e ירוק - מטיילים עם קקל קרן קיימת לישראל

נחל השופט


טיול קצר בנחל השופט

שימו לב! בשל נזקים של שיטפונות חורף 2019-2020 המסלול בנחל השופט אינו נגיש. 

טיול בנחל השופט הוא חוויה לכל המשפחה. הנחל עובר בנוף של שדות ויערות המשרה אווירה של שלווה. בגדות הנחל צומחים עצי ערבה, בוקיצה (אולמוס) שעירה ושיחי פטל המעניקים בקיץ פרי עסיסי וטעים. קק"ל הכשירה שביל נגיש לעגלות גלגלים בחלק המושך ביותר של הנחל. הדרך סלולה כולה, אך בדרך חזרה יש צורך בדחיפת העגלה. המים בנחל זורמים בדרך כלל עד ראשית הקיץ.
כמה מילים על רמת מנשה
רמת מנשה נמצאת מדרום לכרמל, פחות או יותר בין כביש 70 (נחל תות, הוא ואדי מילח) לבין כביש 65 (נחל עירון, הוא ואדי ערה). זהו אזור של גבעות נמוכות, ששיאיהן מתנשאים לרום של 300 מ' ומעט יותר. המאפיין העיקרי של האזור הוא יערות נטע אדם ויערות טבעיים של אלון תבור, מרחבים פתוחים, שדות ומטעים, מעיינות ופלגים זורמים. המדרונות המתונים והאופי הכפרי של היישובים אומרים כולם שלווה.
קרן קימת לישראל, יחד עם המועצה האזורית מגידו והוועדה המקומית לתכנון ובנייה יזרעאלים, יזמה מהלך שתכליתו לשמר את אופיו של האזור. המסגרת להשגת המטרה היא הכרזתו של חלק ניכר מהאזור כמרחב ביוספרי. המרחב הביוספרי רמת מנשה משתרע על פני כ-84 אלף דונם. תכליתו – שיתוף התושבים והרשות המקומית בשימור ערכי הטבע, הנוף והמורשת שבתחומו לצד ההתיישבות הקיימת במקום, כך שהסביבה והאדם גם יחד יצאו נשכרים. המרחב הביוספרי זכה בשנת 2011 בהכרה של אונסק"ו וכלולים בו יערות, שמורות טבע, שטחי חקלאות ושדות מרעה כמו גם שישה יישובים כפריים – מושב עין העמק והקיבוצים גלעד, דליה, רמת השופט, עין השופט ורמות מנשה.
הנסיעה בדרך היער המובילה לתחילת המסלול הרגלי היא טיול יפה בפני עצמו.

