e ירוק - מטיילים עם קקל קרן קיימת לישראל

טיול בפארק לקויי ראייה שביער בן שמן


אנו מזמינים את כל בית ישראל ליהנות מטיול בחניון העיוורים ביער בן שמן, חניון המאפשר חוויית טיול ביער לרואים ולמתקשים בראייה. טיול שיעניק אור וריחות פריחה משכרים לכולם.

יער בן שמן, יער נטע האדם הגדול ביותר במרכז הארץ, משתרע על פני כ-30 אלף דונם. מיקומו המרכזי, על אם הדרך בין תל אביב לירושלים, הפך אותו ליעד פופולרי לבילוי ונופש בחיק הטבע. ביער אתרים ארכאולוגיים חשובים, ביניהם "קברות המכבים", אמפיתאטרון ומגדל תצפית. קק"ל הכשירה ביער חניונים ושבילים רבים.
ליער בן שמן חשיבות היסטורית. אליהו ספיר ויהושע חנקין רכשו את אדמות בן שמן כבר בשנת 1905, ושנתיים אחר כך רכשה קק"ל את האדמות והחלה בנטיעת יערות במקום.
קרן קימת לישראל מכשירה ביער כמה פרויקטים מונגשים לכלל הציבור. נדגיש במיוחד את הפארק ללקויי ראייה.

מצפה מודיעין ביער בן שמן. צילום: יעקב שקולניק
כיצד מגיעים?
נוסעים בכביש 443 ופונים למצפה מודיעין בין סימני ק"מ 6–7. זה המקום שבו גם שביל ישראל נכנס ליער. ממשיכים דרומה בדרך סלולה, ובמזלג הדרכים הראשון (0.4 ק"מ) עוזבים את הדרך הסלולה ופונים שמאלה בדרך עפר. חולפים על פני הפגודה ולאחר כ-200 מ' מגיעים לצומת ופונים ימינה במורד על פי השילוט המנחה לדרך החשמל. לאחר עוד 400 מ' פונים שמאלה בדרך סלולה – היא דרך החשמל. בקצה דרך החשמל צומח מטע אבוקדו. כאן יש לפנות ימינה ולנסוע בדרך העפר המלווה את גדר המטע. כ-600 מ' מקצה דרך החשמל חולפים על פני צומת מוקף חניונים ומגיעים לשביל העיוורים, שנמצא משמאל לדרך.

המסלול
זהו פארק ייחודי, שמטרתו להעניק ללקויי ראייה ולעיוורים הזדמנות לטייל בכוחות עצמם בנוף הפתוח, גם ללא היכרות מוקדמת עם המקום.
אורך השביל כ-500 מ'. אמצעי ההתמצאות בפארק הם מעקה מתכת העוקב אחר המסלול, בצדו השמאלי של השביל. המטייל מניח את ידו על המעקה, המלווה אותו לאורך כל המסלול. השביל עשוי ממצע מהודק ברוחב 2.5 מ'. אבני שפה תוחמות אותו לכל אורכו. לפני כל פנייה בשביל קיים שינוי בולט במרקם השביל (ריצוף אבן במקום המצע המהודק), המתריע מראש על הפנייה.
בתחנות החשובות בשביל הוצב שילוט. השלטים עשויים בתבליט, הם כוללים מלל בעברית, באנגלית ובכתב ברייל ואיורים, כך שניתן לפענחם על ידי מישוש. השלטים מוצבים על כני אבן, בגובה ידיים של אדם עומד ובשיפוע נוח, דמוי קתדרה. מול השלט משתנה הריצוף לפס אבן צר.
הפארק ממוקם בחלק היער שבו נמצאים עצי בוסתן, עצי יער ושרידי עבר. קרן קימת לישראל הוסיפה לו אלמנטים נוספים. הפארק כולל שני נושאים: בחלק אחד השביל עובר בחלקת יער, והוא מדגיש אלמנטים הקיימים ביחידת נוף זו. הנושא המרכזי בחלקו האחר של הפארק הוא חווה חקלאית. קק"ל הוסיפה לעצי הבוסתן אלמנטים נוספים הקשורים לתחום זה.
חלקת היער
שער הפארק רחב, עשוי אבן. התחנה הראשונה היא "פינת האבן". השלט מעניק הסברים גאולוגיים על סוג המסלע ביער. בצדו האחר של השביל הוצב מצבור סלעים להמחשה.
התחנה הבאה היא "פינת העץ". השלט מסביר על עצי היער. סמוך אליו, בצד השביל, ניצב עץ אורן, שניתן למששו. לצד העץ הוצבה מעין שוקת, עשויה מאבן מקומית. בשוקת זו מצטברים, לצורך המחשה, עלי מחט של האורן ואצטרובלים.
חלקת החווה החקלאית
השביל עובר סמוך לגדרות אבן מקוריות, ששימשו את חקלאי היישוב ששכן כאן בעבר. במקומות אחדים נעשה שחזור של הגדרות. מיד בתחילת השביל נמצאים שרידי גת קדומה, שעתידה להיחשף בעתיד.

