שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה

e ירוק - מטיילים עם קקל
התנתק
התחבר
0
מאנדרטת ה-11 בספטמבר לעינות תלם
+ מידע חשוב על המסלול
שמור למועדפים
דרגו מסלול זה:
5
הניקוד של המסלול הזה הוא5
צפו בטיול באתר המותאם למובייל
אזור המסלול: מרכז,
הרי ירושלים
עונה מומלצת:
אביב, חורף, סתיו
אורך בקילומטרים:
2 ק"מ
משך המסלול:
1-2 שעות
רמת קושי: קלה
מפת טיולים וסימון שבילים מס' 9 (מבואות ירושלים)
סוג המסלול
מים ומעיינות
מים ומעיינות
נוף ותצפית
נוף ותצפית
פיקניק
פיקניק
היסטוריה ואמנות
היסטוריה ואמנות
נגיש
נגיש
בימים אלה שוקדת קק"ל על הקמתו של פארק חדש – פארק מטרופולין ירושלים. הכוונה היא להקיף את ירושלים כולה בחגורה ירוקה שתשמר את הערכים שהרי ירושלים מייצגים ותשמש ריאה ירוקה לבירה.

פארק ענק זה יכלול מדרגות של חקלאות מסורתית (טרסות) ומעיינות הרריים קטנים, יערות נטועים וחורשים טבעיים, שבילים להולכי רגל ושבילי אופניים, חניונים לבילוי בחיק הטבע וכל מה שצריך כדי שאווירה של ירושלים יישאר צלול כיין באמת. הפארק החדש הוא שילוב מאמצים של קק"ל, רשות הטבע והגנים, עיריית ירושלים, הרשות לפיתוח ירושלים וגורמים נוספים. ואמנם, המסלול המוצע כאן משלב יער קק"ל וגן לאומי. למידע נוסף על פארק ירושלים, מפות, מסלולי טיולים ולו"ז אירועים, בקרו באתר פארק ירושלים.

אנדרטת ה-11 בספטמבר. צילום: יעקב שקולניק

+ הצג את כל המידע

אנדרטת ה-11 בספטמבר

ב-11 בספטמבר 2001 הוכה העולם בהלם. ארבעה מטוסי נוסעים נחטפו בידי מחבלים והתרסקו על מגדלי התאומים בניו יורק, על בניין הפנטגון בוושינגטון ועל אדמת פנסילווניה. תמונות המטוסים המתנגשים במגדלי התאומים והופכים אותם למלכודות אש לא יימחו מזכרוננו.
בלב יער נטוע, על ראש הר הצופה על עמק הארזים ונחל שורק, בואכה ירושלים, הקימה קק"ל אנדרטה לזכר הנספים בפיגועים. האנדרטה נראית היטב מכביש 1 והיא מהווה לא רק אתר הנצחה מרשים, אלא גם תמרור אזהרה לעתיד. אליעזר וייסהוף יצר כאן אנדרטה מיוחדת. בלב כיכר אבן עגולה מוצב פסל מתכת גדול, שגובהו תשעה מ'. הפסל עשוי בדמות דגל ארה"ב, וחלקו העליון מזכיר במראהו להבת אש הפונה השמיימה. בחלון זכוכית שבבסיס הפסל מונח חלק פלדה משלד אחד ממגדלי התאומים. עיריית ניו יורק העניקה את החלק לאנדרטה. לוחות הזיכרון שבמעקה הכיכר מנציחים את שמותיהם של הנספים, 2,974 במספר, ובהם גם חמישה ישראלים. הקמת האנדרטה התאפשרה בזכות תרומת ידידי קק"ל ארה"ב.

הוראות הגעה

לאנדרטה לזכר נפגעי הפיגועים ב-11 בספטמבר אפשר להגיע בשתי דרכים:
1. הבאים מתל אביב בכביש תל אביב-ירושלים (כביש 1) יפנו לפני גינות סחרוב בנתיב הימני המוביל להר הצופים, בעקבות השילוט המכוון להר חוצבים. כ-30 מ' לפני הצומת המרומזר ולפני הפנייה ימינה לשדרות בגין דרום פונים על פי שילוט ההכוונה לעמק הארזים. ממשיכים היישר לפנים בכביש הסלול, עוברים מתחת לגשר כביש 1 וכ-100 מ' אחריו פונים ימינה בעקבות השילוט לאנדרטת ה-11 בספטמבר. הדרך מגיעה מיד לצומת מרובע. פונים בדרך העולה שמאלה ומגיעה לאחר כקילומטר לאנדרטה.
2. הבאים מירושלים ייסעו בשדרות בגין צפון ויצאו לכיוון שכונת רמות. ברמזור השלישי בשדרות גולדה מאיר פונים פניית פרסה לאחור, נוסעים ופונים לעמק הארזים בעקבות שילוט ההכוונה למקום (כ-30 מ' לפני הפנייה לבגין דרום). משם ממשיכים על פי ההנחיות הרשומות בפסקה הקודמת.

