שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה

e ירוק - מטיילים עם קקל
התנתק
התחבר
0
טיול ברכב פרטי: דרך נוף יערות ציפורי
+ מידע חשוב על המסלול
שמור למועדפים
דרגו מסלול זה:
4
הניקוד של המסלול הזה הוא4
צפו בטיול באתר המותאם למובייל
אזור המסלול: צפון,
גליל תחתון
עונה מומלצת:
כל השנה
אורך בקילומטרים:
16 ק"מ
משך המסלול:
3-5 שעות
רמת קושי: קלה
הורדת מפת המסלול
ב-pdf
מפת טיולים וסימון שבילים מס' 3 (הגליל התחתון, הגלבוע והעמקים)
סוג המסלול
מים ומעיינות
מים ומעיינות
נוף ותצפית
נוף ותצפית
פיקניק
פיקניק
דרך נוף יערות ציפורי מתפתלת במערבו של הגליל התחתון לאורך כ-16 ק"מ. הדרך עוברת בנופי יער ובין עצי חורש טבעי והיא משובצת באתרים קדומים.

קבר יהודה בן בבא. צילום: יעקב שקולניק

+ הצג את כל המידע

איך מגיעים?

הכניסות העיקריות לדרך, ממערב למזרח:
1. מקריית אתא – נכנסים לקריית אתא (מכביש 780). ברמזור הראשון פונים מזרחה (שמאלה) ונוסעים כ-3.5 ק"מ בדרך מנחם בגין, לעבר שכונת גבעת טל. דרך הנוף יוצאת מהכיכר המזרחית שבשכונה ועוברת מתחת לגשר כביש מס' 70.
2. מהכביש המוליך ליישובים עדי והרדוף (שתי כניסות).
3. מצומת המוביל – נכנסים בכביש הגישה לאלון הגליל, כ-400 מ' ממערב לצומת המוביל. דרך הנוף מלווה את כביש הגישה ועוזבת אותה מערבה בעיקול הכביש שלפני היישוב, ליד מרכז המבקרים שבמקום.
4. מקבר רבי יהודה בן בבא – הדרך המובילה לקבר רבי יהודה בן בבא. הדרך מסתעפת דרומה מכביש צומת סומך-צומת המוביל (כביש מס' 79) ועוברת דרך היישוב הבדווי חרוביה ליער.

הערה: הדרך עבירה לרכב פרטי. הכניסה לדרך לאוטובוסים ולמשאיות אסורה.

יערות ציפורי

יערות ציפורי משתרעים על פני כ-30 אלף דונם. דרך הנוף העוברת בהם פרושה בין קריית אתא במערב והיישוב אלון הגליל במזרח. הדרך עוברת בנופי יערות נטועים ובהם עצי בר גדולים ומרשימים כגון אלה אטלנטית ואלון התבור.
נקודות התצפית שלאורך הדרך משקיפות על נחל ציפורי, על גבעות הגליל התחתון והכרמל. בחורף צפו לפריחה מרשימה של רקפות, כלניות ושלל מינים אחרים של פרחים. 
קרן קימת לישראל הכשירה את הדרך למעבר רכב פרטי והציבה חניונים לאורכה. ברשימה זו נתאר את האתרים החשובים לאורך הדרך ממערב למזרח, כלומר, מהכניסה של קריית אתא.

יער קריית אתא

מיד לאחר המעבר מתחת לגשר כביש 70 דרך הנוף פונה שמאלה ומגיעה ליער קריית אתא, המהווה חלק מיערות ציפורי. קק"ל הכשירה כאן חניונים רבים. שימו לב לשולחנות היפים שמתחת לעצי החרוב והאלה האטלנטית שבכניסה. בקצה היער נמצא חניון גדול, חניון קריית אתא, ובו מתקני ספורט.

חורבת אושא

נוסעים כ-500 מ' מזרחה וחונים בחניון קטן הנמצא במקום שדרך עפר קצרצרה פונה דרומה (ימינה) ויוצאת מתוך האזור המיוער. מהחניון צועדים בדרך כ-50 מ' ומגיעים לרחבה קטנה ובצדה פשפש בגדר תיל. הפשפש מיועד למעבר הולכי רגל ומונע מעבר בקר הרועה לעתים בתחום החורבות. כאן נמצאת חורבת אושה, שנודעה כתחנה הראשונה של הסנהדרין בגליל, לאחר שגלתה מירושלים ומיבנה. מסלול מעגלי משולט שאורכו כ-800 מ' עובר בין השרידים הקדומים ובין הבתים החרבים של הכפר הושא.