התחנה הבאה במסלול השביל היא ערוגת צמחי התבלין. מאחורי הגדר, אך בגובה המאפשר קטיף, נמצאים כמה מינים של צמחי תבלין, שבריחם אפשר לחוש מיד. אחדים מהצמחים הם צמחי בר אופייניים לסביבה, כמו אזוב מצוי (המרכיב הראשי בתבלין זעתר) וזוטה לבנה – צמח נפלא להכנת משקה "תה". יש גם שיחים של מרווה משולשת (מרמייה) – אחד מצמחי התבלין החשובים בישראל, ואזוביון – הלא הוא הלוונדר.
בהמשך עובר השביל בתחנות שבהן המטיילים יכולים להתוודע אל עצי הבוסתן הארצישראלי. יש תחנה לעץ זית ותחנות נוספות להתוודעות אל הרימון, התאנה, סוכת הגפנים, השיזף והשקד. תחנה נפרדת מתארת את מהותם של שרידי המבנים החרבים שבמקום. לכל תחנה יש שילוט משלה.
מול שער הפארק, מעברה האחר של דרך הגישה, הוצבו שולחנות פיקניק לרווחת המטיילים בפארק. במרכזו של חניון הפיקניק נמצא בור מים מושלם הכולל את האבן העגולה של פי הבאר.
ביתן ידידות ישראל-תאילנד
במרחק לא רב ממגדל תצפית יער בן שמן, שוכן אחד האתרים האקזוטיים של יער בן שמן: ביתן בנוי כמקדש תאילנדי. הביתן עשוי עץ ושיש והוא צבוע בצבעי זהב, אדום ולבן. הביתן נבנה בשנת 1998. העם התאילנדי העניק אותו כשי למדינת ישראל במלאות 50 שנה לעצמאותה ו-50 שנה לעלייתו לכס המלוכה של המלך התאילנדי בומביל אדוליידי.
מסביב לביתן שתולים צמחי תבלין. כבש נטוי מעניק גישה גם למוגבלים בתנועה. האתר מוקף גדר וסגור בדרך כלל. קבוצות שרוצות לבקר במקום יכולות לעשות זאת בתיאום מראש עם קו ליער, טל' 1-800-350-550.
מידע נוסף

מפת טיולים וסימון שבילים

מבואות ירושלים (גיליון מס' 7)

אורך השביל

500 מ'

חניונים מותאמים למוגבלים בתנועה ביער בן שמן

פארק התקווה ("חניון לכל המשפחה") - שביל אספלט באורך 350 מ', שולחנות קבוצתיים ומשפחתיים לפיקניק, מותאמים לגישה נוחה לכיסאות גלגלים. מתקני המשחק - נדנדות, קרוסלות, מגלשות - כולם נגישים לעגלות גלגלים;
מצפור קואופרטיב דן - מרפסת תצפית אל נופי מישור החוף ונחל שילה;
חניון מודיעין - שולחנות פיקניק, שבילי גישה ודרך מצופה אספלט בשיפועים נוחים גם  לעגלות נכים;
חניון בזק - חניון לבילוי בחיק הטבע, ליד דרך החשמל.
קרדיטים
תודה ליחיאל כהן, אדריכל נוף וסגן מנהל מרחב מרכז בקק"ל על המידע לכתבה זו.
כתיבה: יעקב שקולניק 
צילומים: יעקב שקולניק, פלאש 90 – ארכיון צילומי קק"ל 
מפה: אביגדור אורגד מפות
פורסם בתאריך: 30.11.2011