שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה

e ירוק - מטיילים עם קקל
התנתק
התחבר
0
טיול בשבילי יער חוף הכרמל
+ מידע חשוב על המסלול
שמור למועדפים
דרגו מסלול זה:
4
הניקוד של המסלול הזה הוא4
צפו בטיול באתר המותאם למובייל
אזור המסלול: צפון,
כרמל
עונה מומלצת:
אביב, חורף, סתיו
אורך בקילומטרים:
9 ק"מ
משך המסלול:
3-5 שעות
מסלול מעגלי: כן
רמת קושי: קשה
הורדת מפת המסלול
ב-pdf
מפת סימון שבילים 4 הכרמל ורמות מנשה
סוג המסלול
נוף ותצפית
נוף ותצפית
חלק משביל ישראל
חלק משביל ישראל
מסלול טיול מעגלי למיטיבי לכת בין עצי היער והחורש של יער חוף הכרמל.

השבוע נתחיל את הטיול במצפה עופר, מקום יפה בפני עצמו. היום שלנו יתחיל בחניון מזמין, שבו אפשר לערוך פיקניק נחמד, בתחילת הטיול או בסיומו. מעל החניון מתנשא מגדל תצפית גבוה של קק"ל (חל איסור עלייה למגדל!). ממרפסת הסמוכה לחניון אפשר לראות את הנוף המרהיב של מישור חוף הכרמל הפרוש למרגלותינו, את יער חוף הכרמל במיטבו ואת נוף מסלול ההליכה שלנו. זו גם הזדמנות ליהנות מנופו המרהיב של מישור חוף הכרמל, הפרוש כולו למרגלותינו.

מצוק נחל מערות. צילום: יעקב שקולניק

פיתוח יער עופר נעשה בשיתוף פעולה עם ידידי קק"ל בישראל ובאוסטרליה. 
+ הצג את כל המידע

אל מצפור סיגי

ממצפה עופר נרד מערבה בדרך עפר המסומנת בסימון שבילים ירוק. לאחר כ-100 מ', הסימון הירוק פונה ימינה לשביל שחוצה דרך עפר ויורד לגיא שבו פוגשים סימון שחור. מי שיפנה שמאלה, יגיע חיש קל לחניון אתא טורק, המשמש בסיס יציאה לרוכבי אופניים. אנחנו נפנה ימינה במעלה הגיא על פי הסימון השחור.
השביל עובר ביער מעורב של חורש ים תיכוני ויער קק"ל. הצמחים קיסוסית קוצנית וזלזלת הקנוקנות נשענים על גזעי העצים ומטפסים עליהם לגובה רב המעניק ליער מראה מיוחד. לאחר כ-200 מ' נפגוש דרך עפר ובה סימון קק"ל לרוכבי אופניים. הפעם נתעלם ממנו, נפנה בדרך העפר ימינה ומיד שמאלה. השביל הופך לדרך עפר. השיח הקטן 
פיגם מצוי, הפורח באביב ובראשית הקיץ בצהוב, מלווה את הדרך. ריחו החריף נחשב לדוחה בעיני רבים, אך לא מעטים בינינו דווקא אוהבים את הניחוח העז הנודף מן הצמח. פיגם מצוי נודע בסגולתו לגרש שדים, שכנראה נמנים עם אלה שאינם יכולים לסבול את הריח של הצמח.
דרך העפר מגיעה לצומת ופוגשת שביל המסומן אדום. ממשיכים היישר לפנים בעקבות השביל האדום, המטפס תחילה על משטחי סלע ופונה שמאלה כדי להגיע לאחר כ-600 מ' למצפור סיגי – ובו שולחן ושני ספסלים סמוכים לעץ אורן גדול. המצפור, פינה שקטה ונעימה, צופה על מערבו של הכרמל עד חוף הים. צמוד אליו 
חניון מזרחי-טפחות, חניון גדול ומטופח בצל עצי אורן.

