היכרות עם חמישה מן העצים האלה.


+ הצג את כל המידע

אלון תולע

בית הקברות הנטוש של מנצורה, גולן
שרידי הכפר הצ'רקסי אל-מנצורה עודם נראים סמוך לקיבוץ מרום גולן, ממש ליד הכביש. נחבא הרבה יותר הוא בית הקברות הישן של הכפר, שנותר ללא פגע, למרגלות הר בנטל. בית הקברות שוכן בלב חורש קטנטן, אך מרהיב ביופיו, שבו צומחים יחדיו עצי אלון תולע ואלון מצוי. חופת העצים מתנשאת לגובה 15 מטרים. הצמרות מסתבכות אלה באלה ואינן מעניקות לקרני השמש לחדור פנימה. באביב עולים כאן, כמו נרות נשמה, הגבעולים הגבוהים של איריס ארם נהריים ובראשיהם שלהבות מכחילות.
אלוני תולע מייצרים, אם רק מניחים להם, גזע מרכזי אחד. מי שעיניו היו בראשו, הפיק מגזעי אלוני תולע קורות נאות וישרות לקירוי ביתו. אבל בעצים שצומחים ליד בית קברות לא נהוג לפגוע, וכך צמח לו כאן אלון תולע אחד נהדר, כנראה משלהי המאה ה-19, עת הגיעו הצ'רקסים לגולן. אלון התולע שבקצה הצפוני של החורש, ליד השדה המעובד, הצמיח שני בדים נהדרים וגבוהים.  היקפו של הגזע הנמוך, שממנו מסתעפים הבדים, מגיע לארבעה מטרים. איזה עץ נהדר.

גישה: מצומת בנטל, מעט מצפון לקיבוץ מרום גולן (כביש מס' 959) ממשיכים מזרחה ומגיעים לאחר כ-2.5 ק"מ לצומת בראון. כאן פונים ימינה דרומה (כביש מס' 98) ונוסעים כ-1.5 ק"מ. אנחנו בין חורבות הכפר מנצורה. פונים דרומה בדרך סלולה בין שדות, נוסעים כ- 800 מ' ומגיעים היישר לחורשה.

אלה אטלנטית

בקעת בית נטופה, הגליל התחתון
יפה מאוד להשקיף על בקעת בית נטופה מההרים הסובבים אותה. לאחר חורף גשום הופך האגן המזרחי שלה לאגם מרהיב עין. חדי עין יוכלו להבחין גם מרחוק באלה אטלנטית נהדרת, הצומחת בקצה הצפוני של הבקעה. העץ הזה זכה ביופי נדיר. גזעו הענק מגיח מתוך גל אבנים ונוטה באלכסון דרומה, ממש מזמין לטפס עליו. רוב ענפי העץ משלימים עם נטיית הגזע דרומה, אך בכל זאת האלה שולחת גם בד גדול לכיוון צפון, דבר שמעניק לה נוף הרמוני, סימטרי כמעט. הענפים משתלשלים ארצה כמטרייה והם מעניקים מרחבים גדולים של צל.
העץ הרשים אף את אנשי הקרן הבריטית לחקר ארץ ישראל (P.E.F). במפת הארץ ששרטטו בשנות ה-1870' הם טרחו וסימנו את האלה ורשמו לידה את הכיתוב: "תל אל-בוטמה" (תל האלה). תושבי האזור מספרים שהעץ נודע כנקודת מפגש מפורסמת. בעבר נערכו בצלו סולחות, נחתמו הסכמים ונפתרו חילוקי דעות. אין מקום יפה וטוב יותר מצל האלה הזו לפתור בעיות.

גישה: יוצאים מכביש צומת המוביל – צומת גולני (כביש מס' 65) לכפר הבדווי רומנה. מעט לפני הכפר יוצאת מהכביש דרך עפר המסומנת באדום. הדרך הזו מתאימה לג'יפים. דרך טובה ממנה, שמתאימה לרכב פרטי למרות שלא זכתה לסימון שבילים, יוצאת מאותו מקום לצפון מזרח. לאחר כארבעה ק"מ הדרך חוצה את המוביל הארצי. כאן יש לפנות שמאלה ולנסוע בשולי הדרך כשני ק"מ, עד לקרבת האלה. הקטע האחרון עשוי להיות בוצי בחורף.