מסלול הטיול

נצעד מהאנדרטה כ-100 מ' בחזרה במורד דרך הרכב המובילה לאתר. מימין לדרך נראה גיא קטן ובו שביל ברור (לא מסומן) היורד לנחל שורק. נרד בגיא. בין הטרסות צומחים עצי שקד וזית מעטים. עצי עוזרר קטנים, שיחי קידה שעירה וסירה קוצנית מעטרים את השביל. באביב מציצים מבין הסלעים פרחים רבים, וביניהם כמובן רקפות וכלניות. אל תתפלאו אם תגלו צבאים מקפצים בין הטרסות.
השביל שבגיא מגיע לאחר כ-400 מ' לנחל שורק. בקטע זה של הנחל עובר שביל מסומן כחול, שהוא גם חלק מ"שביל ירושלים". שביל ירושלים, שאורכו כ-40 ק"מ, עובר באתרים החשובים בעיר ובהרים שמסביב לה. השביל מסומן בשלושה צבעים – זהוב, כחול ולבן, ומעוטר בסמל האריה, סמלה של בירתנו.
נפנה ימינה. השביל עובר במורדות ההר שעליו ניצבת האנדרטה. שימו לב בדרך לגושי צמחים ירוקים התלויים על עצי השקד. זהו הצמח הטפיל דבקון הזית. הצמח נטפל לעצי זית, אך גם לעצי שקד, ושואב מהם מים ומינרלים. במקרים אחדים לא עמדו עצי השקד בעומס ומתו.
לאחר שנשלים את הצעידה בעיקול ההר נגלה את המבנים של חוות בית תלם, הנמצאים בתחום גן לאומי עינות תלם. שולחן הפיקניק בצל עצי התאנה שבחצר בית החווה הישן, הטרסות המשוחזרות ומי המעיין הזורמים לבריכה יוצרים יופי של מקום להפסקה ולמנוחה.

גן לאומי עינות תלם

עינות תלם (עויון תולמא, או עויון טולמה) הם שלושה מעיינות קטנים הנובעים מתוך המצוק שמעל למבנה ישן, באזור שבו גיא נחל לוז (ואדי לוזה) פוגש בנחל שורק. רשות הטבע והגנים משחזרת באתר מדרגות חקלאיות, ובחפירות התגלו שרידים של מבנים מהתקופות הביזנטית והצלבנית.
מי המעיינות נאספים לברכות קטנות, ובעבר התנקזו לברכת אגירה גדולה השוכנת בצד הצפוני של המבנה הישן בן שתי הקומות. הברכה (15X15 מ'), שכיום היא יבשה, מחוברת בתעלה תת-קרקעית המזרימה את מי המעיין מתחת למבנה אל ברכה קטנה (4X5 מ'), שעומקה כמטר וחצי. המים בברכה מכוסים במרבד של אלפי פרטים של הצמח הזעיר עדשת המים, צמח הצף חופשי על פני המים.
המבנים שבאתר הם שרידי מושבה יהודית קטנה בשם בית טלמא. ב-1906 רכשו כאן שניים ממייסדי המושבה רחובות, דב קלימקר ואהרון אייזנברג, חלקת אדמה בת 230 דונם. הם הקימו מבנה בן שתי קומות, וקיוו להפעיל בו בית חרושת לסבון ולשמן (אחד מהמבנים ההרוסים מעל מתחם הגן). השניים לא השלימו את הקמת המבנה והשטח נעזב. ב-1922 התיישבו במקום חמש משפחות יהודיות. הן התגוררו במבנה ובאוהלים שהוקמו לידו. אחר כך נבנו במקום מבנים נוספים. המושבה הקטנה נקראה גם עמק הארזים, על שם עצי המחט היפים שגדלו מסביב למעיינות – שלא היו אלא ברושים. היישוב ננטש במאורעות 1929 (מאורעות תרפ"ט). ניסיון התיישבות נוסף נעשה ב-1934, אך גם הוא לא עלה יפה. המבנה שקיים בתוך מתחם הגן הוא בית משאבות (זהירות! סכנת התמוטטות) שבנו הבריטים.
אם השארנו כאן רכב אחד, יוכלו הנהגים לנסוע בו לאנדרטה ולהביא את המכוניות למטיילים. אם לא – יש לחזור את כל הדרך ברגל, מהלך קילומטר וחצי.