סלע השבת

מהחניון שליד חורבת אושה יורדת דרך בלב יער קריית אתא (הדרך משובשת וקשה מאוד למעבר רכב פרטי. מומלץ לצעוד ברגל). בצומת הדרכים הראשון יש לפנות שמאלה ולהמשיך במורד, עד למפגש עם דרך המסומנת בכחול. הדרך מתעקלת ימינה ומגיעה לאחר כ-500 מ' לשדה פתוח. כאן, צמוד לימין הדרך, ליד עצי איקליפטוס, נמצא משטח סלע ועליו חקוקות אותיות ביוונית (נ"צ 16448.24456). הסלע מוקף בשש אבנים גדולות, לבל יעלו עליו בטעות גלגלי ג'יפים שנוסעים בשטח.
בכתובת בולטות האותיות CAB, בצד אותיות נוספות ושני צלבים, שלא ברור איך הם קשורים לעניין. האם ייתכן שהכתובת נכתבה בידי נזירים נוצרים שחיו בסביבה? גרסה אחרת קושרת את האותיות CAB (סאב) למילה סבאתו ביוונית, שפירושה שבת. על פי גרסה זו, הסלע מציין את תחום השבת של אושה. במפה שפרסמו אנשי הקרן הבריטית לחקירת ארץ ישראל (שנות ה-60 של המאה ה-19) הם מכנים את הגיא המעובד שהסלע לידו בשם "ואדי אל יהוד"

קבר בן בבא

מהחניון בשביל חורבת אושה יש לנסוע מזרחה בדרך היער כ-700 מ' ולפנות צפונה (שמאלה) בדרך טובה. עד מהרה הדרך זוכה לסימון כחול. יש להמשיך בדרך "הכחולה" היישר לפנים ולצאת אל הגיא שכבר נמצא מחוץ ליער. משמאל לדרך נמצא שדה מעובד, אותו שדה פתוח שמעבר לו נמצא סלע השבת.
אנו חולפים על פני כרם זיתים קשישים וממשיכים בדרך היישר לפנים, עוברים דרך הכפר הבדווי חרוביה ופונים שמאלה על פי הסימון הכחול בדרך סלולה. במרחק של כ-900 מ' מהכרם נמצא מבנה לבן בן שתי כיפות כחולות, הבנוי על מערת הקבר המיוחסת לרבי יהודה בן בבא, אחד מעשרת הרוגי מלכות. לפני הכניסה למערה ניצבים שני שולחנות וספסלים מבטון.
יהודה בן בבא היה חברו הטוב של רבי עקיבא, ממנהיגי מרד בר כוכבא הכושל. הרומאים הוציאו להורג את רבי עקיבא ורבים מתלמידיו על תמיכתם במרד. אחר כך אסרו, בין השאר, על הסמכת רבנים, שבהם ראו את זרע הפורענות (סמיכה היא מינוי של מנהיגים רוחניים בעלי סמכות הלכתית). הרומאים אף איימו להוציא להורג כל רב סומך ונסמך ולהחריב כל עיר שבה תתקיים הסמכה ועוד כל מיני פורענויות כיוצא באלה.
חמישה מתלמידיו של רבי עקיבא נמלטו לאושה וביקשו מרבי יהודה בן בבא להסמיך אותם כרבנים. הרבי הזקן חשש שהרומאים יגלו את מעשהו ויחריבו את אושה ולכן התחכם. הוא יצא אל השדה הפתוח שבין אושה לשפרעם, לא פה ולא שם, והסמיך את הרבנים, הלא הם רבי מאיר, רבי יהודה בר אלעאי, רבי שמעון בר יוחאי, רבי יוסי בן חלפתא ורבי אלעזר בן שמוע. הרומאים גילו את הדבר בשעת מעשה. יהודה בן בבא כבר היה זקן מכדי להימלט ועל כן ציווה על הנסמכים להסתלק מהמקום ולהציל את נפשותיהם, בעוד הוא נשאר במקומו. באו הרומאים ונעצו בגופו, כך מסופר במקורותינו, 300 רמחים ועשאוהו ככברה (בבלי, סנהדרין י"ג).

