שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה

e ירוק - מטיילים עם קקל
התנתק
התחבר
0
הרי ירושלים: טיול ברכב 4X4 בפארק בגין
+ מידע חשוב על המסלול
שמור למועדפים
דרגו מסלול זה:
4
הניקוד של המסלול הזה הוא4
צפו בטיול באתר המותאם למובייל
אזור המסלול: מרכז,
הרי ירושלים
עונה מומלצת:
כל השנה
אורך בקילומטרים:
10 ק"מ
משך המסלול:
3-5 שעות
רמת קושי: קלה
הורדת מפת המסלול
ב-pdf
מפת סימון שבילים 9 מבואות ירושלים
סוג המסלול
מים ומעיינות
מים ומעיינות
נוף ותצפית
נוף ותצפית
פיקניק
פיקניק
נגיש
נגיש
על פארק בגין כולו מאיימת תכנית הבנייה של מערב ירושלים, שבכוונתה להוסיף עשרות אלפי יחידות דיור. אם לא נצליח לבטל את התכנית, כל התיאורים שבמסלול זה יהיו נחלת העבר. 

פארק בגין משתרע על כ-8,000 דונם במורדות המערביים של הרי ירושלים. קק"ל מפתחת את הפארק בראייה אקולוגית ומייעדת אותו להיות אזור פתוח ומרחב מחיה לטבע ולאדם. הפארק יוצר מרחב ירוק רציף עם פארק עצמאות ארצות הברית, עם פארק רבין שבאזור שער הגיא, עם פארק בריטניה ועם פארק עדולם שבשפלה. מרחב גדול זה הוא הריאה הירוקה של מרכז המדינה.
נחל רפאים, מיובלי נחל שורק, מציין את גבולו הצפוני של הפארק. בערוץ הנחל עוברת מסילת הברזל הישנה שמובילה לירושלים. בדרום גובל בפארק כביש 375 ובמערב – כביש 386. הקו הירוק מציין, פחות או יותר, את גבולו המזרחי של הפארק.
פארק בגין מתאפיין בהרים ששיאיהם מתנשאים לרום של יותר מ-700 מ' מעל פני הים. ערוצים עמוקים מבתרים את ההרים ומעניקים לנוף נופך דרמטי. הפארק מאופיין ביער קק"ל, בחורשים טבעיים, בטרסות חקלאיות ישנות ובמעיינות קטנים, שמימיהם נאספו לבריכות אגירה ומשם הובלו לחלקות השלחין. זהו הנוף של הרי ירושלים במיטבו. הפארק מנציח את זכרם של מנחם בגין, ראש הממשלה השישי של ישראל, ושל רעייתו עליזה.

עין קובי. צילום: יוסי זמיר, ארכיון הצילומים קק"ל

+ הצג את כל המידע

מנחם בגין

מנחם בגין נולד ב-16 באוגוסט 1913. נעוריו וצעירותו עברו עליו בפולין, שם התבלט כבר מגיל צעיר כמנהיג בתנועת בית"ר. בתחילת מלחמת העולם השנייה, לאחר שנמלט מפולין, נאסר בידי הסובייטים. הוא השתחרר כדי לשרת בצבא פולין החופשית, ותחת פיקודו של גנרל ולדיסלב אנדרס הגיע לארץ. בשלהי שנת 1943 עזב את הצבא והפך למפקד האצ"ל.
לאחר קום המדינה הפך בגין למנהיג תנועת החירות. התנועה נכשלה פעם אחר פעם בהשגת רוב בכנסת, עד המהפך של שנת 1977. כראש ממשלה חתם בשנת 1979 על הסכם השלום עם מצרים, תוך ויתור על שליטה בחצי האי סיני. הוא הורה על הפצצת הכור האטומי בעירק (1981) ועל החלת המשפט הישראלי בגולן.
בגין ייחס חשיבות רבה לרשות השופטת ולשמירה על חוקי מדינת ישראל וראה בה אבן יסוד בדמוקרטיה הישראלית. לאחר מלחמת לבנון (1982), שדכדכה את רוחו, התפטר בגין מראשות הממשלה והסתגר בביתו עד יום מותו (9 במארס 1992).

איך מגיעים?