מגן הקיפוד ברמות לעמק הארזים

מגן הקיפוד שבשכונת רמות (בצד דרך החורש), אפשר לצעוד ברגל לעמק הארזים ולאנדרטת ה-11 בספטמבר. דרך עפר מסומנת כחול יורדת מהגן ואחרי כ-100 מ' בעקבות השילוט המכוון ל"שביל התאומים", נגיע לדרך מסומנת ירוק. דרך זו מגיעה לאחר כחצי ק"מ למצפור טורצ'ינר, ובו חניון קטן של קק"ל. מכאן השביל יורד בצד החווה האקולוגית טור סיני ומגיע לצומת שבילים. השביל שפונה ימינה מטפס לאנדרטת ה-11 בספטמבר. מי שימשיך היישר לפנים כ-1.3 ק"מ יגיע לעינות תלם.

לידיעת המטיילים

בימים אלה עורכת רכבת ישראל עבודות באזור עמק הארזים, להכשרת הקו החדש לירושלים.

מידע נוסף

משך הסיור הרגלי

כשעה הלוך, במורד. כשעה וחצי חזור, במעלה

אורך קטע ההליכה

כ-1.5 ק"מ (כיוון אחד)

מפת טיולים וסימון שבילים

מפת טיולים וסימון שבילים מס' 9 (מבואות ירושלים)

קרדיטים

כתב: יעקב שקולניק
צילמו: יעקב שקולניק ויוסי זמיר, ארכיון צילומי קק"ל
פורסם בתאריך: 10.3.2010
עודכן בתאריך: 13.9.2012
הוראות התנהגות ובטיחות למטיילים >> הצעות למסלולים נוספים בפארק ירושלים והסביבה ומידע חשוב על הפארק >>
בטרם יציאה לטיול, מומלץ לעיין בדיווחים ולהתעדכן במידע הנוגע לאתר או למסלול בו אתם מתעתדים לבקר.
למעבר לעמוד ובו כל הדיווחים העדכניים לחצו כאן.תגובה דרך פייסבוק

הוסף תגובה


שלח
שם: שעה: תאריך:
בעקבות תיאורי הסחף לאחר הגשמים - האם הדרך עבירה עתה לכל כלי רכב?
תודה
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
הדפסתי את הטיול מתוך האתר והתוצאה רעה מאד. אותיות קטנות בטור צר על פני 4 דפי נייר. למה אי אפשר להכין קובץ באות גודל 12 בשורות לכל רוחב העמוד?
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
שלום לכם, הוראות ההגעה מירושלים תמוהות. לא הבנתי איפה לרדת מכביש רמות ואיפה הוא חוצה את כביש מס' 1. בכל מקרה, ההנחיה צריכה להיות: לצאת מירושלים ביציאה הראשית מהעיר (ליד גשר המיתרים), לנסוע על כביש מס' 1 ולפנות ימינה בפנייה למבשרת (בסיבוב מוצא) - ומשם לפי ההוראות שנתתם. הבאים מכיוון ירושלים לא עוברים מתחת לכביש מס' 1, זה הכל.
בברכה
אתי איזנרייך
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
מפת המסלול המצורפת להצעת הטיול היא מבורכת
תודה
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
שלום, לצערי אני צריך להסכים עם התגובה של אתי איזנרייך , הוראות ההגעה הן מכביש 1 בדרך לירושלים והן מכיוון רמות ממש לא מדויקות. בנוסף לכך אין במפת הטיול שום ציון לנתיב הטיול הרגלי ומה שהכי חסר זה מיקם האנדרטה על גבי המפה.
בברכה,
ישראל רגב
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
בששי האחרון נסינו להגיע למקום ברכב. בהגיענו לקרבת הערוץ הסתבר כי הגשמים הרבים שירדו ימים קודם לכן גרמו לסחף רב ואי אפשר לנסוע ברכב ולכן היה צריך להחנות את הרכבבקרבת הערוץ, לדלג על פני הסלעים הגדולים בערוץ ולטפס במעלה הדרך כ-20 דקות בכל כיוון. האנדרטה מרשימה והיא תמשוך אליה רבים אם הדרך תהיה עבירהלכלי רכב
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
לא הבנתי את הקשר בין תאור ההגעה מתל אביב למפה.
האם אי אפשר לתת הסבר ברור יותר ?
אפשר גם לסמן על המפה את דרך ההגעה.
שמיל
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
אני מסכים שקשה יותר לגלות את הדרך שבאה מכיוון רמות ויוצאת לאנדרטה. היא נמצאת ממש מתחת למחלף גולדה. לכן, נפשט את זה כך (השינויים מודגשים).