מסלול הנסיעה
כביש הגישה לנחל השופט מסתעף מכביש יוקנעם–מגידו (כביש מס' 66), בין ק"מ 29-28. שלטים ובהם הכיתובים "פארק רמת מנשה" ו"נחל השופט" מכריזים על המקום. בכניסה נפנה דרומה בדרך סלולה ולאחר כ-100 מ' יקבלו את פנינו שלטי הכניסה לפארק.
כמה אלוני תבור שנראים כאן הם שריד ליערות גדולים של אלון התבור שכיסו בעבר את רמת מנשה כולה. רוב היער הושמד במהלך השנים, ושרידים ממנו נמצאים בגבעות שבאזור קיבוץ גלעד. קק"ל פועלת לאחרונה להשבת היערות ולהגדלת שטחם באמצעות זריעה של בלוטי אלוני תבור.
לאחר עוד כ-500 מ' נחלוף על פני מבנה השאיבה של המוביל הארצי (משמאל). הדרך הסלולה מתעקלת ימינה ומגיעה לבקתת עץ המשמשת לעיתים מוקד מידע של קק"ל. הבקתה שוכנת בגדת נחל גחר, המזרים כמות נאה של מים בחורף. מרחבת החניה הקטנה שבצד הבקתה יוצא שביל אופניים על שם מאירי זינגר המטפס במעלה נחל גחר במקביל לכביש.
הדרך הסלולה נמשכת במעלה הכביש. לאחר 1.6 ק"מ נגיע לצומת דרכים. הדרך שפונה שמאלה מלווה את נחל גחר עד כביש משמר העמק (כביש 6953). מימין, בתוך שטח מגודר, נכנס המוביל הארצי למנהרת מנשה, שאורכה כ-7 ק"מ.
אנו נמשיך במעלה הכביש. נחלוף על פני "דרך הפארק", הפונה שמאלה לכיוון ג'וערה וחוצה את רמת מנשה. הכביש מתעקל כאן בעיקול חד ימינה ומגיע לאחר כ-600 מ' לצומת דרכים: היישר לפנים – חניוני הזורע; שמאלה – הדרך היורדת צפונה לנחל השופט (זו דרכנו). אנו בלב יער הזורע המכסה כ-30 אלף דונם. קק"ל החלה בנטיעתו בשלהי שנות ה-20 של המאה ה-20. הנוטעים היו ראשוני קיבוץ משמר העמק. היער המפותח, שנטועים בו עצי מחט ועצים רחבי עלים, הוא מוותיקי היערות הנטועים בישראל.
נרד בדרך המגיעה לעמק של נחל השופט, נפנה שמאלה בדרך היער כדי לחצות מיד את הנחל ונחנה בחניון חרובים, המקום שבו מתחיל ומסתיים השביל הרגלי.

נחל השופט
מחניון חרובים יוצא שביל מעגלי שהכשירה קק"ל. השביל נגיש לכיסאות גלגלים, מקצתו סלול אספלט ומקצתו עשוי לוחות עץ. רחבות החניה המיועדות לנכים נמצאות ממש בקצה השביל הנגיש.
תחילה נצעד לאורך נחל סנין, יובל קצר של נחל השופט, המזרים מים בעיקר בחורף. בצד הנחל צומחת צמחיית גדות עשירה, בעיקר אשחר רחב עלים, קנים ופטל. נוכל להבחין בקלות בגשר שישמש אותנו כדי לחצות את הנחל לגדתו הימנית. כאן צומח גם ער אציל, עץ שצומח אצלנו בדרך כלל בערוצים העמוקים של הגליל העליון. לאורך הדרך הציבה קק"ל ספסלים ופינות ישיבה קבוצתיות.
לאחר שנחצה שוב את נחל סנין לגדתו השמאלית, נגיע לנחל השופט בכבודו ועצמו ולמרפסת הצופה על מפל הנחל שיוצר כאן בריכה נאה. הספסלים בפינה זו מוצבים בצל עצי בוקיצה שעירה (שנקרא בעבר אולמוס שעיר) – עץ נדיר בישראל הצומח רק בקרבת מים. העץ עומד בשלכת בחורף, אך בשאר עונות השנה אפשר לזהותו בקלות על פי עליו המשוננים והבלתי סימטריים.
השביל חולף על פני סכר קטן המשמש את התחנה למדידת זרימת המים בנחל ועל פני שתי מערות קטנות ומגיע לחורשה יפה ובה שרידי טחנת קמח. אפשר לחצות את הנחל למערה גדולה. כל המערות כאן נחצבו ביד אדם.
טחנת הקמח מציינת את קצה המסלול. צעדנו עד כה כ-750 מ'. עתה עלינו לחזור. השביל עולה כאן לדרך רחבה וחוצה אותה למשטח סלע גדול. כאן, מתוך נקבה שבחזיתה קשת חצובה בסלע, נובע עין חשרת. ייתכן שבצל הקשת הוצב בעבר הקדום פסל ושבמקום נערכו טקסי פולחן פגאניים.
עתה כל שנותר לעשותו הוא להמשיך בשביל העץ השב לרחבת החניה.

קרדיטים
כתיבה וצילום: יעקב שקולניק
מפה: אביגדור-אורגד מפות
תאריך העלאה: 11.04.18