לפארק יש שני שערי כניסה ראשיים:
1. שער בר גיורה - השער נמצא ליד התחנה לכיבוי אש, כקילומטר ממזרח לכניסה ליישוב בר גיורה (כביש 386 ליד סימן ק"מ 15).
2. שער מבוא ביתר – השער נמצא כ-700 מ' ממזרח לכניסה ליישוב מבוא ביתר (כביש 375 ליד סימן ק"מ 8).

המסלול

שער בר גיורה
ברשימה זו נתאר מסלול המתחיל בשער בר גיורה. בצד הדרך הציבה קק"ל חניוני נופש. הדרך עבירה לרכב 4X4, או לרכב חזק בלבד.
סמוך לשער נמצא חניון מילטון יעקובו ובו שלטי הסבר על האירועים שהתרחשו במקום במלחמת העצמאות. האזור נכבש במסגרת "מבצע ההר", מבצע שהחל ב-19 באוקטובר 1948 והסתיים שלושה ימים לאחר מכן. כוחות צה"ל נעו באזור מכפר לכפר וכבשו את האזור משרידי הכוחות המצריים ששלטו עד אז בשטח. במהלך המבצע נכבש גם הכפר חוסאן, אך צה"ל נסוג ממנו והכפר נותר בתחומי ממלכת ירדן. הצומת הסמוך לחניון, ליד צור הדסה, נודע באותם ימים בשם "צומת המזלג".
ח'ירבת כפר צום
מהחניון יוצאת דרך המסומנת בסימון שבילים ובסימון קק"ל שחור. הדרך פוגשת ב"שביל ישראל" ופונה בחדות שמאלה לצומת קמץ. ממזרח לנו (מימין), בין עצי האורן, נמצאים שרידי חורבת כפר צום. במקום נמצאים שרידים מהתקופה הרומית ומהתקופה הביזנטית, בהם מקווה טהרה. מקום בשם כפר צום נזכר כעיירה שחרבה בימי מרד בר כוכבא ויש להניח שכאן שכנה.
הר גיורה
חובבי טיולים רגליים יוכלו להיפרד לשעה קלה מהרכב ולצעוד לפסגת הר גיורה בדרך מסומנת אדום, מהלך כקילומטר אחד (2 ק"מ הלוך ושוב). בעלי רכב 4X4 יוכלו להמשיך בדרך האדומה ולהסתפק בשביל הקצר המסומן ירוק, שעולה לפסגת ההר.
פסגת הר גיורה מכוסה חורש ים-תיכוני סבוך. העץ השולט, כרגיל במקומותינו, הוא אלון מצוי, אך בכל זאת בולט כאן שיעורם הרב של עצי קטלב מצוי, המאופיינים בקליפת גזע אדומה. בלב החורש בולט קברו של שיח' מרזוק, מבנה אבן קטן בעל כיפה. שיח' מרזוק זה, כך אנו שומעים, היה עוזרו הנאמן ותלמידו של שיח' באדר, הניצב עד היום בגאון בשרידי הכפר הקטן דאר א-שיח', בלב המדרון המתלול המתנשא מעל נחל שורק. יש אומרים שמרזוק זה ידע לעשות את הקשה מכול – לפשר בין שני בני זוג שנקלעו למריבה ולהחזיר אותם הביתה כזוג יונים הומות. מכל מקום, גם מי שאינו מאמין במופלא, ייהנה מהנוף המרהיב.
עין יואל
נשוב לרכב וניסע במורד דרך העפר "השחורה" עד למקום שבו שביל מסומן כחול יוצא ממנה. נחנה את את הרכב. השביל הכחול עובר בערוץ נחמד, שבקירותיו נחצבו אי אז מערות קבורה והוא מגיע לאחר כ-700 מ' לעין יואל – מעיין קטן הנובע מתוך סבך משוכות פטל קדוש.
המעיין נודע בעבר בשם עין אבו עמאר, כשמו של הכפר הסמוך שהיה כאן. השם "עין יואל" מנציח את יואל בן יהודה פוטופוביץ', שהיה חבר בגרעין שעלה למושב הסמוך מבוא ביתר. יואל נרצח בשנת 1959 בידי ערבים כשיצא עם חברו לשאוב מים מהמעיין והוא בן 17.
עין יואל הוא מעיין נקבה. מימיו מוזרמים בצינור פלסטיק אל בריכת אגירה עגולה מבטון. המים, ששימשו בעבר את תושבי מבוא ביתר, זורמים כיום בפלג דק לנחל יואל הסמוך. סמוך למעיין נראות טרסות יפהפיות הנושאות עצי בוסתן. 
עין קובי
נשוב לרכב ונמשיך בנסיעה בדרך המסומנת שחור. הדרך מגיעה לאחר כ-3.3 ק"מ לעין קובי. זהו אחד ממעיינות הנקבה היפים בהרי ירושלים. מי המעיין, המכוסה מבנה, זורמים בנקבה תת-קרקעית שאורכה כ-12 מ' אל בריכת איגום תת-קרקעית גדולה, שעליה מכסה מבנה אבן. מבריכת האיגום המשיכו המים (כיום בדרך כלל אין די מים) לזרום בנקבה שאורכה 17 מ' אל מאגר חיצוני. מהמאגר העבירו את המים בתעלות לחלקות השלחין. קק"ל שיקמה את מערכת המים, נטעה במקום עצי בוסתן והוסיפה חניון נופש. הנקבה פתוחה משני פתחיה. אפשר לרדת בסולם בטיחותי לראש הנקבה ולזחול לכיוון הברכה והחוצה, או להפך, להיכנס בכניסה לברכה ולצאת בסולם מראש הנקבה. 
ליד בריכת האיגום ניצב מבנה מרשים, שיסודותיו בתקופה הרומית או הביזנטית. במהלך השנים הפך המבנה לבית תפילה מוסלמי, כפי שמעיד המחראב שבו (גומחת התפילה הפונה למכה). ליד המעיין התגלו גם שרידי כנסייה מהתקופה הצלבנית. בחפירות ארכאולוגיות נחשף בה פרסקו (ציור קיר על טיח לח) מרשים, אך עתה הכנסייה מכוסה בחול כדי לשמר אותה.
מצפון למעיין, בין עצי היער, שוכנת חורבת קובי ובה שרידי מבנים קדומים, מערות קבורה ומתקנים חקלאיים חצובים בסלע. ביניהם פזורים גם חורבות הכפר הערבי אל קאבו, שננטש במלחמת העצמאות. יש המזהים את המקום עם כַּבּוֹן המקראית, שנזכרה כעיר בנחלת יהודה (יהושע ט"ו 40). יישוב בשם כבו נזכר גם במסעו של המלך האשורי סנחריב ליהודה. בתקופת המשנה נקרא היישוב קובי (סנהדרין צ"א ה').
חובבי הליכה מוזמנים לפסוע בשביל היורד צפונה בערוץ הרדוד של נחל קובי (סימון אדום). המרחק, עד להצטלבות עם דרך העפר לרכב שיורדת לנחל רפאים הוא כקילומטר אחד. כדאי להשאיר רכב אחד לאיסוף כדי לחסוך את המעלה בדרך חזרה.
 