א. לבאים מתל אביב בכביש תל אביב-ירושלים (כביש 1): נכנסים בכניסה לבית זית ולרמת מוצא ונוסעים כ-450 מ' במקביל לכביש 1, לכיוון מבשרת ציון. עוברים מתחת לגשר כביש 1 ופונים מיד ימינה בדרך עפר, בעקבות השילוט לאנדרטת התאומים. הדרך מגיעה לאחר כקילומטר לעינות תלם. אם באנו ביותר מכלי רכב אחד (מומלץ), משאירים אחד מכלי הרכב וממשיכים בשאר. הדרך חוצה את נחל שורק ומגיעה לאחר כ-600 מ' מעינות תלם לצומת שבילים. פונים בשמאלי ומגיעים מיד לצומת בן ארבע דרכים. פונים בדרך השמאלית העולה ומגיעה לאחר כקילומטר לאנדרטה.
ב. לבאים מירושלים: נוסעים לתל אביב בכביש מס' 1 ופונים לפני סיבוב מוצא למבשרת ירושלים. משם על פי ההנחיות בסעיף א'.

תודה לפונים ואני מתנצל אם נגרמה עוגמת נפש למטיילים.

יעקב שקולניק
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
שמואל שלום, אנו בודקים את עניין הסחף ונעדכן בהקדם.
בברכה
מערכת אי ירוק
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
דוד שלום, תודה על ההערה - לקחנו את עניין הדפסת הטיול לתשומת לבנו ונעשה מאמץ לשפר את התוצאה המודפסת בעתיד הקרוב.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
אשמח אם מישהו יוכל להנחות אותי אם המסלול מתאים לאנשים המוגבלים בהליכה. לא יותר משלושים מטרים ולא בעליות. תודה
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
בלה שלום,
מסלול ההליכה לא מותאם למוגבלים בהליכה.
למוגבלים בהליכה אני מציע את הדבר הזה:
להגיע לאנדרטה בנסיעה ולבקר בה ואחר כך לנסוע ברכב לעינות תלם ולוותר על ההליכה בין שני המקומות.
בברכה
יעקב שקולניק
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
לכל המגיבים בעניין הסחף והעבירות בדרך.
אנשי קק"ל תיקנו את הדרך לאחר הגשמים והיא עתה עבירה לכלי רכב פרטיים.
בברכה
מערכת אי ירוק
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
למערכת ולקק"ל - נעים לראות שאתם קשובים לתגובות הגולשים ופועלים לשיפור. תבורכו. ניפגש באתרים וביערות.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
למשה, שלומית וראובן:
1. אנו לא ממליצים לטייל במסלול הזה בלילה.
2. לגבי המפה, כרגע אין לקק"ל מפה על מסלול זה.
3. זה הר במובן הישראלי של המילה.
ניתן להמשיך לרמות ברגל, או ברכב שטח בדרך עפר שעולה לרמות מיער רמות. ולגבי שאלתך לחיבור י-ם לעמק הארזים. לא הבנו מה משמעות "במישרין".
בברכה,
מערכת אי ירוק

דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
האם ניתן לעשות את המסלול הזה (+נחל חלילים מכיוון מבשרת) בלילה (ליל ירח)?
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
שלום
האם אפשר לצרף מפה עם סימון מיקום הנקודה בה נמצאת האנדרטא?
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
שלום
יעקב, לא ממש דייקת כשאמרת שכיכר האנדרטה ניצבת על ראש הר.
כל החולף בכביש 1 יראה שהיא על המדרון ברחבה מיושרת, מכל מקום לא על הר נישא אלא על גבעונת מעל לשורק.
תודה על ההמלצה למסלול המעניין הזה.
האם אפשר להמשיך מהאנדרטה לרמות מבלי לחזור על המסלול מסיסוס מוצא?
אם כן כיצד? ואם לא למה הקק"ל לא מחברת את ירושלים במישרין לעמק הארזים?
בברכה
ראובן
ואנו מכירים ממזמן
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
יצחק שלום,
כפי שהגבנו באחת התגובות לעיל. לצערנו לקק"ל אין עדיין מפה. כשתהיה, נעלה אותה לכאן.
הדרך מסומנת במפת טיולים וסימון שבילים של האזור, כמפורט בהסבר.
ובנוסף הנה עוד הסבר להגעה שפרסמנו בתגובה לעיל ב-11/3:


אני מסכים שקשה יותר לגלות את הדרך שבאה מכיוון רמות ויוצאת לאנדרטה. היא נמצאת ממש מתחת למחלף גולדה. לכן, נפשט את זה כך (השינויים מודגשים).