אל מרגלות הכרמל ואפשרות קיצור

השביל "האדום" מאגף את החניון באיגוף שמאלי. בקצה החניון יש לפנות ימינה ומיד שמאלה. זהו אזור יפה של הכרמל, שבו נציגי החורש הטיפוסיים – אלון מצוי, בר זית בינוני, אלה ארצישראלית ואלת המסטיק – מארחים לנו חברה בדרך ואליהם מצטרפים עצי היער שנטעה קק"ל. לאחר כ-600 מ' מסתעף שמאלה שביל מסומן בצבע שחור. מי שיפנה בשביל הזה וירד לשביל המסומן בירוק, שאליו נגיע מאוחר יותר, "יחסוך" כארבעה ק"מ מהמסלול.
השביל מתפתל כך עוד כ-900 מ' ומגיע לדרך עפר שיש לחצותה, לעבור בגשרון להולכי רגל את גדר הבקר ולהמשיך הלאה בשביל הפונה מערבה. לאחר כמה מאות מטרים החורש והיער נפתחים ואנו צועדים מול הנוף הנפלא של מישור חוף הכרמל. שימו לב לסימוני השביל כי מיד מגיעים לצומת עם שביל "כחול". מי שיפנה בשביל "הכחול" ימינה יגיע לנחל מערות. אנו נפנה שמאלה, נעפיל לראש גבעה קטנה ונרד אל מרגלות הכרמל, כדי לפגוש שביל המסומן בירוק. רחבת החניה של שמורת נחל מערות נמצאת כ-200 מ' מימין לנו, אך אנו נמשיך שמאלה בשביל "הירוק" עד מצפה עופר. בקטע זה עובר גם "
שביל ישראל".

ההרים גבוהים יותר בדרך חזרה

השביל "הירוק" פונה דרומה ועתה הוא חופף ל"שביל ישראל". הוא יעלה וירד מעתה במדרונות של שלוש גבעות, עד שיואיל להעפיל לבסוף לגבעה הרביעית שבראשה נמצא מצפה עופר. שימו לב! המדרון של הגבעה הצפונית טרשי מאוד ויש לצעוד בו בזהירות. עצי חרוב "מדוכאים", כנראה מרוח הים שמכה בהם, בולטים מעט מעל שיחי אלת המסטיק והמרווה המשולשת. במעלה הגבעה השנייה, כ-250 מ' מדרך העפר המפרידה אותה מהגבעה הצפונית, נמצא בור חצוב בסלע בעומק מטר, מן הסתם חלק מגת קדומה. כדאי לשים לב לזיז הבולט בדופן הצפונית של הבור, שנועדה, כנראה, לתת מקום אחיזה למי שרצה לצאת מן הבור. כמה צעדים הלאה משם נראים ממערב לשביל שרידיה של בריכת השקיה (3X3 מ'), שכנראה ניקזה מי גשם מן המדרון. ליד הבריכה השביל פונה באופן חד שמאלה, מטפס מעט ויורד אל הגיא שלפני הגבעה השלישית. בגיא צומח כרם זיתים.

