e ירוק - מטיילים עם קקל קרן קיימת לישראל

נחל השופט בפארק רמת מנשה


הדפיסו את דפי המשימות, צאו לשטח וחזרו לדף הזה עבור המשימה הסופית.
 
נחל השופט הוא "היהלום שבכתר" בפארק רמת מנשה.
בינות ליערות אורנים מצלים ועם בריזה מרעננת נפנק את עצמנו ביום קיץ שרבי. נפסע על שבילי עץ ואבן מסודרים (המותאמים גם לכיסאות גלגלים ועגלות), דרך גשרי עץ, מערות, מחילות נסתרות ושרידי טחנת קמח – ונקנח במעיינות מים קרירים שזורמים כל השנה תחת עצי תאנה. היכונו ללונה פארק של אימא אדמה.
משימה 1:
חניון החרובים
בחניון החרובים נחנה את רכבנו (במקום שולחנות פיקניק) ונצא לדרך בירידה לרחבת האבן – שם גם מסתיים המסלול, כשגשר עץ יוביל אותנו בחזרה לחניון.
ועכשיו לחידה:
נחל השופט קרוי על שמו של היהודי האמריקאי ג'וליאן ויליאם מק. מי הוא היה? רמז תמצאו בדפי המשימות
משימה 2:
בריכת שכשוך ראשונה
המשיכו בין עצי היער מעל הגשר הראשון, ומיד תתגלה לכם בריכת שכשוך. אם תמשיכו לצעוד עוד כדקה תמצאו לצדה רחבת עץ עם מדרגות וספסלים לנוחות המטיילים ואזור להחלפת בגדים. הפסקה פעילה נעימה לכם.
משימה 3:
תחנת מרגוע תחת עץ התאנה
נפנה לתחנת המרגוע שנמצאת בפנייה הבאה ימינה בהמשך המסלול.
תחת עץ התאנה נתענג על השקט ונקרא אגדה:
התאנה הנדיבה וחבריה
לפני שנים רבות, כשהבחינה התאנה כי עליה לא מאפשרים לעשבים הרכים לצמוח, נכמרו רחמיה. השירה את עליה ואמרה: חממי שמש, ותני לעשבים לצמוח! לקריאת האגדה המלאה הדפיסו את דפי המשימה.
משימה 4:
מחילות סודיות ועוד סוד
ממש לימיננו יש כניסות סודיות דרך שיחי הקנה אל מחילות קצרות-קרירות ומוצלות,
שלאורכן פינות חמד.
משימתכם:
שבו במחילה ונסו להאזין לשיחי הקנה לוחשים… כשתרצו תוכלו לצאת מכל פתח
מחילה, והוא יחזיר אתכם לשביל המרוצף עץ.
משימה 5:
הליכה על גזע עץ
רוב נחלי הארץ הם נחלי אכזב – נחלים היבשים במשך רוב השנה; אך קיימים בה גם כמה נחלי איתן – נחלים שהמים זורמים בהם כל השנה, ולכן סביבתם עשירה בצמחים ובבעלי חיים.
עמדו לצד הנחל וראו כי מפלס המים שבו נמוך מאוד, אך עדיין זורם. האם הוא נחל אכזב או איתן?
בימי החורף מפלס הנחל גבוה יותר וזורמים בו מים קרים, ולא בזרימה חלשה כמו עכשיו, בימי הקיץ החמים. הזרימה החלשה לטובתנו – אחרת לא היינו יכולים לתת לכם את האתגר לעבור מגדה אחת לשנייה על גזע העץ… הכול עניין של שיווי משקל וריכוז. בהצלחה!
משימה 6:
טיפוס בטחנת קמח
המשיכו בשביל עד שתגיעו לגשר גדול הנמתח מעל אפיק הנחל. אל תעברו עליו לפני שתציצו במבנה המרשים של טחנת הקמח משמאלכם. עלו על מבנה הטחנה, מאחור תוכלו לראות את נתיב התעלה ואת הפיר שלתוכו המים נשפכים ושממנו הם מפעילים את מתקן טחנת הקמח.
משימה 7:
במערה הגדולה
כדי להגיע למערה המרשימה והגדולה שמולכם עליכם לפצח את הקוד שנמצא בדפי המשימה
משימה 8:
אדם וחוה במעין התאנה
תחת עץ התאנה המים קרירים. ממש גן עדן. אם אתם רוצים בחוויה תנ"כית תוכלו לגזור את דוגמת העלים בעמודי המשימות  ולהשתמש בה כדי להכין לכם חגורות…
משימה 9:
תצפית בעין חשרת (עין אמי)
כאן מסתיים המסלול. משמאלו של עין חשרת מוביל שביל לחניון החרובים, שבו חנינו. שם נוכל לנצל את שולחנות החניון של קק"ל לארוחת צהריים בצל האורנים והקיפודנים.