עין יבקע

דרך הנוף מגיעה לכביש הגישה המקשר את עדי עם הרדוף. כאן אפשר לסטות מעט מדרך הנוף ולנסוע דרך הכפר הבדווי כעביה בכביש היורד לערוץ נחל ציפורי. במורד הנחל הכביש מגיע לגשרון. בעלי רכב פרטי יחנו את רכבם ליד הגשרון ויצעדו כ-600 מ' במורד הדרך המלווה את הנחל ומגיעה למעיין. עין יבקע הוא מעיין שופע היוצר פלג קטן וצלול. מסביבו נותרו שרידי קירות אבן, שנותרו מבריכה קדומה שאספה בעבר את מי המעיין.

עמק הרימונים

נשוב לדרך הנוף ונמשיך בה מזרחה. לאחר נסיעה של כ-3 ק"מ מכביש עדי והרדוף מגיעים לגיא קטן, נטוע מטעי רימונים ציוריים. באביב העצים פורחים בפרחים אדומים ולקראת הסתיו הם מתמלאים בפירות יפהפיים. במעלה הגיא נובע מעיין קטן בשם עין אום חמיד. אנא, אל תקטפו רימונים.
דרך הנוף ממשיכה מזרחה ומסתיימת ליד מרכז שטח אלון הגליל – מרכז לטיולי אופניים ומקום שבו אפשר להתרענן מן המסע.

מידע נוסף

מידע חיוני

הדרך עבירה לרכב פרטי. הכניסה לדרך לאוטובוסים ולמשאיות אסורה

התאמה למוגבלים בתנועה

בחניוני קריית אתא ובסוללים שולחנות לנכים, ברזיות מים ומתקני מנגל נמוכים מתאימים לנכים

אורך מסלול הנסיעה

16 ק"מ. נסיעה בדרכי עפר, משולבת בירידה לביקור באתרים ובהליכות קצרות ברגל

תחנת מידע

בכניסה ליישוב הקהילתי "אלון הגליל" ממוקמת תחנת מידע ויזמות למטיילים ויזמות ב"מרכז שטח אלון הגליל" הנותנת שירותי תיירות

קרדיטים

כתיבה: רונית סבירסקי 
ייעוץ מקצועי: מיכאל ויינברגר, קק"ל 
מיפוי: נוגה מזרחי 
צילומים: רונית סבירסקי ויעקב שקולניק
פורסם בתאריך: 28.9.2010
הוראות התנהגות ובטיחות למטיילים >>
לפני צאתכם למסלול הטיול מומלץ להתעדכן ב"קו ליער", מוקד המידע של קק"ל,
בשינויים הרלוונטיים למסלול 1-800-350-550

תגובה דרך פייסבוק

הוסף תגובה


שלח
שם: שעה: תאריך:
שלום אביגיל,

אין שינויים במסלול, בדקנו אותו השבוע.

בברכה,
המערכת
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
אם יש שינויים במסלול? האם מתאים לעשות אותו באמצע אוגוסט?
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
האם המסלול כמו שהוא מתאים לאופניים?
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
מכיוון שבשבוע הבא אני אהיה בצפון, אני מבקשת לדעת אם יש מסלול לאופניים והאם הוא מעגלי.
בתודה מראש
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
רן שלום

דרך הנוף מתאימה מאוד לאופניים.
הטיול בחורבות אושה יכול להיעשות רק ברגל.
בעונה הזו אין בעיה להגיע גם לעין יבקע באופניים, אך לאחר הגשם הדרך למעיין בוצית.
בברכה,
יעקב שקולניק
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
לאה שלום
יש באתר e ירוק המלצות למסלולי אופניים כגון סינגל יער בית קשת: http://tinyurl.com/pdwr4b
וסינגל אלון הגליל: http://tinyurl.com/ydgvuwf.
את מוזמנת להיכנס גם לאתר בייקזון http://www.bikezone.co.il/.
בברכה,
המערכת
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
ר' יהודה בן בבא היה אחד מעשרת הרוגי מלכות - ולא מגיבורי מלכות כפי שכתוב בכתבה.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
שלום אליהו,

אתה כמובן צודק, תיקנו.
תודה על הערתך,

המערכת
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
יש באיזור הרבה מסלולים לאופניים, כולל סינגלים קצרים בתוך היערות.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
האם לדווח על תוכן זה כלא ראוי?

כן
לא
מועדפים 0
#
חפש