מצפור נוף על שם מנחם ועליזה בגין
בעין קובי עומדות בפנינו שתי אפשרויות. אפשר לנסוע צפונה בדרך עפר מסומנת ירוק, לחצות את נחל רפאים ולהגיע ליער עמינדב וליד קנדי. אורכה של דרך זו הוא כ-10 ק"מ. אפשרות שנייה היא להמשיך בדרך "הירוקה" דרומה ולצאת לאחר כ-1.5 ק"מ לכביש 375, ליד מבוא ביתר. מי שיעשה זאת יחלוף על פני חניון קפלן ויגיע למצפור נוף על שם מנחם ועליזה בגין. סימן ההיכר של המצפור הוא סככת ברזל צבועה כחול. עץ אלון מצל על מרפסת התצפית ועל שתי שורות של אבנים חקוקים ציטוטים מאמרותיו של בגין. סמוך למצפור מוצבים שולחנות לפיקניק.
תם ונשלם – אנו נצא מהפארק דרך שער מבוא ביתר אל כביש 375. 
שעות פתיחת החניה של יד קנדי: השערים פתוחים כל יום (פרט ליום שישי) בשעות 16:00-8:00. בשעות אחרות אפשר להיכנס לאתר ברגל, אך המבנים עצמם סגורים.