שקמה

נחל נדר, כרמל
הדרך לשקמה הזו, בנחל גלים, היא טיול בפני עצמו. במצוק שמדרום לנחל פוערת את פיה מערת אורנית, שבה נמצאו שרידי אדם מתקופות פרהיסטוריות. חיש קל מגיע השביל לבית חרב, ולידו מבנה ששימש בריכה. ליד הבית צומחים כמה עצי בוסתן ועץ ברוש גדול ויפה. הבריכה אספה בעבר את מי עין קדם. כ-200 מטרים מהבריכה – צומת שבילים: כחול ושחור. הדרך הכחולה מעפילה במעלה נחל גלים ומשם בנחל כלח. אבל אנחנו פה בשביל המעיין, ולכן נפנה שמאלה בנחל נדר, על פי הסימון השחור. המדרון שיורד לנחל עמוס בעצי זית קשישים ומרהיבים, מהיפים בישראל. עץ שקמה עצום, מענקי השקמים בארץ, צומח ממש בערוץ. אבל השקמה הזו, למרות הגזע הענק שלה, נראית במצב קשה. רוב ענפיה יבשים. במצב מעורר החמלה הזה היא שורדת כאן איכשהו כבר שנים לא מעטות. השקמה צומחת בתחום גן לאומי כרמל ולא נותר לנו אלא לקוות שאותות המצוקה שהיא משדרת ייקלטו, ושהשקמה המפוארת תזכה לסיוע רפואי.
אם כבר הגענו לכאן, כדאי שנישא את עינינו למעלה הנחל. ברחבה יפה שלמרגלות מצוק סלע קטן נובע עין קדם, מהמעיינות היפים בכרמל. 

גישה: נכנסים לטירת כרמל בכניסה הדרומית ונוסעים ברחוב ז'בוטינסקי עד הכיכר השלישית. בכיכר פונים שמאלה לרחוב הרצל ופונים ברחוב השני ימינה (רחוב השחרור). בכיכר ממשיכים היישר לפנים, ברחוב החרוב, שהופך לדרך העפר. נוסעים בדרך כחצי ק"מ עד לשלט של רשות הטבע והגנים המציין את גבול שמורת הר הכרמל. השאר – לפי התיאור שנכתב קודם.

שיטה סלילנית

רהט, נגב צפוני
עצי שיטה סלילנית הם העצים הנפוצים בנגב ובערבה. שם באזורים החמים, צומחים עצי הסוואנה האלה רק בערוצי הנחלים הגדולים, משום שרק בהם יש די מים לכלכל אותם. המצב שונה בנגב הצפוני. כאן יש יותר גשם ועצי השיטה המעטים שצומחים כאן, מעיזים לצאת מהנחל אל השטחים המישוריים. עץ אחד כזה, מהמרהיבים בישראל, צומח בדד בשדה מעובד ממערב לרהט, סמוך לנחל גרר. הוא מיתמר כ-9 מ' מעל לאדמה, ויוצר נוף בקוטר של כ-18 מ'. פשוט תענוג. 

גישה: נוסעים מקיבוץ שובל דרומה לכיוון רהט (כביש 264). כ-3.5 ק"מ מהכניסה לשובל פונים מערבה בדרך עפר המגיעה מיד לבית הקברות של רהט. הדרך עוברת לאורך הגדר הצפונית של בית הקברות ומתעקלת שמאלה לדרך שדות. העץ כבר נראה כ-400 מ' ממערב. המשך הנסיעה תלוי במצב הדרך ובסוג הרכב.