א. לבאים מתל אביב בכביש תל אביב-ירושלים (כביש 1): נכנסים בכניסה לבית זית ולרמת מוצא ונוסעים כ-450 מ’ במקביל לכביש 1, לכיוון מבשרת ציון. עוברים מתחת לגשר כביש 1 ופונים מיד ימינה בדרך עפר, בעקבות השילוט לאנדרטת התאומים. הדרך מגיעה לאחר כקילומטר לעינות תלם. אם באנו ביותר מכלי רכב אחד (מומלץ), משאירים אחד מכלי הרכב וממשיכים בשאר. הדרך חוצה את נחל שורק ומגיעה לאחר כ-600 מ’ מעינות תלם לצומת שבילים. פונים בשמאלי ומגיעים מיד לצומת בן ארבע דרכים. פונים בדרך השמאלית העולה ומגיעה לאחר כקילומטר לאנדרטה.
ב. לבאים מירושלים: נוסעים לתל אביב בכביש מס’ 1 ופונים לפני סיבוב מוצא למבשרת ירושלים. משם על פי ההנחיות בסעיף א’.

בברכה,
יעקב שקולניק
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
למרות האמור לעיל, הסבר ההגעה, והמפה המצורפת, לא מבהירים כלום. המפה - כללית וסתמית. אים פרוט סביר. ההסבר - טוב למי שמכיר האזור, הכבישים והשבילים. תודה.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
חמודים שלי, למה לשים מפה לא מעודכנת? זה ממש לא לעניין. משתלת בית ירוק כבר לא קיימת. כביש 9 קיים גם קיים אבל לא מופיע במפה. השבילים המוליכים אל האנדרטה לא מופיעים כלל. ושמות הרחובות במבשרת ובשכונת רמות לא מעניינים את המטיילים, שכן הם מעוניינים בעמק הארזים ולא בשטחים הבנויים המקיפים את העמק. אז בבקשה מכם, שימו מפה מעודכנת, עם אופציות להמשך המסלול עד ליפתא / יער רמות / נחל חלילים / בית הכנסת העתיק בסיבוב מוצא / אגם בית זית.
ב ת ו ד ה .
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
השלום והברכה לאוהבי הארץ!
הייתי אתמול בעינות תלם. צריך לשים לב שהכניסה לשביל היא קרוב לגשר ולא כמו בעבר מתחנת הטרנספורמטור. הבריכה הגדולה מטונפת ביותר והטיפול של העובדים הוא בכיסוח הפריחה ושתילת עצים חדשים. [אפשר היה לחכות לסיום הפריחה באם יש הכרח לנקות שטח.]
יש לציין שהתורמוסים פורחים בצורה מדהימה וכן גם השאר.
מבצעים תיקון כמו שהבנתי של הטרסות למניעת הדרדרות.
אשמח לשמוע על התכנית הכללית לאתר עינות תלם. והאם מתכוונים להתיחס לבריכה הגדולה.
דרך אגב - מעיין מוצא ריק כמעט לגמרי ומוזנח עד כדי בושה וחרפה.
בואו נלמד את השויצרים איך לשמור על מקום נקי... חג אביב שמח. מתי.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
שלום רב,

אתר עינות תלם נמצא בניהול אביתר כהן מרשות הטבע והגנים.
אנו ממליצים להפנות שאלות אלה אליו.


בברכה,

המערכת
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
מסלול מאוד נעים , האם ניתן להיכנס גם דרך כביש 1 מהיציאה לבית זית ואז להסתובב דרך הכביש שחוזר לת"א ומשם להכנס לאיזור הפארק?
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
מערכת
15:00
31.10.2017
שלום ורד. אנחנו ממליצים לפנות לפארק ירושלים לקבלת המידע.
דווח על תוכן לא ראוי
האם לדווח על תוכן זה כלא ראוי?

כן
לא
מועדפים 0
#
חפש