מידע נוסף

מפה

מפת טיולים וסימון שבילים פרוזדור ירושלים (גיליון מס' 9).

אורך המסלול

כ-10 ק"מ (נתון לשיקול דעתו של המטייל).

חניונים בפארק

חניון בר גיורה, חניון עין קובי, חניון על שם קפלן, חניון במצפור הנוף על שם מנחם ועליזה בגין, חניון על שם תוסיה כהן.

קרדיטים

כתיבה: יעקב שקולניק 
צילומים: יוסי זמיר, ארכיון צילומי קק"ל 
ייעוץ מקצועי: גידי בשן, רכז קהל ויער, אזור ההר, קק"ל 
תאריך פרסום: 23.9.2013 
תאריך עדכון: 16.9.2014
הוראות התנהגות ובטיחות למטיילים >>
לפני צאתכם למסלול הטיול מומלץ להתעדכן ב"קו ליער", מוקד המידע של קק"ל,
בשינויים הרלוונטיים למסלול 1-800-350-550

תגובה דרך פייסבוק

הוסף תגובה


שלח
שם: שעה: תאריך:
הארגון של אבו עמאר (אל פתח) ,ימ"ש, הוקם כבר ב1959 לפני ה"כיבוש"." tabindex="0" class='commenttextclass'>מעניין שמעיין בשם "אבו עמאר" נקרא ע"ש אחד מנירצחייו של שליחי "אבו עמאר" טוב שמחו את שמו של אבו עמאר מרשימת המעיינות בישראל.
הארגון של אבו עמאר (אל פתח) ,ימ"ש, הוקם כבר ב1959 לפני ה"כיבוש".
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
הייתי אתמול 26 9 13 עם רכב 4x4 מאד התפלאתי שאין כלל פינות ישיבה לא בשביל האדום השחור והירוק. השביל האדום עפ המפה שלכם כאילו נגמר בהר גיורא ולמעשה הוא עושה סיבוב וחוזר אי שם לשחור . מסקנה לעבוד במקביל עם 50.000 שם השביל נכון. עין יואל מסומן בשטח פעמיים .הסימון ליד עין מסלע הוא הנכון. האכזבה ההגדולה לטעמי הוא מצפור בגין לאיש הזה מגי ע משהו יותר מרשים יותר ...............יותר.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
חג שמח ותודה על המידע.
הערה: גיורא כותבים ב-א' תשנו בבקשה בכל הכתובים
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
עליזה שלום,

בר גיורה - זה השם הרשמי וכך הוא מופיע במפות ארץ ישראל.

דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
יש שבילים נוספים ביער וניתן להשתמש במפות אחרות ולטייל עמן.
במקרה זה יש הכוונה להר גיורה בלבד ולא לשביל ההיקפי.
פינות ישיבה יש רק בכביש המוביל לעין קובי. שאר היער הינו ללא חניונים.
לגבי פינת ההנצחה לבגין היא ראויה ביותר ונבחרה עם משפחתו.
היא צנועה כמו האיש.

בברכה,
גידי בשן
רכז קהל ויער
סטף - אזור ההר
" tabindex="0" class='commenttextclass'>אריק שלום.

תודה על תגובתך.
שילוט הפארק לקראת שינוי, בקרוב יהיו שינויים.
בניגוד לאמור הסימון ליד עין מסלע אינו נכון בשל שינויים שחלו בשטח
שילוט קק"ל מסמן רק שבילים שקק"ל ממליצה עליהם.
יש שבילים נוספים ביער וניתן להשתמש במפות אחרות ולטייל עמן.
במקרה זה יש הכוונה להר גיורה בלבד ולא לשביל ההיקפי.
פינות ישיבה יש רק בכביש המוביל לעין קובי. שאר היער הינו ללא חניונים.
לגבי פינת ההנצחה לבגין היא ראויה ביותר ונבחרה עם משפחתו.
היא צנועה כמו האיש.

בברכה,
גידי בשן
רכז קהל ויער
סטף - אזור ההר
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
האם לדווח על תוכן זה כלא ראוי?

כן
לא
מועדפים 0
#
חפש