אשל הפרקים

באר רבובה, נגב מערבי
בראשית המאה העשרים ניסו השלטונות העות'מאניים לכנס את הבדווים בנגב המערבי ביישובי קבע, כדי לנסות ולהשליט מעט סדר בדרום הפרוע. הם חפרו בארות בתקווה שהבדווים יתיישבו סביבם. הבאר ברואייבה (רבובה), על גדת נחל בשור, היא עדות לפעולות אלה. מסביב לבאר הם נטעו עצי אשל פרקים, שהוכיחו כבר את יכולתם לצמוח במדבר. כך זכינו בקבוצה נהדרת של עצים. קל לזהות אותם על פי עליהם הקשקשיים והמאפירים ועל פי קליפות גזעיהם המצולקות.
עצי האשל היפים ביותר במקבץ זה צומחים סמוך לדרך הבשור. הם נראים גדולים גם למתבונן בהם מבחוץ, אך כדי להתרשם באמת מיופיים ומעוצמתם כדאי לחדור אל תוככי נופיהם העבותים. כל עץ הוא יער קטן, עם גזעים מתעקלים ומתפתלים, חלקם מתרומם לצמרת ואחרים משתוחחים ארצה. גם כיום משמשים עצי אשל הפרקים כמשברי רוחות המגינים על הפרדסים בסביבה. 

גישה: מכביש צאלים-צומת מגן (כביש מס' 222) מסתעפת צפונה דרך עפר המסומנת באדום. הדרך מתעקלת שמאלה לאחר כ-2.5 קילומטר. אחרי העיקול מסתעפת ימינה דרך עפר "ירוקה", המגיעה לאחר קילומטר לבאר רבובה. ניתן להגיע לבאר רבובה גם ב"דרך הבשור"

מפה

לקבלת המפה יש לפנות למוקד "קו ליער" 1-800-350-550

קרדיטים

כתיבה: יעקב שקולניק 
צילום: חנן ישכר
פורסם בתאריך: 12.09.2012
הוראות התנהגות ובטיחות למטיילים >>
בטרם יציאה לטיול, מומלץ לעיין בדיווחים ולהתעדכן במידע הנוגע לאתר או למסלול בו אתם מתעתדים לבקר.
למעבר לעמוד ובו כל הדיווחים העדכניים לחצו כאן.תגובה דרך פייסבוק

הוסף תגובה


שלח
שם: שעה: תאריך:
האם עץ האלון בשדות כרכור - מה שמכונה בפי האזוריים עץ המשאלות (בשל צורת האוזן של גזעו) קיים במפה?
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
שלום המערכת,
רובי מתלונן כי הדיפדוף באמת לא עובד.
(נבדק ב-explorer וב-Chrom
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
מגוחך בעיני שאתם מעלים מאמר יפה כזה בלי צילומים של העצים. אם זה לא חובבני, אז אני לא יודע חובבני מהו!
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
יופי של רעיון כל הכבוד! האם נמצא במפה ברוש הביצות המדהים שליד להבות הבשן? אם לא אז שווה להוציא מפה מיוחדת רק בשבילו,איזה עץ מטורף!
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
שלום רובי,

חבל שאתה מגיב כך. תמונות של העצים מצורפות לכתבה, וכל שיש לעשות הוא לדפדף ביניהן.
(ראה את התמונה בראש הכתבה. מתחתיה יש חיצים, וכתוב "1 מתוך 8".)

בברכה,
המערכת
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
אוסף גדול כזה של עצים מן הראוי שיתפרסם ברשת ויהיה נגיש לכולם. ההצצה שהבאתם כאן מאכזבת ואפילו לא מגרה את הדמיון.
אחד העצים הנערצים עלי הוא האלון העתיק בשמורת הגושרים. בלוטים ממנו נבטו בחצרי אך חזירי הבר מיהרו לאכלם...
לפחות נישארה לי התמונה http://screencast.com/t/1IJNCPdIqQUh
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
1. איפה משיגים את המפה המצויינת במאמר?
2. האם אפשר להשיג עותק אלקטרוני שלה?
בתודה וברכה
חג שמח ושנה טובה
עזרא
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
יונתן ואלכס שלום,

יונתן - נשמח אם תציין לנו בדיוק היכן נמצא העץ הזה
תמיד אפשר לעשות עוד מפה...
אלכס - השתדלנו לציין עצים שאין צורך לשלם דמי כניסה כדי לראותם.