שרידי ג'בע ושיח' אמיר

השביל מטפס אל הגבעה השלישית ומגיע למשטח סלע גדול ומשופע, שבקצהו בור מים עם חוליה נאה. סמוך אליה צומחות משוכות צבר. הבור, משוכות הצבר ושרידי המבנים שנראה בהמשך הדרך, הם מה שנותר מהכפר הערבי ג'בע. הכפר, יחד עם עין ע'זאל (מדרום למצפה עופר) ואיג'זים, שעל מקומו שוכן מושב כרם מהר"ל, נודעו בימי מלחמת העצמאות בשם "המשולש הקטן", להבדילו מ"המשולש הגדול", שכלל את התחום שבין הערים טול כרם, שכם וג'נין.
תושבי הכפרים סירבו להיכנע גם לאחר שצה"ל כבש את האזור מסביב. תושביהם, כנראה בגיבוי כוח עיראקי, תקפו את התחבורה העברית בכביש תל אביב-חיפה. ב-18 ביולי 1948 נהרגו שני נוסעים יהודים ליד ג'בע. צה"ל דרש מתושבי הכפרים להיכנע, או להתפנות, אך הם סירבו. שתי מתקפות שביצע צה"ל  ב-18 וב-19 ביולי נהדפו.
ב-24 ביולי יצא צה"ל למבצע לכיבוש הכפרים, שכונה "
מבצע שוטר". השם נועד להציג את המתקפה כמבצע משטרתי, משום שאותם ימים היו ימי ההפוגה השנייה והכפרים שכנו באזור שנועד על פי תכנית החלוקה להיות בתחום מדינת ישראל. כוחות של "גולני", "כרמלי" ו"אלכסנדרוני" עלו על הכפרים בסיוע ארטילרי, אך נהדפו. ניסיון נוסף, למחרת היום, נכשל גם הוא. לאחר הפגזות בתותחים, במרגמות ובמטוסי חיל האוויר, נשברה התנגדות תושבי הכפרים ולוחמיהם נסוגו לוואדי ערה. עם חידוש המתקפה, ב-26 ביולי, נכבשו הכפרים כמעט ללא התנגדות (אנדרטה לנופלים במבצע "שוטר" נמצאת במושב עין איילה).
השביל ממשיך דרומה על השלוחה ומגיע לשיח' אמיר, שסביבו שכן בית הקברות של ג'בע. המבנה נותר בשלמותו ואף זכה לשיפוץ. כיפתו נצבעה בצבע ורוד-סגול בולט. מי שיתבונן מבחוץ בפתח מבנה התפילה יראה מימין מעין מרזב, שאסף את מי הגשם שירדו על הגג והוביל אותם אל הבור שנחצב בתחתית המרזב.
כ-100 מ' מהקבר, במעלה השביל המסומן ירוק, אנו מגיעים לגיא עם שביל המסומן שחור, שאליו ירדנו בתחילת הטיול ממצפה עופר. כל שנותר לעשות הוא להעפיל בשביל המוכר לנו ולהגיע למצפה עופר, מרחק של כחצי קילומטר.

הצעה למסלול חד-כיווני קצר

הבאים בשתי מכוניות, יכולים להשאיר רכב אחד ברחבת החניה של שמורת נחל מערות ולסיים שם את המסלול. אורכו של טיול זה כ-4 ק"מ והוא מתאים למשפחות (ילדים מגיל 10).

מידע נוסף

מפה

מפת טיולים וסימון שבילים הכרמל (גיליון 4)

מרחק הליכה

כ-8.5 ק"מ

ציוד

נעלי הליכה, מים בכמות מספקת, ארוחה קלה

קרדיטים

כתיבה: יעקב שקולניק 
צילומים: יעקב שקולניק ופנינה לבנון
מידע מקצועי: מיכה סילקו, יערן הכרמל 
עיצוב מפה: נגה מזרחי, נגה עיצוב גרפי 
פורסם בתאריך: 01.05.2013
הוראות התנהגות ובטיחות למטיילים >> מידע נוסף למטייל על יער חוף הכרמל וטיולים מומלצים ביער >>
לפני צאתכם למסלול הטיול מומלץ להתעדכן ב"קו ליער", מוקד המידע של קק"ל,
בשינויים הרלוונטיים למסלול 1-800-350-550

תגובה דרך פייסבוק

הוסף תגובה


שלח
שם: שעה: תאריך:
למה מסלול הטיול לא מסומן על המפות שאתם מצרפים ?  מפות הם נשמת אפו של המטייל. בלי זה המסלול לא שווה הרבה.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
מערכת
15:01
22.05.2014
שלום דוד, המפות מובאות להתמצאות כללית ואינן מיועדות להחליף את מפות סימון השבילים הרשמיות. אנו מביאים תמיד את שם המפה של אזור הטיול. עם זאת, פתחנו בנוהל של פרסום תוואי המסלול בקובצי ניווט (GPS), שוב, מבלי להחליף את הצורך בשימוש במפת סימון שבילים.
דווח על תוכן לא ראוי
שם: שעה: תאריך:
על המפה לא מצוין היכן מצפה עופר. יש שם שני מראי מקום האומרים "הינך נמצא כאן"
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
מערכת
12:09
25.05.2014
שלום אריה, מצפה עופר הוא המקום המסומן במפה בשם "חניון המגדל". טיול נעים!
דווח על תוכן לא ראוי
האם לדווח על תוכן זה כלא ראוי?

כן
לא
מועדפים 0
#
חפש