בברכה,
יעקב שקולניק
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
עזרא שלום,
את המפה ניתן לבקש מ"קו ליער" 1-800-350-550
לגבי עותק אלקטרוני - נברר ונחזור אליך.

דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
שלום yz,

בדקנו עכשיו ב-Chrome ו-Explorer ואצלנו הדפדוף עובד.
האם ניסית ללחוץ על החץ השמאלי כדי לעבור לתמונות הבאות?

בברכה,

המערכת
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
אין על השקמה בנתניה!
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
אחלה כתבה עוקב בעניין אחרי הפרסומים השונים מאד אוהב כל הכבוד על הנגשת הטבע לציבור

יש לכם עמוד פייסבוק?
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
שלום יואב,

תודה על המילים החמות.

יש לנו דף פייסבוק:
http://www.facebook.com/eyarok

שנה טובה,
המערכת
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
אילנית,
היכן נמצאת השקמה בנתניה?
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
יישר כח על הפרוייקט.
אנא התעלמו מהתגובות המגונות של בני "תרבות" המגיע לי ששום דבר (אפילו אם הוא בא בחינם) לא מספיק טוב בשבילם.

שנה טובה והמשיכו כך.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
כתבה נהדרת ורעיון מקסים,
תודה על עבודה אדירה שאתם עושים,
משפתנו וחברינו לומדים ומטיילים המון ליעדים שאתם ממליצים עליהם
תודה ושנה טובה
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
1 > 8 ניסיתי לדפדף שמאלה וגם ימינה לראת את העצים. כלום לא קורה. משתמשת באקספלורר IE8.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
מערכת
16:19
23.09.2012
רחל שלום,בבדיקה שערכנו בדפדפן Internet Explorer 8, חלונית הדפדוף פעלה. נסי להתקין מחדש את הדפדפן או לעדכן לגרסה האחרונה, Internet Explorer 9.בברכה,

המערכת
דווח על תוכן לא ראוי
שם: שעה: תאריך:
מערכת שלום
שנה טובה ומבורכת לכל עם ישראל
כרוכב אופנים ואוהב אתרים בטבע בעלי עומק היסטורי ואו מענינים, נדהמתי לגלות אתמול
שבאזור תל חדיד וקטע הדרך מקבר מתיתיהו לקיברות המכבים החלו לשפוך אספלט מגורד
ולסלול כבישים.
אני לא מצליח להבין איך מרשים לשפוך אספלט על אדמה כל כך תנכית שבמשך אלפי שנים
עצי הזית שמסביב לא הריחו ריח אספלט מעורב בנפט.
אני מתמלא גועל מהרס אתרים חשובים שגם לילדים שלנו מגיע לראות בוסתני זית בלי ריח
של נפט באויר.
פעמים רבות אני נעזר בכם לבקר מקומות בטבע ומה שראיתי אתמול ממש הרגיז.
מודה מראש
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
אילנית מעירה בצדק על היעדרות השקמה העתיקה בנתניה
וליחיאל עמיר - הקש בגוגל "השקמה בנתניה" ותקבל שפע של הפניות.
השקמה נמצאת מאחורי היכל התרבות בעיר, ברחוב מינץ, מדרום לגבעת אּם-ח'אלד (שהיא ראשיתה של נתניה).
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
מערכת יקרה - מה סוג העץ הצומח מעל קברו של רבי טרפון ליד נקודת הישוב המכונה קדיתא? העץ מרשים ללא ספק ולא ראיתי כמותו בכל הארץ.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
לכל המגיבים,

תודה על המלים החמות, המחמאות הועברו לנוגעים בדבר.
בעניין השקמה בנתניה - העץ מופיע במפת קק"ל.
מין העץ על קבר רבי טרפון הוא אלה אטלנטית. גם העץ הזה מופיע במפה.

את המפה כאמור ניתן להזמין ב"קו ליער".

גמר חתימה טובה
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
שלי שלום,

עץ האלון בשדות כרכור נמצא במפה - עץ מספר 60.

גמר חתימה טובה
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
האם לדווח על תוכן זה כלא ראוי?

כן
לא
מועדפים 0
#
חפש